banner banner banner

Прийшли платіжки – люди очманіли! Невже знижки на опалення від Гончарука закінчилися?

Обіцянки влади про зниження тарифів на тепло для населення у січні обернулися звичайним лохотроном: у багатьох цифри в платіжках не тільки не зменшилися, а й зросли. З платіжок зникли навіть розпіарені знижки. 112.ua розбирався, чому так сталося і чого чекати далі.

Прийшли платіжки – люди очманіли! Невже знижки на опалення від Гончарука закінчилися?
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Обіцянки влади про зниження тарифів на тепло для населення у січні обернулися звичайним лохотроном: у багатьох цифри в платіжках не тільки не зменшилися, а й зросли. З платіжок зникли навіть розпіарені знижки. 112.ua розбирався, чому так сталося і чого чекати далі.

Обіцяли одне, а в платіжках зовсім інше

Після зміни формули ціноутворення на газ для населення і підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), яку охрестили в народі "Амстердам плюс" (ціни з поправкою на підвищувальні коефіцієнти та вартість доставки прив'язані до цін на хабі TTF в Нідерландах) з'явилася вимога президента Володимира Зеленського "вирівняти зниження (на тепло) до 25-30% у всіх областях країни". Ось президент вирішив потурбуватися тарифними проблемами, дав доручення прем'єр-міністру, а Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками облдержадміністрацій прямо так і заявив – в січні і лютому вартість тепла і води в платіжках повинна бути на 30% нижчою.

Як ми пам'ятаємо, раніше Кабмін зажадав від місцевої влади знизити тарифи на опалення вже в грудні. На місцях пішли назустріч і виписали в грудневих платіжках знижки в 70-300 грн (та ще й з рекламою – мовляв, згідно з дорученням Кабміну).

Після цього Зеленський з Гончаруком вирішили "дотиснути" місцеві ради – треба ще знижувати.

До свого чималого здивування, в січневих платіжках українці виявили не обіцяне зниження на 25-30%, а навіть підвищення! В соцмережах люди скаржаться, що у січні заплатили за опалення від 10 до 70% більші, ніж у грудні.

112.ua

Більш того, з платіжок за січень зникли знижки, які були в грудневих платіжках і якими так пишалися в Кабміні. Чому ж так, якщо сам прем'єр у своєму Телеграм-каналі пише, що є всі підстави знижувати тарифи, а не підвищувати?

112.ua

Що говорять в "Київтеплоенерго"? Винен температурний коефіцієнт. (Хтось помітив, щоб у січні було холодніше, ніж у грудні?). "При нарахуванні за тепло враховується середньомісячна температура, яку визначає Укргідрометцентр. Зокрема, середньомісячна температура в січні 2020 року на 2 градуси нижча, ніж у грудні 2019 року. Відповідно, збільшилися обсяги споживання тепла будинками і це вплинуло на суми в платіжках", - йдеться на офіційному сайті "Київтеплоенерго".

Ось тут варто зазначити, що тепло це така категорія, яку в переважній більшості багатоквартирних будинків "прикрутити" або відключити неможливо! Хочете мерзнути, щоб заощадити? Нічого не вийде! Хоч кватирки навстіж, а загальнобудинковий лічильник знає свою справу: крутиться! Інша справа, поквартирні лічильники, але вони є далеко не у всіх.

Якби справа була тільки в температурі за вікном. У цій історії є ще один аспект, який 112.ua пророкував.

Газова "знижка" на опалення в грудні 2019 року становила 22%, а в січні 2020 року – 18%. Тому що вартість газу змінилася, йдеться на сайті тепловика.

КМДА

Тобто, після впровадження формули "Амстердам плюс", яка повинна була привести до "істотного зниження цін на газ"… вони склали, як і прогнозувалося, 4650 грн за 1 тис. куб м (без ПДВ і транспортування). Тоді як в грудні ціна за старою формулою (на основі іншого німецького хаба NCG) становила 4277 грн за 1 тис. куб м. Сумнівне "покращення".

