Повернення Саакашвілі: Якого "джина" випускає Зеленський

Повернення Саакашвілі: Якого "джина" випускає Зеленський
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Сьогодні ввечері рейсом із Варшави до Києва прилітає Міхеіл Саакашвілі. Про це повідомив він сам, уточнивши час приземлення літака – 17:15. Напередодні, 28 травня, президент Володимир Зеленський відновив своїм указом українське громадянство Саакашвілі. Відтак повернення політика відбудеться на цілком законних підставах.  

Більшість експертів вважає, що крок Зеленського вмотивовано його електоральною боротьбою з Петром Порошенком. Плюс бажанням довести свою зверхність усій "старій гвардії", зокрема й міністру МВС Арсену Авакову. Останній свого часу запевняв, що нога Саакашвілі ніколи не ступить на українську територію. Між тим вже доволі скоро – після дострокових парламентських виборів – уряд України складе повноваження перед новообраною Верховною Радою. І для Зеленського буде критично важливим взяти під свій контроль увесь силовий блок. Однак у прагненні показати, "хто в домі господар", президент може припуститися фатальної для себе помилки. Тієї самої, яка свого часу коштувала таких нервів його попереднику Петру Порошенку.

І ім’я цієї помилки – Міхеіл Саакашвілі.

"Бультер’єр", "тигр", "куля" та "джин з пляшки"

Політолог Кирило Сазонов пропонує згадати, для чого свого часу Петро Порошенко "виписав" із-за кордону Саакашвілі й дав йому "на прокорм" "багатющу область з прокуратурою, МВС та митницею в порту".

"Це відбулося як оплата за те, що Саакашвілі мочитиме Яценюка. І Коломойського теж, а то починає брати на себе забагато. І Авакова, бо теж насторожує. І Саакашвілі мочив самозабутньо. А потім настала пора платити, і думки розійшлися. Порошенко вважав, що посади губернатора і постів у прокуратурі та МВС області для соратників достатньо. А Міхеіл Ніколозович хотів крісло прем'єра і фракцію для своїх у Раді. Був посланий і заходився мочити Порошенка. Сьогодні його знову привозить до України Зеленський. З тими самими завданнями. Можна передбачити фінал? Легко!" – пише Сазонов на своїй сторінці у ФБ.

Він називає Саакашвілі бультер’єром та застерігає: "Історія ходить по колу. І автори цього сценарію щиро вірять, що цього разу міна вибухне, але їх не зачепить. Наївні такі, аж навіть шкода".

Новини за темою

А представник громадської організації "Реанімаційний пакет реформ" Віктор Таран зазначає, що Зеленський затіяв із Саакашвілі дуже небезпечну гру, однак якщо він подужає здобути в ній перемогу, то "керуватиме країною довго й щасливо". Запускаючи скандального політика в Україну, Зеленський створює проблеми кільком ключовим гравцям: "Авакову (бо він давній ворог колишнього грузинського президента), Тимошенко (бо це прямий конкурент на посаду прем’єра), Коломойському (бо з ним Саакашвілі воював, ще будучи на посаді голови Одеської ОДА)".

"У цій ситуації Зеленський повинен стати рівновіддаленим арбітром, намагаючись по черзі стравлювати всіх з усіма. Якщо у нього вистачить досвіду та навиків – це дозволить йому пересварити всю політичну еліту між собою, а самому зайняти позицію гаранта. Якщо не вийде – він отримає війну, коли всі-всі-всі: Аваков, Тимошенко, Коломойський, Саакашвілі, Порошенко та інші об’єднаються проти нього. І тоді йому буде не до сміху", – резюмує Таран.

Однак не все так просто, й, можливо, не варто робити із Зеленського людину, яка не відає, що творить. "Повернення Саакашвілі пов'язано з кількома моментами. По-перше, це відчуття справедливості, бо Володимир Зеленський вважає, що із Саакашвілі розправилися. По-друге, із-за кордону Зеленському могли надати певні рекомендації. По-третє, Саакашвілі окошиться з критикою на Петра Порошенка і стане особистим тигром Порошенка, буде його постійно атакувати, знижуючи рейтинг політичних проектів, які проростуть з блоку БПП", – коментує для нашого видання політолог Руслан Бортник.

