banner banner banner

Про що розповідають пам'ятники Бабиного Яру

Редакція "Київ 112.ua" зібрала історії, які криються за пам'ятниками та меморіалами у Бабиному Яру

Про що розповідають пам'ятники Бабиного Яру
Карта пам'ятників Бабиного Яру 112.ua

Юлія Потерянко

Журналіст, 112.ua

Редакція "Київ 112.ua" зібрала історії, які криються за пам'ятниками та меморіалами у Бабиному Яру

Історія Бабиного Яру, на жаль, не вичерпується масовими розстрілами євреїв наприкінці вересня 1941 року. Моторошні події, так чи інакше пов'язані з цим місцем, тягнуть на об'ємний історичний роман і багатотомну наукову працю. Тому і кількість пам'яток, зібраних тут, така велика. Ми пройшлися по місцях, відмічених часом великими скульптурами, часом скромними табличками, і зібрали історії, які криються за ними.

Пам'ятник радянським громадянам і військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської армії

Пам’ятник розстріляним радянським громадянам та військовополоненим солдатам та офіцерам Радянської армії http://reibert.livejournal.com/

Найбільший і найбільш суперечливий з монументів в комплексі Бабиного Яру відкрили в 1976 році. Він носить "політкоректну" назву "Пам'ятник розстріляним радянським громадянам і військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської армії". Справа в тому, що відкривали монумент в той час, коли секретарем Центрального комітету Комуністичної партії України був Володимир Щербицький, відомий своєю нелюбов'ю до євреїв. Тому скульптура має таку дивну назву і жодним чином не враховує той факт, що більшість загиблих були саме євреями. Викликає питання і місце, де розташувався монумент – за даними істориків, саме в цій частині Бабиного Яру масових розстрілів не було. Та й сама скульптурна група зображує традиційних героїв пам'яток повоєнного часу – солдат, матрос, мати з дитиною, і не має жодної символічної прив'язки до подій вересня 1941 року.

Пам'ятний знак "Менора"

Пам’ятний знак "Менора" 112.ua

Скульптуру "Менора", яка зображає єврейський семисвічник, встановили в 50-ту річницю початку розстрілів – 29 вересня 1991 року. Невеликий монумент з меморіальною плитою розташований в кінці "Дороги скорботи". Приблизно тут проходила межа старовинного єврейського кладовища, повз яке людей гнали на смерть. На жаль, цей пам'ятник регулярно страждає від рук вандалів. Наприклад, цьогоріч біля менори невідомі спалили прапор Ізраїлю. Їх шукають досі.

Дорога скорботи

Дорога скорботи 112.ua

Від Київського телецентру до скульптурного зображення менори веде доглянута алея з лавками і стильними металевими ліхтарями. Тут завжди тихо, багато птахів і білок, і ніщо не нагадує про події осені 1941 року. Зараз тут можна спокійно посидіти і подумати про своє. А тоді цією стежкою гнали на розстріл роздягнених і по-звірячому побитих людей.

Пам'ятний хрест розстріляним священнослужителям

Пам’ятний хрест розстріляним священнослужителям 112.ua

Дерев'яний православний хрест в пам'ять про розстріляних священиків з 2000 року стоїть на місці, де загинули архімандрит Олександр (Вишняков) і протоієрей Павло (Остренський). Вони та інші київські священнослужителі у своїх проповідях закликали чинити опір окупантам, переховували євреїв від нацистів, а отець Олександр у дні найбільш масових розстрілів ходив у Бабин Яр свідчити про православне хрещення деяких євреїв. Наприклад, таким чином він врятував від загибелі сім'ю свого сусіда – мадярського єврея Яна.

Пам'ятні хрести з написом "І на цьому місці вбивали людей в 1941 р. Господи, упокій душі"

Пам’ятний хрест у Бабиному Яру 112.ua

На невеликому видаленні від офіційного пам'ятного знака стоять три саморобних цвинтарних хрести роботи невідомого автора. Вони зварені з металевих труб і розташовані просто над обривом. Два хреста вінчають символічні могили вбитих священиків, а на третьому розміщена табличка з текстом "І на цьому місці вбивали людей в 1941. Господи, упокій душі". Мабуть, по силі емоційного впливу це найбільш вражаючий пам'ятник Бабиного Яру, адже в кінці вересня 1941 року на розстріл людей гнали саме до яру і прошиті кулею тіла падали з такого ж обриву.

Могильні плити з колишнього єврейського кладовища

Могильні плити з колишнього єврейського цвинтаря 112.ua

Могильні плити з колишнього єврейського цвинтаря 112.ua

Могильні плити з колишнього єврейського цвинтаря 112.ua

В принципі, майже вся ця частина Бабиного Яру розташована на території старого єврейського цвинтаря – місцями на деревах навіть трапляються таблички, які закликають городян виявляти повагу до місця поховання. А в самій глибині парку, де він переходить в провулок Герцена, можна зустріти огороджений майданчик, на якому встановлені вцілілі могильні плити і надгробні камені з цього кладовища. Зовсім поруч від цього майданчика розташоване, схоже, непошкоджене поховання. Тут же встановлено дві таблички. Одна – від імені єврейської громади Сан-Франциско, на ній написана фраза "Ви навічно у наших серцях" українською, російською та англійською мовами. Друга – відновлений надгробок рабі Лейбуша. Основна частина плит і каменів єврейського кладовища не збереглася. За деякими свідченнями, вони були використані нацистами для будівництва печей, в яких спалювали останки розстріляних.

Склеп родини Качковських

Склеп родини Качковських http://reibert.livejournal.com/

Склеп родини Качковських 112.ua

Уцілів також склеп родини Качковських, в якому були поховані відомий київський хірург Петро Качковський і його молодший брат Антон. Втім, це вже територія колишнього Кирилівського православного кладовища. Сам склеп прямого стосунку до трагедії Бабиного Яру не має, але прохід між православним цвинтарем, де він розташований, і єврейським кладовищем служив для більшості розстріляних останньою дорогою. Зараз склеп покинутий, напівзруйнований і, на жаль, завалений сміттям.

Пам'ятний хрест розстріляним членам ОУН і поетесі Олені Телізі

Пам'ятний хрест розстріляним членам ОУН і поетесі Олені Телізі 112.ua

Історики сумніваються, що діячі Організації українських націоналістів, які в перші роки війни боролися, в тому числі, за відокремлення України від СРСР і створення незалежної держави, були розстріляні саме в Бабиному Яру. Більш імовірним місцем розстрілів членів ОУН називають будівлю СБУ на Володимирській – тут у роки окупації було гестапо. Поетеса Олена Теліга, ймовірно, загинула там, а похована була на території сучасного Лук'янівського цвинтаря. Тим не менш пам'ятний хрест вирішено було поставити саме на перехресті вулиць Теліги та Мельникова.

Пам'ятник розстріляним дітям

Пам'ятник розстріляним дітям 112.ua

У Бабиному Яру розстрілювали всіх євреїв, незалежно від статі і віку. Але особливий жах викликає той факт, що дітей до 3-х років нацисти при цьому не враховували. Що ще сильніше ускладнює підрахунок жертв трагедії. В пам'ять про всіх розстріляних дітей на виході зі станції метро "Дорогожичі" у 1991 р. було відкрито монумент, що зображає дівчинку з простягнутими руками. За спиною у дівчинки сидять безвольно похилений ганчірковий клоун і хлопчик-пупс з відірваною головою, який в якийсь момент перестає сприйматися як пупс.

Пам'ятник Герою України, київській підпільниці Тані Маркус

Пам'ятник Герою України, київській підпільниці Тані Маркус 112.ua

Тетяна Маркус, попри єврейське походження, не загинула під час бійні в Бабиному Яру. До середини 1942 року вона, видаючи себе за грузинку, співпрацювала з київським підпіллям і знищувала німецьких офіцерів та інформаторів гестапо. Схопили її під час спроби переправитися через Дніпро і приєднатися до партизанів. П'ять місяців катували дівчину, і 29 січня 1943 року, не добившись жодних зізнань, розстріляли. На момент загибелі підпільниці був всього 21 рік. Пам'ятник Маркус з'явився в Бабиному Яру 1 грудня 2009 року.

Пам'ятник жертвам нацизму

Пам'ятник жертвам нацизму 112.ua

Пам'ятник жертвам нацизму 112.ua

На інформаційних стендах цей меморіал позначено як "Пам'ятник жертвам нацизму", хоча написи на плитах та розміщена на них символіка вносять серйозну плутанину в питання, чому насправді присвячено меморіал. Напис на одній з плит свідчить, що він встановлений на честь "3 мільйонів громадян України, насильно вивезених під час Другої світової війни до нацистської Німеччини". На інший плиті зображено нашивку з буквами ost – саме таку носили остарбайтери (від німецького "працівники зі сходу" – вивезені на рабські роботи громадяни, переважно СРСР). З цього випливає неофіційна назва – пам'ятник остарбайтерам. Плутанину вносить друга частина напису, що натякає також на загиблих у концтаборах: "... багато з яких були закатовані непосильною рабською працею, голодом, тортурами, страчені і спалені в печах крематоріїв". У підсумку маємо офіційний "Пам'ятник жертвам нацизму", який, втім, не згадує про тих же жертв безпосередньо бойових дій.

Пам'ятний знак жертвам Куренівської трагедії 1961 р.

Пам'ятний знак жертвам Куренівської трагедії 1961 р 112.ua

Масові розстріли 1941 р. були не єдиною трагедією, яка сталася на території Бабиного Яру. Вранці 13 березня 1961 року дамбу, яка перекривала місцеві яри від відходів виробництва прилеглих цегельних заводів, прорвало, і грязьовий вал шириною 20 метрів і висотою 14 метрів хлинув на Поділ. Рідка пульпа, грунт і стічні води півтори години заливали стадіон "Спартак" і трамвайне депо, змітаючи на своєму шляху автомобілі та трамваї, ламаючи дерева і збиваючи з ніг людей. Ситуація ускладнювалася тим, що прорив дамби стався о 8:45 ранку – людей на вулицях вже було багато. У службових звітах говорилося, що внаслідок прориву дамби без даху над головою залишилося 353 сім'ї чисельністю 1228 осіб. Наслідки техногенної аварії ліквідовували кілька днів. Що стосується даних про загиблих, то вони були знищені. Єдина цифра, яку називали тоді, була 150. Тим часом київський історик Олександр Анісімов оцінив число жертв Куренівської трагедії в 1,5 тисячі осіб. Монумент пам'яті страшної трагедії був встановлений навесні 2006 року. Спочатку між двома кам'яними плитами був дзвін, а біля підніжжя було встановлено урну. Руками вандалів ці елементи меморіалу були знищені.

Камінь на честь спорудження єврейського центру "Спадщина"

Камінь на честь спорудження єврейського центру "Спадщина" 112.ua

В день 60-ї річниці початку розстрілів у Бабиному Яру поруч з "політкоректним" радянським монументом з'явилася гранітна стела, яка повинна була стати наріжним каменем єврейського центру "Спадщина". З трьох сторін на ній вибито цитату з книги пророка Єзекіїля "І вкладу я у вас дух мій, і оживете..." (37:14) українською мовою, англійською та івритом. Будівля мала з'явитися в безпосередній близькості від великого радянського монументу і відновити історичну справедливість. Минуло 15 років – общинний центр досі в проекті.

Пам'ятний знак розстріляним ромам

Пам'ятний знак розстріляним ромам 112.ua

Одночасно з масовим знищенням євреїв у Києві окупанти розстрілювали і ромів. У перші дні від рук нацистів загинули жителі п'яти циганських таборів. В пам'ять про них у Бабиному Яру була встановлена відлита в натуральну величину металева кибитка, обвита квітами і прошита кулями. Незабаром за рішенням міської влади її прибрали, залишивши лише скромну меморіальну табличку.

Контора колишнього єврейського кладовища

Контора колишнього єврейського кладовища 112.ua

Фактично будівля за адресою вул. Мельникова, 44 досі перебувала за межами Бабиного Яру, хоч і розташована на самому початку Дороги скорботи. У вересні 2016 року її було повернуто у державну власність. У ході підготовки до 75-ї річниці трагедії Бабиного Яру вирішено було передати будинок Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" і відкрити в ньому Меморіальний музей пам'яті жертв масових розстрілів. Зараз розробляється проект цього музею.

Пам'ятний знак на початку "Дороги смерті"

Пам'ятний знак на початку "Дороги смерті" http://reibert.livejournal.com/

Насправді алея, що веде від телецентру до "Менори" – далеко не вся дорога смерті. В лапи своїх катів євреї потрапляли на перетині сучасних вулиць Мельникова і Дорогожицької – навпроти Інституту міжнародних відносин. Тепер у місці, де стояли перші загородження і де у євреїв відбирали всі їхні речі, стоїть триметрова плита з численними відбитками ніг. Гранітна табличка біля її підніжжя свідчить, що саме звідси починалася "Дорога смерті" для десятків тисяч євреїв.

Пам'ятний знак розстріляним пацієнтам Кирилівської психіатричної лікарні

Пам'ятний знак розстріляним пацієнтам Кирилівської психіатричної лікарні http://reibert.livejournal.com/

Насправді першими жертвами кривавої бійні, влаштованої в окупованому нацистами Києві, стали пацієнти психіатричної лікарні ім. І. Павлова. Точне місце, де загинули 752 людини, невідоме. Тому пам'ятник вирішено було поставити на території самої лікарні. Він являє собою висічене в камені віконце із загаслою свічкою.

Пам'ятник розстріляним футболістам

Пам'ятник розстріляним футболістам http://reibert.livejournal.com/

Чи є історичним фактом знаменитий футбольний Матч смерті між гравцями київського "Динамо" та командою німецьких солдатів, чи це все ж міська легенда – історикам домовитися поки не вдається. Відомо, що київська команда періоду окупації існувала, вона була створена на основі клубу "Старт", що належав хлібозаводу, і до її складу входили кілька гравців клубу "Динамо". Команда "Старт" відіграла не одну гру. Відомо як мінімум про 9 матчів за її участю. Відомо також, що від рук нацистів загинули четверо її гравців – одного німці звинуватили у зв'язках з НКВС і замучили в гестапо, ще трьох розстріляли в Сирецькому концтаборі. В пам'ять про загиблих футболістів на вул. Грекова, 22а було встановлено монумент із зображенням футбольного м'яча і бронзову табличку.

Пам'ятний знак жертвам Сирецького концтабору

Пам'ятний знак жертвам Сирецького концтабору http://reibert.livejournal.com/

На розі вулиць Дорогожицької та Шамрила розташовано ще один знак, що входить до групи пам'яток Бабиного Яру, хоч і розташований за його межами. Це кам'яна плита в пам'ять про всіх жертв Сирецького концтабору. Тут тримали євреїв, комуністів, комсомольців, підпільників, військовополонених та інших ворогів окупаційної влади. Руками в'язнів Сирецького концтабору влітку 1943 року знищувалися останки розстріляних у Бабиному Яру. Загальна кількість загиблих у самому концтаборі за час його існування оцінюється в 25 тисяч осіб.

Пам'ятник письменнику Анатолію Кузнєцову

Пам'ятник письменнику Анатолію Кузнєцову http://reibert.livejournal.com/

Пам'ятник письменнику Анатолію Кузнєцову http://reibert.livejournal.com/

Ця зворушлива скульптура не входить до комплексу пам'яток Бабиного Яру, навіть винесених за межі заповідника, однак тісно пов'язана з його історією. Вона зображає хлопчика, який читає оголошення окупантів, в якому наказується всім євреям Києва з'явитися 29 вересня до 8 ранку на ріг сучасних вулиць Мельникова і Дегтярівської (початок Дороги смерті в Бабин Яр). Це символічне зображення Анатолія Кузнєцова – радянського письменника, який у дитинстві став свідком трагічних подій, а пізніше описав їх в історичному романі "Бабин Яр". Кузнєцов включив у свій твір, крім власних нотаток, розпочатих ще в 14-річному віці, ще й спогади інших свідків трагедії, а також кількох осіб, які вижили у кривавій бійні. Таких, до речі, було всього 29 осіб.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>