Питання помсти: Рада не хоче поступатися в сутичці з антикорупціонерами

Питання помсти: Рада не хоче поступатися в сутичці з антикорупціонерами
Верховная Рада

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

"Антикорупційний вівторок" у Верховній Раді закінчився провалом. Незважаючи на публічні заклики президента Петра Порошенка, згоду лідера фракції "Народний фронт" Максима Бурбака виправити помилку, запевнення лідера пропрезидентської фракції Артура Герасимова в тому, що БПП підтримає рішення, скасування електронних декларацій для членів громадських організацій так і не сталося. Тиску послів країн "великої сімки" не вистачило, щоб змусити депутатів якщо не скасувати, то хоча б звільнити громадські організації від кримінальної відповідальності за несвоєчасне подання електронних декларацій.

Новини за темою

Електронні декларації для громадських організацій, які займаються антикорупційною діяльністю, було запроваджено Радою у березні 2017 року. Після схвалення відповідного рішення посольства країн "великої сімки" зажадали скасувати їх. Тези західних урядів зводилися до того, що в демократичних країнах декларації мають подавати чиновники, тому що вони використовують державні кошти і утримуються за рахунок податків. Під тиском Заходу було вирішено відтермінувати подання електронних декларацій для антикорупціонерів, у парламенті з'явилася президентська ініціатива про скасування електронного декларування та посилення вимог до звітності для громадських організацій, а також альтернативні законопроекти, що передбачають повне скасування електронного декларування.

Лише через 8 місяців після реєстрації у парламенті президентського законопроекту та заяв Заходу про необхідність скасувати відповідну норму щодо антикорупційних організацій депутати взялися за роботу. Втім, ініціатива зустріла в парламенті запеклий опір. На засіданні фракції "Блоку Петра Порошенка" 19 березня, за інформацією джерел 112.ua у складі парламентської коаліції, впливові депутати виступили категорично проти скасування електронного декларування.

Новини за темою

"Вони сказали, що всі мають подавати (електронні декларації, - 112.ua). Отже, ми подаємо, а грантоїди ні. Є група і в "Народному фронті", яка теж стала в позу", -  зазначають співрозмовники видання, додаючи, що відмова скасувати електронне декларування для громадських діячів – це почасти помста парламентаріїв за лобіювання та впровадження системи електронного декларування для самих народних депутатів.

Таким чином, долю голосування за скасування електронного декларування в четвер, 22 березня, було вирішено, хоча спікери з "Блоку Петра Порошенка" і далі заявляли про підтримку ініціативи про скасування електронного декларування.

"Вам не буде соромно за голосування", - звертався до депутатів спікер Андрій Парубій. Однак, незважаючи на відчайдушні зусилля голови парламенту, депутати навіть не змогли включити до порядку денного законопроекти про скасування електронного декларування.

І хоч депутати вперлися рогом і ніяк не бажали йти на поступки антикорупціонерам, за лаштунками працювали американці. Тиск Заходу приніс свої плоди - минулого тижня було анонсовано другий підхід до скасування електронних декларацій. Одним з прихильників схвалення такого рішення став спікер парламенту Андрій Парубій.

"Треба негайно скасувати електронне декларування для громадських активістів", - закликав він парламентаріїв на засіданні Погоджувальної ради парламенту 2 квітня. Утім, якщо робота посольства США з лідерами "Народного фронту" була більш плідною, то на Банковій, у лавах БПП і серед простих "фронтовиків" настрої не змінилися. Для народних обранців це стало одним з небагатьох принципових рішень.

"Формально було схвалено рішення про підтримку президентських законопроектів про скасування електронного декларування, однак переважали настрої, мовляв, "фіг вам, а не скасування електронного декларування", - розповідають джерела 112.ua у складі БПП.

На засіданні фракції "Народний фронт" переконував однопартійців підтримати скасування електронного декларування лідер однойменної партії, екс-прем'єр Арсеній Яценюк.

"Був Яценюк, з яким попрацювало посольство США (в Україні, - 112.ua). Він сказав: ми маємо схвалити мудре рішення і проголосувати за скасування електронного декларування", - розповів один з депутатів, присутніх на засіданні фракції "фронтовиків".

Утім, промова екс-прем'єра і публічна позиція спікерів фракції БПП не справили враження на депутатський корпус – на табло системи "Рада" не тільки не запалилися 226 голосів за скасування електронного декларування для антикорупціонерів, не було навіть за відстрочку подання декларацій. Було провалено і президентський законопроект про скасування електронного декларування та посилення звітності для громадських організацій.

Депутати від коаліції на камери не приховували свого задоволення тим, що громадські діячі будуть змушені показати свої кошти й активи. На погоджувальній раді представник президента в парламенті Ірина Луценко приділила час для цілого спічу про те, що антикорупціонери на гроші Заходу живуть добре. "Хлопці на технічну допомогу наших міжнародних партнерів живуть непогано. Доходи мають хороші. Тобто в них є, за що критикувати і бути антикорупціонерами. Думаю, вони себе добре почувають. До владу вони не йдуть, депутати поки не можуть. Ось вони на тих великих європейських грошах і піаряться… Усі побачили, хто є хто. Тепер можна скасовувати", – заявила Луценко, фактично показавши позицію самого президента щодо цього питання.

До речі, багато депутатів від коаліції не під запис заявляють, що таку діяльність по невдале скасування декларацій для громадських діячів можна імітувати довго, оскільки "посольству все одно", "його накручують наші антикорупціонери".

Уже після голосування представник президента в парламенті Ірина Луценко заявила, що буде підготовлено новий законопроект про скасування електронного декларування.    

"Ми будемо переконувати наших міжнародних партнерів у тому, що розроблятимемо новий законопроект, спрямований на скасування електронного декларування для антикорупційних активістів", - заявила вона.

А от прихильники скасування електронних декларацій для антикорупціонерів упевнені, що «посольству не все одно» і питання вирішиться. Вони не очікують жодних санкцій для антикорупціонерів найближчим часом, незважаючи на провал голосування.

"Рано чи пізно ми скасуємо декларації. У посольстві США (в Україні, - 112.ua) у цьому не сумніваються. Нам прямо сказали, що якщо і надалі влада буде ігнорувати взяті на себе зобов'язання і побажання, то підуть санкції", - каже коаліційний депутат з тих, хто є прихильником NGO.

Ярослав Конощук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів