Проблема біженців в ЄС: Які варіанти пропонують євроскептики

Угорщина - країна, де євроскептики міцно утримують владу, - дає зрозуміти іншим європейським країнам, що наднаціональні органи ЄС не вправі вирішувати за національні уряди, брати їм біженців чи ні. В інших країнах євроскептики поділяють цю точку зору, вважаючи, що міграційну кризу в ЄС не буде вирішено доти, поки уряди країн-членів не посилять міграційну політику. А головне те, що такі партії знаходять все більшу популярність на тлі страхів європейців

Проблема біженців в ЄС: Які варіанти пропонують євроскептики
Мігранти в ЄС Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Угорщина - країна, де євроскептики міцно утримують владу, - дає зрозуміти іншим європейським країнам, що наднаціональні органи ЄС не вправі вирішувати за національні уряди, брати їм біженців чи ні. В інших країнах євроскептики поділяють цю точку зору, вважаючи, що міграційну кризу в ЄС не буде вирішено доти, поки уряди країн-членів не посилять міграційну політику. А головне те, що такі партії знаходять все більшу популярність на тлі страхів європейців

Ліберальна міграційна політика "відкритих дверей", апологетом якої є канцлер Німеччини Ангела Меркель, завела Євросоюз у глухий кут. У 2015 р. ЄС прийняв понад мільйон біженців із Сирії, Афганістану, Іраку та інших гарячих точок. Угода Брюсселя з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом щодо розміщення в турецьких таборах біженців, які прямують до ЄС "балканським маршрутом" (через територію Туреччини і Греції), не вирішила проблему. Торік 364 тис. біженців дісталися берегів Європи Середземним морем. Ще тисячі загинули в дорозі.

Разом з біженцями до ЄС просочуються радикальні ісламісти, пов'язані з ІДІЛ та іншими терористичними організаціями. Великі теракти в Брюсселі та Ніцці торік забрали життя 116 осіб, у бійні в паризькому театрі "Батаклан" в 2015 р. ісламські екстремісти вбили 130 осіб. Шокував міжнародну громадськість теракт у центрі Лондона наприкінці березня. Навернений в іслам британський підданець Адріан Елмс (він же Халід Масуд після навернення в іслам) на смерть задавив своїм автомобілем 4 осіб. Понад 20 дістали поранення.

Уряди країн-членів ЄС витрачають великі суми на утримання біженців. Витрати однієї Німеччині склали 20 млрд євро в 2016 р. Це не рахуючи 6 млрд євро, які ЄС має виділити Туреччині до 2018 р. на утримання 3 млн біженців у рамках домовленостей. Існує загроза, що вся ця маса біженців рано чи пізно рине до ЄС, якщо Туреччина відмовиться утримувати їх на своїй території. Відносини між Європою і Туреччиною похололи після того, як торік Брюссель заморозив питання вступу південного сусіда до ЄС.

Новини за темою

Більшість європейських урядів продовжують інертно впроваджувати політику "відкритих дверей" щодо біженців. Вони погодилися з пропозицією Єврокомісії додатково розселити за квотами 160 тис. біженців до вересня 2017 р. Але серед звичайних європейців зростає невдоволення ліберальною міграційною політикою ЄС. Окремі політичні сили пропонують свої варіанти вирішення проблеми біженців і виходу з міграційної кризи.

Угорський "Фідес": від розмов до дії

Радикально проблему біженців в Угорщині вирішує керівна консервативна партія "Фідес – Угорський громадянський союз" прем'єр-міністра Віктора Орбана, який має репутацію євроскептика. Угорщина є єдиною країною-членом ЄС, яка перейшла у відкриту опозицію до Брюсселя. Влада Угорщини відмовляється розселяти на території своєї країни 1 294 біженців за запитом ЄС. Уряд Угорщини проводить інформаційну кампанію "Зупинимо Брюссель". У рамках кампанії серед угорських домогосподарств проводиться опитування "Національні консультації–2017". Уряд хоче знати думку угорців щодо необхідності встановлення стеження за біженцями та їх утримання в таборах у прикордонній зоні. В Угорщині було ухвалено нові правила, які дозволяють утримувати біженців у таборах з контейнерів.

Уздовж державного кордону із Сербією та Хорватією, через територію яких до Угорщини просочуються біженці, будуються спеціальні огорожі, укомплектовані засобами відеоспостереження. На думку Віктора Орбана, ці паркани зможуть витримати наплив великих натовпів біженців. Від початку цього року в Угорщині побудовано 4 військові бази з контейнерів, де розміщуватимуть військовиків для патрулювання прикордонних районів і своєчасного затримання біженців для подальшої депортації. За кілька місяців 2016 р. угорські військовики видворили за межі Угорщини 621 біженця.

Новини за темою

Політика партії "Фідес", яка займає 133 із 199 місць у парламенті, членом якої є нещодавно переобраний президент Янош Адер, відображає настрої угорського суспільства. У своїй масі угорці негативно ставляться до прийому біженців. У жовтні 2016 р. в Угорщині проходив референдум, на якому 98% учасників (явка 42%) проголосували проти розселення біженців у рамках квот ЄС. Угорці знайомі з проблемою біженців не з чуток. У 2015 р. територію країни перетнули 400 тис. вихідців з країн Азії та Африки на шляху до країн Західної Європи. Угорське суспільство побоюється, що приплив біженців стане причиною зростання терористичної загрози і конфліктів на етнічно-релігійному ґрунті. В Угорщині періодично виникають конфлікти з циганами.

На антимігрантських настроях спекулює ультраправа партія "Йоббік", намагаючись підвищити свою популярність в угорському суспільстві. "Йоббік" заграє з Росією, виступає проти інтеграції в ЄС і НАТО. Представники цієї політичної сили брали участь у з'їзді ультраправих партій Європи на території Росії. "Йоббік" є третьою за кількістю місць у парламенті (23 місця), і на виборах 2014 р. за неї проголосувало 20% населення Угорщини.

Чинна влада Угорщини дає зрозуміти Євросоюзу, що її громадяни побоюються терактів у своїх містах і нових соціальних конфліктів і готова не шкодувати грошей заради посилення міграційної політики і зміцнення своїх рубежів. В іншому випадку, до влади може прийти партія євроскептиків "Йоббік", і це стане новим головним болем для ЄС. Незважаючи на те, що за жорстке поводження з біженцями угорський уряд стало об'єктом критики правозахисних організацій, таких як Human Rights Watch, певних успіхів у вирішенні проблеми біженців все ж таки вдалося досягти. Торік із 29,4 тис. заявок на політичний притулок в Угорщині отримали всього 425 іноземців (Німеччина прийняла в 2016 р. 280 тис. біженців). Угорщина дає зрозуміти іншим європейським країнам, що наднаціональні органи ЄС не вправі вирішувати за національні уряди, брати їм біженців чи ні.

Німецька альтернатива "відкритих дверей" Брюсселя

З політикою "відкритих дверей" Євросоюзу не всі згодні і в Німеччині. Згідно із соцопитуванням агентства Insa, близько 39,9% німців вважають міграційну політику канцлера Ангели Меркель її слабким місцем. У Німеччині зараз проживає понад 1 млн біженців. З канцлером не згодні навіть окремі німецькі чиновники. Начальник окружної адміністрації н. п. Ландшут Петер Дрієр заявив про те, що якщо Німеччина має намір прийняти ще один мільйон біженців, то його місто візьме не більш ніж 1 800 людей, а іншіх біженців відправлятимуть автобусами до Берліна. Популярності в Німеччині набирає антиісламістський рух Pegida, який влаштовує мітинги на знак протесту проти прийому нових біженців.

Новини за темою

На цьому тлі набирає популярності партія євроскептиків "Альтернатива для Німеччини" (AfD) підприємця Фрауке Петрі. Серед німців лідер AfD отримала прізвисько "Адольфіна", на честь рейхсканцлера Адольфа Гітлера, за надмірно екстремістські погляди щодо вирішення проблеми біженців. Фрауке Петрі переконана, що необхідним є "комплексний контроль", спрямований на запобігання появи в країні нових біженців. Потрібно зміцнити охорону кордонів Німеччини із сусідніми країнами, щоб своєчасно затримувати осіб, які намагаються їх перетнути. У крайньому випадку, на її думку, можливе застосування збройних сил. У ЗМІ ці слова Фрауке Петрі трактували як заклик до застосування військової сили щодо біженців, які намагатимуться нелегально потрапити до Німеччини. Паралельно Петрі пропонує докорінно змінити соціокультурну політику Німеччини щодо мусульман. Петрі пропонує заборонити мінарети, намази в громадських місцях і навіть обрізання хлопчиків-мусульман, що, на її думку, є проявом "порушення прав людини".

Враховуючи те, що міграційна криза продовжує залишатися нагальною проблемою, за AfD може проголосувати досить німців на прийдешніх парламентських виборах у Німеччині. На останніх регіональних виборах вона вийшла на другу позицію (за AfD проголосували 20,8% громадян), поступаючись лише Соціал-демократичній партії Німеччини. За керівну партію Християнсько-демократичний союз (ХДС) Ангели Меркель на регіональних виборах проголосували 19% німців. Нагадаємо, що AfD, як і багато інших партій євроскептиків, підтримує зближення Німеччини і Євросоюзу з Росією, скасування антиросійських санкцій.

Деісламізація голландських і французьких євроскептиків

Не менш гостро проблема біженців стоїть у Франції та Голландії. У 2015 р. Франція прийняла 71 тис. біженців. За два роки кількість біженців у Голландії збільшилася і склала 47,5 тис. осіб. Громадяни цих держав відчули на своїй безпеці наслідки міграційної кризи. Торік на території Франції сталося 15 терактів. За даними міністерства безпеки та юстиції Голландії, близько 40 терористів приїхали до Голландії в 2016 р. Із них поки що вдалося затримати лише трьох терористів, пов'язаних з ІДІЛ. У Голландії 4-й рівень терористичної загрози за 5-бальною шкалою. Незважаючи на це, уряди країн не мають наміру посилювати міграційний режим. До вересня 2017 р. Франція збирається прийняти 24 тис. біженців, а Голландія – 7 тис.

У цих умовах місцеві євроскептики Марін Ле Пен, лідер французької партії "Національний фронт", і Герт Вільдерс, який очолює голландську "Партію Свободи", запропонували ідею деісламізації як альтернативу нинішній міграційній політиці ЄС. Вони вважають, що в разі виходу країни з ЄС буде простіше вирішити купу проблем, що накопичилися, тому що національні органи не втручатимуться у внутрішні справи Франції та Голландії. Політики розглядають іслам як прояв тоталітаризму і загрозу для європейської цивілізації.

Герт Вільдерс вважає, що для вирішення міграційної кризи потрібно насамперед закрити кордони Голландії для біженців і мігрантів з мусульманських країн. Далі необхідно зайнятися мусульманами всередині Голландії – позбавити їх посвідки на проживання чи статусу біженця. Вільдерс закликає закрити всі мечеті, мусульманські школи, центри для утримання біженців, заборонити будь-які прояви ісламу, культури і самовираження мусульман, включаючи Коран, у суспільному житті Голландії. Він пропонує позбавляти волі всіх підозрюваних у причетності до ісламського екстремізму, позбавляти голландського паспорту осіб з подвійним громадянством, з подальшою депортацією на "батьківщину" і не впускати на територію Нідерландів громадян, які брали участь у бойових діях у Сирії на боці ІДІЛ. На думку Вільдерса, ці заходи допоможуть Голландії заощадити 7,2 млрд євро.

Новини за темою

Більш "м'якого" підходу в деісламізації дотримується Марін Ле Пен. Вона вважає, що Франція має право ввести обмеження на прийом біженців до 10 тис. осіб на рік. Ле Пен переконана, що Франція повинна відмовитися від більш дешевої робочої сили із-за кордону і ввести додаткові податки для іноземних працівників. Лідер "Національного фронту" пропонує спростити механізм депортації та ускладнити процедуру отримання французького громадянства для мігрантів. Голландські і французькі євроскептики роблять ставку на запровадження таких заборон, які б зробили некомфортним перебування біженців та мігрантів в їхніх країнах.

Герт Вільдерс має неоднозначні позиції в голландському суспільстві. Його "Партія свободи" програла вибори керівній "Народній партії за свободу і демократію" прем'єр-міністра Марка Рютте. "Народна партія за свободу і демократію" отримала 33 зі 150 місць у голландському парламенті і сформувала коаліцію з "Партією праці". "Партія свободи" Вільдерса з 20 місцями в парламенті знову залишилася в опозиції. Водночас голландські євроскептики посіли друге місце на парламентських виборах за кількістю голосів і представляють найбільшу фракцію в парламенті. Ідеї Марін Ле Пен мають прихильників у французькому суспільстві. Доволі французів негативно ставляться до великої кількості іноземців в їхній державі. За даними французького видання The Local, близько 57% французів вважають, що Франція перенасичена мігрантами, які, на думку 54% опитаних, змінюють її не на краще.

Датська вибірковість: залишаємо кращих, депортуємо найгірших

У Данії є молода партія євроскептиків Ne Borgerlige ("Новий порядок") архітектора Перніл Вермунд. На відміну від євроскептиків інших країн, підходи Вермунд у вирішенні проблеми біженців є більш поміркованими, і в їх основі лежить виборчий підхід. Вермунд вважає, що Данія може надавати політичний притулок тільки тим біженцям, яких скеровує ООН. Біженець, гідний жити в Данії, повинен зуміти про себе подбати сам, мати професію, знайти роботу. Ті біженці, які не можуть про себе подбати, не повинні отримувати політичного притулку.

На думку Перніл Вермунд, Данія повинна вийти не лише з ЄС, а також з міжнародно-правових документів, які регулюють питання, пов'язані з біженцями: "Конвенції про статус біженців", "Конвенції про скорочення безгромадянства". Таким чином, Данія зможе зняти із себе підстави для прийому біженців. Партія Ne Borgerlige присутня в 9 міських і 1 регіональній адміністрації, має представництва в 51 населеному пункті і має намір взяти участь у найближчих місцевих і парламентських виборах.

Міграційну кризу в ЄС не буде вирішено доти, поки уряди країн-членів не посилять міграційну політику. Безпека власних громадян є більш пріоритетною, ніж точка зору європейських чиновників щодо прийому нових біженців.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів