banner banner banner

Проект "ДНР": Підсумки року "незалежності"

Сьогодні в продовження серії матеріалів "Проект ДНР" спробуємо уявити своєрідний зріз "сьогодення" окупованої частини Донецької області

Проект "ДНР": Підсумки року "незалежності"
"РИА Новости"

Сьогодні в продовження серії матеріалів "Проект ДНР" спробуємо уявити своєрідний зріз "сьогодення" окупованої частини Донецької області

11 травня – рік з моменту проведення так званого "референдуму" у Донецькій та Луганській областях, який став відправною точкою створення "народних республік". Сьогодні в продовження серії матеріалів "Проект ДНР" спробуємо уявити своєрідний зріз "сьогодення" окупованої частини Донецької області.

ТЕРИТОРІЯ І НАСЕЛЕННЯ

Станом на травень 2015 року, в адміністративно-територіальному устрої "ДНР" нараховуєтсья 425 населених пунктів, у тому числі:

- 21 місто (40% Донецької області, в якій сумарно нараховується 52 міста);

- 62 селища міського типу (47%, 131 смт по всій області);

- 342 сільських населених пункти (31%).

Площа території становить 8,8 тис. кв. км (33% від загальної площі Донецької області). За даними "мінекономрозвитку ДНР", на 1 січня 2015 року тут проживають 2,2 млн осіб (51% від загального населення області), за перший квартал 2015 року відзначається різке зниження народжуваності – на 60% порівняно з аналогічним періодом 2014 року.

СТОЛИЦЯ

Столицею "ДНР" є місто Донецьк (ст. 55 "Конституції ДНР").

Новини по темі: Проект "ДНР": "Республіка" десять років тому

МОВА

Державними мовами є українська та російська (ст. 10 "Конституції ДНР").

Новини по темі: Проект "ДНР": Республіка обіцянок

ЧАС

24 жовтня 2014 року "Верховна рада ДНР" ухвалила постанову "Про перехід на донецький час", згідно з яким на території "республіки" цілий рік встановлюється UTC+3. Таким чином, час у "ДНР" став збігатися з московським часом і на одну годину випереджати київський "зимовий" (згідно з київським часом, взимку використовується UTC+2, влітку – UTC+3).

МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС

Створення "ДНР" не визнається міжнародною спільнотою. Україна розглядає "ДНР" як окуповану частину території Донецької області.

Єдиною, хто визнав незалежність "ДНР" і "ЛНР", стала сама частково визнана держава Південна Осетія, де в квітні 2015 року відкрилися представництва "республік". Незважаючи на численні заяви місцевих лідерів, частково визнана держава Абхазія станом на травень-2015 так офіційно і не визнала "республіки".

На сьогодні жителі "ДНР" офіційно є громадянами України, про що свідчать і наявні у них паспорти. У разі втрати документа про українське громадянство, громадяни мають можливість виїхати до Маріуполя для його відновлення, також на українській території видавали перші паспорти тим, хто досяг 16-річного віку. У "республіці" тим, хто загубив документи, видавалася довідка про посвідчення особи з фотографією, завірена печаткою "ДНР". Зараз триває робота з розробки форми паспорта громадянина "ДНР", яка повинна бути завершена до червня. "Проте будь-який документ повинен бути кимось визнаний. Тому вкладати гроші народу у видання документа, який потім може бути перероблений, не зовсім правильно", – зазначив у травні "глава ДНР" Олександр Захарченко.

ВЛАДА

"Державна влада в Донецькій народній республіці здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу та судову" (ст. 6 "Конституції ДНР").

Державну владу в "ДНР" здійснюють:

- глава "ДНР" (з листопада 2014 р. – Олександр Захарченко), обирається строком на 4 роки та не більше ніж два терміни підряд;

- "Народна рада ДНР" – республіканський парламент (аналог Верховної Ради в Україні);

- "Рада Міністрів ДНР" – республіканський уряд (аналог Кабінету міністрів України).

Судова влада через брак кадрів максимально спрощена. З січня 2015 року сформовано: "Верховний суд ДНР", суди загальної юрисдикції (районні, міські, міжрайонні суди), арбітражний суд, а також на правах окремих палат "ВС ДНР" – військово-польовий суд і військово-польовий трибунал. За основу було взято судову систему саме СРСР. "Раніше на території Донецької області функціонувало 55 місцевих судів, апеляційний суд, окружний адміністративний та апеляційний адміністративний суд, господарський та апеляційний господарський суди. У всій цій судовій системі працювало 3262 людини. Таку кількість працівників республіка просто фінансово не потягне. Кількість суддів, порівняно з попередньою, мною скорочено в чотири рази. Але збережено технічний персонал, на якому вся система і тримається, – це помічники суддів, секретарі судових засідань, канцелярія. Вони тут працюють, на відміну від більшості суддів, які залишили республіку та залишилися вірними Україні. Тому ми зараз формуємо судовий корпус, в основному, з числа помічників суддів та інших юристів. Існування адміністративних судів досить спірне. Може, в подальшому, коли ми розбагатіємо, держава і прийде до їх необхідності. Зараз адміністративні суди у нас не працюють, такі справи розглядаються звичайними районними судами, як це було за часів СРСР. У нас також не буде апеляційних стадій в ухваленні рішень першої інстанції, тому що це дорого і затратно, і не завжди виправдано. Плюс існує прокуратура, коли прокурор може винести своє рішення на будь-якій стадії судового рішення", – заявив під час останнього брифінгу голова "Верховного суду ДНР" Едуард Якубовський.

Виконавча влада представлена районними та міськими адміністраціями, глави яких не обираються, а призначаються "главою ДНР".

ЗБРОЙНІ СИЛИ

У квітні 2015 року "глава ДНР" Олександр Захарченко заявив, що під його контролем перебувають близько 23 тис. бійців "армії ДНР" і ще 30 тис. резервістів. З лютого 2015 року оголошено чергову хвилю призову добровольців, в ході якої чисельність збройних формувань самопроголошеної республіки планують довести до 100 тис. осіб. За офіційними повідомленнями, "республіканці-контрактники" стають на повне забезпечення та отримують щомісячні виплати від 5-7 тис. грн (з квітня – 15 тис. рублів). Але, як зазначають самі "ополченці", розмір виплат залежить, насамперед, від рівня "наближеності до Росії" керівників підрозділів.

ЕКОНОМІКА. ПРОМИСЛОВІСТЬ

Нинішній "уряд ДНР" намагається публічно не оперувати конкретними статистичними даними, максимум від профільних відомств можна почути процентні викладення у вигідному їм світлі. У зв'язку з чим про об'єктивний аналіз ситуації говорити не доводиться.

Основною галуззю економіки Донецької області завжди виступала промисловість (переважно металургія, видобуток вугілля, коксохімія і хімія, гірниче машинобудування тощо). Від загального обсягу промислового виробництва області на територію "ДНР" припадає 45%. У ході військових дій і пов'язаних з цим руйнувань, "республіканської політики", яка призвела до зупинки підприємств та відходу частини гравців з ринку, розриву виробничих і логістичних зв'язків промислове виробництво за останній рік скоротилося більш ніж удвічі.

Ось так виглядає питома вага напрямків економіки територій "республіки" за підсумками 2014 року в інтерпретації "міністерства економрозвитку ДНР":

112.ua

Тобто з орієнтованого на промисловість регіону територія сьогодні перетворилася на базу торгівлі. За оцінкою управління промисловості при "адміністрації ДНР", промисловість станом на лютий-березень 2015 року працювала на 30% від довоєнного рівня, рітейл (торгівля) скоротився приблизно на 50%.

"За оціночними даними, у 2015 році обсяг валової продукції сільського господарства становитиме 85% рівня 2014 року, обсяг реалізації промислової продукції – близько 30% до рівня 2014 року, в т. ч. добувна промисловість – 35,7%, переробна – 2,7%. Обсяг оптового і роздрібного товарообігу – 91% до рівня 2014 р. Обсяг реалізації послуг транспортної, поштової та кур'єрської діяльності – 80% і обсяг виконаних будівельних робіт – 50%", – доповідала наприкінці квітня постулати "Програми відновлення та розвитку економіки і соціальної сфери на 2015 рік "глава "міністерства економрозвитку ДНР" Євгенія Самохіна. Але знову ж таки – це лише райдужні плани.

З метою стабілізації соціально-економічної ситуації "глава ДНР" Олександр Захарченко підписав низку постанов про запровадження зовнішнього управління на найбільш "незговірливих" і "ласих" підприємствах. Згідно з розклеєною в травні соціальною рекламою, у такий спосіб "націоналізовано" автовокзали, шахту ім. Засядька, мережу магазинів роздрібної торгівлі "АТБ" (нині – "Перший республіканський супермаркет"), ринки тощо.

112.ua

112.ua

Стосовно базової вугільної галузі. На території "ДНР" розташовані 37 шахт, з яких 19 не працюють через руйнування, критично старий шахтний фонд, а також гострий брак необхідної техніки та обладнання. Згідно з "Концепцією відновлення вугільної промисловості ДНР", всі сили будуть спрямовані на відновлення і зростання рівня видобутку на 18 вугледобувних підприємствах (14 "державних" і 4 приватних). Решта 19 будуть законсервовані, на них вестимуться роботи лише з відкачування води. У невеликих містах "ДНР" планується залишити в експлуатації щонайменше по одному вугільному підприємству, щоб забезпечити шахтарів роботою.

Середня собівартість видобутої тонни вугілля в "ДНР" становить 1600-1900 грн, у той час як продати її можна щонайбільше за 1320 грн. "Здебільшого, поставки вугілля, що видобувається на шахтах ДНР, йдуть на Україну і Старобешівську ТЕС. У відсотковому співвідношенні це десь 50 на 50", – повідомив 7 травня "міністр вугілля та енергетики ДНР" Руслан Дубовських. За даними "мінтрансу ДНР", вугільні підприємства за березень і квітень 2015 року поставили українським компаніям понад 385 тис. тонн вугілля (за березень з "ДНР" було відправлено 2120 вагонів, у квітні – 3409 вагонів вугілля, в середньому один вагон вміщує 70 тонн). Потяги з вугіллям рухаються на територію України за чотирма напрямками: у Харківську, Дніпропетровську, Кіровоградську та Одеську області.

З березня на "регіональних" шахтах запроваджено 8-годинний робочий день для підземних спеціальностей. Тепер замість 4 змін по 6 годин гірники "ходять" до шахти в 3 зміни по 8 годин. Кількість годин робочого тижня збережено на попередньому рівні – 30 годин. На думку "реформаторів", це дозволить знизити витратну частину підприємств, наприклад, щомісячна економія вугільного об'єднання "Макіїввугілля" (входять п'ять діючих шахт) складе 1,3 млн грн. Ці кошти будуть спрямовані на погашення заборгованості по заробітній платні, востаннє яку гірники в повному обсязі отримували в грудні.

На території "ДНР" запущено дві збагачувальні фабрики ("Пролетарська" і "Чумаківська"), які збагачують вугілля для коксохімічних заводів – Горлівського і Макіївського коксохімів (готується до запуску Ясинівський коксохімічний завод і "Донецьккокс").

З металургійного комплексу (підприємства якого є приватними) працюють Єнакіївський металургійний завод, його макіївська філія, а також підприємство "Донецьксталь". З початку військових дій спад виробництва металопрокату за різними даними оцінюється від 30 до 70%.

Енергетичний комплекс "ДНР", крім вугільних підприємств, доповнюють Старобешівська і Зуївська теплоелектростанції, кількості виробленої електрики яких вистачає для забезпечення населення і підприємств.