Раніше 112.ua писав, що незважаючи на публічні прочуханки уряду з боку Зеленського, незважаючи на оптимістичні пости Гончарука в "Телеграмі", мова про зниження цін не йде – у грудні ціна була 4277 грн, а на січень анонсована 4650 грн. І звідки взятися потенціалу для перерахунку цін на тепло в бік зниження на 25-30%, якщо ціна не впала, а виросла на 373 грн?

А що ж про це говорить Гончарук?

Мабуть, зараз це вже зрозуміли і в Кабміні, тому як риторика прем'єра змінилася. "За підсумками січня дійсно платіжка, якщо порівнювати з грудневою, буде трохи вищою. Оскільки обсяг споживання збільшився, тому що ціна на ринку зросла. Ми зараз дивимося на всі платіжки, ми їх збираємо, у нас є окремий Офіс, який збирає інформацію з усієї країни, щоб відстежувати, щоб ніде щодо споживача, українця, не було прийнято несправедливе рішення. Ми працюємо разом з НКРЕКП", - сказав Олексій Гончарук на вчорашньому брифінгу в Кабміні.

І тут же запевнив: "В лютому платіжка буде значно нижчою, навіть нижчою, ніж у грудні. Те, що ми бачимо, що ціни на газ після січня продовжують знижуватися. Що відбувається? У грудні платіжки були мінімальні, у січні вони трохи зросли, але у лютому платіжки будуть найнижчими за всю зиму. Наше завдання, щоб за підсумками всієї зими, за підсумками сезону платіжка для населення була найнижчою, максимально низькою, наскільки це можливо, з урахуванням сформованих ринкових умов.

І заспокоїв: "Платіжка в будь-якому випадку буде істотною нижчою, ніж за минулий рік".

Пояснюємо, чому обіцянки про зниження в лютому, швидше за все, неправда

До грудня тепловики не мали законодавчого механізму, який дозволяв би їм коригувати тарифи на тепло у відповідності з змінами ціни газу. Директор структурного підрозділу "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатін говорив, що через "певну законодавчу неузгодженість" ситуація така, що постачальники тепла не можуть переглянути тариф оперативно, беручи до уваги зміну вартості природного газу: "Тариф на тепло (нинішній) буде діяти до травня 2020 року. Він повинен залишатися незмінним: газ подешевшає – тариф не зміниться, газ подорожчає – тариф не зміниться".

Але 24 грудня уряд схаменувся і прийняв постанову № 1082, що містить формулу, яка дозволяє коригувати ціни на тепло пропорційно цінам на газ.

112.ua

Найцікавіше, що безпосередньо сама формула, яка дає механізм розрахунку знижки, була прописана навіть не в тілі документа… а чомусь в пояснювальній записці. Ви її не розумієте? Не варто переживати: її не розумієте не тільки ви!

"Уряд Гончарука і Нацкомісія, на жаль, допомогли своїми не зовсім професійними діями, вони зробили все, щоб заплутати споживача і вбити в них віру в те, що нормальний розподіл тарифів і адекватні нарахування за спожите тепло в Україні в принципі можливі. Якщо дивитися документи, можна сказати тільки одне: люди вже нічого не розуміють. У суспільстві зростає недовіра до цього перерахунку і нібито "пониження" цін на тепло. За яким принципом воно відбувається, ніхто не розуміє", - сказав 112.ua перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

За його словами, в ході розслідування обставин, за яких приймалася постанова (що встановлює механізм знижки) з'ясувалося, що "з НКРЕКП воно не було погоджене із споживачами не погоджували". "Так і хочеться запитати: з ким же ви її погодили? В цілому, це ніщо інше як масштабний управлінський хаос", - каже він.

Більш того, застосування норм постанови може становити небезпеку як для ТКЕ (особливо приватних), так і для звичайних громадян, вважає перший заступник глави комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг: "Постанова про перерахунок сум, нарахованих за тепло, за схемою, яку придумав Гончарук, порушила відразу кілька законодавчих норм. Таким чином, можливі додаткові податкові нарахування як для підприємств ТКЕ, так і для самих споживачів. Адже сам тариф не перераховується. А просто до суми застосовується додаткова знижка. Податкові органи взагалі при бажанні можуть трактувати це як додатковий дохід громадян і підприємств. Це одна з причин, по якій підприємства ТКЕ не поспішають застосовувати формулу зниження від Гончарука. Вони розуміють, якими наслідками для них це може обернутися. Податкова на наші запити з цього приводу не відповідає".

А що, і правда формулу не всі застосовують?

І це визнає і сам Гончарук. "Ми прийняли рішення уряду про створення інструменту, фактично ми дали можливість місцевій владі максимально знизити платіжку, а саме врахувати реальну ціну на газ. Ми провели роботу з усіма регіонами, з місцевою владою, щоб вони почули наш заклик і його максимально врахували. У грудні ми спостерігали, що понад 120 міст це зробили (провели перерахунок). Це, звичайно, не вся Україна. Ми бачимо, що є міста, які не пішли на поступки, але ми з ними в діалозі", - сказав прем'єр-міністр на вчорашньому брифінгу в Кабміні.

У влади немає жодних механізмів, щоб натиснути на ці міста?

Абсолютно ніяких!

"Для ТКЕ уряд прийняв постанову, яка дає можливість робити знижки в платіжках. Підкреслюю: дає право підприємствам ТКЕ. Дехто цим правом скористалися, деякі ні", - пояснив на тому ж брифінгу в Кабміні голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг Валерій Тарасюк.

Він закликав не звинувачувати підприємства теплокомуненерго, які не скористалися правом перерахувати ціни на тепло для населення, оскільки "тарифи у нас ще не приведені до економічно обґрунтованого рівня, ми зараз цим займаємося". Що?

Голова Нацкомісії був несподівано відвертий: "У багатьох випадках причина в недосконалості тарифів. У підприємств "була різна ціна газу в тарифі, у деяких вона була старою, у деяких не враховані обсяги, які значно впали за останні роки, у деяких не враховані зарплати, які були такими мізерними, що там вже звільнилися співробітники з цих підприємств".

Новини за темою

"У свій час, у часи Гройсмана (екс-прем'єр)-Вовка (екс-голова Нацкомісії) була допущена серйозна помилка. В рамках децентралізації вони делегували органам місцевого самоврядування функцію управління підприємствами ТКЕ і встановлення ними тарифів, лише близько двадцяти ТКЕ (з понад тисячі підприємств) залишилися під безпосереднім впливом Нацкомісії. Аналогічна ситуація й у Києві. Таким чином, держава повністю втратила контроль за цією функцією. Тарасюк відвертий, бо прекрасно розуміє, що їх зроблять за підсумком крайніми. НКРЕКП – єдиний центр стабільності сьогодні. Але і вони які помилки допускають!" - пояснив Олексій Кучеренко.

Повернемося до прикладів. Невелике місто в Київській області Обухів. Постачанням тепла в ньому займаються два підприємства: приватне "Енергія" (забезпечує майже 70% міста теплом) та комунальне "Обуховрайтепломережа". У першого вартість однієї Гкал тепла 1870 грн, у другого - 1665 грн. За грудень "Енергія" перерахував оплату за центральне опалення в бік зниження на 19,3%, на гарячу воду – на 17%. КП в грудні, оскільки був зроблений фінансовий звіт, не могло перерахувати, тому вони лише на 6% знижують в січні (3% за грудень і 3% за січень).

Основ і механізмів тиснути на них у влади немає: можна тільки домовлятися і просити. На місцях чиновники в один голос запевняють, що при такій схемі "підстав для подальшого зниження немає". Так, обсяги споживання через теплу зиму впали на 30%, а витрати на зарплати залишилися, тому мери стали в позу.

Але не всі. Ось Андрій Садовий у Львові – широкої душі людина. Записав відео, в якому заявив, що "хоча це обійдеться місту в 10 млн грн", він вирішив продовжити дію знижки на всю зиму, бо "людям таке повинно сподобатися". У Львові, де 60% тепла в місті забезпечує не приватне, а комунальне "Львівтеплоенерго", підстави для знижок на тепло в січні знайшли, виходячи не з економічних міркувань, а тому що "людям сподобається".

А що змінилося для індивідуальних домогосподарств?

Для тих, хто обігріває житло газовим котлом, з'явилося інше нововведення. Дві платіжки – одна за фактично спожитий газ, інша за транспортування. "Плата за транспортування не є новим платежем: вона завжди була в платіжці, але виставлялася однією сумою, яка була захована і непрозора. Транспортування — це плата за обслуговування мереж. Це плата за те, щоб газ завжди був підведений, щоб завжди був під тиском, щоб працювали аварійні служби. Вона завжди була, є і буде, тут нема чого ховати", - пояснив Валерій Тарасюк.

Давайте подивимося на прикладі конкретного домогосподарства в Київській області, яке споживає приблизно рівний обсяг газу, зафіксованого показаннями лічильника (112.ua має в своєму розпорядженні копії платіжок).

Грудень 2018 року - спожито газу 337,9 куб. м, сплачено 2888,68 грн, у тому числі оператору ГРМ - 229,99 грн (7,96% від загального платежу);

Січень 2019 року - спожито газу 396 куб. м, сплачено 3385,37 грн, у тому числі оператору ГРМ - 269,53 грн (7,96% від загального платежу);

Грудень 2019 року - спожито газу 376,05 куб. м, сплачено 2305,04 грн, з яких за послуги оператора ГРМ 255,95 грн (11,10% від загального платежу).

Січень 2020 року - спожито газу 432,3 куб. м, сплачено 2661,71 грн, з яких за послуги оператора ГРМ 124,76 грн (4,69% від загального платежу).

Здається, тут точно перемога - в минулому опалювальному сезоні платили 3,4 тисячі грн, а в цьому 2,7 тис.! Але рано радіємо! Адже як відомо, тарифи за транспортування для операторів ГРМ збільшилися! А значить, десь є підступ.

"Операторам ГРМ багато років не підвищували тарифи з різних причин: політичних, регуляторних. Зрештою, довели цю галузь до такого стану, що там вже не було техніків, які виїдуть і відремонтують вам трубу. І нам ще дуже з вами пощастило, як країні, що у нас не сталася аварія з десятками жертв. Але ми підійшли дуже виважено до цих тарифів. Нас просили про збільшення в рази", - розповів вчора Тарасюк, зазначивши, що "завдяки підвищенню зарплата фахівців зросла з 5 до 11 тис. грн і у підприємств з'явилися кошти на купівлю газу для виробничо-технічних потреб". Глава Нацкомісії запевнив, що нового етапу підвищення тарифів операторам ГРМ не буде і "вже як є, так і буде".

Як повідомляв 112.ua наприкінці минулого року НКРЕКП вперше за останні 5 років підвищила тарифи для операторів газорозподільних мереж. Втім, в "Регіональній газовій компанії" заявили, що це рішення тільки "сповільнить зростання боргів за технологічний газ перед новоствореним "Оператором ГТС", але не дозволить вирішити проблему забезпечення газорозподільного підприємства достатнім фінансовим ресурсом для покупки технологічного газу на конкурентному ринку". Також, як стверджують у РГК, підвищення тарифу не допоможе у вирішенні питання погашення боргів, накопичених у попередні періоди. Іншими словами, газовики просять ще один етап підвищення, але НКРЕКП до цього не готова.

Але навіть при нинішньому підвищенні як вийшло так, що тариф підвищився, а розмір платежу в квитанції зменшився?

Все дуже просто! "Ми знайшли на зустріч споживачеві тим, що скорегували цю плату і розділили її на 12 місяців, для того щоб зменшити навантаження на споживача в опалювальний період, оскільки раніше основна частина розподілу припадала на зимові місяці, коли транспортується найбільше газу. Це дало можливість знизити платіжку", - пояснив Тарасюк.