"Ви можете як завгодно ставитися до Саакашвілі, але те, що з ним зробив Порошенко, є беззаконням в усій красі. Зрозуміло, що всі чекають від нового президента скасування незаконних рішень старого. І, власне, він це й зробив. До речі, це відповідь усім "аналітикам", що прогнозували протилежне. Ну, і я не впевнений, що самому Зеленському від цього повернення буде простіше. З іншого боку, ігнорувати очевидний факт політичної розправи з боку попередників – теж не годиться. А щодо претензій правоохоронців до Саакашвілі, то повернення громадянства їх не скасовує. До того ж це збільшує можливості для слідчих дій", – вважає політолог Петро Олещук.

І все-таки Зеленський дуже сильно ризикує, зазначає експерт Українського центру громадянських досліджень Ігор Рейтерович: "Повернення Саакашвілі – це додаткове джерело нестабільності, причому не тільки під час парламентської кампанії, а й після неї. Бо суб'єкт – абсолютно некерований і вкрай амбітний. І ті, хто думає, що його можна просто використовувати, як ручного песика, проти колишнього президента, глибоко помиляються. На місці найближчого оточення Зеленського я би на всякий випадок приготувався до різкої зміни риторики й об'єктів критики, оскільки ми маємо справу з кулею зі зміщеним центром тяжіння: начебто знаєш, де вона увійде, але бозна, де вийде і що при цьому рознесе".

"Ну що, Мишко повертається. Особливо хочу привітати всіх, хто його мочив і викидав. Повірте, це людина з політичною хваткою бультер'єра, він всіх їх дістане. Тим паче, що він – відпочилий, злий і готовий до боротьби. Коли Мишко тільки переїхав до України і став губернатором Одеси, я написав: випустили джина з пляшки. Тепер випустили розлюченого джина з пляшки", – резюмував на своїй ФБ-сторінці колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчилава.

"Поїм борщу з пампушками"

Тим часом сам Саакашвілі стверджує, що їде до України з достатньо скромними намірами. "Поїм борщу з пампушками. Серйозно. Мені дуже хочеться це зробити. І подивлюся на новий міст у Києві", – говорить він в інтерв’ю радіо "Свобода". "У мене немає жодних політичних амбіцій, тому що я був вже на всіх посадах, я все бачив. Я буду дуже обережним, коли буду на щось погоджуватися. Я через це проходив, я бачив, як це видається, і я не рвуся ні на які посади", – додає Саакашвілі в ефірі "112 Україна".

Зауважимо, що дуже показовим моментом у цьому його монолозі є фраза про обережність, з якою він буде "на щось погоджуватися". Річ у тім, що поки екс-президенту Грузії нічого не пропонують – жодних посад або членства в політичних партіях. Ба навіть більше: теоретично проти Саакашвілі можуть почати розкручувати кримінальну справу, порушену ще наприкінці 2017-го, адже в Україні його підозрюють у спробах захоплення державної влади. Фігурантом дев’яти кримінальних проваджень Саакашвілі є й у себе на батьківщині – в Грузії. Але там, щоправда, йдеться про корупцію.

І хоча всі опозиційні до Петра Порошенка політики буквально аплодують поверненню Саакашвілі, на сьогодні невідомо, щоб він вів з кимось перемовини про спільну участь у парламентських виборах абощо. "Говорила тоді, скажу і зараз: позбавлення Міхеіла Саакашвілі українського громадянства було політичною помстою з боку Петра Порошенка. Правове свавілля і кричуща несправедливість. Але ж ми з вами знаємо, що справедливість є, за неї варто боротися! Рада, що сьогодні справедливість відновлено, і Міхеіл Саакашвілі знову громадянин України", – написала Юлія Тимошенко у соцмережі.

Дещо стриманішим був лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко, який не оминув нагоди нагадати: він і сам би відновив статус-кво щодо Саакашвілі, якби став главою держави. "Міхеіл Саакашвілі отримав незаконно і брутально відібране в нього українське громадянство. На президентських виборах я пообіцяв це зробити, в разі обрання – одним із перших указів. Правильне рішення, підтримую", – зазначив Гриценко у соцмережі.

За "відновлену справедливість" президента Зеленського похвалив і його попередник Леонід Кравчук. Він, однак, тонко натякнув на те, що окрім моральної сатисфакції Саакашвілі нічого в Україні не отримає. Ба навіть і розраховувати на подібне він не має права. "Тут є один момент: президент завжди повинен працювати на своїй землі, на своїй батьківщині. Коли він переселяється до іншої країни, то він є емігрантом, хоче він цього чи ні. Тому я не думаю, що в Україні президент Саакашвілі може претендувати на високу або найвищу посаду", – сказав Леонід Макарович в ефірі "112 Україна".

Натомість особливі надії на Саакашвілі покладає нардеп Сергій Лещенко. "Найближчими днями Саакашвілі повернеться до України, і процес очищення політики від корупційних схем і саботажу епохи Порошенка заграє новими фарбами", – написав Лещенко у своєму Телеграм-каналі.

А на Фейсбуці додав таке: "Повернення Саакашвілі – це чорна мітка не стільки Порошенку, скільки Луценку. Оцінку Порошенку дав народ, звільнивши його з посади президента. Попереду на нього чекає хаотична спроба зачепитися в політиці та виклики на допити. Він намагатиметься обдурити нас ще раз на виборах, але колишнього впливу не досягне. А ось Луценко вирішив прикинутися шлангом і прикипів до посади генпрокурора (…) Тепер Саакашвілі повертається. Це скидається на ляпас Луценку. Навіть не так – це видається так, ніби розлюченого лева випустили на розтерзання гієни".

Марні сподівання

Чи розтерзає "лев" "гієну" і чи стане Саакашвілі "персональним тигром" для Порошенка – наразі невідомо. Але в президентській партії "Слуга народу" колишньому грузинському лідерові сказали прямо: тут він своєї політичної кар’єри не побудує. Новий очільник цієї партії – радник Зеленського Дмитро Разумков – заявив на "112 Україна" про те, що нинішні правила виключають членство Саакашвілі в будь-якій політичній силі.

"Якщо я не помиляюся, там є обмеження. Він не може потрапити до списку будь-якої партії, бо в рамках чинного законодавства він повинен був би прожити 5 років на території України. Він прожив чотири і, напевно, менше, тому що цей проміжок часу – він теж випадає з цього часового циклу", – сказав Разумков. Але уточнив: якщо буде бажання, Саакашвілі може спробувати взяти участь у цьогорічних парламентських виборах в іншому форматі. Для висунення своєї кандидатури за мажоритаркою "необов'язково бути членом партії, але інші обмеження відіграють важливу роль", – додав він.

Та попри те, що в "Слузі народу" Саакашвілі елегантно вказали на двері, з відмовою він не змириться. "Яку посаду Зеленський дасть Саакашвілі? Він викликає полярно протилежні думки, але він талановитий організатор виборчих кампаній у час, коли Зеленському необхідно створювати партію з нічого перед виборами, призначеними на липень. Здивуюся, якщо він не стане частиною його парламентської кампанії", – пише у Твітері журналіст Тhe Economist Ян Бейтсон.  

До речі, повернення Саакашвілі до України викликало неабиякий резонанс серед представників іноземних масмедіа і, зокрема, в англомовному сегменті Твіттера. "Існує чимала ймовірність, що Саакашвілі через кілька років очолюватиме протести проти Зеленського", – твітує Джона Фішер, кореспондент BBC у Києві.

"Цього не уникнути: чекаємо на політичну бійку між Зеленським та Саакашвілі, скажімо, за 2-3 роки", – зауважує політолог Тарас Кузьо

Що ж, і два-три роки – термін також немалий. Як відомо, Петро Порошенко впевнений у тому, що вже за рік йому випаде нагода знову поборотися за президентське крісло. Тож і половини каденції чинного президента Зеленського цілком достатньо для того, щоб наміри героїв сьогоднішньої історії стали ясними та зрозумілими. Тим часом Міхеіл Саакашвілі вже летить в Україну, бо, як переконує Державна прикордонна служба, підстав для того, щоб завадити йому це зробити, нема.

Тож далі буде?..

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>