Приватбанк, дешева електроенергія з Росії і нафтогазовий шельф. Що змінилося в житті Коломойського після знаменитого фото з Зе

Приватбанк, дешева електроенергія з Росії і нафтогазовий шельф. Що змінилося в житті Коломойського після знаменитого фото з Зе
112.ua

"Страна.ua"

Інформаційний портал

10 вересня на офіційному сайті Офісу президента з'явилося знамените фото з Ігорем Коломойським.

На історичному кадрі відображене як президент Володимир Зеленський, глава Офісу президента Андрій Богдан, прем'єр-міністр Олексій Гончарук, перший помічник президента Сергій Шефір, а також міністр енергетики Олексій Оржель, нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус, а також заступник глави НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко розмовляють з  олігархом, якому приписують великий вплив на Зе. 

Офіційна підпис свідчив: обговорювали "питання ведення бізнесу в Україні. Також йшлося про енергетичну сферу".

Фото швидко розлетілося по соцмережам і викликало широкий резонанс як в Україні, так і за її межами.

Але версії про що саме там йшла мова різняться. 

"Країна" вже писала що на цій зустрічі Коломойський міг обговорювати ситуацію з призначенням керівника "Центренерго".

Глава Офісу президента Андрій Богдан заявив, що мова йшла про тарифи для підприємств Коломойського з приводу чого мітингували робочі цих заводів (Коломойському принадежат енергоємні феросплавні виробництва). 

Сам Зеленський підтвердив обидві версії - говорили і про тарифи, і про "Центренерго". 

"Країна" вирішила згадати, що змінилося у долі олігарха після того пам'ятного дня. 

1. Гончарук заявив про можливість компромісу з "Приватбанку"

Приблизно через тиждень після публікації фото прем'єр-міністр Гончарук заявив у коментарі газеті Financial Times, що по Приватбанку можна домовитись з колишніми  власниками.

"Я повністю переконаний, що зараз нам потрібно зосередитися на зростанні і шукати спільні рішення, а не витрачати ресурси на знищення один одного. Тому я дуже позитивно сприймаю будь-яку риторику, спрямовану на пошук компромісу", - сказав Гончарук. 

Це відразу ж було сприйнято як підтвердження того, що у Зеленського "вирішують за ПриватБанк" з Коломойським, і в підсумку останній може взагалі забрати банк, або, як мінімум, не буде платити компенсацій за мільярди кредитів, які близькі до нього компанії вивели їх банку. 

І хоча сам прем'єр тут же їх спростував, заявивши, що це журналісти не так зрозуміли, факт можливого "компромісу" з ПриватБанку  світова громадськість і кредитори зафіксували.

зокрема, у "прощальному" прес-релізі місії МВФ, яка поїхала з Києва без рішення про нову програму співпраці, прямо говориться, що Україні варто подбати про "зменшення ролі держави і олігархів" в економіці.

Також, було сказано про "мінімізації вартості наслідків ліквідації банків для платників податків", а це - прямий натяк на справу Приватбанку. Нагадаємо, МВФ наполягає, щоб колишні власники виплатили державі компенсацію.

Мова йде про 5,5 млрд доларів, які були виведені з Приватбанку через компанії, які, за даними Нацбанку, були пов'язані з Коломойським. 

"Ці гроші виводилися як раз в той час, коли Україна брала кредит у МВФ майже на таку ж суму. І Фонд ніколи не погодиться, щоб цей борг Коломойському "пробачили", – каже економіст Олексій Кущ.

до Речі, позитивне рішення суду про визнання незаконною націоналізацію Приватбанку у Коломойського вже є. Залишилося дочекатися рішення по апеляції Нацбанку.

Якщо апеляцію НБУ в цей раз не задовольнять, визнавши, що націоналізація Приватбанку була незаконною, наступною інстанцією буде касаційний суд.

"А потім будуть вирішувати питання про компенсації Коломойському. Не виключаю, що українці заплатять за Приватбанку тричі - спочатку, коли з нього виводилися величезні гроші, потім, коли у нього вливали державні кошти, а тепер, виходить, і на компенсації колишнім власникам", - зазначив адвокат Ростислав Кравець.

Сам Коломойський оцінював збитки за ПриватБанк в 2 млрд доларів.

Експерти не виключають, що він погодиться на "взаємозалік" - погасити цю суму за рахунок відмови держави від вимог до самому Коломойському по поверненню кредитів. 

