Раз паспорт, два паспорт: Скільки громадянств матимуть українці?

Раз паспорт, два паспорт: Скільки громадянств матимуть українці?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Несподіване "покращення" прийшло звідти, звідки й не чекали: з Кабміну повідомили, що тамтешні робочі групи просто зараз працюють над кількома концепціями законопроєктів, пов’язаних із запровадженням в Україні подвійного громадянства. Про це заступник міністра закордонних справ Василь Боднар розповів в інтерв’ю Укрінформу.

"Перше бачення, – сказав він, – це скасування в чинному законодавстві тих обмежень, які нині змушують українців позбавлятися свого громадянства для отримання іншого або, навпаки, не дають можливості людям українського походження отримувати наші паспорти". Тоді як другий підхід – це "розширення статусу закордонного українця".

"Хтось може не хотіти отримувати інше громадянство, комусь такого права не дає законодавство країни проживання. Тому ми працюємо над розширенням спектру прав, які надає ця посвідка. Нині це лише безвіз, необмежене проживання і можливість навчання", – заявив заступник міністра.

Розширення статусу закордонного українця дасть певні преференції для ведення підприємницької діяльності та участі в роботі різних органів. Так принаймні ситуацію бачить Боднар. "Не скажу про державні, але може йтися про місцеве самоврядування, різні фундації. До того ж деякі привілеї щодо безкоштовного вивчення української мови, професійної освіти. Цей шлях також нині опрацьовують на міжвідомчому рівні", – розповів чиновник.

Турбота про діаспору – це, звісно, добре. У цьому контексті слід зауважити, що погляди влади на подвійне громадянство пройшли неабияку еволюцію.

"Паспортизація" від Порошенка

Команда президента Зеленського, під чиєю егідою, можливо, буде впроваджено законодавчі зміни щодо громадянства, ставиться до цього питання найбільш ліберально. Принаймні в уряді перестали боятися обговорювати цю проблему. А між тим ще кілька років тому сприйняття подвійного громадянства було здебільшого негативним.

Так, наприклад, 7 лютого 2014 року тодішній депутат Олександр Бригинець зареєстрував проект змін щодо встановлення кримінальної відповідальності за неінформування громадянином України про набуття іноземного громадянства. Законопроект Бригинця пропонував дуже жорстке покарання для власників кількох паспортів – аж до десяти років позбавлення волі.

Пізніше, у липні того ж таки 2014 року, депутат Микола Катеринчук також ініціював кримінальну відповідальність за подвійне громадянство. Таку необхідність Катеринчук обґрунтовував тим, що присутність громадян інших країн серед органів державної та місцевої влади є неприпустимою. Цікаво, що ініціатива Катеринчука мала місце ще до того, як в Україні висадився масовий "десант" з іноземних фахівців, які отримали міністерські та губернаторські портфелі.

Втім, до впровадження кримінальної відповідальності так і не дійшло. Натомість з 1 червня 2016 року набрали чинності поправки до законодавства, що регулює державну службу, в яких йшлося про те, що державний службовець не має права працювати в Україні, якщо має інше громадянство, крім українського. Цю проблему взявся розв’язати Петро Порошенко.

За часів його президентства тема подвійного громадянства набула нових акцентів. Колишній гарант був щедрий на роздачу українських паспортів, коли йшлося про залучення на постійну роботу фахівців із-за кордону, історію яких ми недавно згадували. Тоді громадянство України отримали всі грузинські, балтійські та американські "реформатори".

Але бували й зворотні випадки. Про один із них ми теж писали, коли перелічували депутатів, з яких було знято недоторканність. Ексчлен фракції Радикальної партії Ляшка Андрій Артеменко був позбавлений Порошенком громадянства після того, як з’ясувалося, що він має ще один паспорт.

У цих історіях найбільш обурливим є те, що громадянство як таке було перетворено на чинник заохочення чи покарання. Причому покарання – вибіркового.

Бо якщо вже пройтися по колишніх або нинішніх депутатах чи чиновниках, то можна згадати й про те, що Юхим Звягільський має ізраїльський паспорт, мер Одеси Геннадій Труханов – російський та грецький паспорти, а комічний герой лікарняно-судових епопей Роман Насіров володіє британським підданством. Список цей можна продовжувати до нескінченності, адже кожен другий чиновник та нардеп вчасно подбав про "запасний аеродром".

Свого часу той таки Порошенко намагався врегулювати питання громадянства, представивши на розгляд парламенту свій законопроект на цю тему. Але його документ (зареєстрований під номером 8297) лише посилював відповідальність для осіб, які мали більше одного громадянства. Згодом експрезидент відкликав свій законопроект, а альтернативного йому запропоновано не було.   

Отже, для регулювання правовідносин лишився чинний закон про громадянство та Конституція України.

Що говорить закон

Конституція дає президентові право "приймати до громадянства України" та припиняти його, однак стаття 4 Основного закону говорить про те, що "підстави набуття і припинення громадянства визначаються законом". А закон (чинний) не дозволяє мати подвійне громадянство, але й прямо не забороняє його. І це дуже важливий момент.

Стаття 2 закону України "Про громадянство" говорить про таке: "Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України".

Це не слід розцінювати як заборону подвійного громадянства, оскільки втрата громадянства України не відбувається автоматично з набуттям громадянства іншої держави. Для цього потрібен окремий указ президента. Тобто навіть якщо українець отримав громадянство іншої держави або держав, у нього ніхто не конфіскуватиме український паспорт. Така от юридична колізія.

Щоправда, існує санкція за приховування факту набуття громадянства іншої країни. Це всього лише штраф, який дорівнює від 10 до 30 неоподаткованих мінімумів (тобто від 170 до 510 грн). Ті "самі дії, вчинені чиновниками органів державної влади або місцевого самоврядування, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн)", – сказано в поправках до закону "Про громадянство", які парламент ухвалив у жовтні 2012 року.

Цивілізований світ дивиться на подібну проблему інакше, і його ліберальність не в останню чергу визначено можливістю отримання бонусних податкових дивідендів – від "нових" громадян, які наразі живуть та працюють у цій державі. Та й взагалі, у тренді нині – розширення прав та свобод індивідуума, а не звужування їх до формату сучасної Росії чи Білорусі.

Всі ці моменти належать до дискусії про прийнятність чи неприйнятність подвійного громадянства. Тобто до питання, яке на сьогодні лишається відкритим через відсутність оновленого законодавства.

До його впровадження нинішня влада "нарешті дозріла", каже віце-прем’єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба.

"Так склалося, що мільйони людей виїхали. І ми повинні зберегти їх зв’язок з Україною. І паспорт, громадянство – одна з таких сполучних ланок. Я радий, що є еволюція в цьому питанні. І сподіваюся, що його буде підтримано суспільством, тому що заборону на подвійне громадянство було створено в одному контексті, а нині контекст зовсім інший", – говорить Кулеба.

Кулеба й справді надає особливого значення збереженню українських паспортів у наших мігрантів. Всі вони, за словами чиновника, можуть стати "агентами впливу" України в інших державах. За винятком, певна річ, Росії.

Слова про "агентів впливу" звучать, безперечно, красиво. Але на сьогодні ще ніхто не бачив тих двох концепцій закону про громадянство, над якими працюють в уряді. Та попри незнання всіх деталей, можна констатувати одну річ. Питання подвійного громадянства і складне, і контроверсійне. А ще таке, яке несе певні загрози. Це не означає, що його не варто обговорювати. Це означає тільки те, що до його презентації слід підійти максимально виважено.

Ризики та підводне каміння

Загалом можна зрозуміти ті родини (передусім із Західної України), які зацікавленні в отриманні ще одного паспорта, адже він усуває складнощі із працевлаштуванням у країнах ЄС. Йдеться насамперед про Польщу, Угорщину, Чехію. Наразі, за даними держслужби зайнятості, за кордоном трудяться понад 5 млн українців. Можливо, навіть, значно більше.

При цьому найбільша кількість заробітчан (36%) припадає на Польщу. По 5% від їхньої загальної кількості протягом минулого року працювали в Чехії та Німеччині, по 3% – в Італії та інших країнах Західної Європи. На другому ж місці після Польщі опинилася, на превеликий жаль, Росія. 25% українських громадян, тобто кожен четвертий із тих, хто вирушив за кордон піднімати родинний добробут, обрав для цієї місії простори РФ.

Власне, в цьому й криється велика небезпека подвійного громадянства. Небезпека ця така значуща, що інтереси держави, можливо, мусять переважити інтереси заробітчанських родин. Відомо, що РФ навчилася вправно використовувати громадян, які мають паспорти Російської Федерації, але проживають на території колишніх радянських республік. Під час трагічних подій 2008 року в Грузії, коли туди увійшли російські війська, Путін на засіданні Ради безпеки заявив, що він зобов'язаний захищати життя та гідність російських громадян, де би вони не знаходилися.

До речі, тоді ж, у 2008-му, експерти попереджали про загрози масової видачі російських паспортів у Криму. Десять років тому, коли ніщо не віщувало війни з РФ, на півострові проживало 15-20% російських громадян. Згодом їх кількість ще зросла. Саме цей козир було використано Росією під час анексії Криму. Це стосується і східних регіонів України, де також не бракувало російських паспортів.

Окрім Росії, "щедрими" на роздачу паспортів українським громадянам є також Румунія та Угорщина. Поки що ці країни не створюють великого дискомфорту, проте в державній політиці нічого не робиться просто так. І хоч це важко уявити, гіпотетично й ці наші сусіди можуть претендувати (колись, у невизначеному майбутньому) на свою частину "історичних територій" на тій лише підставі, що там проживає енна кількість їхніх громадян.

Впроваджувати не можна заборонити

Тож якщо взяти до уваги все вищезазначене, не дивно, що ідея з подвійним громадянством імпонує далеко не всім. "Я не бачу ніяких позитивів у такій ідеї, з огляду на ті обставини, про які всі добре знають. Російська агресія, деякі шовіністичні сили в окремих країнах, які розташовані на захід від нас, постколоніальність українського суспільства, коли поняття державності було фактично придушено у свідомості… Всі ці речі роблять, на мою думку, тезу про полігромадянство за нинішніх обставин дуже небезпечною", – зауважує в коментарі ТСН.uа міністр закордонних справ України в 2007-2009 рр. Володимир Огризко.

А от засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко зазначає натомість в інтерв’ю 112.ua, що як не крути, але доведеться брати до уваги ту величезну кількість людей, яка вже проживає в Україні з подвійним або навіть потрійним громадянством. Останнє вже стає певного роду ознакою приналежності до політичної еліти, напівжартома зауважує Бондаренко. 

"Боротися потрібно не з подвійним громадянством. В умовах глобалізації поняття громадянства дедалі більше перетворюється на такий собі анахронізм. Думаю, що було би хорошим виходом легалізувати інститут подвійного громадянства. Така практика існує в багатьох цивілізованих державах а в деяких країнах Європи і Азії подвійне громадянство є абсолютною нормою", – каже експерт.

Тим часом директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов переконаний, що в цьому питанні слід шукати золоту середину. "Можливо, на територіях, які межують з Російською Федерацією, доцільно заборонити подвійне громадянство, наприклад російське", – припустив він. А от "стосовно польського, угорського, румунського громадянства, то тут необхідно діяти більш спокійно. Необхідно враховувати, що це країни Європейського Союзу. У цій ситуації можна знайти компроміс", – вважає Карасьов. 

Що ж, саме цим нині, вочевидь, і займаються в українському уряді – пошуками компромісу та примирення між різними концепціями подвійного громадянства. От би тільки результат всіх нас не розчарував.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>