Релігія для влади: Як угорський уряд прихиляє до себе електорат напередодні виборів

Напередодні парламентських виборів в Угорщині, що відбудуться у квітні, чинна влада країни традиційно завойовує прихильність електорату. Втім, вона вдається до нетрадиційних методів. Цього разу, щоб втриматися при владі, правляча партія "Фідес" та її очільник прем'єр-міністр Віктор Орбан впливатимуть на виборців через церкву. Як кажуть, нічого святого

Релігія для влади: Як угорський уряд прихиляє до себе електорат напередодні виборів
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан Столичне телебачення

Святослав Богданов

Аналітична Група ГО «Міжнародний Рух «Східна Європа»

Напередодні парламентських виборів в Угорщині, що відбудуться у квітні, чинна влада країни традиційно завойовує прихильність електорату. Втім, вона вдається до нетрадиційних методів. Цього разу, щоб втриматися при владі, правляча партія "Фідес" та її очільник прем'єр-міністр Віктор Орбан впливатимуть на виборців через церкву. Як кажуть, нічого святого

Навесні 2018-го в Угорщині відбудуться чергові вибори до Парламентської асамблеї країни, після чого новообрані депутати проголосують за прем'єра, який, у свою чергу, сформує наступний уряд держави. Це найголовніша подія у політичному житті країни, яка окреслить її майбутнє на найближчі чотири роки. Тому не дивно, що чинна влада ще з минулого року розпочала наполегливу роботу над своєю передвиборчою кампанією.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відомий своїм стійким євроскептицизмом, відвертою проросійською спрямованістю, а віднедавна – ще й ініціюванням конфронтації між Києвом та Будапештом. Його внутрішня політика впродовж останніх кількох років ледь не повністю ґрунтувалася на негативі. Мали місце і критика Брюсселя через міграційну політику ЄС, і відверте налаштовування мешканців країни проти біженців з Близького Сходу, а останнім часом ще й проти його персонального ворога – американського мільярдера Джорджа Сороса, який нібито планує зруйнувати Європу, сприяючи напливу біженців. Доповненням до цього стали звинувачення угорським урядом України в буцімто утисканні прав нацменшин через вітчизняний мовний закон. Орбан показує виборцям уявне "зло" та обіцяє подолати його. Або, як у випадку з Україною, – захистити права етнічних угорців. Але за допомогою винятково негативних інструментів весь електорат не завоюєш. Розуміючи це, угорський прем'єр згадав про "високе".

Наприкінці 70-х років минулого сторіччя молодий проповідник Шандор Немет разом з дружиною започаткував євангелістську релігійну організацію, що отримала назву "Церква віри" (ориг. – "Hit Gyülekezete", далі – ЦВ). На сьогодні вона є четвертою за величиною і популярністю церквою у країні і, за її власними даними, нараховує близько 70 тисяч членів. Фіскальними органами країни офіційно підтверджено, що у 2017-му більше 33 тисяч угорців сплатили, відповідно до законодавства, 1% з податку на прибуток на користь ЦВ (майже 245 тисяч євро), а тому, вірогідно, є її прихожанами. І це тільки працездатні особи, що мають офіційний заробіток, не рахуючи студентів, пенсіонерів та безробітних. За статистикою, кількість членів ЦВ щороку збільшується на тисячі. Крім того, вони вважаються так званим добросовісним електоратом і найчастіше виконують свій громадянський обов'язок під час виборів. Це не могло залишитися поза увагою Орбана та "Фідесу".

Шандор Немет З відкритих джерел

Тривалий час вони критично ставилися до деномінації Немета та прагнули її закрити. Починаючи з 98-го року, коли Орбан вперше став прем'єром, ЦВ мала багато проблем з податковою, а тодішній міністр у справах церкви, а нині віце-прем'єр і лідер партії-сателіту "Фідесу", ХДНП (ориг. – KDNP; Християнсько-демократична народна партія), Жолт Шем'єн прямо називав структуру "деструктивною, діловою, асоціальною і антисімейною церквою". Тепер же він читає лекції в Академії св. Павла, заснованій Неметом в 90-х, а сам лідер ЦВ минулого місяця заявив, що пробачив Шем'єну його слова. У чому ж причина таких змін?

