banner banner banner

Пригоди орендарів, або Як зняти житло, не ставши жертвою шахраїв

При пошуці житла та будь-яких домовленостях з господарями краще покладатися не на емоційну чуйку, а на юридичні документи

Пригоди орендарів, або Як зняти житло, не ставши жертвою шахраїв
Фото з відкритих джерел

Марина Блудша

журналіст

При пошуці житла та будь-яких домовленостях з господарями краще покладатися не на емоційну чуйку, а на юридичні документи

Незалежно від економічної ситуації в країні, Київ залишається найбільшим центром трудової міграції, тож попит на оренду житла тут ніколи не спадає. А через війну та хвилі вимушеної міграції зі сходу України охочих зняти житло в Києві тільки більшає. Оскільки оренда відбувається здебільшого в приватному порядку – напряму між орендодавцями та орендарями – без залучення юристів та будь-яких наглядових органів, то недивно, що ця сфера, як і будь-який чорний ринок, була і залишається дуже сприятливим полем для афер, махінацій та інших чудес.

До того ж, будь-які операції з нерухомістю мають стільки юридичних нюансів, що без фахівця пересічній людині легко потрапити в пастку і бути ошуканою. Історії невдалої оренди, про які йдеться нижче, можуть слугувати уроком для тих, хто знімає або збирається знімати житло. На наше прохання юристи назвали типові помилки і вказали на небезпечні моменти, про які не слід забувати.

Історія перша. Заочне шахрайство

"Я мав необережність перерахувати завдаток у 800 грн за оренду квартири подобово через інтернет. Орендодавець на зв'язок не вийшов. Що треба робити, щоб повернути гроші? Є чек про оплату, є П.І.Б. і телефон, який вимкнули", - оголошення такого змісту з різницею лише в сумі завдатку часто можна зустріти на форумах сайтів юридичних порад.

Окрім завдатку за віртуальне житло, яке людина бачить лише на фото в інтернет-оголошенні, віртуальному орендодавцю, якого чує лише по телефону, є й інші приклади заочного шахрайства, пов’язаного з орендою житла. Наприклад, липові бази контактів квартир, які начебто здаються, від одноденних фірм-посередників. У таких аферах розрахунок іде на те, що людина, яка шукає житло, хоче швидкого результату за мінімальні гроші.

Поради юристів: Для таких випадків юристи мають одну просту пораду – у жодному разі не робити будь-яких попередніх виплат, особливо заочних. Також юристи радять писати заяву в міліцію, але попереджають, що сподіватися на результат не варто. По-перше, шахраї зазвичай є гастролерами, які вправно замітають за собою сліди, а, по-друге, міліція не хоче братися за такі справи.

Історія друга. Вранці – гроші, ввечері – квартира

Наступним поширеним видом афер на ринку оренди житла є ті, які відбуваються вже не при заочному, а безпосередньому знайомстві, тобто під час зустрічі віч-на-віч.

Фото з відкритих джерел

К., який орендує в Києві житло не перший рік, прийшов дивитися квартиру на Оболоні, яка здавалася в інтернеті від приватної особи, тобто без ріелтора. "Перевірив у господині паспорт і документи на квартиру, прізвища збігалися, все було в порядку. Сказала, що здає квартиру без ріелторів, бо розчарувалася в них", - згадує К. Квартира сподобалася, тож наступного дня К. прийшов знову, щоб підписати договір оренди на рік. Після підписання угоди чоловік віддав суму оплати за перший місяць, взявши з собою копії документів господині, а другу частину (за останній місяць) мав віддати ввечері. Тоді ж йому повинні були вручити ключі від орендованої квартири. Однак "доносити" гроші не довелося, замість ключів К. отримав смс такого змісту: "Пробач, ти хороша людина, але я тебе обманула, бо мені були потрібні гроші. Не шукай мене". Відійшовши від першого шоку, чоловік згадав, що під час підписання договору жінка весь час куталась і не знімала з рук рукавичок. Очевидно, не хотіла лишати в квартирі відбитків пальців. К. вирішив не спускати справу на гальмах і таки знайти псевдогосподиню. "Пішов у міліцію, відніс їм копії документів та розповів усе, що знав. У міліції заяву прийняли та переслали в управління того району, де розташована квартира. Після цього мені жодного разу не передзвонили, хоча пройшло вже більше двох років", - каже К.

Новини за темою

На перший погляд, у цій ситуації орендар зробив усе, щоб убезпечити себе від шахрайства: перевірив не лише паспорт орендодавця, але й документи на житло і навіть взяв їхні копії. Те, що він не взяв ключі від квартири, за яку заплатив завдаток, не можна назвати помилкою, бо відомі безліч випадків, коли ключі віддають на руки, але потім вони або не підходять, або в квартирі виявляється справжній власник, який не в курсі про угоду, укладену з орендарем на порозі.

