Пригрозили, що зґвалтують дочку і дружину: Доповідь ООН про сексуальне насильство на Донбасі

Місія ООН з моніторингу за дотриманням прав людини оприлюднила доповідь про сексуальне насильство на Донбасі. У ній шокуючі цифри, в зоні збройного конфлікту виявили таких 203 випадки, з них 43 - саме зґвалтування. При цьому, це тільки підтверджені факти, а реальна ситуація може бути ще гіршою

Пригрозили, що зґвалтують дочку і дружину: Доповідь ООН про сексуальне насильство на Донбасі

Місія ООН з моніторингу за дотриманням прав людини оприлюднила доповідь про сексуальне насильство на Донбасі. У ній шокуючі цифри, в зоні збройного конфлікту виявили таких 203 випадки, з них 43 - саме зґвалтування. При цьому, це тільки підтверджені факти, а реальна ситуація може бути ще гіршою

В ООН кажуть, що сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом, у більшості випадків відбувалося під час затримань або арештів з боку бойовиків чи сил АТО. При цьому нападам піддавалися як чоловіки, так і жінки.

У доповіді наводять такі приклади: побиття й ураження електричним струмом в області геніталій, зґвалтування та погрози зґвалтування, примусове оголення як вид тортур та жорстокого поводження з метою покарання, приниження. Також як вид тиску використовували загрози затримати або викрасти, зґвалтувати, скалічити або вбити родичів, особливо їх дітей. А на окупованій території сексуальне насильство використовувалося для того, щоб змусити затриманих жителів уступити право на свою власність або виконати інші вимоги.

Місія констатує, що заарештовані бойовиками жителі, особливо жінки, піддаються високому ризику сексуального насильства. Як правило, незаконні збройні формування затримують людей з наступних причин: через їх дійсну чи передбачувану приналежність до українських сил або підтримку цих сил, або внаслідок їх проукраїнської позиції; з метою так званого "адміністративного арешту" на 30 діб за порушення комендантської години або інших встановлених "законів"; з метою викрадення для вимагання грошей або майна. Також є факти, що вони тримають під вартою жінок-свідків злочинів, які розслідуються "поліцією".

Згідно з доповіддю, чоловіки піддаються більше жорстоким і тривалим тортурам, ніж жінки. Однак останні піддаються більшій небезпеці стати жертвою зґвалтування, у тому числі групового. Таке жорстоке поводження мало місце на ранніх етапах конфлікту в 2014 році, коли кожна з банд бойовиків контролювала певне місце позбавлення волі.

112.ua публікує витяги з доповіді про дії бойовиків так званих "ДНР" і "ЛНР".

Вони мені сказали, що приведуть дружину та дочку і чеченські бойовики зґвалтують їх у мене на очах

1 липня 2014 року група з 10 озброєних чоловіків у камуфляжній формі, які представилися як "самооборона", викрала місцевого підприємця з будинку його батьків у Донецькій області. У той час місто перебувало під контролем збройних груп. За словами його родичів, перед викраденням члени збройних груп намагалися вимагати у нього гроші. Жертву привезли в підвал захопленої будівлі, використовуваної як штаб збройної групи "НКВС Комендатура". Злочинці, за повідомленнями, запросили в будинок нотаріуса і змусили жертву уступити право власності на все своє майно ватажку цієї озброєної групи з позивним "Васильович". Коли викрадений відмовився це зробити, йому сказали, що чеченські бойовики зґвалтують його дружину і неповнолітніх дочок у нього на очах. Цього ж дня ватажок озброєної групи і невстановлений чоловік увірвалися в квартиру дружини жертви та, погрожуючи їй і їхній неповнолітній дочці ножем, викрали всі цінності. Вони заявили жінці, що її чоловік заарештований і засуджений до смерті за "відмову співпрацювати з новою владою".

Чоловікові, коли українські сили наближалися до міста, вдалося втекти. У липні 2015 року він помер від раку.

Жінок зґвалтували щонайменше семеро чоловіків і побили, запитуючи де гроші та цінності

25 вересня 2014 року в одному з сіл Донецької області жінка і двоє її колег (чоловік та жінка) були викрадені прямо з роботи озброєними людьми з "групи Безлера", очолюваної місцевим жителем. Їх відвезли в захоплену адміністративну будівлю вугільної шахти в Горлівці, де одна з жінок побачила вивіски з написами "Горлівський НКВС" та "Смерш", які відповідали назвам груп, що займали цю будівлю. Після реєстрації в журналі викраденим повідомили, що вони "заарештовані". Їх відвели в іншу кімнату, яка була забризкана кров'ю. Чоловіка жорстоко били на очах у жінок, поки він не зомлів. Потім обох жінок зґвалтували щонайменше семеро чоловіків і побили, запитуючи при цьому, де вони зберігають гроші та цінності. Одну з жертв піддали тортурам електричним струмом, прикладаючи дроти до грудей, після чого вона втратила свідомість й отямилася від уколу в руку. Через відчинені двері вона побачила кімнату, повну цінностей, серед яких вона упізнала деякі зі своїх речей. Пізніше вона дізналася, що поки її та колег катували, збройні групи пограбували їхні будинки. Наступні 10 днів її водили на "допит" майже кожну ніч, де її ґвалтували п'яні члени збройних груп. Одного разу злочинці привели юриста і змусили жертву передати їм право власності на її квартиру та земельну ділянку. Протягом наступних місяців її змушували готувати їжу для членів збройних груп і для інших людей, позбавлених волі (як цивільних осіб, так і військовослужбовців української армії).

Трохи більше ніж через місяць жінку випустили, а наступного ранку перевезли на територію, контрольовану Україною.

Жінку три години били і ґвалтували бойовики "батальйону "Восток"

У травні 2015 року жінка з Донецька була затримана "батальйоном "Восток" за порушення комендантської години. Її залякали, силоміць посадили в машину і привезли, як вона подумала, у відділ міліції, захоплений озброєними групами. Тієї ночі її три години били металевими палицями і ґвалтували кілька членів "батальйону "Восток".

Наступного дня її випустили.

Піддавали інсценуванню страти

22 травня 2014 року в Донецьку "дорожня поліція" "ДНР" затримала жінку і чоловіка за надання допомоги Збройним силам України. Жінка перебувала під вартою протягом п'яти днів. Під час "допиту" її прив'язували до стільця в незручному положенні, зав'язували очі, били по голові і ногах, у тому числі тупим предметом, який вона не змогла визначити. Двічі її піддали інсценуванню страти. Одного разу вночі в камеру увійшла група чоловіків у камуфляжній формі і спробувала піддати її груповому зґвалтуванню. Вони вибігли з камери, коли інший затриманий, за повідомленнями, спробував повіситися в сусідній камері. Вона вважає, що він зробив це, щоб врятувати її, коли почув її крики і благання.

Згодом її вдалося звільнити.

Гасили недопалки об зап'ястя і загрожували життю дитини та матері

22 липня 2014 року в Луганській області жінка, яка в супроводі ще трьох волонтерів-чоловіків везла продовольство та одяг українським силам, була затримана на блокпосту, укомплектованому "Союзом козаків" "війська Донського". У перші два тижні тримання під вартою її й інших затриманих козаки піддавали допитам і тортурам у невстановленому місці. Жінку сильно били збройовими прикладами і бронежилетами, поки вона не втратила свідомість. Вона весь час перебувала в наручниках. У результаті у неї тріснули чотири ребра, а ніс і більшість зубів були зламані. Її змусили дивитися, як двох чоловіків забили до смерті. Під час подальших "допитів" злочинці, за повідомленнями, гасили недопалки об її зап'ястя і погрожували життю її дитини та матері. У перші кілька днів їй не давали ні їжі, ні води. Через два тижні її перевели в іншу будівлю, де були камери, в яких одночасно було близько 60 осіб. Вона перебувала в камері одна, але двері були постійно відчинені. Часто о 2 годині ночі охоронці проводили "перекличку" затриманих і без розбору били кого хотіли. Наприкінці літа 2014 року під час однієї такої "переклички" до неї в камеру увійшли троє охоронців, накинулися на неї і почали зривати з неї одяг, намагаючись зґвалтувати. Вона благала їх припинити і просила вбити її, тому що інакше вона потім покінчить з собою. Вона пам'ятає, що інший охоронець велів нападникам зупинитися.

