Ракетний удар США по Сирії: Захід відповів на плювок Росії

Захід відповів на плювок Росії і режиму Асада, здійснений у вигляді недавньої хімічної атаки в Думі, обіцяним ракетним ударом. Путіну дали зрозуміти, що зараз у влади в США, Великої Британії і Франції знаходяться жорсткі люди, які на відміну від ліберальних попередників, здатні грати м'язами і йти на будь-які кроки заради захисту своїх інтересів

Ракетний удар США по Сирії: Захід відповів на плювок Росії
AFP

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Захід відповів на плювок Росії і режиму Асада, здійснений у вигляді недавньої хімічної атаки в Думі, обіцяним ракетним ударом. Путіну дали зрозуміти, що зараз у влади в США, Великої Британії і Франції знаходяться жорсткі люди, які на відміну від ліберальних попередників, здатні грати м'язами і йти на будь-які кроки заради захисту своїх інтересів

Пізно ввечері в п'ятницю, 13 квітня, президент США Дональд Трамп віддав наказ американським військовим завдати точкові удари по об'єктах, пов'язаних з розробкою та виробництвом хімічної зброї в Сирії. Американського президента підтримали французький колега Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей. Минулої ночі США, Велика Британія і Франція нанесли ракетні удари по науково-дослідному центру біля Дамаска, по складах хімічної зброї та командного пункту біля Хомса. Точкові удари наносилися військовими кораблями, підводними човнами і авіацією, у тому числі американськими стратегічними бомбардувальниками В-1. По трьох об'єктах було випущено близько 120 крилатих ракет "Томагавк". За даними російських ЗМІ, сирійським військовим вдалося збити близько 13 ракет з систем ППО радянського і російського виробництва.

Дана військова операція стала відповіддю Заходу на хімічну атаку у населеному пункті Дума, недалеко від Дамаска, на минулих вихідних. Тоді загинули від 40 до 70 осіб. До хімічної атаки Дума перебувала в руках ісламістської опозиційної коаліції "Джейш аль-Іслам", після – перейшла за контроль військ президента Сирії Башара Асада. Хімічна атака в Думі стала плювком Москви і Дамаска в обличчя колективного Заходу, який неодноразово закликав сторони конфлікту не використовувати заборонену хімічну зброю і навіть пом'якшив свою позицію щодо подальшого перебування Асада при владі. На думку Терези Мей, цілями нічної військової операції були захист цивільного населення і запобігання використання хімічної зброї в майбутньому. Після підписання Сирією "Конвенції про заборону хімічної зброї" у 2013 р. міжнародній спільноті так і не вдалося проконтролювати ліквідацію 12 підприємств по виробництву зарину, іприту, табуна і VX, які мають військове призначення. Однак нинішня гуманітарна інтервенція в Сирії має більш широке міжнародне значення.

Захід захищає свої інтереси в Сирії

З допомогою точкових ударів по об'єктах на підконтрольній території режиму Асада, який спонсорує Росія, Штати та їх союзники продемонстрували свою рішучість і дали зрозуміти, що готові до будь-якого розвитку подій заради захисту своїх інтересів. В інтересах Заходу поділ розореної війною Сирії на сфери впливу: щоб сирійські курди та інші опозиційні угруповання зберегли контроль над окремими територіями країни. Американці зацікавлені у збереженні сирійськими курдами контролю над нафтовими родовищами в районі Дейр-ез-Зора, Аш-Шаддади, Румейлана. В інтересах прихильників диверсифікації напрямів імпорту природного газу та скорочення енергетичної залежності ЄС від Росії реалізація проекту Катарського газопроводу. Даний газопровід дозволив би доставляти газ з родовищ Катару в Європу через територію Саудівської Аравії, Йорданії, Сирії та Туреччини.

Новини за темою

Дамаск і Москва блокують реалізацію Катарського газопроводу. Після фактичного розгрому ІДІЛ режим Асада при військовій підтримці російських військових і найманців сконцентрувався на знищенні опозиції і відновленні своєї влади над всією територією Сирії. Про це свідчить нещодавнє захоплення військами Асада території Східна Гута, включаючи населений пункт Дума, яка з 2011 р. перебувала під контролем опозиції, а також невдала спроба відвоювати у сирійських курдів нафтове родовище у провінції Дейр-ез-Зор в лютому з допомогою російської ПВК "Вагнер". Мабуть, знищення російських найманців, а також торішній удар ракетами "Томагавк" з військового аеродрому Еш-Шайрат не остудили експансіоністський запал Москви і Дамаска. Застосування хімічної зброї в Думі – це чистої води провокація російських і сирійських військових, щоб перевірити реакцію Заходу і продовжити наступ в інших регіонах. Після того, як Росія і режим Асада знищать опозицію в передмістях Дамаску, Хомса і на півдні країни, вони займуться підкоренням Сирійського Курдистану.

