banner banner banner banner

Реформа Шенгенської зони: Як в Євросоюзі бачать боротьбу з ісламським екстремізмом

Реформа Шенгенської зони: Як в Євросоюзі бачать боротьбу з ісламським екстремізмом
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У вівторок, 10 листопада, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Австрії Себастьян Курц, канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, президент Європейської Ради Шарль Мішель і голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн провели нараду з огляду на недавню серію злочинів ісламських екстремістів у Франції та Австрії і дійшли думки, що для підвищення ефективності боротьби з тероризмом слід реформувати Шенгенську зону. Шенгенську угоду про скасування контролю на кордонах було підписано в 1985 році й надалі її доповнив цілий комплекс домовленостей (шенгенські правила), яких сьогодні дотримуються 26 європейських країн, зокрема й ті, що не беруть участі в ЄС (Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн та Ісландія).

Новини за темою

Міграційна криза, пандемія коронавірусу і терористична загроза поставили під сумнів безпеку свободи переміщення між європейськими країнами. Європейські лідери домовилися порушити питання реформи Шенгену на саміті ЄС у грудні 2020 року. Очікувані зміни в міграційній політиці ЄС заслуговують на увагу уряду України, позаяк зачіпають інтереси українських трудових мігрантів.

Глибока криза

Передумови для реформи Шенгенської зони сформувалися давно. У 2013 році до Шенгенського кодексу було внесено правки, що передбачають можливість тимчасового відновлення прикордонного контролю в разі крайньої необхідності під час екстремальних ситуацій. До такого рішення країн-учасниць спонукала криза у відносинах Італії та Франції у 2011 році. Під час подій "арабської весни" в країнах Північної Африки Париж самовільно відновив прикордонний контроль на кордоні з Італією куди прибували біженці-мусульмани з охоплених політичною нестабільністю Тунісу і Лівії. Французи побоювалися вторинної нелегальної міграції арабів через відкриті кордони.

У 2015 році розпочалася міграційна криза, і до ЄС прибуло понад 1 млн біженців і нелегальних мігрантів, переважно з охоплених збройним конфліктом Сирії, Іраку, Лівії, Афганістану. Висаджуючись на узбережжі Італії та Греції, вони прямували до інших європейських країн, користуючись відсутністю прикордонного контролю на внутрішніх кордонах. У 2015-2016 рр. контроль на ділянках кордону на шляху переміщення нелегалів відновили Німеччина, Австрія, Словаччина, Франція, Угорщина, Швеція, Норвегія, Данія та Бельгія.

Як говорив чинний лідер Баварської партії "Християнсько-соціальний союз" Маркус Зеедер, якщо зовнішні кордони ЄС не захищені, то Німеччині потрібно придумати, як захистити свої кордони. Дотепер тимчасовий прикордонний контроль систематично продовжують Німеччина, Франція, Австрія, Норвегія, Швеція і Данія, які є популярними серед охочих отримати політичний притулок. За інформацією аналітика Центру європейської політики Марі де Сомер, ці країни у 2017 році виступали за те, щоб легалізувати продовження контролю на кордонах усередині ЄС до чотирьох років.

Пандемія коронавірусу і зростання терористичної загрози остаточно занурили Шенгенську зону в кризу. У березні 2020 року 18 європейських країн тимчасово відновили прикордонний контроль, щоб перешкодити переміщенню потенційних носіїв вірусу. Зворотною стороною свободи переміщення всередині Шенгенської зони є загроза для європейської безпеки. Ісламський екстреміст Брахім Ауіссауі, який у жовтні зарізав трьох людей біля католицького храму в Ніцці, спочатку приїхав із Тунісу до Італії як здобувач політичного притулку, а вже потім прибув до Франції.

Варіанти розв'язання проблеми

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає, що відповідь ЄС на кризу повинна містити три складові: запобігання, захист, реагування. Ангела Меркель і Себастьян Курц, канцлери Німеччини й Австрії, зійшлися на думці, що потрібно розуміти, хто конкретно в'їжджає, а хто залишає Шенгенську зону.

У 2016 році Єврокомісія запропонувала створити на основі бази даних відбитків пальців Eurodac (для виявлення шукачів політичного притулку і нелегалів) базу даних біженців і мігрантів до ЄС. Аналітик "Центру європейської реформи" Рауль Уберекен порекомендував інтегрувати масиви інформації Prüm (бази даних ДНК, відбитків пальців, зареєстрованих номерів транспортних засобів окремих країн - членів ЄС), реєстру пасажирів національних авіаліній, митні бази даних і доповнити методами фінансових розслідувань. Він пропонує посилити органи ЄС аналітичними відділами для своєчасного збору та обміну інформацією, регулярної публікації доповідей з оцінкою загроз безпеці у сфері своєї компетенції, як роблять поліцейська служба ЄС (Європол) й агентство Європейського Союзу з безпеки зовнішніх кордонів ("Фронтекс"). ЄС повинен проводити розвідувальну діяльність для запобігання кризам в інших регіонах, які можуть спричинити приплив біженців до європейських кордонів.

До 2023 року Єврокомісія планує об'єднати всі бази даних з міграції та управління кордонів, що дозволить співробітникам "Фронтекс" своєчасно отримувати інформацію про людей, наземні транспортні засоби, судна, які перебувають в ЄС. Інтеграція баз даних дозволить оперативно відрізняти  іноземців, яким надали політичний притулок, від аферистів і дармоїдів, які нелегально приїхали до європейських країн і подали заявку на політичний притулок, щоб уникнути депортації та отримувати допомогу. Зникне необхідність у проставленні штампів у паспортах і процедурі реєстрації для громадян третіх країн після впровадження електронної системи ідентифікації людей, які прибувають і виїжджають.

Уберекен виступає за створення загальноєвропейської системи політичного притулку, що спеціалізується виключно на розв'язанні проблем у сфері міграції. Він допускає використання безпілотників для спостереження за місцями, де є можливим незаконний перетин кордону, систем розпізнавання осіб на пропускних пунктах, але для цього необхідна співпраця різних органів ЄС, зокрема й відділу оборонної промисловості і космосу Єврокомісії, з науково-дослідними центрами, бізнесом, розширення мандата і збільшення фінансування Європолу і "Фронтекса". Експерт пропонує залучити до обміну інформацією треті країни, зокрема Україну, Туреччину, Лівію, Марокко.

Новини за темою

Аналітик Марі де Сомер із Центру європейської політики та її колеги Фунда Текін і Вітторія Мейсснер з Інституту європейської політики вважають за доцільне заснувати "Раду Шенгену" для координації дій та обміну інформацією між країнами-учасницями, внести правки до Шенгенського кодексу і встановити чіткі правила і тимчасові рамки щодо відновлення контролю на кордонах. На їхню думку, Єврокомісії слід вимагати від країн-членів надавати докладне обґрунтування подібного рішення. Схожих поглядів дотримується президент Франції Еммануель Макрон, який запропонував створити Європейську раду внутрішньої безпеки за участю Великої Британії, який доповнить "Фронтекс" та Європейський офіс з питань надання притулку.

Виняток для трудових мігрантів

Інтерес українських трудових мігрантів зачіпає нова програма залучення до ЄС висококваліфікованих і талановитих фахівців із третіх країн, яку Єврокомісія планує запропонувати у 2021 році. Учасникам програми планують надати довгостроковий статус резидента з правом переміщатися і працювати в різних країнах ЄС. Одноразовий дозвіл на роботу в ЄС планують надавати іноземним працівникам нижчих кваліфікацій. Метою цієї програми є заповнення дефіциту робочої сили в ключових секторах економіки ЄС і підвищення мобільності іноземних працівників всередині ЄС

Європарламент і Європейська Рада обговорюють можливість узгодження міграційної схеми "Блакитна карта" для залучення на роботу в ЄС висококваліфікованих працівників із третіх країн. Нова схема спростить переміщення і влаштування на роботу іноземців у різних країнах. ЄС планує створити "Партнерства талантів" (спеціальні спільноти, які дозволять звести працівників, роботодавців, соціальних партнерів), а також "Резерв талантів" (загальноєвропейська платформа міжнародного рекрутингу, яка дозволить працівникам із третіх країн висловити свою зацікавленість у міграції).

Політичний фактор

Невипадково в нараді з питання реформування Шенгенської зони заради порятунку Європи від терористичної загрози взяли участь помірковані політики, які відчувають конкуренцію з боку партій євроскептиків. Опонентом для Макрона у Франції є антимігрантський "Національний рух", для Курца в Австрії – ультраправа "Австрійська партія свободи", для Рютте в Голландії - ісламофобська "Партія свободи", для Меркель в Німеччині – ультраконсервативна "Альтернатива для Німеччини".

Жорстокі вбивства французів й австрійців радикальними ісламістами з-поміж біженців і їхніх нащадків підтверджують, що євроскептики були абсолютно праві, коли робили заяви про те, що неконтрольована міграція, зростання кількості мусульман у країнах - членах ЄС становлять загрозу для безпеки і способу життя європейців. Ще рік тому, коли на виборах до Європарламенту перемогли центристи, ліберали і "зелені", аргументи євроскептиків вважали популізмом.

Новини за темою

Зокрема, партія "Альтернатива для Німеччини" пропонує проводити нову міграційну політику, реформувати систему надання політичного притулку, зняти заборону на депортацію до Сирії, звідки прибуло найбільше біженців. Лідер партії "Національний рух" Марін Ле Пен, яка виступає за обмеження міграції, посилення контролю за мечетями у Франції, може стати основним конкурентом Макрона на президентських виборах у 2022 році. За даними ВВС, Ле Пен є політиком, якому більшість французів довіряють у боротьбі з ісламським екстремізмом.

Щоб врятувати свої рейтинги і запобігти зростанню популярності своїх опонентів, лідери Франції, Німеччини, Австрії та Голландії, де ймовірність нових терактів є високою, вирішили провести роботу над помилками і вжити заходів, спрямованих на посилення міграційного режиму, хоч із запізненням на декілька років.

Георгій Кухалейшвілі

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>