banner banner banner banner

Релігійний конфлікт: За що мусульманський світ ополчився на Францію

Релігійний конфлікт: За що мусульманський світ ополчився на Францію
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Релігія, здавалося, припинила чинити істотний вплив на політичне життя з часів закінчення епохи Середньовіччя в XV столітті, а держава відокремлена від церкви. Якщо, звісно, не брати до уваги рідкісні винятки, такі як теократичний режим в Ірані, рух "Талібан" в Афганістані, терористичні організації "Аль-Каїда", ІДІЛ, "Хезболла". Однак через необережні заяви президента Франції Еммануеля Макрона локальний конфлікт на релігійному ґрунті в місті Конфлан-Сент-Оноріні переріс у міжнародну кризу.

Чеченська помста

Позаминулої п'ятниці, 16 жовтня, 18-річний чеченець Абдуллах Анзоров зарізав 47-річного шкільного вчителя історії та географії Самюеля Паті в місті Конфлан-Сент-Оноріні за те, що він на уроці свободи слова показував дітям мігрантів-мусульман карикатури на пророка Мухаммеда з сатиричного журналу "Шарлі Ебдо". Злочинець опублікував в соцмережах фото з відрізаною головою вчителя і написав послання президенту Франції Еммануелю Макрону, що він помстився за образу релігійного діяча. Пророк Мухаммед користується великим авторитетом серед мусульман, як Ісус Христос у християн. Він жив у VI-VII столітті на території сучасної Саудівської Аравії та мав серйозний вплив на формування ісламу.

Новини за темою

Самюель Паті був прихильником світського укладу життя, за якого дотримується чітке відділення релігії від держави, і любив наводити своїм учням наочні приклади того, що у Франції можна критикувати релігію. Він показував карикатури оголеного пророка Мухаммеда, а також Ісуса Христа. Після того, як Паті перевели викладати до Конфлан-Сент-Оноріні, де проживає багато мусульман, у нього розпочалися конфлікти з учнями та їхніми батьками. За інформацією міністра внутрішніх справ Франції Жеральда Дарманена, батько однієї зі школярок закликав вбити Паті за карикатури на пророка Мухаммеда. Чеченець дізнався про вчителя із соцмереж. Французькі поліцейські 18 жовтня застрелили Анзорова,  який чинив опір арешту.

Хрестовий похід Макрона

Свою лепту в релігійний конфлікт вніс президент Франції Еммануель Макрон. Він запропонував посилити контроль  фінансування мечетей з-за кордону і шкільних програм, щоб знизити вплив радикальних ісламістів у французькому суспільстві, а також до грудня прийняти закон про офіційне відділення церкви від держави. Вбивство Паті викликало великий резонанс у французькому суспільстві. Тисячі французів вийшли на демонстрації на знак солідарності з поглядами вчителя, на захист свободи слова і переконань.

Акція на підтримку вбитого вчителя у Франції З відкритих джерел

Макрон назвав злочин "терактом", а діяльність вчителя – "тихим протестом". Президент пообіцяв вислати з країни ісламських екстремістів, посилити інтеграцію мусульман у французьке суспільство. Макрон вважає, що іслам переживає кризу через засилля радикальних елементів. Він наголосив, що Франція не відмовиться від публікації карикатур. Їх стали транслювати на урядових будівлях у Парижі. Французькі правоохоронці проводять арешти мусульман, яких підозрюють у зв'язках з ісламськими екстремістами.

Складається враження, що Макрон використовує інцидент для напрацювання рейтингів. Його президентство супроводжується антиурядовими акціями протесту і кризовими явищами. У 2018-2019 роках Францію збурювали акції протесту "жовтих жилетів" і страйки залізничників, які вимагали підвищення зарплати, зниження податків і цін на світло, газ, паливо, збільшення держвидатків на соціальний сектор. Система охорони здоров'я Франції виявилася не готовою до пандемії коронавірусу, яка забрала життя понад 35 тис. французів. Медики незадоволені рівнем зарплат. Зараз Франція переживає другу хвилю пандемії коронавірусу.

З 2017 до червня 2020 року рівень підтримки Макрона у французькому суспільстві знизився з 66% до 38%. Партія "Вперед, Республіко" програла місцеві вибори в червні цього року. Перемогу в Ліоні, Марселі, Парижі здобули кандидати на пост мера від партії "Екологічна Європа", у Перпіньяні – від ультраправого антимігрантського "Націоналістичного руху". У невеликих містах перемогла правоцентристська партія "Республіканці". З такими успіхами Макрону і партії "Вперед, Республіко" не світить переобрання на виборах у 2022 році.

Президент Франції розраховує підвищити свій авторитет серед французів завдяки посиленню боротьби з радикальними ісламістами. З 2001 року кількість мусульман у Франції збільшилася з 4 до 6 млн осіб завдяки політиці відкритих дверей для трудових мігрантів і біженців. Проте система освіти виявилася неефективним інструментом для їх соціалізації, як показав гіркий досвід Анзорова. У Франції існує проблема "геттоізації" мусульман: вони живуть своїми громадами і ведуть звичний спосіб життя. Наприклад, сім'я Анзорових мігрувала до Франції в 2008 році з Москви, отримала політичний притулок і оселилася в місті Евро, де живе багато мігрантів із колишніх французьких колоній.

Найчастіше діти мігрантів стикаються з проблемою самоідентифікації: не почуваються у своїй тарілці у французькому суспільстві, але водночас втрачають зв'язок зі своєю історичною батьківщиною, де сильний вплив ісламу. Почуття відчуженості, самокопання приводять молодих мусульман у лапи ісламських екстремістів, які шукають нових прихильників. Анзоров був замкнутим в собі, захоплювався змішаними єдиноборствами. Якийсь час він відвідував спортклуб у Тулузі, де займалися тільки мусульмани, а жінки не носили одяг із коротким рукавом і короткі спідниці. З червня 2020 року він став писати у своєму Twitter агресивні пости на адресу християн та євреїв. В оточенні Анзорова була дівчина – прихильниця ІДІЛ.

Не менше ніж 2 тис. громадян Франції (найбільше на Заході) вирушили воювати до Сирії та Іраку на боці ІДІЛ. Французькі правоохоронці підозрюють у тероризмі 15 тис. осіб. Близько 1,4 тис. осіб стали адептами радикального ісламу у французьких в'язницях.

Новини за темою

З 2011 року у Франції мусульмани вчинили 20 великих терактів, серед яких найбільш резонансні – у 2015 році: розстріл 12 журналістів в офісі "Шарлі Ебдо" членами "Аль-Каїди" Шерифом і Саїдом Куачі за опубліковану карикатуру на пророка Мухаммеда і бійня в паризькому театрі "Батаклан" (вбито 130 осіб), яку організував член ІДІЛ Салах Абдеслам. Всі ці терористи народилися у Франції. У 2020 році, крім інциденту в Конфлан-Сент-Оноріні, з ножем на людей нападали в Дьєзе в лютому, в Парижі біля колишньої редакції "Шарлі Ебдо" у вересні та у Ніцці біля католицького собору 29 жовтня.

У кварталах французьких міст, де проживають мусульмани з Північної Африки, процвітає незаконна торгівля наркотиками і злочинність. У 2018 році оборот наркотиків у Франції становив €2,7 млрд, їх завозять з Марокко через територію Іспанії. Незважаючи на заборони, у Франції – найвищий рівень споживання каннабісу. Араби, замішані в наркоторгівлі,  залякують кожного, хто намагається їм перешкодити. У червні вони побили молодого чеченця в місті Діжон. Чеченські мігранти з усієї Європи з'їхалися на розбірки з арабами, що зарвалися, на тлі бездіяльності французьких правоохоронців.

Міжнародна криза

Франція зіпсувала відносини з країнами мусульманського світу. Пакистан, Марокко, Саудівська Аравія, Йорданія, Кувейт, Катар засудили Париж. Палестинці та сирійці палили портрети Макрона, а лівійці – прапори Франції. У міжнародну кризу навіть була втягнута Росія, оскільки глава Чечні Рамзан Кадиров теж піддав критиці президента Франції. Згодом прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков закликав глав суб'єктів Федерації дотримуватися лінії президента Володимира Путіна, до компетенції якого належить зовнішня політика.

З відкритих джерел

На французькі карикатури жорстко відреагувала влада Туреччини та Ірану, оскільки обидві країни конкурують за роль лідера мусульманського світу. Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф заявив, що 1,9 млрд мусульман є жертвами культу ненависті, який проектують колоніальні режими. Іранська газета "Ватанемруз" опублікувала карикатуру, на якій Макрон зображений у вигляді шайтана. Раніше французький президент імпонував іранцям, тому що виступав за збереження ядерної угоди і намагався переконати президента США Дональда Трампа повернутися до її дотримання.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган сприйняв карикатуру пророка Мухаммеда як образу і загрозу національній безпеці та навіть порекомендував Макрону звернутися до психіатра. Після того, як редакція "Шарлі Ебдо" випустила карикатуру на нього самого, турецький президент закликав бойкотувати французьку продукцію. Туреччина є найбільшим покупцем товарів із Франції в мусульманському світі.

Криза може спричинити негативні наслідки для французького бізнесу, підтримкою якого користується Макрон. Користувачі соцмереж з Кувейту, Катару, Палестини, Єгипту, Алжиру, Йорданії, Саудівської Аравії, Тунісу опублікували заклики бойкотувати французькі товари. Торгові асоціації "Аль-Наїм", "Дахьят аль-Тухр" ухвалили рішення прибрати французькі товари з полиць магазинів. Товарообіг Франції з мусульманськими країнами становить близько $100 млрд (8% від обсягу зовнішньої торгівлі). Франція експортує до країн Африки і Близького Сходу машини, газові турбіни, продукцію авіабудування, автомобілі та запчастини, трактори, метал, електроніку, ліки, а імпортує нафту і природний газ.

Релігійний конфлікт розкрив антагонізм у відносинах Заходу і Сходу. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Борелль назвав риторику Ердогана неприйнятною і закликав Туреччину припинити конфронтацію. З ним солідарний і прем'єр-міністр Греції Кіріякос Міцотакіс. Віце-президент Єврокомісії Маргарітіс Шинас у відповідь на критику мусульманських країн процитував статтю 2 Договору про ЄС про повагу людської гідності, свободи, демократії та підтвердив, що такою є сутність європейського способу життя.

Керівництво Польщі та Угорщини виступає проти прийому біженців-мусульман, вбачає в них загрозу національній ідентичності. Колишній керівник німецької розвідки Герхард Шиндлер засудив канцлера Німеччини Ангелу Меркель за політику відкритих дверей, яка призвела до появи арабських мафіозних кланів і зростання злочинності, появи великої кількості чоловіків-мусульман, які є соціальною базою ісламських екстремістів.

Новини за темою

Плоди радикального лібералізму

Будь-який мігрант або біженець, віддаючи данину поваги країні, до якої він переїхав, зобов'язаний дотримуватися її законів та укладу життя, не нав'язувати свій світогляд і традиції. Однак Еммануель Макрон, редакція "Шарлі Ебдо" і покійний Самюель Паті перегнули палицю. Їхні слова і дії порушують свободу віросповідання. Бути віруючим або атеїстом – особиста справа кожної людини. Насміхатися над релігійними діячами, святинями – це прояв невігластва, політичної безграмотності та недалекоглядності. Проблема полягає не в ісламі, а в екстремістах, які прикриваються ним для задоволення своїх шкурних інтересів. Карикатура на пророка Мухаммеда так само образлива для будь-якого добропорядного мусульманина, як для православних українців огидні карикатури на ікону Богородиці з обличчям Путіна або на ікону Георгія Побідоносця у вигляді локшини, що вражає виделкою молекулу коронавірусу.

Макрону не варто було плювати в обличчя 10% жителів Франції, які сповідують іслам, а слід обмежитися критикою екстремізму, акцентувати увагу на доцільності обмеження прийому мігрантів та біженців. Міністр у справах ісламу Йорданії Мохаммед аль-Халайлех підкреслив, що образа пророків не має стосунку до свободи особистості, а є злочином, який провокує насильство. Париж засудила ліванська терористична організація "Хезболла" , а іракське шиїтське угруповання "Рабаа Аллах" сприйняло демарш Макрона як образу мусульман усього світу, які нададуть відповідь тоді, коли вважатимуть за потрібне.

Георгій Кухалейшвілі

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>