Реакція на стрес. Чому в Україні заговорили про обов'язкове утримання батьків?

Що робити, якщо на старості років ваші діти від вас відмовилися? Міністр Андрій Рева радить іти до суду й вимагати аліментів

Реакція на стрес. Чому в Україні заговорили про обов'язкове утримання батьків?
Фото з відкритих джерел

Ольга Прядко

Журналіст

Що робити, якщо на старості років ваші діти від вас відмовилися? Міністр Андрій Рева радить іти до суду й вимагати аліментів

Днями міністр соціальної політики України Андрій Рева виступив з ініціативою ввести серйозну відповідальність на законодавчому рівні для дітей, які не хочуть утримувати старих батьків. «Діти мають платити аліменти на утримання батьків. У 51-й статті Конституції написано, що батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків", – заявив чиновник.

Експерти оцінили таку заяву представника Кабміну як досить емоційну. Мовляв, державі сьогодні надзвичайно важко виконувати свої зобов'язання у питанні соціального забезпечення пенсіонерів.

Згодом міністр зазначив, що така його заява стосувалася насамперед ситуації, коли діти не хочуть піклуватися про своїх батьків, зокрема тих, які проживають у районі проведення військової операції.

Новини за темою

«Ми свої обов'язки ні на кого перекладати не збираємося, але є випадки, коли люди несуть відповідальність ... Я лише нагадав, що є Конституція, де чітко зазначено, що діти зобов'язані піклуватися про своїх батьків. Чи має держава впливати на людей? У таких випадках для цього є вся законодавча база: 202-га і 206-та статті. Там написано, що в подібних випадках за рішенням суду можна буде присуджувати аліменти на утримання таких батьків. А якщо ці діти ухиляються, то 165-та стаття Кримінального кодексу України передбачає, що ці особи несуть кримінальну відповідальність. Підкреслюю, за рішенням суду. Чи означає це, що всі діти в Україні мають платити аліменти на батьків? Ні, це повна нісенітниця», - уточнив Андрій Рева.

Хто кому платить

«Можу припустити, що міністр соціальної політики Рева так каже, бо відчуває, що державний солідарний рівень дедалі більше дискредитується, і не виходить забезпечувати наших літніх людей тільки за рахунок солідарного рівня, тому акцент намагаються перенести на сімейні відносини», - пояснює ситуацію Галина Третьякова, керівник Інституту цивільних свобод.
Згідно зі статтею 46 Конституції, забезпечення пенсіонерів має бути на рівні прожиткового рівня. При цьому розмір пенсії в середньому становить 2 400 грн. Таким чином, багатьох пенсіонерів і так утримують діти. Комусь доводиться шукати додатковий промисел: продавати розсаджені квіти, речі, овочі, консервацію тощо.

При всьому цьому у літніх людей залишається право подавати до суду на своїх дітей і вимагати фінансової підтримки. Розгляд кожної такої справи є індивідуальним. Суд приймає до уваги, чи вкладали батько (мати) фінанси в розвиток дітей, чи є фінансова можливість у дітей здійснювати виплати. До речі, досить часто доходи дітей не дозволяють їм утримувати і свою сім'ю, і батьків.

«У нужденних батьків часто нужденними є й діти. Хоча вже вони й повнолітні», - наводить приклад Василь Масюк, сімейний адвокат.

Галина Третьякова додає, що нерідкими є випадки, коли пенсіонери допомагають своїм дорослим дітям віком 30-40 років. «У нас той, хто працює, також не захищений фінансово. Часто доходи українця не дають можливості нормально жити в сучасному світі», - додає Третьякова.
Неоднозначна ситуація з фінансовою спроможністю дорослих дітей призводить до того, що кількість судових позовів щодо виплати аліментів з боку літніх людей залишається більш-менш однаковою від року до року.

«У рамках нашої сімейної юридичної служби ми займаємося справами з 2011 року по всій країні і ніяких тенденцій до збільшення справ щодо стягнення аліментів з батьків не помічаємо», - ділиться досвідом Масюк.

Світова практика

Нашій державі дедалі важче утримувати своїх пенсіонерів. Однак Україна продовжує позиціонувати себе як соціальна держава, не вирішуючи проблеми по суті.

Якщо говорити про солідарний пенсійний рівень, коли держава зобов'язується забезпечити базові життєві потреби пенсіонерів, то не всі країни світу таке практикують.

Новини за темою

У Китаї на пенсію від держави можуть претендувати тільки держслужбовці та працівники промислових компаній. У сільській місцевості виплати пенсій не передбачено зовсім. У деяких регіонах країни самі підприємства створюють пенсійні фонди для співробітників. Але більш поширеною є практика, коли діти піклуються про своїх батьків. Це їхній цивільний і моральний обов`язок.

Аналогічна ситуація складається в Індії, де пенсії також передбачено тільки для держпрацівників. Інших утримують сім'ї або різні приватні та релігійні фонди й програми. Така традиція привчила індійців самотужки збирати кошти для пенсії.

Поряд з тим в європейських країнах виплачувати пенсії, як і в Україні, заведено. Часто вони поділяються на різні категорії. Приміром, у Фінляндії є поняття трудової (для тих, хто має необхідний стаж роботи) і народної пенсії (мінімальна виплата для тих, у кого недостатній трудовий стаж). Однією з кращих пенсійних систем ЄС часто називають данську. Там є три основні види пенсій: від держави (вона залежить від сімейного стану та наявних доходів), додаткова пенсія АТР (вона формується на основі внесків під час трудової діяльності) та індивідуальна (власні накопичення людини).

Що робити, якщо утримувати пенсіонера нема кому?

Ситуації, коли діти не можуть утримувати батьків або не хочуть цього робити, є в усіх країнах. Так само в усіх країнах пенсіонери мають можливість відстоювати в судах свої права на фіндопомогу від дітей. Але далеко не всі це хочуть робити. Держава це враховує і замість примусу і збільшення навантаження на судову систему створює додаткові опції.

Сьогодні в Україні використовують три основні рівні пенсійної системи: солідарна (відрахування ЄСВ), обов'язкові накопичення (роботодавці з працівниками формують відрахування) і добровільні накопичення (їх може робити за бажанням і працівник, і роботодавець). В Європі та США працюють п'ять рівнів такої системи. Так званий нульовий рівень – утримання людей, у яких немає права на пенсію. В Америці щороку виділяють по кілька мільярдів доларів на фінансування таких програм. Часто це допомога не грошима, а спеціальними картками на товари та послуги.

П'ятий рівень – це довічне утримання. Його суть полягає в тому, що пенсіонер може оплатити своє утримання. Це може бути грошова винагорода або передача майна тому, хто доглядає. В Європі такі послуги дозволяється надавати тільки державі та спеціальним благодійним фондам. Україна поки прописала можливість такого механізму, але не деталізувала його.

«Років 5 тому було внесено зміни до Цивільного кодексу, з'явилася можливість укласти нотаріальний договір на довічне утримання», - розповідає Галина Третьякова. Теоретично це може робити соціальна служба. Таку можливість слід передбачити в законі про соціальні послуги, а також, ймовірно, допустити приватний сектор у цей рівень пенсійного забезпечення.

«Але потрібен державний стандарт того, як це працюватиме, - пояснює Третьякова. - Таку практику намагався вводити колишній мер Києва Леонід Черновецький». Але експерт попереджає, що в практиці можливі різні зловживання. Може трапитися недобросовісний виконавець або якість послуг буде дуже низькою.

У ситуації, коли суспільство хочуть примусити щось робити, важливо розуміти, а до чого це суспільство готове. Приміром, у тих же Німеччині та США дуже часто діти віддають батьків до притулку для старих. Багато з них оплачують перебування батьків у таких закладах. Часто люди самі збирають собі кошти на притулок для старих, оскільки не хочуть проживати з дітьми у старості. Це не вважають негожим, оскільки в суспільстві так заведено. Уявити собі таку практику в східних країнах практично неможливо. Там є заведене в суспільстві шанування старших. Як заведено в Україні – сказати складно. Експерти кажуть, що масштабних соціологічних досліджень у цій галузі немає. А без цього жоден політик чи чиновник не може нав'язувати суспільству певні підвалини.

Ольга Прядко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів