banner banner banner

Працює все: Як компанії обходять санкції в Криму

Багато води спливло з березня 2014 року, але американські санкції проти Криму продовжують діяти. Принаймні формально. Ніхто не скасовував заборону на Apple Pay і Google Pay, магазини додатків, роумінгові відносини операторів і роботу американських бізнес-сервісів. Точно так само для Криму немає особливої лояльності з боку нової метрополії, тут під забороною все те саме, що і на материковій території РФ. Тобто, по ідеї, кримчанам і гостям півострова, які хотіли б користуватися звичними для України і всього світу сервісами, доводиться обходити вдвічі більше заборон. Але ідея, як це часто буває, дуже відрізняється від реальності.

Працює все: Як компанії обходять санкції в Криму
112.ua

Ангеліна Авдєєва

Журналіст

Багато води спливло з березня 2014 року, але американські санкції проти Криму продовжують діяти. Принаймні формально. Ніхто не скасовував заборону на Apple Pay і Google Pay, магазини додатків, роумінгові відносини операторів і роботу американських бізнес-сервісів. Точно так само для Криму немає особливої лояльності з боку нової метрополії, тут під забороною все те саме, що і на материковій території РФ. Тобто, по ідеї, кримчанам і гостям півострова, які хотіли б користуватися звичними для України і всього світу сервісами, доводиться обходити вдвічі більше заборон. Але ідея, як це часто буває, дуже відрізняється від реальності.

Google Play

Відмова від роботи Google Play була однією з найбільших проблем для користувачів смартфонів попервах після анексії. Додатки не оновлювалися, для завантаження та оновлення ОС потрібен був VPN, який страшенно гальмував роботу. На особливому рахунку в сарафанному радіо були контакти "того хлопця ", який може налаштувати і модернізувати смартфон в обхід оновлень. Якийсь час невідомі Робін Гуди роздавали промокоди для безкоштовного використання швидкого і розумного VPN, а потім усе несподівано змінилося. 

Власникам iOS-девайсів було куди легше: для коректної роботи магазину додатків достатньо було змінити адресу проживання в налаштуваннях облікового запису. 

Але тепер позиції тих й інших зрівняли. Ще в середині року я помітила, що додатки спокійно можна встановити через мобільний інтернет. І оновлюються теж (якщо дати їм волю оновлюватися, використовуючи мобільний трафік). Але при підключенні до домашнього інтернету це було зробити неможливо. До нинішньої зими ситуація знову змінилася. Тепер я можу спокійно завантажувати програми навіть у домашній мережі. Без проблем синхронізуються фотографії із сервісом Google Photo.

Помилка 403

Крім забороненого в РФ контенту, які провайдери блокують доволі завзято, є ще один тип ресурсів, з якими можуть виникнути проблеми. Це ресурси, які користуються сервісами американських компаній для роботи. Наприклад, при спробі зайти з ноутбука на той самий AIN.UA пише "помилка 403 ", зі смартфона в мобільній мережі проблем немає (ймовірно, не пускає Project Shield - сервіс Google для захисту від DDoS-атак). Якщо мобільного інтернету під рукою немає, проблема можна вирішити не менш витончено: контент можна відправити в Pocket за допомогою розширення для браузера і одразу ж прочитати. 

Та інші бізнес-сервіси

Загалом, усе залежить від сервісу, навіть у межах різних продуктів від однієї компанії можуть бути варіанти з їхньою роботою в Криму. Наприклад, бізнес-акаунт на базі Gmail відмінно працює зі смартфона, але Google Analytics - ні. Можна зайти в програму, навіть змінити акаунти і побродити в налаштуваннях. Але це максимум, контент не підвантажується.

Slack у смартфоні видає тільки оповіщення при під’єднанні до домашнього інтернету, але повноцінно працює в мобільній мережі. Настільний додаток одразу повідомляє про недоступність у регіоні. 

Telegram

Знову-таки через мобільну мережу додаток працює відмінно. Буває, звичайно, пригальмовує під’єднання, не одразу приходять і надсилаються повідомлення. У домашній мережі на ноутбуці Telegram у мене так і не отямився ні влітку, ні взимку.

VPN

З VPN стало все складніше, позаяк у Росії тепер ці сервіси під забороною, і кримські провайдери цих заборон дотримуються. Якийсь випадковий встановлений ще в Україні безкоштовний додаток у мене тут відмовився працювати. Але, оскільки раніше заборонені в РФ українські ЗМІ тепер відкриваються без проблем і зволікань, в анонімайзері потреби вже нема. 

Мобільні платежі

Крим протягом п'яти років добротно покрили мережею POS-терміналів з безконтактною оплатою. Знайти магазин без терміналу – це, скоріше, рідкісне везіння (або невезіння), ніж норма. Карткою можна платити навіть у деяких кіосках із шаурмою. Їх приймають у крамничках біля будинку, на забутих Богом автостанціях, хіба що бабусі на ринку поки що не в темі. Більшість терміналів є безконтактними. 

Донедавна майже кожен такий термінал устатковувала незадоволена жінка середніх років, яка кидалася цербером, побачивши смартфон, закривала термінал руками і грудьми з криками: "Скільки вам, ідіотам, говорити, у Криму смартфоном не прикладається, тільки картки російських банків ". Насправді не працюють тільки Google Pay і Apple Pay, зате працюють цифрові гаманці Яндекс, Тінькофф та інших російських фінтех-сервісів. А їх тут чимало. Санкції проти фінтеха не владні.

Деякі гості з материка приїжджають підготовленими, але більшість, мабуть, узагалі не в курсі про санкції, тому і злять місцевих продавчинь який рік поспіль.

До оплати в терміналах приймають карти (і цифрові карти) платіжних систем VISA і Mastercard, а також "Світ", випущені в Росії (власне, інші в російські цифрові гаманці додати не можна).

Новини за темою

У мене немає ілюзій на тему того, що хтось із представників платіжних систем прокоментує, як уся ця чортівня працює і звідки в Криму термінали. Мабуть, усе як з магазином додатків – йде через Краснодарський край. 

Головне, що змінилося з літа, - це поведінка володарок POS-терміналів. Вони більше не прагнуть облаяти і вкусити. Усе тому, що по телевізору стартувала кампанія з просування безконтактних платежів зі смартфона за допомогою карт "Світ" (такі тут випускає головний кримський банк РНКБ, тому, мабуть, додаток швидко став масовим, а касирки - просунутими). Тепер смартфон покірно підпускають до терміналу, а вже "Світ" там у вас, чи щось інше, нікому не цікаво. 

Банківські сервіси

На території Криму можна платити тільки картами російських банків. Якщо ви український турист, який звик до цифрового світу або боїться везти із собою багато готівки, вихід є. Російський фінтех у допомогу. З Qiwi нині є проблеми, але інші електронні гаманці працюють повноцінно. І завести акаунт у них можна без російського паспорта. Так я і зробила.

Для переказу грошей на цифровий гаманець потрібно ідентифікуватися - онлайн або офлайн. У випадку із сервісом, який я використала, для другого треба шукати спеціального представника сервісу в країні (напевно, можна і тут це зробити, не пробувала), і нині це складно зробити на території України. Зате онлайн-процедура триває декілька хвилин і коштує 120 грн (за курсом може змінюватися). Для підтвердження особи в електронному вигляді достатньо BankID. По суті, смартфона з NFC достатньо для всього, крім хіба що платежів у громадському транспорті й купівлі на ринку або рідкісних кіосках із шаурмою та сувенірами. 

Дозволено транскордонні перекази на картки інших банків в Україні, в тому числі можна переказати гроші на карту російського банку або фінтех-сервісу, який є партнером банку і видає як мінімум віртуальні карти. Причому з української картки переказ здійснюється "бадьоріше", ніж з місцевого РНКБ. Комісія божеська. Наприклад, переклад у межах кількох тисяч гривень коштуватиме 50 грн. На мою думку, це дуже доступно з урахуванням санкцій і того, що фактично це транскордонний переказ.

Мобільний зв'язок

У тих, хто приїжджає до Криму з України, залишається тільки одна непереможна технічна проблема — мобільний зв'язок. Між операторами немає роумінгового договору, тобто отримувати дзвінки та SMS з материка неможливо. З дзвінками - півбіди, є сервіси, які вирішують проблему через інтернет. Наприклад, раніше під’єднувала дзвінки з материка через Roamer. Незручно, позаяк номер не відображається, але, якщо не хочете, щоб на тому кінці дроту хтось чув, що ваш номер відключено, виходу немає. Наскільки я знаю, є й інші альтернативи. По суті, це будь-який сервіс, що пропонує здешевити роумінг, пропускаючи дзвінки через інтернет.

Новини за темою

Але є одна серйозна проблема - відсутність SMS. Це обрізає доступ до багатьох українських сервісів. В Україні так дивно склалося, що багато сервісів зав'язано на SMS-авторизації, хоча левова частка абонентів країни користуються передплаченим зв'язком, і їхній номер найчастіше не захищено від викрадення. Банківські програми вже перейшли на авторизацію за біометрією (це, до речі, добре рятує на півострові, позаяк Приват24 у Криму працює без проблем, навіть якщо у смартфоні стоїть інша сімка, відбитку пальців достатньо для авторизації та підтвердження платежів). Але сервісні повідомлення не можна отримати від слова "зовсім". Через улюблений багатьма українцями Viber теж. Звичайні повідомлення між користувачами Viber літають. Але, наприклад, повідомлення від "Нової пошти" мені сюди не доходили. Єдине, що може допомогти, якщо чекаєте SMS-авторизації, — це клієнтоорієнтованість самого сервісу. 

Одного разу мені треба було отримати повернення коштів з інтернет-магазину, коли я перебувала в Криму. Я не змогла цього зробити в Україні, тому що кошти затримав сам магазин. Мені довелося виходити на зв’язок із магазином з Криму, позаяк без SMS-авторизації платіж не проходив. Винос мозку спрацював, бо, по суті, вина була 100% на їхньому боці. Почувши мої аргументи і запросивши фото документів, що підтверджують особу, менеджери магазину швидко пішли назустріч і якимось чином авторизували переклад.

Загалом, таким чином у Криму "працюють" санкції. Вишенькою на торті стало відкриття в минулому відділення "Нової пошти" на Чонгарі просто на кордоні, впритул до загороджувального паркана.

Ангеліна Авдєєва

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>