З відкритих джерел

Іудеї в усьому світі на цих вихідних відзначають свято Пурим. Свято Пурим припадає на 14-й день місяця адар (в 2017 р. — з вечора 11 березня).

Пурим - свято в пам'ять про чудове спасіння євреїв у Персидському царстві більше 2400 років тому, в період правління царя Ахашвероша. У 355 році до н. е. Аман – верховний сановник при дворі царя Ахашвероша домігся від царя прийняття указу про повне знищення всіх євреїв в імперії. Стараннями ж духовного лідера євреїв Мордехая і його племінниці Естер, яка, зберігаючи у таємниці своє походження, стала дружиною царя, плани Амана були зірвані, а сам він загинув разом з іншими ворогами євреїв. День, призначений для знищення євреїв, перетворився на день перемоги над ворогами і відзначається як найвеселіше свято.

13 адара (11 березня в 2017 році), напередодні Пуриму – піст Естер, в пам'ять про той піст, який оголосили Мордехай і Естер, коли цар Агашверош видав свій указ. Як і всі пости, піст Естер призначений для того, щоб ми аналізували своє життя і каялися в своїх проступках. Оскільки неможливо в один день поєднати два протилежні настрої, Пурим немовби розділили на дві частини – чотирнадцяте адара, день веселощів і бенкету, і тринадцяте, день посту і молитов.

Дні 14 і 15 адара – два дні Пуриму. Сувій Естер каже: "Євреї в Шушані п'ятнадцятий день зробили днем свята. Євреї ж сільські встановили святом 14 адара". У наш час "Шушанський Пурим", тобто 15 адара, святкується, крім Шушана, в найбільш древніх містах Землі Ізраїлю (в т. ч. Єрусалимі), в інших же місцях Пурим святкується тільки 14 адара (12 березня у 2017 році).

Існують чотири основні заповіді Пуриму:

Читання Сувою Естер.
Бенкет і веселощі.
Надіслання частування ("мишлоах манот", "шалахмонес").
Пожертви бідним.

Кожен зобов'язаний двічі прослухати в Пурим читання Сувою Естер: ввечері і на наступний день вранці. Ця заповідь лежить і на чоловіках, і на жінках. Краще слухати читання Сувою в синагозі при великому скупченні народу, оскільки це також є "прославленням дива". Цікаво, що при читанні книги щоразу, коли звучить ім'я Амана, щоб заглушити його, ті, хто прийшли в синагогу, починають тупотіти, свистіти і шуміти тріскачками-граггерами.

Основний бенкет Пуриму проходить вдень, після ранкового читання Сувою Естер, і на ньому має бути багато страв, вина і радості. Ранковий час між читанням Сувою і бенкетом використовують для надсилання частування і для пожертвувань бідним. На обов'язкову святкову трапезу на Пурим традиційно готують печиво гоменташ, що перекладається як "вуха Амана". Його начиняють варенням, фруктами або іншими солодощами і з радістю роздають дітям, друзям, родичам і біднякам.

Однією із заповідей Пуриму є надання допомоги бідним. У цей день необхідно подати пожертвування не менше, ніж двом нужденним. Подарунки повинні бути зроблені вдень у Пурим, найкраще – відразу після ранкового читання Сувою Естер, з тим, щоб допомогти бідному влаштувати святкову трапезу.

Крім того, прийнято дарувати частування друзям і родичам. Традиція свідчить, що кожен зобов'язаний послати в подарунок щонайменше одному другові (чоловік – чоловікові, жінка – жінці) не менш, ніж по дві страви. У даному випадку під "частуванням" розуміються продукти, які можна з'їсти або випити відразу, без подальшого приготування. Прийнято "посилати частування" через посланця, а не самому. Частування можуть бути будь-якими, але, за традицією, їх дарують разом з пляшкою виноградного соку.

У дні, відведені під святкування Пуриму, прийнято влаштовувати гучні ходи, що нагадують бразильські карнавали (Пуримшпіль). Костюми можуть бути будь-якими, але традиційно це вбрання героїв книги Естер: перського царя Ахашвероша, покинутої дружини царя Вашти, цариці Естер, Мордехая і Амана.