США, Велика Британія і Франція діяли на випередження і здійснили точкові удари по підконтрольній території режиму Асада, щоб відбити охоту подальших військових дій проти опозиції, в тому числі із застосуванням хімічної зброї. Не випадково точкові удари були нанесені по Сирії до прибуття в Думу експертів Організація по забороні хімічної зброї. На цьому тижні цей населений пункт перейшов під контроль військ Асада, які напевно вже встигли замести сліди хімічної атаки до прибуття експертів. Військова операція була проведена за іракським сценарієм. У грудні 1998 р. військово-повітряні сили США і Великої Британії провели операцію "Лисиця в пустелі" і завдали 14 ракетно-бомбових ударів по об'єктах, пов'язаних з розробкою і зберіганням хімічної зброї, для ослаблення позицій режиму президента Іраку Саддама Хуссейна, який в кінцевому рахунку був повалений в ході американської інтервенції в березні 2003 р. Захід дав зрозуміти Асаду і його покровителям, що якщо режим не буде йти на поступки, то його може спіткати така ж доля, як і Хуссейна, а Росія і Іран не зможуть прийти на допомогу.

Трамп показав, що терпіти не буде

Захід відповів на плювок Росії і режиму Асада, здійснений у вигляді недавньої хімічної атаки в Думі, нокаутуючим ракетним ударом. І мова в першу чергу не про військове його значення. Трамп, Мей і Макрон дали зрозуміти Путіну, що якщо Росія і її сирійський протеже відмовляються дотримуватися міжнародно-правові норми і продовжать порушувати міжнародний баланс сил, тоді США і їх союзники мають повне моральне право безперешкодно використовувати військову силу для захисту своїх інтересів. Американці дали зрозуміти російському президенту, що вони плювати хотіли на Статут ООН, резолюції Радбезу ООН, погрози Кремля – вони будуть робити те, що захочуть в будь-якій точці земної кулі. США і їх союзники здійснили зухвалу військову акцію під самим носом у російського військового угруповання, яке знаходиться в Сирії. Американці проігнорували обіцянки російських військових і дипломатів збивати ракети, вражати їх носії або наносити удари по джерелах вогню в разі загрози військовослужбовцям РФ в Сирії.

Новини за темою

Точкові удари США і їх союзників в черговий раз підтвердили слабкість російського керівництва, його неготовність йти на конфронтацію з переважаючим або рівним супротивником заради захисту своїх військово-політичних союзників, яким є режим Асада в Сирії. Як і у випадку з торішнім ракетним обстрілом військового аеродрому Еш-Шайрат, російські військові не надали допомоги сирійським зенитчикам в нерівному бою з найбільш боєздатними країнами-членами НАТО. В Міноборони РФ повідомили, що ні одна з випущених США і їх союзниками крилатих ракет не входила в зону відповідальності підрозділів російських ППО, які прикривають об'єкти в Тартусі і Хмеймимі. На території Сирії знаходяться російські зенітно-ракетні комплекси С-400, які ймовірно можуть збити ракети "Томагавк". Російські військові не виконали основної функції, заради якої вони знаходяться в Сирії. Вони не забезпечили безпеку на підконтрольній режиму Асада території і не збили жодної ракети і військового літака.

Складається враження, що Трамп прийняв рішення про точкові удари по території Сирії під впливом силового блоку, який має міцні позиції в адміністрації і Конгресі США. Колишні військові сенатори-республіканці Джон Маккейн і Ліндсі Грем ще в 2017 р. пропонували розширити військово-повітряну операцію США в Сирії та наносити ракетні удари не тільки по позиціях ІДІЛ, але і по складах з хімічною зброєю Асада, якого вони сприймають як маріонетку Ірану. На думку Маккейна, причиною недавньої хімічної атаки в Думі була заява Трампа про швидке виведення 2 тис. американських військових з Сирії, яке Асад сприйняв як сигнал до дії. Багато конгресменів-республіканців зустріли оплесками звістку про військову операцію в Сирії. Прихильником жорсткої лінії стосовно Росії є кандидат на пост держсекретаря США і колишній директор ЦРУ Майк Помпео. Він вважає, що час м'якої політики США відносно Росії підійшов до кінця. Напередодні військової операції Помпео заявив, що знищення "пари сотень" росіян в Сирії (ПВК "Вагнер") є підтвердженням більш жорсткого курсу Трампа відносно Москви.

Новини за темою

Росія – колос на глиняних ногах

У відповідь на точкові удари в Сирії Росія обмежилася обвинуваченням США і їх союзників в порушенні норм міжнародного права, які сама неодноразово порушувала в Україні та Сирії. РФ скликала екстрене засідання Радбезу ООН. Посол РФ Анатолій Антонов пообіцяв, що дії США, Великої Британії і Франції не залишаться без наслідків, оскільки випади на адресу Путіна неприйнятні. Які конкретно наслідки очікують США і їх союзників, відомо тільки Антонову, але практика показує, що Кремль ніяк не відреагував на розгром ПВК "Вагнер" і бомбардування військового аеродрому Еш-Шайрат американськими військовими. Навіть після того як Туреччина збила російський бомбардувальник Су-24, який порушив її повітряний простір в листопаді 2015 р., Росія не у відповідь застосувала військову силу, а обмежилася продуктовими санкціями щодо турецьких виробників і скасуванням туристичних путівок для своїх громадян на анатолійські курорти.

Швидше за все, у відповідь Росія буде ігнорувати участь у переговорах з США з приводу врегулювання збройних конфліктів в Україні та Сирії найближчим часом. Не виключено, що Москва спробує створити видимість "асиметричного удару", активізувавши обстріл позицій українських військових на Донбасі. Росія – це колос на глиняних ногах з роздутим авторитетом, який здатний нав'язувати свою волю виключно малим пострадянським державам на кшталт України і Грузії, але не має реальної військово-політичної ваги у світі.

Американці, англійці і французи в брутальній формі показали росіянам їх справжнє місце в світі. Точкові удари в Сирії підтримали Німеччина, Чехія, Японія, Саудівська Аравія, Ізраїль і навіть Туреччина, незважаючи на загравання президента Реджепа Ердогана з Москвою і критику зовнішньої політики Вашингтону. Військову операцію засудили Іран, Куба і Китай, у яких складні відносини з Америкою. Позиції Росії на Близькому Сході слабкі і крім Ірану та режиму Асада у неї немає союзників у цьому регіоні. Росія не здатна конкурувати з США і НАТО у військово-політичній сфері і є вразливою у разі можливих силових зіткнень. В іншому випадку, Кремль діяв би більш рішуче, як це було в період "холодної війни" між США і СРСР.

Новини за темою

Залякування Ірану і Північної Кореї

На прикладі точкових ударів у Сирії влада США продемонструвала силу Ірану та Північної Кореї, які діють у розріз американським інтересам або провокують потенційні загрози для безпеки Америки і їх союзників. З жовтня 2015 р. Іран провів випробування п'яти балістичних ракет середньої і малої дальності. На озброєнні у іранської армії знаходиться 11 видів балістичних ракет радіусом ураження від 150 до 2 тис. км. В радіус ураження іранських ракет попадають американські військові бази і об'єкти в країнах Перської затоки, які знаходяться на відстані менше 2 тис. км від Ірану. У минулому році Північна Корея провела 16 ракетних випробувань, в рамках яких запустила 23 балістичних ракет. Арсенал КНДР поповнився новими міжконтинентальними балістичними ракетами "Хвасонг-14", "Хвасонг-15", ракетами малої і середньої дальності різних модифікацій. На озброєнні у КНДР знаходяться близько 60 одиниць ядерної зброї.

США дають зрозуміти, що в разі необхідності аналогічні військові операції можуть бути проведені в будь-який час для знищення дослідних центрів, випробувальних полігонів, які задіяні в ракетній програмі Ірану і Північної Кореї. Республіканці дають зрозуміти чиновникам в Тегерані і Пхеньяні, що часи "перезавантаження" і нерішучості колишнього президента-демократа Барака Обами підійшли до кінця і тепер їм пора проводити конструктивну зовнішню політику, не провокувати міжнародну напруженість. В іншому випадку, американські "Томагавки" прилетять до них. Точковими ударами в Сирії США намагаються показати своє повернення до ролі міжнародного поліцейського і прагнення домогтися виключного лідерства в багатополярному світі, який розривають нестабільністю і збройними конфліктами.

Георгій Кухалейшвілі 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів