Продукти восени: Урожай хороший, але ціни будуть рости

Продукти восени: Урожай хороший, але ціни будуть рости
kyiveuromarathon

Юрій Григоренко

Журналіст

Споживчі ціни в Україні липні знизилися на 0,7%, тоді як з початку року їхнє зростання становило 3,6% (Нацбанк прогнозує до кінця року інфляцію на рівні 8,9%). У травні-червні інфляції відзначено не було. Судячи з усього, в серпні ми також будемо мати дефляцію, оскільки сезонне здешевлення овочів і фруктів буде позначатися на динаміці цін. Але починаючи з вересня з'явиться значна ймовірність того, що ціни на багато продуктів харчування поступово почнуть рости.

За даними Держстату, потягом січня-липня (порівняно з аналогічним періодом минулого року) всі продукти в середньому подорожчали на 14,6%, у тому числі хліб та хлібопродукти - на 9,1, хліб окремо – на 18,2, м'ясо та м'ясопродукти – на 22,5, молоко – на 17,5, сир – на 14,8, яйця – на 59,8, олія – на 16,6, соняшникова олія – на 3,1, фрукти – на 20,2, овочі – на 6,5, тоді як цукор впав у ціні на 16,4%.

Зростання цін може відбутися не тільки через те, що за окремими видами сільгосппродукції прогнозується зниження урожаю, а виробництво молока та м'яса взагалі постійно знижується. Є безліч інших факторів впливу. Серед таких можна відзначити зростання цін на ПММ, енергоносії, корми, насіннєвий матеріал, зростання тарифів на вантажоперевезення, витрат на оплату праці тощо. Так чи інакше всі вищевказані компоненти собівартості будуть рости, головною передумовою чого є серпнева девальвація гривні.

Хліб і хлібопродукти

На динаміку цін на хліб і хлібопродукти буде впливати ситуація, що склалася на аграрному ринку, а саме зниження обсягу врожаю внаслідок як спеки в червні, так і рясних дощів у липні. Такі природні фактори призведуть і до зниження якості зерна.

Ще на початку збиральної кампанії аналітики ІА "АПК-Інформ" знизили прогноз виробництва зернових і зернобобових культур у поточному маркетинговому році до 59,4 млн т, що на 4% менше за показник попереднього сезону (61,9 млн т). У тому числі валовий збір пшениці прогнозується на рівні 24,1 млн т (-8,1%), ячменю – 7,3 млн т (-12%) і кукурудзи – 25,5 млн т (+4%).

За оцінками Віктора Шулика, директора департаменту ринкових досліджень РА "IBI-Рейтинг", восени 2018 року хліб і хлібопродукти подорожчають на 5-10% залежно від зміни собівартості й структури споживання.

Новини за темою

"Ціни можуть стати ще вищими на соціальні сорти хліба, де виробники та мережі утримують мінімальну маржу. Причини: зростання накладних (оплата праці, логістика) і прямих (борошно, ПММ, електроенергія тощо) витрат, а також психологічний фактор – збільшення купівельної спроможності бідних покупців (підвищення номінальної середньої зарплати)", – розповідає експерт.

Крім того, треба враховувати, що зниження врожаю зернових очікується і в інших країнах, а отже, світові ціни поповзуть угору. Внутрішньоукраїнських цін це теж стосуватиметься.

"До кінця року ціна на сірий і білий хліб зросте на 1-1,5 грн/кг. Ціна на хліб у нас зростає переважно через збільшення мінімальної зарплати. Крім того, внутрішні ціни на зерно відповідають світовим, які якщо і зростуть, то незначно", – вважає Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж.  

Молоко і молокопродукти

Вже одне тільки зниження виробництва молока, а отже, його дефіцит, обумовлює подальше зростання цін. За даними Держстату, виробництво молока в Україні в першому півріччі склало 4,96 млн т, що на 1,8% нижче за аналогічний період минулого року. Крім того, продовжує скорочуватися поголів'я великої рогатої худоби. За даними Держстату, у першому півріччі кількість корів в Україні зменшилася на 3,5% - до 2035,4 тис. голів.

За словами Олексія Дорошенка, вартість молока і молокопродуктів буде зростати (6-8% до кінця року), але незначно. На зростання цін вплинуть дефіцит сировини, серпнева девальвація гривні та зростання собівартості продукції. 

Новини за темою

Зі свого боку Віктор Шулик вважає, що зростання цін на молоко і молокопродукти восени 2018 року буде на рівні 8-12%. Причому ціна на молокопродукти зросте ще вище через значні витрати на оплату праці, транспортування і зберігання.

Лідером 2018 року зі зростання цін є яйця, вартість яких з початку року зросла на 60%, але при цьому в першому півріччі їхнє виробництво було збільшено на 2,8% – до 8,2 млрд шт.

"Таке значне зростання цін на яйця в офіційній статистиці пояснюється змінами методології підрахунку, куди додали продукцію вищого сорту. Крім того, ми підозрюємо, що на ринку була змова виробників про стримування цін, а ціни на внутрішньому ринку завищили. До жовтня ціни на яйця стабілізуються, а в подальшому, швидше за все, підуть трохи вгору", – пояснює Олексій Дорошенко.

М'ясо та м'ясопродукти

Майбутнє зростання цін на м'ясо також обумовлене зниженням його виробництва. За даними Держстату, виробництво м'яса (у живій вазі) в першому півріччі скоротилося на 0,6% – до 1,6 млн т.

"Надалі яловичина буде плавно дорожчати і далі на 1,5% на місяць до кінця року. Своєю чергою свинина буде дорожчати приблизно на 1% на місяць. Але можна говорити, що до початку наступного року ці види м'яса вичерпають свій потенціал зростання цін. Будуть дорожчати лише окремі сорти м'яса. Щодо курятини, то філе буде дорожчати сильніше, ніж, наприклад, тушки", – вважає Олексій Дорошенко. За словами Віктора Шулика, зростання цін на м'ясо і м'ясопродукти в найближчій перспективі буде в межах 10-12%.

Борщовий набір

За словами Олександра Хорева, керівника проекту "АПК-Інформ: овочі і фрукти", якщо взяти весь "борщовий набір" (картопля, цибуля, капуста, морква, буряк), то десь буде видно зростання цін, десь зниження, але суттєвих змін в обсягах виробництва не передбачається. Безумовно, свої корективи внесе і погода (як спека, так і рясні дощі), причому не стільки в тому, що стосується виробництва, скільки в тому, що стосується якості сільгосппродукції. Саме ця низькоякісна продукція, яку не можна довго зберігати, в першу чергу буде йти на ринок, що приведе до зростання пропозиції у серпні – початку жовтня і до зниження цін. Особливо це стосується цибулі, урожай якої постраждав від дощів і хвороб.

"Наразі за всіми позиціями "борщового набору" ми бачимо поступове зниження цін, що триватиме до середини осені через надходження на ринок продукції нового врожаю. Зниження триватиме доти, доки виробники не розберуться, скільки продукції вони покладуть на зберігання та чи вистачить її кількості та якості до кінця сезону. Треба враховувати, що значну частину продукції виробники можуть (за необхідної якості) закласти у сховища, обмежити пропозицію, сподіваючись продати навесні за більш високими цінами", – зазначає Олександр Хорев.

Новини за темою

"Значна частина картоплі вирощується не фермерами, а в господарствах населення. Тому фермерські господарства не повною мірою впливають на ціноутворення. У поточному сезоні обсяг виробництва і рівень цін ми очікуємо, приблизно як і торік, – оптові ціни 3,5-4 грн/кг", – додає Олександр Хорев.

Як зазначає Віктор Шулик, осінні ціни на овочі-фрукти будуть варіюватися від -10% до +10%.

"Продукція сезонна, є висока конкуренція з боку імпортних виробників. На користь зростання цін свідчать збільшення собівартості (насіннєвий матеріал, зарплата, оренда землі, ПММ) та накладних, врожайність (не вистачає добрив і засобів захисту рослин), альтернатива у вигляді експорту продовольства, підвищення платоспроможності окремих категорій покупців, курсові очікування. З іншого боку – все більше вітчизняних виробників освоюють ринок, не маючи при цьому належних потужностей зберігання і перероблення", – підкреслює експерт.

Яблука і груші

За даними Асоціації "Укрсадпром", підприємства в 2018 році сподіваються на збільшення валового врожаю фруктів до 10-30% порівняно з минулим роком. Більш високі врожаї кісточкових привели до зниження цін на них у промислових виробників.

"Закупівельні ціни на яблука для переробки наразі значно нижчі: вони становлять приблизно 1 грн/кг, що майже вп'ятеро менше, ніж торік, і в чотири рази нижче за їхню собівартість. На обсяг кінцевого врожаю яблук і груш ще можуть вплинути погодні умови в кінці літа і на початку осені, коли плоди завершать дозрівання. Втім, якщо серйозних природних катаклізмів надалі вдасться уникнути, очікуване збільшення пропозиції яблук і груш буде супроводжуватися зниженням цін реалізації цих фруктів виробниками. Не варто відкидати і впливу на цінову ситуацію з боку господарств населення, які також значною мірою формують загальну пропозицію зерняткових", – підкреслюють в Асоціації "Укрсадпром".

Новини за темою

За словами Олександра Хорева, урожай яблук у поточному році має бути великим, частина продукції йде на експорт. Якщо ситуація на ринку буде незмінною, то ціни будуть нижчими, ніж торік. Уже сьогодні оптова ціна є приблизно на 15% нижчою, ніж минулого року, і немає жодних видимих перспектив, що щось зміниться.

Слід зазначити, що експорт яблук з України в першому півріччі поточного року зріс у 3,9 рази (до 24 тис. т) порівняно з аналогічним періодом 2017 року. Однак на тлі загального врожаю яблук в 1 млн т у 2017 році обсяг експорту не такий значний. Тобто експорт яблук не зможе істотно вплинути на внутрішні ціни цієї продукції.

Бакалійна група

За розрахунками аналітиків Української асоціації постачальників торговельних мереж, у першому півріччі серед тих, що входять до бакалійного кошика, подешевшали гречка та цукор на 5,3 грн (24%) і 1,1 грн (7%) відповідно. Всі інші продукти подорожчали від 1 до 22%, а саме: олія соняшникова і рис – на 1%, манка – на 3, борошно – на 6, макарони – на 7, крупи ячні – на 8, пшоно – на 22%. 

За словами Олексія Дорошенка, спрогнозувати динаміку цін на гречку доволі складно. Зниження попиту потягнуло ціну вниз, але, швидше за все, подальшого зниження вартості гречки не буде і вона стабілізується на поточному рівні. До кінця року ціни на рис та інші крупи зростуть приблизно на 7-8% і 10-12% відповідно. Ціни на макаронні вироби можуть зрости на 5-7%. Ціна на соняшникову олію буде стабільною або навіть трохи знизиться, оскільки раніше, незважаючи на стабільність світових цін, внутрішні ціни йшли вгору без необхідних на те підстав. 

Щодо цукру, за словами Руслани Бутило, керівника аналітичного відділу НАЦУ "Укрцукор", через місяць стартує виробничий сезон, і виробники активно готуються до нього, оцінюють обсяг потенційного ринку і тоннажу.

"На цей момент рівень оптово-відпускних цін і без того доволі низький, тому, навіть враховуючи сезонність (ціни на цукор дещо просідають під час періоду активного цукроваріння), поточний рівень цін буде збережено, принаймні, до кінця календарного року", – підкреслює експерт.

 Риба

За словами Дмитра Загуменного, генерального директора Асоціації "Українських імпортерів риби і морепродуктів", на традиційні топ-3 види (оселедець, скумбрія, хек), які імпортує Україна, ціни будуть стабільними. Зазначимо, що зростання цін на рибу і рибопродукти у першому півріччі становило лише 3,4%.

Але оскільки левова частка риби на українських прилавках є імпортною (Норвегія, Ісландія та США), то ціни на неї залежать від динаміки валютних курсів (з середини липня вони ростуть).

"Можливе незначне зростання, якщо національна валюта девальвує щодо долара та євро, оскільки саме за ці валюти компанії-імпортери закуповують рибну продукцію", – додає експерт.

Новини за темою

Як зазначає Олексій Дорошенко, зростання цін на рибу було нижчим за збільшення вартості м'яса, чому сприяло завезення цієї продукції за "сірими" схемами. І надалі можна прогнозувати зростання її вартості, але вельми незначне.  

Уже тепер можна сказати, що зросте вартість червоної ікри (майже всю червону ікру лососевих, за винятком ікри форелі, Україна закуповує на Алясці). Це обумовлено тим, що в цьому році кількість виловленого на Алясці лосося є нижчою за торішній показник, відповідно зменшення пропозиції підштовхне ціни вгору.

За оцінками Віктора Шулика, вітчизняна риба подорожчає приблизно на 10%, на що вплинуть, з одного боку, початок сезону лову у відкритих ставках, з іншого – переорієнтація попиту, висока залежність від імпорту, а також низький рівень розвитку інтенсивного рибництва і подорожчання кормової бази.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>