Рахуємо по-новому: Тепер Зеленський має "свій" Центрвиборчком?

Рахуємо по-новому: Тепер Зеленський має "свій" Центрвиборчком?
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Як президент Володимир Зеленський уявляє собі вибори на Донбасі, про які він говорив у своєму останньому відеозверненні, сказати тяжко. Навіть за сприятливих умов (тобто за відновлення повного контролю Україною над ОРДЛО, чого поки нема й близько) треба скласти реєстр виборців, сформувати комісії, провести агітацію за участю всеукраїнських партій, які захочуть балотуватися на сході, тощо. Все це – величезний шмат роботи, особливо якщо врахувати, що починати доведеться з нуля. Втім, тепер президент має "свій ЦВК", де 12 із 17 мандатів належать представникам партії "Слуга народу". У п’ятницю Верховна Рада проголосувала за новий склад Центрвиборчкому (обравши головою Олега Діденка), а відтак, вважаймо, перший крок до всіх потрібних владі змін зроблено.

Новини за темою

Дивіться, хто прийшов

Аналізуючи список нової ЦВК, почнемо з провладної частини. "Слугу народу" представляють такі особи.

Боярчук Оксана Борисівна. Вочевидь, київський приватний нотаріус. Або інша персона, яку просто не знає Google. Настільки непублічна, що змогла проскочити крізь "всесвітнє павутиння".    

Гатаулліна Олена Аухатівна. Юрисконсульт юридичної групи "Колегіум". Раніше була пов’язана з "Ударом", а як налагодила зв’язки зі "Слугою народу" – про це історія мовчить.

Грень Віталій Вячеславович. Теж перебіжчик від іншої політсили. Грень у минулому – керівник юридичного департаменту партії "Укроп".

Діденко Олег Миколайович. Свого часу займався приватною юридичною практикою, був виконавчим директором ТОВ "Правнича група "Колегіум". З 2014 року – член ЦВК.

Євстігнєєв Андрій Сергійович – також представник попереднього Центрвиборчкому. Цікаво, що до складу, який затверджувався у 2018 році, його висувала "Батьківщина". Нині ж цінний кадр перехопила "СН".

Єфремова Ірина Олексіївна. Ще один член ЦВК минулого "розливу". Раніше йшла за квотою "Народного фронту". Юридичної освіти не має. Має диплом філолога і магістра державного управління.

Кармаза Олександра Олександрівна. Кандидат юридичних наук, головний консультант юридичного управління апарату Верховної Ради.

Любченко Павло Миколайович. Претендував на посаду судді Конституційного суду і на мандат народного депутата (від "радикалів" Ляшка). Зрештою опинився в ЦВК.

Перепелюк Володимир Григорович. Про нього відомо небагато. Працює в секретаріаті Касаційного адміністративного суду.

Плукар Віталій Володимирович. Обирався до ЦВК у 2018-му. Був висунутий фракцією “Блоку Петра Порошенка“. Закінчив Львівський державний університет внутрішніх справ.

Постівий Сергій Олександрович. Колишній керівник справами виконкому Білоцерківської міської ради. У минулому – помічник-консультант ряду народних депутатів.

Фрицький Юрій Олегович. Завідувач кафедри конституційного, адміністративного права та соціально-гуманітарних дисциплін приватного університету "Україна".

Всі вищеозначені добродії представляють, як вже було сказано, квоту "Слуги народу". Від другої за кількістю членів парламентської фракції "Опозиційної платформи – За життя" до ЦВК делеговано Дубовика Сергія Олеговича та Мірошниченка Юрія Романовича.

Перший до свого призначення був заступником керівника секретаріату Центральної виборчої комісії, другий же неодноразово обирався до парламенту від Партії регіонів, “Опозиційного блоку“, а нині – від ОПЗЖ. Мірошниченко також був представником президента у Верховній Раді за правління Віктора Януковича.

Що стосується інших фракцій, то всі вони делегували до складу Центрвиборчкому по одному члену.

Буглак Юрій Олександрович був висунутий "Європейською солідарністю". Він є депутатом нинішнього скликання, а починав політичну кар’єру як помічник нардепа Порошенка. Було це у далеких 2002-2006 рр.

Глущенко Вікторія Анатоліївна представлятиме в ЦВК інтереси фракції "Батьківщини". У минулому вона вже була пов’язана з ЦВК – Глущенко працювала головним консультантом і захищала сторону ЦВК у судах.

Нарешті, від "Голосу" до Центрвиборчкому зайшов Гевко Андрій Євгенович – колишній заступник міністра освіти і науки України. 

Всі ці люди віднині триматимуть у своїх руках ниточки від народного волевиявлення – яким би воно не було і як скоро би не мало місце. Принаймні на найближчі 7 років новообрані члени ЦВК мають імунітет від звільнень. Якщо, звісно, не станеться форс-мажор або чергова зміна влади.

Перші оцінки

"Новий склад ЦВК буде повністю підконтрольним президенту, – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Тим паче що рішення в Центрвиборчкомі ухвалюють простою більшістю, а "Слуга народу" має там 12 голосів із 17. Так, незгодні можуть мають свою особливу думку, але щоразу остаточне рішення залишатиметься за Офісом президента".

"Все, що можна було зробити для узурпації влади президента за допомогою Верховної Ради, вже зроблено, – констатує експерт. – Лишилося хіба що розібратися з місцевими виборами, а, точніше, з цією “формулою Штайнмаєра“, про яку ми чуємо впродовж останнього місяця. Загалом же сьогоднішнє голосування за склад ЦВК було цілком прогнозованим".  

Тим часом політолог Микола Давидюк побоюється, що нова ЦВК буде нічим не кращою за попередню. "Він (президент Зеленський) хоче тільки свого. Він не бачить сенсу перепідпорядкувати ЦВК, тобто ламати цих людей. Простіше завести своїх та управляти виборчим процесом так, як йому буде подобатися", – переконаний експерт. Давидюк вважає, що нова ЦВК відрізнятиметься лише тим, що буде більш "зеленою".

Глобальна ж проблема в тому, каже Давидюк, що українські ЦВК досі нагадують свої радянські аналоги. Адже вони готові обслуговувати будь-яку владу, яка прийшла, і виконувати всі завдання, які їм ставитимуть. "ЦВК сьогодні – це офіціанти влади, які влаштовують для неї великий бал-маскарад, який називають виборами. Нова ЦВК, сформована однією партією, це буде точно таким же органом, як і попередня, просто з іншими прізвищами", – підсумував Давидюк.

Його колега Андрій Дуда також наголошує, що всі формати ЦВКЮ, які були дотепер, були органами, які виконували політичні рішення. Однак  з огляду на нинішню монобільшість ситуація трохи інша. Як не парадоксально, але тиск на Центрвиборчком з боку Банкової може привести до несподіваних наслідків. "Наприклад, якщо колишня ЦВК могла затвердити рішення щодо Клюєва та Шарія, то новий склад, коли йтиметься про реєстрацію певних кандидатів, може вдатися до абсолютно протилежних рішень. Також це стосується знакових фігур проросійського реваншу", – резюмував Андрій Дуда.

Проте, як слушно зауважив Петренко, більшість у ЦВК належить чинній владі.

Топ-5 вигід Зеленського

А тепер ще кілька слів про те, що виграє влада, "завівши" собі підконтрольний ЦВК. Цілком очевидно, що Центрвиборчком, керований Офісом президента, ухвалить будь-які потрібні йому рішення. Чого ж вони можуть стосуватися? По-перше, місцевих виборів. Як ми вже писали, дострокові вибори мера столиці та Київради можуть відбутися наприкінці нинішнього року, дострокові вибори в інших великих містах – на початку наступного.

"Наступні вибори – якими би вони не були і коли би не відбувалися – відбудуться в значно менш лояльному для Зеленського середовищі. Незалежно від того, чи буде "Слуга народу" проводити реформи чи ні, сформується пул людей, незадоволених його політикою. Тому важливо контролювати тих, хто буде підраховувати голоси. Особливо якщо націлюватися на вибори не тільки в Києві, а й в інших, ключових для "Слуги народу" містах, і перемогти тих, хто їх зараз очолює, плюс взяти більшість у місцевих радах", – коментує Богдан Петренко.

Щоправда, тут є нюанс. Адже участь Центрвиборчкому в організації місцевих виборів невелика. Бо ЦВК "не організовує вибори на місцях, не підраховує голоси і не встановлює результат. Роль ЦВК там мінімальна. Вона лише затверджує склад територіальних виборчих комісій, але комісій високого рівня – зокрема, обласних", – говорить голова правління Громадянської мережі “ОПОРА“ Ольга Айвазовська. Але й члени виборчкомів – це також, як видається, важливий фактор.

Натомість вигода номер два для команди Зеленського є цілком очевидною. Президентській партії дуже стане у пригоді "своя" ЦВК на випадок дострокових парламентських виборів. "За рік цілком може виникнути ситуація, коли парламент буде розпущено", – стверджує політолог Руслан Бортник. Тим паче що президент Зеленський вже налякав такою перспективою депутатів, та й досвід проведення подібної операції у нього є.

Але навіть якщо цього не станеться, набирає чинності вигода номер три. Команда Зеленського анонсувала проведення ряду всеукраїнських референдумів, результати яких затверджує ЦВК. Депутат попереднього скликання від БПП Олександр Черненко переконаний, що "Слуга народу" постарається легітимізувати через плебісцит нові політичні домовленості щодо Донбасу. "Те, що ЦВК діяла незалежно, – це добре для країни, але, очевидно, не дуже приємно для нової влади. Вона хоче отримати більш лояльну і керовану Центральну виборчу комісію напередодні місцевих виборів і можливих референдумів в ОРДЛО", – зазначає він.

Крім референдуму щодо ОРДЛО, на окупованих територіях можуть відбутися і місцеві вибори. У межах все тієї ж “формули Штайнмаєра“, про що вже говорилося вище. Змусити старий склад ЦВК брати участь у подібних виборах могло би бути досить складним завданням. Хоча, справедливості заради, зазначимо, що тут все впирається не стільки в ЦВК, скільки в українського президента і в український парламент. Тому що всі переговори щодо всіх можливих формул веде не ЦВК, а президент і МЗС України.

Нарешті, останній, п'ятий бонус від контролю над Центрвиборчкомом для влади полягає в тому, що саме ЦВК задіяна в "покаранні" "неслухняних" депутатів. Подібний прецедент мав місце у 2016-му, коли депутатських мандатів було позбавлено Миколуа Томенка та Єгора Фірсова. Тоді Томенко і Фірсов написали заяви про вихід із фракції, знаючи, що є норма, яка спричинить після цього втрату депутатського мандата. Що й сталося. Щоправда, мандати у них забирала не ЦВК, а з'їзд партії "Солідарність". Але саме Центрвиборчком затвердив нових депутатів замість тих, що вибули з гри.

Цілком можливо, що з повторенням цієї або подібної історії ми зіткнемося вже найближчим часом.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>