Протести в Іраку: Американські технології проти впливу Ірану

Протести в Іраку: Американські технології проти впливу Ірану
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

За інформацією видання Mawazine News, цієї п'ятниці, 19 липня, в Іраку відбудуться масові демонстрації проти корупції з вимогою до влади вирішити проблему безробіття та покращити якість послуг для населення. Очікується, що в маніфестаціях візьмуть участь щонайменше мільйон осіб у 14 із 18 іракських провінцій. Координатор демонстрацій Халіл Наджі попередив, що якщо уряд прем'єр-міністра Аделя Адбула Махді не виконає вимоги протестувальників, то акції протесту триватимуть. Після того, як стало відомо про плановані демонстрації, колишній прем'єр-міністр Іраку Хайдер аль-Абаді висловив намір замінити Махді на посаді очільника уряду, щоб уникнути відродження ІДІЛ або приходу до влади іншої терористичної організації. Політичні амбіції аль-Абаді перегукуються з інтересами США, які виступають проти посилення впливу Ірану на суспільно-політичне життя Іраку.

Новини за темою

Іракська розруха

Зростання протестних настроїв у Іраку має логічне пояснення. На парламентських виборах 2018 р. в Іраку перемогли ісламістські партії місцевих шиїтів "Блок аль-Ахрар" та "Альянс Фатах", які мають великі фракції в Раді представників Іраку. Вони утворили коаліцію зі світською політичною силою "Аль-Ватанія", Компартією Іраку й ісламістською партією "Альянс перемоги" аль-Абаді. Однак за рік діяльності уряду Махді стан справ у країні не покращився. Країна надто повільно відновлюється після трирічної війни з ІДІЛ. Безробіття становить 10%. Особливо складно знайти роботу молодим фахівцям, оскільки на іракському ринку праці пропозиція перевищує попит на робочу силу. У 2019 р. уряд Махді виділив 52 млрд дол. на зарплати, пенсії, соцзабезпечення, але цього не достатньо, оскільки в країні створюється менше робочих місць, ніж кількість молодих фахівців, які випускаються з навчальних закладів. Молодь становить 60% населення Іраку. Без діла перебуває 17% хлопців та 27% дівчат.

Актуальною проблемою залишається високий рівень бідності. На півдні країни вона становить 30%. Іракці не задоволені якістю комунальних послуг. Перебої з подачею води й електрики, розбиті, невідремонтовані дороги - звичайне явище в населених пунктах країни. Гостро стоїть квартирне питання. Половина іракських домогосподарств перенаселена, оскільки дуже часто в одному будинку проживає не менше десяти осіб. Іракські громадяни, як шиїти, так і суніти, не задоволені повальною корупцією серед чиновників. За даними міжнародної організації Transparency International, Ірак знаходиться на 12-му місці серед найбільш корумпованих країн світу. За хабарі призначаються люди на державні посади. За інформацією аль-Абаді, корупція серед іракських чиновників дійшла до такого ступеня, що міністри йдуть у відставку за хабар, щоб звільнити місце "потрібним" людям. Торік іракці вимагали відставки аль-Абаді через неспроможність приборкати корупцію, але за ісламіста Махді нічого не змінилося.

Адель Адбул Махді Reuters

Новини за темою

У чинній владі розчарувалися навіть шиїти – основний електорат "Блоку аль-Ахрар" та "Альянсу Фатах". Наприкінці червня третє за величиною (1,3 млн осіб) і найбільш шиїтське іракське місто Басра було охоплено акціями протесту. Мешканці незадоволені головним чином процвітаючою корупцією та низькою якістю комунальних послуг. Торік 100 тис. жителів Басри були госпіталізовані з інфекціями, які потрапили в організм через неочищену воду. Місцевих дратує той факт, що влада закриває очі на те, що нафтові компанії беруть на роботу вихідців з Південної Азії, у тому числі з Бангладеш, попри проблему безробіття в Іраку.

Вибухонебезпечна ситуація

Ситуація у сфері безпеки в Іраку продовжує залишатися вибухонебезпечною. Ризик полягає в тому, що демонстрації можуть перерости в сутички з правоохоронцями. Нова громадянська війна посилить соціально-економічну кризу в Іраку, спровокує нові хвилі біженців у напрямку ЄС.

Існує потенціал для нового конфлікту між шиїтами і сунітами. У липні відбулися акції протесту іракських сунітів у місті Кіркук, які вимагали не призначати на посаду губернатора однойменної провінції іракського курда Таїба Джабара Аміна. Лідер партії "Іллі" Ріяз Сарі вимагав призначити на посаду губернатора іракського туркмена. Протестувальники скандували гасла на підтримку лівої партії "Баас" і її колишнього лідера, екс-президента Іраку Саддама Хуссейна, скинутого під час військової операції США в 2003 р. Після повалення режиму Хусейна політичний вплив сунітів було зведено до мінімуму, що стало однією з причин підтримки ІДІЛ колишніми баасистами й іракськими військовими. Попри те, що колишній прем'єр аль-Абаді оголосив перемогу над ІДІЛ у кінці 2017 р., осередки терористичної організації все ще існують в іракських містах, включаючи Багдад.