Саме це і може бути предметом обсужденяи влади і олігарха. І саме цього опасаюся західні кредитори.

До речі, зараз в апеляційному суді Дніпропетровської області знаходиться 15 позовів позовів навколо Коломойського та Приватбанку. І також буде дуже цікаво простежити яким буде вердикт за ним.

2. Призначення в. о. директора "Центренерго"

"Країна" вже писала, що як раз в день зустрічі Коломойського з Зеленським на Банковій Кабмін не погодив призначення на посаду голови правління "Центренерго" Віталія Потапенка, колишнього топ-менеджера Львівського збагачувального комбінату, якого, за чутками, Коломойський завів в компанію, щоб встановити над нею свій контроль.

І саме це нібито і стало безпосереднім приводом для зустрічі.

Після цієї зустрічі Потапенко все-таки залишився в "Центренерго", правда, у статусі в. о.

"З тих пір на підприємстві так само процвітають схеми. Зокрема, на феросплавні заводи Коломойського йде електроенергія по 1,56 грн за кіловат при її собівартості 2,1-2,43 грн, тобто, держкомпанії наноситься збиток. Відсторонити керівництво "Центренерго" для Фонду держмайна і уряду - це справа одного дня, але чомусь вони цього не роблять", - розповів "Країні" джерело, близьке до "Центренерго".

 

Незрозуміла історія і з судами за "Центренерго". "Країна" вже писала, що Північний апеляційний господарський суд Києва за заявою "Баланс груп" скасував попереднє рішення Господарського суду  Києва про закриття справи про банкрутство держкомпанії - до детального вивчення всіх подробиць цієї справи. Таким чином, комітет кредиторів знову отримав право затверджувати всі великі договору підприємства.

Але тут раптом у роботі суду виникла несподівана проблема. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз, який у своїй експертизі визнав шкоди з боку "Центренерго" кредиторам у розмірі близько 400 млн гривень, раптово відкликав попередній висновок.

У листі, підписаному керівником інституту Рувиным від 18 вересня (його копія є в розпорядженні "Країни") зазначено, що стара експертиза - неправильна.

"Просимо вас вважати висновок експертів за результатами проведення комісійної економічної експертизи та експертних досліджень №12367/12368/19-71 від 30.08.2-19 року недійсним і повернути вищеназване висновок, а також матеріали судової справи в Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України на доопрацювання", - йдеться в листі.

Голова комітету кредиторів "Центренерго" і керівник компанії "Баланс груп", яка подала позов, Дмитро Крючков упевнений, що цей лист з'явився не просто так. Його, на думку Крючкова, "організував" Коломойський - щоб затягнути справу.

Нове висновок можуть готувати і два дні, і два місяці. А для олігарха статус-кво вигідно, так як дозволяє і далі безроздільно господарювати на "Центренерго" і отримувати дешеву електроенергію. 

При цьому, як розповів нам джерело, з'явилася нова схема для обходу вимоги щодо погодження з кредиторами всіх угод дорожче 70 млн (а процедура банкрутства на сьогоднішній день в силі) - їх просто дроблять на більш дрібні.

3. Постачання дешевої електроенергії з РФ на підприємства Коломойського

Ще один бонус, який отримав Коломойський після пам'ятної фотосесії - зміни в схемах постачання електроенергії в Україну. Їх внесла в закон про ринок електроенергії Верховна Рада 18 вересня.

зокрема, у статті 66 з'явилася норма про те, що дозволяється імпорт електроенергії з країн, які не входять в європейське енергетичне співтовариство (а це, насамперед, РФ і Білорусь) за двосторонніми договорами, а прописаний раніше заборона - прибрали.

Теоретично поставки за двосторонніми договорами - це прямий шлях для зниження тарифів для вітчизняних підприємств, які скаржаться, що не витримують "нового ринку" і захмарних цін на електрику, які з липня зросли на 20-30%.

"Більш широкий вибір на купівлю електроенергії отримає кожен споживач: "Київводоканал", хімзавод, металургійний комбінат або хлібопекарня. Зараз вже є трейдери, які купують електроенергію в Білорусі, зокрема, НАК "Нафтогаз України". Тепер вони зможуть продавати її не тільки на ринок на добу вперед, але і за двосторонніми договорами своїм клієнтам. Це покращує функціональність і ліквідність ринку", - написав у Facebook голова профільного парламентського комітету Андрій Герус.

Останнього вважають одним з головних лобістів нововведення, а правки закон профільне спільнота тут же охрестила "пакетом Геруса".

Правда, злі язики відразу ж стали говорити і про ще одному лоббисте - Ігоря Коломойського, який зацікавлений у поставках дешевої російської електроенергії на свої підприємства. 

І, як стало відомо "Країні" зі своїх джерел, вже 1 жовтня компанія "Юнайтед Енерджі" поставила з РФ перший 100 МВт електроенергії. "Постачання диспетчер підтвердив", - сказав нам джерело.

Цю фірму пов'язують з Ігорем Коломойським. З початку нинішнього року вона поставляла газ на "ДнероАзот" Ігоря Коломойського і викуповувала її в іншій компанії олігарха -- "Укрнафти". "Юнайтед Енерджі" зареєстрована в минулому році. Її засновником значиться  Андрій Короткевич-Лещенко. Він  також є партнером у газовій компанії ТОВ "Укр-Альянс Груп", яка бере участь у торгах на постачання газу в ProZorrо, використовуючи довідки, видані "Укрнафтобуріння" (ще один актив Коломойського). 

4. "Дельфін" на гачку

Ще одна "приємна несподіванка" для Коломойського, яка сталася після зустрічі 10 вересня, нейтралізація конкурентів за родовище "Дельфін" на чорноморському шельфі України.

У липні цього року конкурс з розробки цього родовища виграла компанія Trident Black Sea, офіційним беніфіціаром якій було вказано екс-депутат Державної думи Росії Ілля Пономарьов (останнім часом живе в Україні і жорстко критикує Путіна).

За право видобувати нафту і газ на найбільшому українському родовищі на шельфі Чорного моря претендували чотири компанії: американська Frontera Resources, азербайджанська Caspian Drilling Company LTD, Trident Black Sea і компанія Ігоря Коломойського "Укрнафтобуріння".

При цьому Ілля Пономарьов заявив, що в разі перемоги готовий вкласти у видобуток мільярд доларів. Обговорювалося, що компанія Пономарьова зможе видобувати нафту і газ українського шельфу протягом 50 років.

Але вже 12 вересня (тобто через 2 дні після зустрічі на Банковій) з'явилася інформація, що Кабмін анулював попереднє рішення за конкурсом.

"Ми визнали постанова № 271 про запуск УРП по "Дельфіну" нереалізованим, тобто ми скасували постанову", - сказав міністр енергетики Оржель.

Тепер повинні провести новий конкурс, і, як підозрюють експерти, його умови можуть виписати під компанію Коломойського "Укрнафтобуріння".

І це далеко не едиственный успіх Коломойського на нафтогазовому ринку.

Раніше Окружний адміністративний суд Києва за позовом "Укрнафтобуріння" заблокував конкурс з Зіньківської нафтогазової майданчику, який виграли компанії, що входять до складу групи ДТЕК Ріната Ахметова.

Також "дочки" підконтрольної бізнесменові "Укртатнафти" зуміли повернутися на ринок поставок палива для держкомпаній, вигравши вперше з 2016 року кілька великих тендерів.

5. Компенсації для МАУ

У розробці уряду є ще одне резонансне рішення, яке може суттєво поправити матеріальне становище ще однієї бізнес-структури Коломойського - компанії МАУ.

Мінінфраструктури вже заявило, що не виключає компенсацій для авіакомпаній, які постраждали від закриття повітряного сполучення з Росією.

"Їх дві - SkyUp і МАУ. Дійсно ми будемо пропонувати якісь речі - повинна бути компенсація за обліт території Росії. Це необов'язково має бути пряма компенсація. На це можна дивитися через аеропортові збори або іншу модель. Зрозуміло, вони стають неконкурентними тому що у нас є "бан" на зону Російської Федерації. Вони змушені робити цей обліт. Природно з-за цього логістичного плеча втрачають суттєві гроші", - заявив міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Він також сказав, що рішення про компенсації повинно базуватися на економічних розрахунках, і зараз це питання опрацьовується.

Співвласник МАУ Арон Майберг заявляв, що за 5 років авіакомпанія переплатила 216 млн доларів через необхідність обльоту повітряного простору Сходу України, Криму та Росії.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>