"Повільніше, я записую": Кому потрібне прослуховування директора ДБР Романа Труби?

"Повільніше, я записую": Кому потрібне прослуховування директора ДБР Романа Труби?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

У 2020-му виповниться 20 років з моменту "касетного скандалу". Відтоді багато збігло води, а технічні можливості зробили великий крок уперед. Посадовців більше не пишуть диктофоном, засунутим під диван. Словом, змінилося все, крім самого словосполучення.

Достатньо вимовити "касетний скандал", і кожен зрозуміє: когось з українських чиновників знову "намотали" на плівку. Цього разу серед потерпілих – Роман Труба, голова Державного бюро розслідувань.

"Постав мою улюблену касету"

Якийсь час тому назад у мережі з’явилися аудіозаписи розмов Труби, зроблені, очевидно, в його кабінеті. Їхня автентичність під питанням. З одного боку, сам Труба підтверджує, що знайшов у себе апаратуру для прослуховування. З іншого, він же запевняє, що всевикладене в загальний доступ є фейком і провокацією.

Але з ким і про що бесідував Роман Труба? Всі деталі скандалу можна знайти на анонімному Телеграм-каналі "Трубу прорвало". Його автори підтримали тренд на створення ресурсів, призначених виключно для зливання компромату. Отже, "Трубу прорвало" містить низку записів, де йдеться про виклик на допит до ДБР екс-президента Петра Порошенка.

Це передусім. Ми вже писали про те, що кількість кримінальних проваджень, порушених проти колишнього глави держави, перевалила за дюжину і продовжує зростати, а особлива роль у розкручуванні цих справ належить якраз ДБР. 

Однак Труба обговорював не тільки цю тему. Він зі своїми співрозмовниками торкався також проекту підозри для колишньої виконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, обшуків у Дніпровській міськраді, справ "ПриватБанку" та НБУ, розслідування закупівель у Збройних силах України тощо. Йшлося і про ті особливі завдання для Труби, які допоможуть йому залишитися на посаді.

З опублікованих записів очевидно, що частим контактером з Трубою був голова президентського офісу Андрій Богдан. Саме йому голова ДБР пообіцяв приділити максимум уваги у справі Порошенка, назвавши її пріоритетною.

20 листопада Роман Труба провів спільну із генпрокурором Русланом Рябошапкою прес-конференцію, де заперечив зміст подібних розмов, а також додав, що був готовим до такої провокації. "Я давно чекав і був упевнений, що на цьому не буде поставлено крапку. Ці публікації – фейк і провокація. Вони мене не зламали. Я знав, що вони можливі ще значно раніше. Я не буду коментувати жодних фейків і жодних провокацій. Цікавить питання, чи буду я подавати у відставку? Не буду", – заявив Труба.

Відставка неможлива?

Роман Труба може не подавати у відставку, але він у неї піде. Річ ось у чому. Законопроект щодо реформування ДБР пройшов перше читання в Раді, і нині зусиллями профільного комітету його готують до другого читання. Якщо поправки ухвалять, то після набуття закону чинності голова ДБР та його заступники будуть звільнені, а відтак буде призначено конкурс на заміщення вакантних посад.

Звичайно, Труба може балотуватися вдруге і навіть перемогти, якщо йому це дозволять. Але Державне бюро розслідувань перетворюється на дуже ласий шматок, тож конкурентів у нинішнього його очільника не бракуватиме.

Бо знову-таки: якщо правки буде ухвалено, керуватиме Держбюро одна людина, не підзвітна ані парламенту, ані уряду і підпорядкована безпосередньо президенту України. Від колективного управління Державним бюро перейдуть до одноосібного, а голова структури отримає не просто вплив на події в країні, він матиме максимальну політичну вагу.

Новини за темою

 

"Роман Труба – один із претендентів на цю посаду, і оприлюднення записів має зашкодити його репутації, достатньої для того, щоб він повторно не обійняв пост голови ДБР, – коментує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Крім того, було оприлюднено записи з резонансних розслідувань, які веде Труба, – справу Порошенка та його оточення, справу "ПриватБанку" тощо. Тому дуже багато охочих злити такий компромат".

"Для самого Романа Труби оприлюднення записів його розмов означає підрив репутації та припинення або призупинення його кар'єри, тобто непереобрання на посаду голови ДБР", – наголошує Бортник.

Але хто ці охочі "втопити" Трубу? Хоча одного бажання тут замало. Для організації такого роду прослуховування потрібен не лише ентузіазм, а ще й відмінна техніка. Диктофоном під диваном тут очевидно не обмежишся. Отже, при складанні списків осіб, здатних на подібне, слід враховувати два чинники: мотив і можливість.

Знову вашингтонський "обком"?

Безперечно, найбільше голова ДБР насолив екс-президенту Порошенку. Однак чи під силу йому замовити аудіофіксацію? "Порошенко вже немає важелів впливу, щоб організувати прослуховування в держустановах, тому писати Трубу міг як Коломойський, так і антиКоломойський", – дотепно зауважує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Він же додає, що в кожному разі "все це йде в плюс Порошенку. Тепер він може посилатися на політичне замовлення".

Колишній глава держави має мотив, але не має можливості. Хіба що діє за допомогою стороннього ресурсу. "Мені здається, що це Захід. Вони зробили достатньо дзвінків до Офісу президента з приводу небажаності переслідування Порошенка, але Офіс президента їх ігнорує. Ба більше, Єрмак ще й дозволив собі засумніватися в тому, що Тейлор говорив під присягою. Тож не виключено, що все це не без участі західних спецслужб", – ділиться підозрами політолог Кирило Сазонов.

(У дужках зазначимо, що епізод, який має на увазі Сазонов, стосується свідчень тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора, котрі були надані ним у Конгресі США. Тейлор засвідчив, що мав розмову з помічником президента Зеленського Андрієм Єрмаком, котрий звинуватив Петра Порошенка у розв’язуванні війни на сході. Пізніше Єрмак спростував ці слова, уточнивши, що він мав на увазі лише корупційні скандали в армії, до яких був причетний Порошенко).

Отже, перша версія полягає в тому, що фіксацію розмов Труби могли організувати на Заході. Керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов переконаний у тому, що західні партнери України не проти підім’яти під себе Держбюро розслідувань, перетворивши його на друге НАБУ.

"НАБУ фактично є не національним антикорупційним органом, а антикорупційною амбасадою Сполучених Штатів. І все, що відбувається тепер, відверто кажучи, – на межі втручання у внутрішню політику України. Бо й саме НАБУ перетворилося на засіб зовнішнього впливу на Україну. Хто в такому разі зацікавлений у зменшенні впливу ДБР?" – запитує експерт.

Відповідаємо: не лише Сполучені Штати.

Інші "підозрювані"

По-перше, це може бути згадуване вище НАБУ. З мотивів, які вже озвучувалися, – аби догодити Заходу. "У кого є технічні можливості прослуховувати? У СБУ, потенційно – у НАБУ. Принаймні зацікавленість у НАБУ є, бо нині ми фактично бачимо кампанію проти Труби. Він почав грати проти екс-президента, але при цьому в новій владі є голоси щодо потреби в перезавантаженні ДБР. І щоб це організувати, треба показати, що в бюро твориться щось не те і що Труба не відповідає обійманій посаді", – зауважує Андрій Золотарьов.

По-друге, це може бути й СБУ. "Для того, щоб здійснювати прослуховування керівника державної структури, котрий має розуміти, що його прослуховують, потрібні особливі професійні можливості та професійні засоби. А вони є в розпорядженні саме силових структур. Але й іноземний вплив – з боку Росії чи ще когось – я не виключаю так само", – говорить Богдан Петренко.

Він же додає: можливо, в оприлюдненні розмов Труби проглядається бажання нейтралізувати не стільки голову ДБР, скільки його візаві Андрія Богдана. Бо передусім поширили саме той запис, який ілюструє надмірну впливовість голови ОП. "Сьогодні триває величезна боротьба, і не настільки навколо "Слуги народу", скільки всередині самої фракції", – зауважує в цьому контексті Петренко.

Він же відзначає ще одну річ. Ніхто з правоохоронців першого ешелону насправді не хоче займатися справою Порошенка. Як у такому разі вийти із ситуації, коли пряма конфронтація з командою чинного "гаранта" є неможливою? Скандал із прослуховуванням може спричинити звільнення Труби в теперішньому часі, але можливі вигоди - в часі майбутньому.

Новини за темою

"Я не думаю, що хтось із представників правоохоронних структур захоче взяти на себе ведення цієї кримінальної справи. Бо всі кримінальні провадження щодо політичних лідерів потім вилазять боком тим, хто їх вів. Справа Порошенка видається доволі брудною, і вона якщо й дасть якісь бонуси, то тимчасові", – переконаний Петренко.

Те, що Роман Труба міг сам себе "замовити" (скажімо, для викриття тиску, який чинять на нього з Банкової), має надто фантастичний вигляд. Але згадаймо, що Петро Порошенко пообіцяв повернутися на свою посаду вже через рік. Повернеться він чи ні – під великим питанням, але дострокові президентські вибори в Україні виключати не можна.

Та поки управлінський статус-кво не змінився, завдання правоохоронних органів – розслідувати те, хто і навіщо напхав "жучків" до кабінету голови ДБР. От тільки тут-то й виявляється, що розслідувати нема чого. Бо для того, щоб вийти на слід злочинця, треба ретельно вивчити самі записи. А їх якраз і нема. З цієї самої причини перевірити автентичність розмов Труби також немає можливості.

"Для того, щоб перевірити записи, потрібні їхні оригінали. Якщо їх немає, що ми можемо перевіряти? Ні оригіналів записів, ні обладнання, на яке було зроблено ці записи", – бідкається генпрокурор Руслан Рябошапка.

Що ж, у давнину казали "нема тіла – нема діла". Нині, в епоху діджиталізації, це прислів’я вже не актуальне. Нема носія – нема й слідства, так казати, мабуть, правильніше. А що ж в такому разі є? Тільки Телеграм-канал. А з його допомогою із корупцією не поборешся. Хіба що імітуючи.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>