Деяких іракців, у тому числі шиїтів, насторожує зростання іранського впливу в Іраку. Один з учасників протесту в Басрі Карар Хайдер Малікі вважає, що в Іраку немає самостійного уряду і партій. На його думку, чинна влада симпатизує Ірану, який фактично править Іраком. Серед іракських шиїтів немає однозначного ставлення до Ірану. Частина політичних діячів, включаючи аль-Абаді та лідера провладної партії "Блок аль-Ахрар" ісламіста Моктада аль-Садра, позиціонується як націоналісти і виступає проти посилення іранського впливу в Іраку, дотримується принципу багатовекторності у зовнішній політиці, балансу у відносинах із Заходом і мусульманським світом. У квітні цього року аль-Садр висловив невдоволення у зв'язку із самовільною участю шиїтського збройного угруповання "Хашед аль-Шаабі" в ліквідації наслідків повені в західних провінціях Ірану, вважаючи, що треба вирішувати проблеми своєї країни.

Проте учасники шиїтських збройних угруповань "Сарая Хурасані", "Катаїб Хезболла", "Катаїб Абу Фадл аль-Аббас", "Організація Бадр", "Асаїб Ахл аль-Хак" вважають своїм духовним лідером верховного керівника Ірану, аятоллу Алі Хаменеї, виступають за зближення з ісламською республікою. Ці організації входять у формування "Народні мобілізаційні сили" Іраку (всього близько 40 організацій), які брали участь у бойових діях проти ІДІЛ і фактично не контролюються іракським урядом. Іран є основним постачальником зброї для лояльних іракських шиїтських угруповань, у тому числі гранатометів та артилерії. Політичне крило "Організації Бадр" входить до складу провладного "Альянсу Фатах" і займає 22 місця в іракському парламенті. Фактично в Ірану є свої очі і вуха в законодавчому органі Іраку, а також інструмент силового тиску на іракських чиновників.

Інтереси США й аль-Абаді

Зростання протестних настроїв в Іраку співпало з апогеєм політичного протистояння США та Ірану. Американці зацікавлені в тому, щоб при владі в Іраку перебували люди, здатні протидіяти іранській геополітичній експансії. Вашингтон не збирається здавати свої інтереси в багатій нафтою країні. Не дивно, чому президент США Дональд Трамп не поспішає виводити з Іраку 5-тисячний контингент американських військових, які потрібні для стримування активності проіранських сил. Водночас відносини американців з чинною владою Іраку не склалися. Під час візиту на американську військову базу Айн аль-Асад у грудні 2018 р. Трамп не зустрівся з Махді, і візит іракського прем'єра до США досі відкладається.

Хайдер аль-Абаді і Дональд Трамп Reuters

Новини за темою

Американців не влаштовує пасивність нової іракської влади і нездатність встановити контроль над проіранськими шиїтськими угрупованнями. Держсекретар США вимагав від Махді встановити контроль над формуванням "Народні мобілізаційні сили". Їх підозрюють в обстрілі посольства США в Багдаді в травні та ділового кварталу в Басрі в червні, де розташоване представництво американської нафтової корпорації Exxon Mobil. Махді видав указ про те, що до 31 липня "Народні мобілізаційні сили" зобов'язані закрити свої штаб-квартири, економічні представництва та блокпости. Далеко не факт, що союзники Ірану виконають цю вимогу. У Білому домі не задоволені тим, що в іракському парламенті домінує партія аль-Садра, який має серед американських політиків репутацію "найнебезпечнішої людини в Іраку". В роки військової операції США в Іраку аль-Садр очолював шиїтську повстанську організацію "Армія Махді", яка в той час влаштовувала диверсії проти американських солдатів і офіцерів та завдала не менш значної шкоди, ніж "Аль-Каїда". Аль-Садр виступає за виведення американських військових з Іраку. У лютому 2019 р. перший заступник спікера парламенту Іраку Хасан аль-Каабі заявив про рішення розробити законопроект про розірвання угоди щодо безпеки зі США і виведення американських та інших зарубіжних військових інструкторів з Іраку. Махді та аль-Садр намагаються проводити незалежну політику, дотримуючись рівновіддалених відносин з США й Іраном.

США спробують підлаштуватися під протестні настрої іракського суспільства і використовувати демонстрації в Іраку як інструмент для зміщення уряду Махді. Технологія зміни політичних режимів із використанням акцій протесту була успішно відпрацьована в Союзній Республіці Югославія в 2000 р. для усунення президента Слободана Мілошевича ("Бульдозерна революція"), в Грузії в 2004 р. для відставки президента Едуарда Шеварнадзе ("Революція троянд") і під час "арабської весни" в 2011 р. для повалення лідера Лівійської Джамахірії Муаммара Каддафі. Вашингтон зацікавлений у більш передбачуваному політику на посаді прем'єр-міністра Іраку. Гіпотетично революція в Іраку можлива лише у разі, якщо влада продовжить ігнорувати вимоги громадян, а протести триватимуть.

Попри критичне ставлення Трампа до аль-Абаді через корупцію, колишній прем'єр є меншим злом для США, ніж той же Махді або аль-Садр. Аль-Абаді досить ефективно виконував роль військово-політичного союзника США в боротьбі з ІДІЛ, зумів придушити виступи курдських сепаратистів військовими методами. Трампа й аль-Абаді об'єднує спільний супротивник в особі Ірану. Колишній іранський прем'єр підтримав санкції США проти Ірану та навіть вважає, що це коштувало його партії поразки на останніх парламентських виборах в Іраку. На його думку, Іран втрутився в торішні парламентські вибори в Іраку і підкупив політичних партнерів "Альянсу перемоги", які покинули об'єднання. За підсумками виборів, партія аль-Абаді посіла третє місце в парламенті, що не дозволило іракському політику зберегти прем'єрську посаду на другу каденцію. Хоча аль-Абаді викликає таке ж роздратування в іракському суспільстві, як і Махді або аль-Садр, оскільки він не приділив належної уваги реформам і вирішенню проблем, які турбують електорат.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>