Поради юристів: Щоб убезпечити себе від обману, перш ніж платити гроші та брати ключі від квартири, юристи радять зробити ще декілька важливих речей. "Треба зробити копію свідоцтва про право власності на квартиру, будинок тощо і звірити його номер з реєстром речових прав на нерухоме майно в Державній реєстраційній службі України. І не забувати про ще один надійний спосіб перевірки. Дізнайтеся думку сусідів про житло і його власників, адже ефективність сарафанного радіо перевірена століттями", - радить юрист проекту "Правова Консультація" Юрій Усманов. Нагадаємо, що тепер право на інформацію про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень мають не лише власники майна, їх спадкоємці та посадовці, але й інші фізичні та юридичні особи.

Історія третя. Будинок з секретами

Якщо після підписання договору з орендодавцями і сплати грошей ключі підійшли до житла і ви переїхали туди з усіма речами, рано думати, що оренда відбулась вдало.

Приватний підприємець О., яка надає послуги з догляду за дітьми, вже давно мріяла почати працювати вдома. Цієї осені вона орендувала окремий будинок на Відрадному і переїхала туди. "Ішлося про чималі гроші (6 тис. грн за перший місяць і стільки ж за останній), тому вирішила підстрахуватися і уклала договір", - розповідає О. Але розпочати роботу вдома не вдалося – орендований будинок виявився з секретами.

Господиня, яка здала будинок на рік, запевняла, що проблеми, які є в будинку (заміна газового котла, потреба в легкому косметичному ремонті) вирішить до в’їзду орендарів і згідна найняти майстрів. "Коли я в’їхала в будинок, жодної проблеми вирішено так і не було. Господиня лише постійно переносила зустрічі, але найцікавіше почалося через декілька днів після мого заселення. Ввечері прийшли незнайомі люди і погрожували викликати міліцію. Двері ми їм не відчинили, але дізналися багато цікавого. З їхніх слів, це був брат, який також претендує на цей будинок після смерті батьків, і його довірена особа", - розповідає О. Вона додає, що саме від них дізналася: ані господиня, яка здала їй будинок в оренду, ані її чоловік не є законними власниками будинку, бо жоден з них не вступив у права наслідування і не оформив належно батьківську спадщину.

Шахрайство чи непорозуміння

Жінка, яка здала будинок, підтвердила існування брата-спадкоємця, запевняючи, звісно, що він не має жодних прав. Після декількох днів телефонних переговорів і заплутаних історій, які не збігалися одна з одною, О. вирішила звернутися в міліцію. "Після візиту нічних гостей так звана господиня так і не знайшла можливості приїхати особисто, поки не дізналася, що я написала заяву", - пояснює вона.

Фото з відкритих джерел

Візит орендодавця не розвіяв сумнівів квартирантки, а лише підтвердив найгірші очікування: єдині документи, які змогла продемонструвати господиня, що приїхала з цілою текою паперів, був лист від нотаріуса про відкриття спадкової справи, в якій її чоловік був заявлений як спадкоємець, що не вступив у права наслідування. І ще державний акт про право власності на землю, оформлений на померлого свекра. "Платіжки, які нам прийшли, виписані на ім’я покійної власниці будинку, матері двох братів, які претендують на будинок", - каже О. Жінка визнає, що при укладанні договору перевірила лише паспорт господині, та чи справді вона одружена, а в документах на будинок не додивилася, що оформлено їх на померлого свекра, а не живого чоловіка.

"Минув місяць, протягом якого господарі так і не повернули гроші. Родичі, які претендують на будинок, приїхали і в присутності міліції зайшли в будинок. Документів, які б засвідчували право власності на будинок, у них також не виявилося, лише заява про відкриття спадкової справи. Ключів у них не було, більше того – після їхнього візиту зникли всі ключі, які висіли на видному місці", - розповідає О. За її словами, міліція стала на бік спадкоємців, які протягом трьох років після смерті батьків так і не вступили у права власності, і жодного шахрайства з боку орендодавців не бачить. Поки що вдалося повернути лише 3 тис. грн, заплачені попередньому орендарю, яка називала себе ріелтором. Після звернення в міліцію вона погодилась приїхати до дільничного та віддати гроші, що взяла за свої "інформаційні послуги".

Поради юристів: Нерухомість для киян є золотою жилою, тож не дивно, що багато з них піддається спокусі монетизувати будь-які квадратні метри, від яких є ключі. Юристи звертають увагу, що орендарям потрібно не лише робити копії документів, що підтверджують права власності орендодавця на житло, і перевіряти їх через Укрдержреєстр, але й заздалегідь з’ясовувати кількість прописаних у квартирі чи будинку людей. "Адже від них також знадобиться письмова згода на ваше проживання на їх законних метрах. Якщо в процесі підписання договору, як у цьому випадку, бере участь представник власника, а не сам власник, то необхідно отримати письмовий дозвіл від нього на укладення угоди", - зазначає юрист "Правової консультації" Юрій Усманов.

Фото з відкритих джерел

"У цьому випадку не можна говорити про класичне шахрайство, коли житло здають особи, які мають до нього доступ, а через день приходять справжні власники з міліцією та виганяють орендарів на вулицю, - вважає Андрій Левковець, голова адвокатського бюро "LegalAdvisor". - Однак все-таки можливо стверджувати, що орендаря умисно ввели в оману з метою заволодіння її грошима, адже господиня в момент передачі майна в оренду завідомо знала, що вона не є його власником. Більше того, вона навіть не може на нього претендувати, оскільки спадкоємцем є її чоловік, а право власності ще не оформлено. Особливо якщо вона знала, що на будинок також претендує брат чоловіка". На думку юриста, формально дії господині підпадають під ознаки шахрайства. Але остаточно про це можна говорити після проведення допитів та зібрання інших доказів, на що міліція, за словами юристів, у таких випадках йде вкрай неохоче, вважаючи такі ситуації побутовими конфліктами. Щоб захистити свої інтереси в таких випадках, юристи радять добиватися проведення кваліфікованого розслідування, оскаржувати бездіяльність або рішення слідчого до слідчого судді, або ж звертатись із скаргами до прокуратури. Окрім цього, за словами юристів, орендарям варто звернутися з позовом до суду, де вимагати компенсації завданої шкоди, у тому числі моральної.

Новини за темою

Думка міліції: У міліції Солом’янського району розгадувати секрети будинку не захотіли і заявили, що криміналу не бачать. За словами помічника начальника Солом’янського районного управління міліції Юлії Квітко, кримінальне провадження не відкрито "у зв’язку з відсутністю в події ознак кримінального правопорушення". Дільничний уже близько місяця перевіряє заяву від орендарів. "Я не вбачаю шахрайства у справі, лише цивільно-правові відносини. Такі конфлікти між орендодавцями і орендарями трапляються по Києву дуже часто. Результат дуже різний, залежить від ситуації", - каже дільничний інспектор, старший лейтенант Віталій Гресько.

У прес-службі київської міліції у відповідь на інформаційний запит повідомили, що в 2015 році за фактом шахрайства з житлом у Києві слідчі розпочали 5 кримінальних проваджень за ознаками правопорушення, передбаченого ст.190 Кримінального кодексу "шахрайство". У чотирьох з них вдалося встановити підозрюваних і справи було передано до суду.

Кому можна довіряти

Фото з відкритих джерел

Здавалось би, гарантом угоди між орендарями і орендодавцями має бути ріелтор, без якого зараз взагалі важко знайти житло. Але більшість з тих, хто називає себе ріелторами, воліють уникати такої відповідальності та обмежуються роллю свахи (знайомлять господаря і квартирантів) і весільного генерала (присутність при укладанні угоди, яка ні до чого не зобов’язує). Зобов’язати міг би договір між ріелтором і орендарем, але зазвичай його не підписують. Більшість з ріелторів-самозванців вбезпечують себе від відповідальності розпискою про інформаційні послуги. Документ, який потім можна буде витлумачити дуже широко. Тож якщо ви маєте справу з ріелтором "від себе", а не від агенції з нерухомості, яка давно працює на ринку і дорожить своєю репутацією, то будьте готові зіграти в лотерею: отримати житло без проблем або отримати проблеми без житла.

Як бачимо, у разі виникнення проблем при оренді житла міліція теж не має часу та натхнення шукати винних і потерпілих та воліє спускати все на гальмах. Більше того, як показує останній випадок, присутність співробітників міліції в будинку навіть не може гарантувати збереження речей. Тож довіряти варто лише собі і краще сім разів відміряти, ніж один раз заплатити. Втім, така порада є малодієвою для тих, хто шукає житло, адже дуже часто воно потрібне тут і тепер. Тому при пошуці житла та будь-яких домовленостях з господарями (або тими, хто себе за них видає) краще покладатися не на емоційну чуйку, шосте почуття чи п’яту точку, а на юридичні документи, письмово засвідчені договори та холодний розум (якщо не ваш, то фахівця). Бо в разі халепи порятунок українських орендарів виявляється справою рук самих орендарів.

Марина Блудша, спеціально для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>