У кінці жовтня 2014 року її звільнили.

Побили і хотіли зґвалтувати вагітну жінку

12 червня 2015 року троє озброєних чоловіків у цивільному одязі, які представилися агентами "міністерства державної безпеки" "ДНР" затримали 22-річну жінку з інвалідністю та її матір у власному будинку. Їх привезли в захоплену будівлю Донецького адміністративного апеляційного суду. Молоду жінку звинуватили в тому, що вона – "український снайпер", і більше шести годин допитували. Її матір теж кілька годин допитували, але потім відпустили. Хоча жертва була на п'ятому місяці вагітності, її перевезли в приміщення художньої виставки музею "Ізоляція" - захоплене і використовується у військових цілях озброєними групами – заявивши, що вона буде знаходитися там доти, поки "не перевиховається і не полюбить "ДНР". Її тримали там майже місяць, у малій (1 на 0,8 м) кімнатці без вікон, де замість ліжка стояла двоярусна полиця. Злочинці за своїм бажанням вмикали і вимикали світло. Вона втратила орієнтацію і не знала, котра година. Кілька днів їй не давали ні води, ні їжі. Одного разу вночі охоронці вивели її на вулицю, де йшов дощ, сказавши, що вб'ють її. Вони стали штовхати її, у тому числі в живіт, щоб її "укропська дитина не народилася". Вона пережила п'ять таких побиттів. Вона сказала також, що охоронці намагалися зґвалтувати її, але вона переконала їх цього не робити, заявивши, що у неї захворювання, яке передається статевим шляхом. 25 липня 2015 року її, як умову звільнення, змусили дати інтерв'ю російським і донецьким засобам масової інформації та заявити, що вона працює на роту патрульної служби поліції "Торнадо" і "Правий сектор", але перейшла на бік "Донецької народної республіки".

Вона була евакуйована на територію, контрольовану Україною, і народила здорову дитину.

Глава військової поліції" "Донецької народної республіки" повідомив УВКПЛ про те, що влітку 2014 року в Торезі член озброєної групи, за повідомленнями, зґвалтував місцеву жительку, при цьому засунувши їй до рота гранату.

У той же час у доповіді наведено випадки вчинення насильства з боку добровольчих батальйонів і співробітників Служби безпеки щодо бойовиків або пов'язаних з озброєними угрупованнями осіб. При цьому, згідно з наведеними в доповіді фактами, мали місце більше погрози зґвалтування та тортури з метою дачі показань.

Жінка, заарештована 19 січня 2015 року десятьма чоловіками в масках і камуфляжній формі, більше тижня перебувала в підвалі будівлі СБУ, де її били і катували електричним струмом та палаючим пластиком. Злочинці погрожували зґвалтувати її дочку, якщо вона відмовиться зізнатися в тому, що в 2014 році вона підтримувала збройні групи.

Крім того, місія отримала декілька повідомлень з твердженнями про сексуальне насильство і домагання щодо жінок на блокпостах, які контролюють українські військові.

У березні 2016 року три жінки, які їхали в Торецьк (Донецька область) за гуманітарною допомогою, були зупинені на блокпості, контрольованому батальйоном "Айдар". Командир відмовився пропустити автомобіль, стверджуючи, що чоловік однієї з жінок розшукується СБУ. У неї відібрали паспорт і телефон. Потім командир сів у машину поруч з жінкою, поклав руку на її коліно і заявив, що це питання можна легко вирішити. Коли жертва відмовилася, командир покликав озброєних людей у камуфляжній формі без знаків розрізнення, які відвезли жінок в найближче відділення поліції. У відповідь на вимогу жінок пояснити, на якій підставі їх затримали, поліція не змогла це зробити і через декілька годин відпустила їх.

У той же час у місії нагадали, що 12 членів розформованої роти "Торнадо" утримуються під вартою в очікуванні суду за звинуваченням у серйозних порушеннях, включаючи довільне затримання, викрадення людей, насильство й тортури.

Дані взято з доповіді ООН "Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом в Україні, 14 березня 2014 р. – 31 січня 2017 р.". Повний текст дивитися тут.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...