Харчова промисловість території "ДНР" представлена близько 10 великими кондитерськими підприємствами ("АВК", "Конті", "Ласуня" та ін., практично всі з них на даний момент не працюють), 20 підприємствами з виробництва молока і молочної продукції (Донецький міськмолокозавод №2, ПрАТ "Геркулес" і "Добриня", "Вінтер" та ін., які працюють на 30% потужності), 10 м'ясопереробними підприємствами (їх потужність на сьогоднішній момент 30-50%). Продовжують працювати 6 птахофабрик. Рибне господарство представлене двома підприємствами – "Інтерфіш" і "Бініфактор". Діють окремі заводи лікеро-горілчаного сектора. Найбільший діючий сектор – виробництво хлібобулочних виробів.

Відзначимо, що повністю "лежать" такі види бізнесу як страхування, туристичний, нотаріат, інтернет-магазини, ринок продажу нерухомості тощо. Звичайно, для реалізації цих послуг вишукуються схеми з виїздом на територію України, але про них як про самостійні напрямки саме економіки "ДНР" говорити не доводиться.

РИНОК СПОЖИВАННЯ

У зв'язку з "блокадою" з боку України ринок продовольства і товарів народного споживання "ДНР" заповнюється частково за рахунок внутрішніх ресурсів, в основному – це імпорт. Дефіцит відзначається по позиціях, які не виробляються на території "республік" або недостатньо обсягів виробництва – сіль, сири, овочі і фрукти, дитяче харчування тощо.

У принципі, станом на травень насичення полиць основними продуктами харчування та непродовольчими товарами відбулося. Великі дистриб'ютори та мережі максимально переорієнтувалися на імпорт з Росії. За даними митної служби "ДНР", за січень – квітень 2015 року з Росії надійшло продукції на суму 342 млн рублів. Тільки по продуктах харчування і товарах першої необхідності в січні надійшло 127 тонн, у лютому – 471 тонн, березень – 5 тис. тонн, у квітні зростання імпортованої продукції в порівнянні з березнем збільшилося на 119%. З квітня почалися великі поставки овочів і фруктів, побутової хімії тощо з Туреччини і Єгипту.

Але така співпраця, особливо з урахуванням транспортних витрат (оскільки все, здебільшого, доводиться завозити через Росію), ризиків, що закладаються, позначається на кінцевій вартості для споживача.

Ціни на базові продукти харчування у "ДНР" станом на 8 травня (у гривні):

Найменування

Од. вимірюв.

м. Донецьк

Середня ціна по "ДНР"

Середня ціна по Україні

Борошно пшеничне в/с

1 кг

9,89

10,60

11,75

Хліб

1 кг

8,16

8,50

11,19

Крупа гречана

1 кг

33,93

32,34

26,28

Рис

1 кг

32,28

32,50

24,81

Крупа вівсяна

1 кг

17,06

16,73

16,24

Горох

1 кг

19,52

19,96

16,28

Цукор-пісок

1 кг

21,75

21,57

17,70

Сіль

1 кг

7,64

8,72

3,33

Картопля

1 кг

12,44

12,10

4,64

Цибуля ріпчаста

1 кг

16,58

11,62

9,76

Капуста білоголова

1 кг

20,67

21,04

16,06

Буряк

1 кг

16,47

16,21

7,27

Морква

1 кг

23,54

21,80

16,81

Огірки свіжі

1 кг

54,97

57,42

22,82

Помідори свіжі

1 кг

87,70

83,12

58,62

Яблука

1 кг

32,69

32,15

24,21

Лимони

1 кг

57,08

56,87

49,35

Яловичина м'якоть

1 кг

104,75

118,17

85,14

Свинина м'якоть

1 кг

103,92

94,00

74,24

Тушка курки

1 кг

56,05

57,41

37,07

Сало свіже

1 кг

71,40

71,52

47,78

Ковбаси варені

1 кг

79,72

73,91

53,00

Ковбаси варено-копчені

1 кг

108,28

122,27

103,9

Риба свіжоморожена (хек, минтай)

1 кг

72,98

79,18

68,33

Сир твердий (45-44% жирності)

1 кг

118,15

125,09

93,39

Молоко 2,5%

1 л

15,74

16,17

12,24

Кефір 1%

1 л

16,14

16,60

13,40

Сметана 20%

450 г

22,99

21,74

16,26

Сир 9%

1 кг

81,03

92,10

61,42

Майонез провансаль 67%

400 мл

20,44

21,74

16,12

Масло вершкове 72,5%

1 кг

118,35

115,19

92,00

Олія рослинна

1 л

38,98

41,56

33,80

Яйце куряче

10 шт

23,33

22,86

19,77

Пиво світле у склі

0,5 л

21,55

21,55

7,77

Ціни на базові непродовольчі товари у "ДНР" станом на 8 травня (у гривні):

Найменування

Од. вимірюв.

м. Донецьк

Середня ціна по "ДНР"

Середня ціна по Україні

Мило господарське

200 г

8,97

8,65

4,65

Мило туалетне

90 г

9,39

8,89

6,94

Зубна паста

50 мл

21,30

20,11

15,48

Туалетний папір

рулон

3,85

4,06

3,62

Шампунь для норм. волосся

250 мл

24,44

27,52

20,63

Порошок пральний автомат

450 г

23,50

24,31

19,92

Засіб для миття посуду

500 мл

24,09

23,70

14,18

Свічка

шт.

5,18

5,40

3,91

Лампочка енергозберігаюча 15 Вт

шт.

72,97

75,77

50,90

Ціни на ПММ у "ДНР" станом на 8 травня (у гривні):

Марка палива

Середня ціна по "ДНР"

Середня ціна по Україні

Середня ціна по РФ (у перерахунку на грн)

А-95 Євро, л

24,49

21,36

18,45

А-95, л

21,52

20,73

17,95

А-92, л

21,91

19,87

16,45

Дизпаливо, л

22,51

20,27

17,10

Газ, м куб

11,08

8,83

9,50

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА

Єдиним діючим на території "ДНР" банком є "Центральний республіканський банк", який поєднує в собі функції комерційного банку, виконуючи розрахунково-касові операції, та національного банку, будучи державним регулятором. Станом на травень у містах "ДНР" відкрито близько 100 відділень "ЦРБ". Відкривати свої або запускати на ринок діючі банки "другого рівня" (комерційні) "ДНР" не може через невизнаність, що не дозволяє "ЦРБ" інтегруватися до міжнародної фінансової системи.

"ЦРБ" надає основну лінійку послуг, крім депозитів і кредитування. З квітня запроваджено систему з одержання та надсилання грошових переказів до Росії за допомогою спеціальної схеми, в якій задіяні російські компанії. Комісія таких переказів становить 2%.

Власної системи банківських карт у "ДНР" немає, відповідно, не діють і банківські термінали. Перевести в готівку "українські" банківські картки можна через окремі приватні пункти під 5-8% (у деяких з них під аналогічний відсоток можна отримати грошові перекази систем Western Union, Юністрім тощо). Також поодинокі магазини пропонують безготівкові розрахунки банківськими картками за допомогою інтернет-банкінгу, але число таких торгових точок з кожним місяцем скорочується.

У зв'язку зі зменшенням готівкової гривні з 25 березня у "ДНР" запроваджено мультивалютну систему, яка практично реалізована на рівні двох валют – української гривні та російського рубля. Станом на кінець квітня, за словами Захарченка, частка рубля у грошовому обігу "ДНР" склала близько третини, 70% утримує гривня. Для зручності розрахунків курс рубля до гривні зафіксовано у співвідношенні 2:1.

Новини по темі: Гривня, гудбай? У "ДНР" і "ЛНР" введена мультивалютна система

Курси обміну готівкової валюти у "ДНР" встановлюються "в ручному режимі", про що щодня повідомляє "ЦРБ". Обмінних пунктів на невизнаних територіях достатньо, всі вони дотримуються єдиного встановленого курсу.

Так, на 11-13 травня "ЦРБ" встановив такі співвідношення:

Валюта

Купівля

Продаж

1 USD

20,50 грн

27,00 грн

1 EUR

22,50 грн

28,50 грн

1 RUB

0,50 грн

0,50 грн

За інформацією "мінфіну ДНР", за період з січня по травень рівень інфляції у "ДНР" склав 13%.

РИНОК ПРАЦІ

Зведених даних про нинішній стан ринку праці у "ДНР" ще немає. Справа в тому, що форма збору звітності та моніторингу діяльності суб'єктів господарювання щодо забезпечення зайнятості населення введена тільки з квітня 2015 року. Але про основні тенденції можна судити за інформацією, озвученою в квітні заступником "глави Донецької міської адміністрації" Миколою Волковим. Так, тільки в Донецьку за 2014 рік більше ніж половина працездатного населення втратили роботу і доходи. "Чисельність штатних працівників на підприємствах на грудень 2014 року зменшилася на 75% порівняно з 2013 роком, втрати склали 360,5 тис. робочих місць. Заборгованість по заробітній платні на 1 січня 2015 року склала 301,6 млн грн", – констатував Волков.

ПОДАТКОВА СИСТЕМА

Оподаткування суб'єктів господарської діяльності на території "ДНР" здійснюється відповідно до Тимчасового положення про податкову систему від 03.10.2014 (Проект "Податкового кодексу" розроблено, але поки що не ухвалено).

Податкове навантаження у "ДНР" невелике. Ані ПДВ, ані пенсійних зборів поки що немає. Також скасовано низку фондів, які раніше становили 13% від заробітної плати на одного штатного працівника.

Зараз базові підприємства сплачують лише податок на прибуток в обсязі 20% та податок на прибуток (він залежить від суми виплачуваної заробітної плати – 13% при сумі до 10 тис. грн і 20% при перевищенні 10 тис. грн). Якщо підприємство веде підакцизну діяльність, то додатково сплачує акцизний збір.

Діє спрощений податок, платників якого звільнено від сплати податку на прибуток. Щомісячна фіксована ставка для пасажирських таксі становить 170 грн, для маршрутних таксі – 510 грн (I група "спрощенців"). Для підприємців-фізосіб II групи (ринкові торговці, представники сфери послуг тощо) ставка – 150 грн. Платники I і II груп зобов'язані здійснювати діяльність самостійно, без залучення найманих осіб. Платники спрощеного податку III групи (середній та малий бізнес із залученням найманих працівників) сплачують ставку в розмірі 2,5% від суми щомісячного обігу.

До "республіканського" бюджету надходять лише два податки: на прибуток і акцизи, а інші відрахування йдуть до місцевих бюджетів.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

"Республіка" має свій бюджет, але не на весь рік, а лише на перше півріччя 2015 року. Однак цей документ громадськості не доступний. Відомо тільки, що бюджет дефіцитний, що основна стаття витрат (46%) – це соціальні виплати, в тому числі пенсії і стипендії. За заявами Захарченка, основне джерело наповнення казни – доходи від продажу вугілля, а із соціальними виплатами "допоможе Росія".

З квітня вперше на території "ДНР" почали виплату пенсій усіх категорій у повному обсязі (згідно з сумами, раніше отримуваними в Україні). За даними "пенсійного фонду ДНР", загальний контингент одержувачів пенсій станом на 1 квітня 2015 року становить 517,8 тис. осіб. Загальна сума пенсійних виплат за квітень – 1,9 млрд рублів (близько 32,5 млн доларів або 755 млн грн). Вже розпочато виплату травневих пенсій, на які потрібно 2,28 млрд рублів (близько 40 млн доларів). Гроші виплачуються як через відділення "Центрального республіканського банку" (діє 91 філія), так і розносяться по домівках листоношами місцевого підприємства "Пошта Донбасу" (176 відділень).

Слід зазначити, що "доберезнева" заборгованість по пенсіях "республіканцями" погашатися не буде. Але така заборгованість визнається по виплаті зарплат працівникам бюджетних сфер (держорганів, освіти, медицини та ін.) – станом на початок травня вже здійснено виплати з жовтня-2014 по січень-2015.

А ось налагодити щомісячну виплату повноцінних соціальних допомог (по догляду за дітьми, по втраті годувальника тощо) та стипендій поки що не вдається.

КОМУНАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ

Згідно з постановою "глави ДНР" від 05.06.2014, по всій "республіці" введено мораторій на підвищення вартості комунальних послуг. У зв'язку з цим тарифи на електроенергію, газ, тепло- і водопостачання, квартплату, вивезення сміття залишилися такими ж – на рівні весни 2014 року. З відсутністю у "ДНР" системи інтернет-банкінгу оплата за послуги ЖКГ приймається у відділеннях "Центрального республіканського банку ДНР".

Збережено пільги, але не діє система субсидій. Враховуючи міграцію населення, нарахування вартості комунальних послуг здійснюється з розрахунку реального числа проживаючих з прописаних у квартирі – для цього при подачі документів, що підтверджують, що родичі виїхали (довідка про тимчасове переселення, тимчасова прописка), проводиться перерахунок. Тим не менш, економічна ситуація і масове безробіття призвели до збільшення боргів населення. Наприклад, тільки в Донецьку заборгованість за тепло і гарячу воду склала 259,8 млн грн, а за електроенергію – 230,4 млн грн. Але якщо за підсумками IV кварталу 2014 року рівень оплати населенням комунальних послуг коливався від 20 до 40%, то з I кварталу поточного року (з початком соціальних виплат) досяг 62%.

Також збережено вартість проїзду в громадському транспорті – 1,50 грн (у трамваї, тролейбусі), у маршрутних автобусах – від 2 до 4 грн залежно від тривалості маршруту (у більшості "маршруток" ціна проїзду становить 3 грн). У громадському транспорті збережено пільговий проїзд для всіх категорій, що діє в Україні.

ОСВІТА

У "ДНР" працюють 534 школи, де навчаються 146 969 дітей. З січня 2015 року розпочався перехід на російські стандарти освіти, замість 12-бальної було запроваджено 5-бальну систему оцінювання. По закінченню середньої школи випускники 9 та 11 класів отримають атестати "ДНР", виконані у форматі держстандартів РФ. "Останній дзвоник" у школах призначено на 29 травня.

Випускникам шкіл для подальшого вступу до вузів цього року дається можливість пройти "українське" Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), здати "російський" Єдиний державний іспит (ЄДІ) або вступати до вишів "ДНР" за конкурсом атестатів (розрахунок середнього бала атестата буде здійснено з усіх предметів за 5-бальною системою з округленням до сотих). Згідно з результатами опитування, проведеного в місцевих школах, пройти ЄДІ хочуть усього 400 із 7 тис. випускників.

На території "ДНР" 69 діючих ВНЗ, в яких зараз навчається близько 60 тисяч студентів. Випускникам вишів, крім дипломів "ДНР", почали видавати дипломи російського зразка. Так, у квітні студенти Донбаської національної академії будівництва і архітектури "ДНР" отримали дипломи свого вузу, а також Ростовського державного будівельного університету. Для спрощення отримання дипломів російського зразка вже зараз завершуються переговори з Міністерством культури РФ щодо приведення навчальних планів вишів "ДНР" у відповідність з російською програмою.

Сайт "Народної ради ДНР"

ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

На території "ДНР" функціонує 191 лікувальний заклад – як бюджетні лікарні, поліклініки, відділення "швидкої допомоги", так і приватні клініки. Триває робота з відновлення 71 медустанови, пошкоджених внаслідок бойових дій. Оснащення "республіканських" лікарень проводиться за рахунок гуманітарної допомоги.

ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

З 15 липня 2014 року в кабельній мережі відключено всі українські канали, які нині доступні лише по системі супутникового мовлення, а також "ловляться" на домашні антени у прикордонних з Україною зонах.

У "ДНР" працюють власні телеканали: "Новоросія ТВ", "Перший республіканський" (на базі захопленої Донецької обласної телерадіокомпанії), "Юніон" (або "Другий республіканський", на ресурсах колишньої ТК "Юніон"), "Оплот ТБ" (мовить із захопленого приміщення ТРК "Донбас"). Також виходять "республіканські" газети: "Новоросія", "Донецька республіка", "Мирний Донбас", "Козача варта" і низка рекламних друкованих медіа. Створено "Спілку письменників ДНР" і "Союз журналістів ДНР".

Основний теле- і радіоефір та полиці кіосків друку представлені російськими ЗМІ.

ТРАНСПОРТ І ЗВ'ЯЗОК

На "кордоні" між "ДНР" і Україною діє пропускний режим – як щодо переміщення цивільного населення, так і з перевезення вантажів.
У ході боїв знищено аеропорти "Донецьк" і "Луганськ", що звело нанівець авіасполучення. З грудня "Укрзалізниця" припинила рух пасажирських потягів на непідконтрольних Києву територіях. Між тим у "ДНР" з березня відновлено рух приміських електропоїздів, а також пасажирських поїздів між станціями Ясинувата і Луганськ (через Дебальцеве). Автобусне сполучення з Україною і Росією здійснюється у плановому режимі.

Після припинення діяльності восени в зоні АТО ДП "Укрпошта", у "ДНР" з грудня створили своє ДП "Пошта Донбасу", що здійснює поштові перевезення всередині "республіки", а також з "ЛНР". Продовжують працювати українські служби кур'єрської доставки. Великі вантажоперевізники ("Автолюкс", "Нова пошта", "Ін-Тайм" тощо) через постійні проблеми з розкраданням своїх складів, а також посиленням пропускного режиму з боку України з ринку пішли ще восени 2014 року. Їх замінили автобусні пасажирські перевізники, які заповнили собою порожню нішу, також на цій хвилі збільшилося число приватних вантажоперевізників.

У "ДНР" працюють мобільні оператори МТС і Life (з лютого, після захоплення бойовиками технічного офісу KyivStar у Донецьку, оператор заявив про припинення діяльності на цій території). "Республіканці" вже оголосили про створення власного стільникового оператора, який у травні почав працювати в тестовому режимі.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

За останніми даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з початку конфлікту з квітня 2014 року і до 17 квітня 2015 року задокументовано загибель 6116 осіб, ще 15474 отримали поранення. При цьому наголошується, що це приблизні дані, а реальні цифри можуть виявитися значно вищими.
Під час останньої травневої зустрічі контактної групи у Мінську було озвучено, що у зоні бойових дій 1460 осіб зникли безвісти, 399 перебувають у полоні в "ополчення".
За інформацією УВК ООН у справах біженців, в Україні вже нараховується 1,2 млн внутрішньо переміщених осіб, а близько 800 тис. жителів вимушено виїхали до сусідніх країн (660 тис. осіб зареєструвалися в Росії, 81 тис. – у Білорусі, близько 60 тис. біженців припадає на інші зарубіжні країни).
Унаслідок руйнувань від бойових дій на території "ДНР" відновлення потребують 1107 об'єктів (без урахування житлового фонду), з них станом на кінець квітня: соціальної сфери – 480 об'єктів, енергозбереження – 225, газопостачання – 9, теплопостачання – 157, водопостачання – 4, охорони здоров'я – 87, МНС – 29, МВС – 59, державного сектору – 7 об'єктів. По житловому фонду кількість пошкоджень становить 11966 будинків, з яких 8662 – приватний сектор.

Інна Безсонова, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>