banner banner banner banner

Привид Кемп-Девіда: Мета інтриг Трампа і Нетаньягу довкола Палестини

Привид Кемп-Девіда: Мета інтриг Трампа і Нетаньягу довкола Палестини
Беньямін Нетаньяху і Дональд Трамп З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

На цьому тижні в мережі мусувалася недостовірна інформація щодо врегулювання конфлікту між Палестиною та Ізраїлем.

У середу, 31 липня, ізраїльське видання "Едіот Ахронот" повідомило, що на початку вересня в резиденції Кемп-Девід відбудеться саміт за участю лідерів арабських держав, на якому президент США Дональд Трамп розкриє деталі плану врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту, розробленого радником і його зятем Джаредом Кушнером.

Джаред Кушнер і Дональд Трамп З відкритих джерел

Видання підкреслило, що саміт проводиться на користь прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, чия партія "Лікуд" візьме участь у дострокових парламентських виборах 17 вересня. "Едіот Ахронот" стверджувало, що Кушнер відправився на цьому тижні в близькосхідне турне, щоб запросити лідерів арабських країн відвідати Кемп-Девід.

Наступного дня в Білому домі спростували дану інформацію. Недостовірна новина могла бути політично мотивованою провокацією, оскільки редакція "Едіот Ахронот" відома своїм критичним ставленням до Нетаньягу і лояльністю до лівоцентристів.

Тим не менш, диму без вогню не буває. США та Ізраїль дійсно переконують керівництво Палестини і арабських країн погодитися з планом Кушнера. Лідери США та Ізраїлю зацікавлені досягти з допомогою миру з Палестиною вирішення інших завдань.

Ціна незалежності

Джаред Кушнер дійсно відвідав цього тижня Саудівську Аравію, Єгипет, Йорданію, Марокко, які брали участь у збройних конфліктах проти Ізраїлю в середині минулого століття і співчувають палестинцям. Кушнер планував зустрітися з Трампом і обговорити результати поїздки.

Новини за темою

Зараз американська дипломатія зосереджена на тому, щоб переконати лідерів арабських країн підтримати план Кушнера і вплинути на позицію президента Палестини Махмуда Аббаса, який не довіряє ні Трампу, ні Нетаньягу.

Доцільності у проведенні нового саміту в Кемп-Девіді на даний момент немає, оскільки Кушнер вже поділився з керівниками арабських країн подробицями економічної складової свого плану на конференції в Бахрейні в кінці червня.

Суть плану Кушнера полягає в тому, що американці хочуть за великі гроші купити згоду палестинців на мир з Ізраїлем, чия територія піддається систематичним ракетним обстрілам терористів.

США та їх партнери планують вкласти 50 млрд доларів на розвиток сектора Гази, Західного берега річки Йордан, Лівану, Йорданії та Єгипту за рахунок залучення приватних інвестицій, виділення грантів і кредитів за низкопроцентным ставками.

На ці гроші будуть реалізовані 179 проектів у сфері інфраструктури, освіти, торгівлі і туризму. В сектор Гази і Західний берег планується вкласти 28 млрд доларів, в тому числі у будівництво транспортного коридору, який з'єднає дві території.

Мета проекту – подолати соціально-економічну нестабільність, створити робочі місця. Американці розраховують на те, що створивши нові можливості для розвитку Палестини, вони позбавлять ісламських екстремістів соціальної бази.

Спецпредставник президента США з міжнародних переговорів Джейсон Грінблатт вважає, що зустріч у Бахрейні була успішною, так як учасники продемонстрували готовність розглядати нові ідеї на шляху мирного врегулювання.

У Бахрейні американці показали арабам яскраву обгортку, за якою ховається вельми неоднозначна політична частина плану. По всій видимості, цього разу Кушнер літав на Близький Схід якраз для того, щоб розкрити перед лідерами арабських країн карти, які залишилися.

Американці пропонують палестинців відмовитися від ідеї незалежності за мільярди доларів. На думку посла США в Ізраїлі Девіда Фрідмана, мирний план адміністрації Трампа відходить від ідеї створення незалежної палестинської держави в короткостроковій перспективі і дає поштовх для розвитку автономії і самоврядування Палестини.

Фактично, США відходять від підтримуваного ООН, Євросоюзом і Росією та Палестиною принципу двох держав, який передбачає мирне врегулювання на основі створення незалежних палестинського та єврейської держав.

Американський посол вважає, що автономний статус дозволить Палестині уникнути дестабілізації і перетворення в державу, яка не відбулася. Фрідман сумнівається в здатності слабкої палестинської влади самостійно забезпечувати безпеку і протистояти ХАМАС і "Ісламському джихаду".

Фактор виборів

План Кушнера відповідає інтересам правлячої ізраїльської партії "Лікуд" прем'єра  Нетаньягу, яка виступає за включення єврейських поселень на території Західного берега річки Йордан до складу Ізраїлю.

У січні 2018 року центральний комітет "Лікуд" підтримав відповідну резолюцію. Там проживає 400 тисяч євреїв (трохи менше населення Маріуполя).

Єврейські поселення знаходяться під військовою юрисдикцією Ізраїлю. Там діє ізраїльське законодавство. Керівництво Палестини виступає проти цієї ідеї і закликає Ізраїль вивести свої поселення.

Розбіжності з приводу долі єврейських поселень є самим складним протиріччям на шляху врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. Мирні переговори між Ізраїлем і Палестиною заморожені з 2014 року.

Включення Палестини до складу Ізраїлю на правах автономії дозволило б зберегти контроль над єврейськими поселеннями.

План Кушнера підкріплює позиції Нетаньягу напередодні повторних дострокових парламентських виборів в Ізраїлі у вересні 2019 року. Крім арабських країн на цьому тижні Кушнер відвідав Ізраїль, що варто сприймати як підтримку Нетаньягу з боку США напередодні виборів.

Візит розрахований на те, щоб дати зрозуміти політичним силам правого спрямування, що якщо вони хочуть зберегти єврейські поселення на Західному березі річки Йордан, то цього простіше досягти, якщо Нетаньягу і "Лікуд" збережуть владу.

Включення єврейських поселень до складу Ізраїлю підтримують партії правого спрямування, а ультранаціоналісти зовсім виступають проти створення палестинської держави. У період правління партії "Лікуд" США визнали Єрусалим столицею Ізраїлю, а анексовані у Сирії Голанські висоти – його територією.

Після виборів  Нетаньягу розраховує створити коаліцію з правими партіями, використовуючи план Кушнера як об'єднуючий фактор. Незважаючи на перемогу на дострокових парламентських виборах у квітні цього року, "Лікуд" не зміг домовитися про коаліцію з іншими правоцентристськими партіями, а також політичними силами ортодоксальних євреїв.

Партія "Наш Дім Ізраїль" колишнього міністра оборони Ізраїлю Авігдора Лібермана відмовилася створити коаліцію з "Лікудом" через небажання Нетаньягу провести наземну операцію в секторі Гази і зачистити регіон від терористів у відповідь на ракетні обстріли південних районів Ізраїлю і Тель-Авіва.

"Лікуду" доведеться знову поборотися за пальму першості в Кнесеті з альянсом центристів "Синьо-білий" Бені Ганц і Яїра Лапіда, який за підсумками квітневих виборів вийшов на другу позицію за кількістю голосів після "Лікуда".

За даними The Jerusalem Post зараз вони претендують на однакову кількість місць у парламенті (30 місць). Зростає популярність партії "Об'єднані праві" Аеліта Шакіда, яка претендує на 12 місць у парламенті і може відібрати голоси у Нетаньягу.

Ізраїльський прем'єр намагається задобрити палестинців і дозволив їм побудувати 700 будинків на Західному березі річки Йордан в якості компенсації за знесення будинків арабів в селищі Сур-Бахер в Східному Єрусалимі. Однак палестинці не підтримують план Кушнера.

Керівництво Палестини відмовилося відвідати конференцію в Бахрейні і заявило про готовність розглядати будь-які мирні ініціативи тільки після створення палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі.

Палестинці виступають проти визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. У міністерстві закордонних справ Палестини заявили, що США розраховують укласти мирну угоду без участі палестинців і відмовилися від ідеї двох держав.

Прем'єр-міністр Палестини Мохаммад Штайє заявив, що їм не потрібен дозвіл окупантів на будівництво будинків на своїй землі.

Далеко не всі євреї згодні з політичною частиною плану Кушнера. За даними опитування видання Haaretz, більшість ізраїльтян (34%) підтримують принцип двох держав, в той час як ідею однієї держави підтримують 19% респондентів, а конфедерацію – 9%.

Включення до складу Ізраїлю єврейських поселень на Західному березі річки Йордан підтримує 42% ізраїльтян, включаючи тих, хто не проти створення палестинської держави.

Можливо, недостовірна інформація у виданні "Едіот Ахронот" це справа рук лівоцентристської опозиції, в тому числі партії "Сіоністський союз" Ціпі Лівні, яка підтримує принцип двох держав.

Мабуть, лівоцентристи хотіли навести ізраїльське суспільство на думку про втручання США в парламентські вибори в Ізраїлі на стороні Нетаньягу, щоб поставити пляму на його репутації, створити імідж несамостійного політика.

Лівоцентристські партії претендують на 42 місця в ізраїльському парламенті і цього недостатньо для формування коаліції.

Ізоляція Ірану

Метою плану Кушнера для США та Ізраїлю є вбити клин у відносини палестинців з Іраном і скоротити його вплив у Східному Середземномор'ї. На думку Грінблатта, мир між Ізраїлем і Палестиною стане нічним кошмаром для ісламської республіки.

На сьогоднішній день Іран має колосальний вплив на політику сектора Гази, фінансує ХАМАС і "Ісламський джихад", надає технологічну підтримку у розробці і виробництві ракет. Орієнтовно, Іран витрачає на палестинських терористів 100 млн доларів на рік.

Новини за темою

Сектор Гази це больова точка, з допомогою якої режим аятолл намагається дестабілізувати Ізраїль і тримати в страху населення країни. Іранське керівництво виступає проти визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю.

Верховний керівник Ірану аятола Алі Хаменеї нещодавно висловив підтримку ХАМАС і підкреслив, що відчуття прогресу палестинцям принесе не план Кушнера, а високоточні ракети.

Іранське керівництво відмовляється йти на переговори з США з ядерної та ракетної програми, припинити спонсорувати терористичні організації, вивести війська з Сирії, розпустити шиїтські збройні угруповання в близькосхідних країнах.

Тегеран проводить нові ракетні випробування. Оскільки з іранцями неможливо домовитися, американці й ізраїльтяни вирішили запропонувати союзникам Ірану більш вигідні умови співпраці та перекупити їх.

Не дивно, чому адміністрація Трампа пропонує палестинцям більше грошей, ніж платить Іран. Не випадково план Кушнера також передбачає виділення грошей Лівану.

Дана держава перетворилася на вотчину терористичної організації "Хезболла", яка спонсорується Іраном.

Немає гарантії, що виділені гроші не осядуть в кишенях корумпованих місцевих чиновників і не потраплять до рук терористів.

В арабському світі неоднозначне ставлення до плану Кушнера.

Він влаштовує політичні еліти для ізоляції Ірану. Міністр закордонних справ Бахрейну Халід Халіфа вважає, що якщо б не згубний вплив Ірану, то ізраїльтяни і палестинці вже давно б уклали мирний договір.

В той же час арабські лідери продовжують виявляти солідарність з палестинцями. Під час візиту Кушнера в Йорданію керівництво королівства наполягало на створенні палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі.

Двоїста позиція арабських країн гальмує врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту і дозволяє Ірану використовувати ці протиріччя на свою користь і зберігати вплив в Східному Середземномор'ї.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>