Що це означає? Зараз взимку платіжка за транспортування менша, ніж могла бути, але приходити вона буде і після закінчення опалювального сезону, рівними частинами! Тобто – платити за транспортування газу люди будуть цілий рік! А це ще 1,5-2,0 тис. грн за рік додатково.

Деякі оператори погарячкували і виставили їх відразу за два місяці січень-лютий. У Нацкомісії цей крок вважають невірним. "Коли вводиш щось нове, навіть прогресивне, то певні недосконалості можуть мати місце. У нас вони з'явилися. Наприклад, деякі компанії виставили рахунки відразу за два місяці за січень і лютий. Ми провели роз'яснювальну роботу: на майбутнє це не повториться. Споживачі будуть отримувати платіжки за один місяць", - пояснив Тарасюк на брифінгу.

112.ua

"Платіжки надрукували у січні – щоб клієнти встигли сплатити до 20 числа. Ми не встигали через те, що тариф був прийнятий у переддень нового року, тому дали здвоєну. Але критику зрозуміли", - сказали 112.ua в одному з операторів газорозподільних мереж.

Зрештою, яка різниця? Адже платити все одно доведеться протягом усього року.

А що ж ринкові ціни на газ?

Падають! В тому числі і для промисловості.

"Зараз ціна на ринку коливається в районі 4300 грн/тис. куб. м на лютий. На березень ціна зараз вже нижче на 50-100 грн. Особливо суттєво ціна на газ провалилася за останні два тижні. Цьому сприяє безліч факторів, але головне – це надлишок: ринок буквально залитий газом. Це і надлишкові запаси газу в ПСГ: ніколи раніше ні Україна, ні Європа з такими високими запасами газу, як зараз з опалювального сезону не виходила. До кінця зими залишається кілька тижнів, і ми вже розуміємо, що, виходячи з погодних умов, передумов для критичного зростання обсягів споживання немає. На ситуацію на європейських хабах тиснуть і надлишкові обсяги скрапленого газу. Профіциту сприяє ситуація в Китаї, де у зв'язку з коронавірусом і падінням промислового виробництва споживання газу падає. Китайські компанії оголошують форс-мажор і відмовляються від законтрактованих обсягів, вони також йдуть в Європу", - розповів 112.ua директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

У нинішній ситуації формула "Амстердам плюс" рятує фінансове становище "Нафтогазу": завдяки їй він може заробляти, зазначає експерт. Він зазначив, що населення і ТКЕ сьогодні стали найбільш серйозним споживачем. Але така ситуація збережеться тільки два місяці: з квітня споживання газу у зв'язку із закінченням опалювального сезону знизиться критично.

Таким чином, в силу недосконалості чинних законодавчих механізмів, немає жодного, який би гарантував реальне зниження платіжок що за тепло, що за газ з доставкою.

І що робити?

"Я категоричний противник будь-яких формул, що прив'язують ціну газу до імпортного паритету. У нас достатньо газу власного видобутку, яким за економічно обґрунтованою ціною можна було б забезпечити населення. В цьому випадку ціна не змінювалася б кожен місяць, як зараз. Можу відповідально заявити, що формула для вугілля "Роттердам плюс" нічим не відрізняється від діючої "Амстердам плюс" по газу", - сказав 112.ua Олексій Кучеренко.

Найбільший добувач газу в країні – державна "Укргазвидобування" – в 2019 році здобула 13,6 млрд кубометрів товарного газу. На соціальні потреби в Україні споживається 15,4 млрд кубометрів. Якби держкомпанія працювала за затвердженим програмою 20/20 планом, вже в минулому році вона повинна була видобути 18,3 млрд кубометрів газу, чого цілком вистачило б для споживання в рамках ПСО. Але замість цього чиновники який рік акцентують на тому, що загальне споживання в країні – майже 30 млрд кубометрів свого газу не вистачає, а тому ми змушені закуповувати його за кордоном. При цьому ціни на нього змішуються і виходить, що для населення, що для промисловості вони практично однакові.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>