Продавати автогаз по-новому: Навіщо держкомпанії скеровують на електронні торги

Торги з продажу скрапленого газу (LPG), сирої нафти і газового конденсату найбільших в Україні державних видобувних компаній "Укргазвидобування" і "Укрнафта" (входять у структуру НАК "Нафтогаз України") в найближчому майбутньому будуть переведені з режиму голосових аукціонів на електронний майданчик Української енергетичної біржі. Як стало відомо 112.ua, проект постанови №570, що затверджує правила проведення торгів, був схвалений урядом з незначними змінами: як тільки вони будуть внесені, документ повинен бути направлений на підпис прем'єр-міністру. 112.ua з'ясовував, у чому важливість цього рішення і кому воно вигідне, а також як новий порядок може вплинути на ринок автогазу

Продавати автогаз по-новому: Навіщо держкомпанії скеровують на електронні торги
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Торги з продажу скрапленого газу (LPG), сирої нафти і газового конденсату найбільших в Україні державних видобувних компаній "Укргазвидобування" і "Укрнафта" (входять у структуру НАК "Нафтогаз України") в найближчому майбутньому будуть переведені з режиму голосових аукціонів на електронний майданчик Української енергетичної біржі. Як стало відомо 112.ua, проект постанови №570, що затверджує правила проведення торгів, був схвалений урядом з незначними змінами: як тільки вони будуть внесені, документ повинен бути направлений на підпис прем'єр-міністру. 112.ua з'ясовував, у чому важливість цього рішення і кому воно вигідне, а також як новий порядок може вплинути на ринок автогазу

Про те, що уряд ще 4 жовтня схвалив із змінами проект постанови Кабінету міністрів "Про внесення змін до Постанови №570" від 16 жовтня 2014 року, якою затверджено "Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу", 112.ua повідомив начальник управління комерційної діяльності "Укргазвидобування" (компанія ініціювала внесення змін у документ) Володимир Юрченко. "Документ перебуває у фінальній стадії, чекаємо днями на публікацію в офіційних джерелах", - сказав він.

Інформацію підтвердив гендиректор Української енергетичної біржі (УЕБ) Олександр Коваленко. "Постанову уряд принципово схвалив, але зі змінами. Як тільки вони будуть внесені, прем'єр-міністр Володимир Гройсман підпише документ, і він буде опублікований", - розповів 112.ua Коваленко. За його словами, зміни стосуються пункту про оподаткування: позиції Мінфіну і Міненерговугілля щодо нього розійшлися. Мінфін наполягав на тому, щоб залишити пункт без змін, а Міненерговугілля на тому, що його потрібно змінити. Коваленко зазначив, що цей пункт не принциповий і не має стосунку до головної суті документа. "Я не думаю, що це (внесення змін, - ред.) надовго затримає підписання документа", - сказав гендиректор УЕБ.

Володимир Юрченко уточнив, що за внесення змін у текст документа відповідальні Міненерговугілля і Мінфін: "Зараз вони активно працюють над внесенням відповідних коригувань і формування кінцевого документа". Втім, внесення змін затягнулося. Робоча група досі не виконала доручення прем'єра.

У чому важливість цієї ідеї?

Схвалений урядом документ про внесення змін у проект постанови №570 змінює правила продажу скрапленого газу (LPG), сирої нафти і газового конденсату для найбільших в Україні державних видобувних компаній "Укргазвидобування" і "Укранафта". Згідно з запропонованими змінами, продажі цієї продукції будуть здійснюватися на електронних торгах, а не аукціонах, де пропозиції вносяться з голосу, як зараз. Крім того, передбачено, що "Укргазвидобування" зможе виходити на торги не два рази на місяць, як зараз, а щотижня. "Приватні компанії продають свій ресурс на електронних торгах вже давно, і ефективність цього методу вже доведена", - зазначив Коваленко.

Гендиректор УЕБ зазначив, що основний товар, який підпадає під дію постанови, це скраплений газ (LPG). За його словами, газовий конденсат "Укргазвидобування" переробляє на нафтопродукти і тому обсягів для продажу на біржі практично не має. "Сиру нафту купують тільки більшою мірою два працюючих у країні НПЗ – Кременчуцький і Шебелинський ГПЗ (входить до "Укргазвидобування")", - розповів Олександр Коваленко.

На правах анонімності учасники ринку розповіли 112.ua, що зловживання на аукціонах "Укргазвидобування" в тому вигляді, як їх проводять зараз, неодноразово мали місце, їх учасники могли "тиснути авторитетом" на інших, поводитися так, щоб домагатися для себе кращої ціни. Гендиректор УЕБ ці звинувачення відкидає. За його словами, учасники голосових аукціонів з молотком теоретично могли намагатися одне з одним домовитися або поділити обсяг, щоб не піднімати ціну. "Я не стверджую, що таке насправді було або мало масовий характер, але теоретично такі зловживання могли б бути", - сказав 112.ua Олександр Коваленко.

На адресу "Укрнафти" також неодноразово лунали звинувачення в тому, що вона продає LPG близьким компаніям. Як пише видання "Нафторинок", 9 серпня "Укрнафта" виставила на аукціон 2820 т автогазу. Весь цей обсяг був проданий єдиній компанії "Нафтохімік Прикарпаття", яка, за даними видання, входить у пул компаній групи "Приват". Автогаз був проданий за ціною 17 805 грн/т (близько 9,26 грн/л). У цей час в роздрібних мережах автогаз продовжував дорожчати і, за даними "Консалтингової групи А-95", у Києві становив 10,85 грн/л в мережі "Авантаж" та 11,3 грн/л на "Барс 2000". Оптова ціна автогазу в цей час досягла тримісячного максимуму – 19 640 грн/т.

На думку CEO GT Group (компанія торгує автогазом) Владислава Колодяжного, перехід на електронні торги допоможе поліпшити ситуацію: "Також торкнеться і компанії "Укрнафта", яка зараз продає LPG на "Українській міжбанківській валютній біржі", і структура пулу їх основних покупців, як і ціноутворення, як мінімум не до кінця прозорі".

Директор НТЦ "Психея" Сергій Сапегін налаштований менш оптимістично. "Перехід від голосових аукціонів на електронні торги, з одного боку, справді зменшить можливість маніпуляцій. Але, з іншого боку, якщо компанії будуть переслідувати таку мету, вони все одно можуть домовитися і реалізувати свою цінову політику в ході торгів", - сказав він.

На думку експерта, про зникнення маніпулятивної складової можна було б говорити тільки в тому випадку, якщо б ринок став ліквідним, "якби на ньому було багато продавців і покупців, які між собою не знайомі". "Продавати будуть дві держкомпанії, а хто стане покупцями? На жаль, український паливний ринок продовжує збільшуватися, і склалася така ситуація, що і продавці, і покупці знають одне одного: ринок повністю прозорий. За цих умов електронні торги проблему не прибирають і просто стають формальною процедурою", - сказав 112.ua Сапегін.

НефтеРынок

Новини за темою

В Україні за останні 8 років кількість оптових компаній, що торгують паливом, скоротилася в 40 разів, каже експерт: "На паливному ринку зараз працює кілька десятків вертикально інтегрованих компаній, які займаються виробництвом або імпортом бензину, дизеля і автогазу, так і їхньою реалізацією в опті та роздробі. А в умовах кризи, яку ми спостерігаємо зараз, процес скорочення кількості гравців на паливному ринку закономірний, і він буде продовжуватися".

Ліквідним ринок міг би стати в разі введення обмежень на поставки LPG з російської сировини, що могло б статися в рамках виконання вимог Енергетичної стратегії в частині того, що на ринок повинно надходити не більше 30% ресурсу з одного джерела, впевнений Сапегін. "У 2017 році в Україну більше половини скрапленого газу (64%) було ввезено з Росії чи Білорусі, яка переробляє російську нафту. Така ж ситуація з бензинами А-92 і А-95, для яких цей показник становить 58%. Набагато гірше стоїть справа з дизельним паливом, для яких російський слід простежується у 72% від усіх обсягів імпорту". Примітно, що в такому випадку кінцевий споживач палива програв би - адже ціни на той же LPG значно підскочили б.

Кому вигідна зміна системи торгів?

В "Укргазвидобуванні" підтримують запропоновані зміни і відзначають, що зміна правил торгів LPG дозволить компанії бути більш гнучкою, частіше виходити на торги, впливати на цінові коливання, які періодично виникають на ринку LPG. В рамках чинних правил, що передбачають участь в компанії в торгах лише раз на два тижні, це було неможливо. "Ця постанова дає можливість проведення ритмічних (мінімум раз на тиждень) аукціонів невеликими обсягами на електронному майданчику біржі, що дозволить створити внутрішній ціновий індикатор і як наслідок відстежувати тенденції зростання чи падіння ринку LPG в цілому. Також воно дозволить спростити і зробити продажі LPG більш прозорими, доступними широкому колу трейдерів і споживачів", - розповів 112.ua Володимир Юрченко.

Нагадаємо, підвищення роздрібних цін на LPG на українських заправках, як відомо, востаннє сталося наприкінці червня – ціни злетіли до 16,5 грн/л. За даними "Консалтингової групи А-95", зараз вони стабілізувалися на позначці 13,07 грн/л. Причиною підвищення цін, за даними учасників ринку, став дефіцит. Цю інформацію, як відомо, АМКУ перевіряє, де обіцяють завершити дослідження через два місяці.

enkorr.com.ua

Втім, незважаючи на наближення зими (період, коли попит на автогаз традиційно знижується), учасники ринку не виключають нового витка подорожчання. "На цьому ринку можна прогнозувати на кілька місяців, хіба що на пару тижнів. Ринок залежить від імпортних поставок LPG, та їх здійснюють близько 70 компаній. Деякі компанії працюють, тільки якщо на ринку вигідна ціна. З цієї причини ми спостерігаємо наплив імпортної автогазу в вересні (після різкого підвищення цін). При собівартості імпортних поставок в середньому 20-21 тис. грн/т оптова ціна на внутрішньому ринку близько 19 тис. грн/т. На цьому тлі не можна виключати, що якісь компанії перестануть імпортувати автогаз, і ціна знову трохи підросте. Як поведе себе ринок LPG найближчим часом – незрозуміло", - розповів 112.ua представник однієї з компаній, великого імпортера автогазу в Україну.

Експерти відзначають, що частка "Укргазвидобування" на ринку LPG дуже мала, щоб впливати на ситуацію з цінами в періоди пікових значень. "Ринкова частка "Укргазвидобування" мала, щоб впливати на ситуацію на піку підвищення цін. І справа не тільки в їхній ринковій частці. "Укргазвидобування" як держкомпанія має чітку програму виробництва і реалізації LPG. Для того щоб робити товарні інтервенції і цим впливати на ціни у їх пікових значеннях, їм потрібно міняти бізнес-процеси. Крім того, будувати сховища і створювати резервні запаси. А це величезні інвестиції", - зазначає він.

НефтеРынок

За словами експерта, знімати цінові піки має держава – для цього повинен бути створений стабілізаційний резерв, але його в Україні немає: "І зараз навіть питання його створення не обговорюється. Держрезерв не хоче брати на себе функцію зберігання і застосування на ринку такого стабілізаційного запасу, і в планах створення лише мінімальних запасів у відповідності з зобов'язаннями України перед Євросоюзом, згідно з Директивою 2009/119/ЄС від 2009 року".

"Повністю нівелювати цінові кризи на ринку LPG, навіть після переходу в режим щотижневих торгів на електронних аукціонах, "Укргазвидобування" не зможе, оскільки сукупний обсяг їх виробництва вже включений у загальний баланс ринку ЗВГ і становить не більше 10% (сама компанія оцінює свою ринкову частку в 2016 році 12%, - ред). Усі цінові коливання на ринку виникають на тлі об'єктивного дефіциту або профіциту ресурсу, викликаного нерівномірністю потоків постачання імпортного продукту і дефіцитом потужностей зберігання скрапленого газу. Тому поміняти ціновий тренд зміна формату проведених аукціонів не зможе, а от дещо згладити цінові піки – можливо", - сказав 112.ua CEO GT Group Владислав Колодяжний.

На думку гендиректора УЕБ, також грошові надходження від продажу LPG на електронних торгах "Укргазвидобування" виростуть за рахунок збільшення обсягів продажів, чому, в свою чергу, сприятиме розширення кола покупців. "Вигідно таке рішення і приватним компаніям – покупцям. Щоб прийняти участь в аукціоні, їм не потрібно приїжджати до Києва. Вони зможуть взяти участь в електронних торгах просто зі свого робочого місця. Підприємець, у якого лише кілька АЗС, якщо хотів купити тільки одну цистерну скрапленого газу до прийняття змін до постанови, повинен був їхати в Київ на аукціон. Йому потрібно було витратити кілька днів, зазнати збитків на відрядження, і цей підприємець не міг бути до кінця впевнений, що ціна, на яку він розраховує, не буде перебита пропозицією іншої компанії, яка запропонувала більш високу ціну", - сказав Коваленко, нагадавши, що доопрацювати постанову в контексті підвищення конкурентності Кабміну і Міненерговугілля рекомендувала також АМКУ.

Олександр Коваленко уточнив, що розробкою змін до документа займалася робоча група при Міненерговугілля, до якої входили фахівці "Укргазвидобування", Української енергетичної біржі та "Укрнафти". Робота над документом тривала майже 8 місяців. За його словами, на УЕБ вже все готове до змін: "У зв'язку з внесенням змін до постанови ми внесли регламентні зміни в систему наших електронних торгів. Для учасників ринку вже підготували спеціальний навчальний відеокурс".

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>