Хоча Немет і стверджує, що тиск на підконтрольну йому структуру був ініційований угорською владою ще до 98-го року і "Фідес" до цього непричетний, проте зі зміною уряду в 2002-му переслідування конгрегації остаточно завершилися, і її справи пішли вгору. Через рік ЦВ придбала телеканал ATV, який значно розширив її можливості у медіапросторі (церква також володіє декількома газетами і журналами). ATV перетворився на "духовний рупор" конгрегації Немета. Щонеділі на каналі транслювалася програма "Щаслива неділя", яка на сьогодні вважається найпопулярнішою передачею країни на релігійну тематику, а сам канал щодня дивляться близько 25 тисяч осіб.

Новини за темою

Коли у 2010-му Орбан знову сів у крісло прем'єра, ставлення до ЦВ відчутно змінилося. Вже наступного року деномінація безкоштовно отримала у довгострокову оренду (99 років) велике приміщення у містечку Годмезевашаргей (ориг. – Hódmezővásárhely), мером якого в той час був голова парламентської групи "Фідес", а нині міністр канцелярії Янош Лазар. Тоді ж влада прийняла закон, в якому визнала ЦВ одним з так званих історичних віросповідань нарівні з католицизмом, православ'ям, іудаїзмом і протестантизмом – лише вони за законом мали право на державну підтримку.

Після цього ЦВ та підконтрольні їй структури почали отримувати регулярні багатомільйонні пожертви з боку держави, а на каналі ATV, який довгий час вважався опозиційним, почали з'являтися державні оголошення. В кінці 2016-го року Немета за ланчем помітили в компанії відомого угорського кінопродюсера Ендрю Вайни. Останній є довіреною особою правлячої угорської партії і власником телеканалу TV2, який, за оцінками експертів, був придбаний ним на прохання "Фідесу" для перетворення на суто провладний контрольований ЗМІ. Зустріч стала ще цікавішою, коли в залі з'явився ще й особистий радник Орбана Арпад Хабоні. Звичайно, лідер ЦВ сказав, що розмови з Вайною велися на сторонні теми, які ніяк не стосуються політики чи медіа, а Хабоні просто підійшов привітатися. Хай там як, а такі зустрічі не бувають випадковими.

Протягом минулого року пропагандистські ролики уряду продовжували наповнювати ефір ATV, попри його названу "опозиційність". У відповідь на незручні запитання журналістів Немет без докорів сумління пояснював, що для фінансування каналу державні замовлення є вкрай важливими. При цьому вони нібито фільтрують пропозиції "Фідесу" з розміщення своїх оголошень. Наприклад, відмовилися від так званої кампанії "Стоп Сорос". На думку багатьох угорських експертів, уряд Орбана просто "купив" Немета та його телеканал, але для відведення очей зробив його "контрольовано опозиційним".

Новини за темою

Апогеєм цієї історії стала заява лідера ЦВ про підготовку напередодні виборів своєрідного посібника-вказівника для прихожан, в якому містились би рекомендації для голосування без вказівки конкретної партії. "Згідно з духовними, біблійними та прагматичними міркуваннями, ми встановлюємо систему цінностей для людей, щоб допомогти їм визначитись, за кого голосувати", – заявив Немет в середині січня. От тільки на початку того ж місяця в іншому інтерв'ю він прямо вказав на необхідність підтримки уряду Угорщини. "З морального та духовного погляду, Угорщина йде в правильному напрямку. В політичному і економічному сенсі країною обрано, мабуть, найменш неправильний шлях. І тому я вважаю, що в цьому християнам потрібно підтримувати лідерів Угорщини", – підкреслив очільник ЦВ.

Тож, очевидно, Немет дотримається обіцянки не конкретизувати жодну з партій у своїх рекомендаціях прихожанам. Але це не завадить йому пропагувати "Фідес", адже перевага цієї партії у тому, що саме вона зараз при владі. А цей термін легко впишеться у будь-які релігійні формулювання. Голоси членів ЦВ і глядачів каналу ATV можуть відіграти важливу роль у перемозі партії Орбана на виборах. А Україні при цьому ще щонайменше чотири роки доведеться продумувати, як спрямувати відносини з Будапештом у позитивне русло, коли останній цього явно не бажає.

Святослав Богданов

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів