banner banner banner banner

Повернення на Близький Схід: Навіщо прем'єр-міністр Японії їде до Ірану

Повернення на Близький Схід: Навіщо прем'єр-міністр Японії їде до Ірану
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе відвідає Іран з офіційним візитом 12-14 червня і проведе переговори з президентом Хасаном Роухані та верховним керівником аятолою Алі Хаменеї. Вперше за останні 40 років глава уряду Японії ступить на перську землю. У 1978 році - за рік до ісламської революції і повалення шахського режиму - прем'єр-міністр Японії Такео Фукуда відвідав Іран. Країна висхідного сонця почала приділяти більше уваги Близькому Сходу з ряду причин.

Посередницька місія

Візит Абе до Ірану збігся зі зростанням напруженості довкола цієї країни. Генеральний директор МАГАТЕ Юкія Амано заявив, що Іран збільшив обсяги виробництва низькозбагаченого урану, який використовують як паливо для ядерних реакторів, а в разі подальшого збагачення може застосовуватися для виготовлення ядерної зброї.

На початку травня президент Ірану Хасан Роухані пообіцяв не дотримуватися обмежень, передбачених Спільним всеосяжним планом дій у галузі виробництва збагаченого урану, якщо через 60 днів Велика Британія, Франція і Німеччина не переконають США скасувати санкції проти його країни. Для початку іранський президент пообіцяв збільшити виробництво урану, а потім і ступінь його збагачення.

Новини за темою

Збагачений до 20% уран застосовується для виготовлення ядерних зарядів. У 2015 році Іран, США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Росія і Китай підписали Спільний комплексний план дій, також відомий як ядерна угода, що передбачає заморожування іранської ядерної програми в обмін на скасування міжнародних санкцій.

США вийшли з ядерної угоди торік. У 2018-2019 рр. вони відновили санкції щодо нафтового, банківського і металургійного сектора Ірану через небажання режиму аятол виконати ряд вимог.

Держсекретар США Майк Помпео зажадав від влади ісламської республіки надати МАГАТЕ інформацію щодо військової складової ядерної програми, дати доступ агентству до всіх ядерних об'єктів, припинити збагачення плутонію, закрити легководний реактор, припинити розроблення балістичних ракет, зокрема й носіїв ядерних боєголовок.

Ізраїльська розвідка "Моссад" розсекретила науково-дослідний проект "Амад", який реалізовувався Іраном на початку нульових з метою створення ядерного заряду для балістичної ракети. Також Помпео вимагає від Тегерана припинити спонсорувати терористичні організації і шиїтські угруповання, поважати суверенітет сусідніх країн, вивести іранські війська із Сирії та звільнити з ув'язнення всіх громадян США.

У різні часи в Ірані було заарештовано американо-арабських бізнесменів Бакіра і Сіамака Намаз, американця іранського походження Карана Вафадарі, американо-китайського дослідника Ксі Ванга, онкохворого каліфорнійця Майкла Вайта. Їм висунули всілякі звинувачення, починаючи від шпигунства і закінчуючи образою аятоли Хаменеї.

На думку генсека Кабміну Японії Єсіхіде Суга, в планах Абе переконати владу Ірану пом'якшити позицію щодо проблемних питань, дотримуватися ядерної угоди та конструктивної лінії заради збереження регіональної стабільності. Абе вирішив відвідати Іран невдовзі після візиту президента США Дональда Трампа до Японії в травні цього року.

Оскільки США та їхні європейські партнери виявилися безсилі переконати іранців повернутися до дотримання ядерної угоди, вони вирішили покластися на свого найближчого далекосхідного партнера. Посол США в Японії Вільям Хагерті заявив, що Трамп впевнений у тому, що зусилля Абе виявляться продуктивними і приведуть до прогресу. Токіо виступить як посередник між США і Тегераном у кризі, що розгортається на Близькому Сході.

Новини за темою

До закінчення ультиматуму Роухані залишилося менш ніж місяць, а ситуація на Близькому Сході загострюється. Тегеран відмовляється виконати вимоги Вашингтона, незважаючи на те що європейські партнери припинили купувати іранську нафту й утрималися від створення механізму платежів в обхід США, не прийняли пропозицію іранців відмовитися від розрахунків у доларах і працювати за бартерною схемою (нафта в обмін на європейські товари).

Спонсоровані Тегераном єменські хусити в травні-червні здійснили атаки з використанням начинених вибухівкою безпілотників на нафтопровід "Схід-Захід", аеропорт у місті Джизан у Саудівській Аравії (регіональний союзник США). У травні нафтоналивні танкери із Саудівської Аравії, ОАЕ і Норвегії зазнали пошкоджень після зіткнення з невідомим предметом в Оманській затоці. Трамп розпорядився додатково відрядити на Близький Схід 1,5 тис. американських військовиків у відповідь на провокаційні дії Ірану.

Угодний парламентер

Невипадково на переговори з Роухані та Хаменеї поїхав саме Абе. Він не є представником західної християнської цивілізації, світським арабом чи сіоністом, які викликають роздратування і недовіру в іранських духовних осіб. Японський прем'єр вже спілкувався з іранським президентом на полях сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку у вересні 2018 року.

На відміну від американців та європейців, Абе не сприймає Іран як загрозу безпеці на Близькому Сході. У розмові з Роухані він наголосив, що Іран відіграє конструктивну роль у підтримці стабільності регіону.

Японія напрацювала репутацію надійного торговельно-економічного партнера у відносинах з Іраном. Донедавна Токіо був одним із найбільших покупців іранської нафти (5,5% в японському імпорті чорного золота).

Японія посідає п'яте місце серед партнерів Ірану з експорту. Понад 60 років в Ірані працює Японське агентство міжнародного співробітництва, яке інвестувало 998 млн дол. в охорону природи, медицину, гуманітарну галузь.

Абе спробує переконати Роухані та Хаменеї утриматися від відновлення ядерної програми, позбавити США підстав для продовження санкцій, виконавши їхні вимоги. Можливо, японський прем'єр розраховує підготувати ґрунт для американо-іранських переговорів. У травні 2019 року Хаменеї відмовився вести переговори з американським президентом.

Однак Трамп заявив 5 червня, що незважаючи на вірогідність збройного конфлікту, він воліє провести переговори з іранською стороною. За допомогою своєї участі в переговорах з Іраном Абе розраховує зміцнити діяльність МАГАТЕ, яка стежить за виконанням умов ядерної угоди. З 2009 року посаду директора МАГАТЕ обіймає японський дипломат Юкія Амано.

На противагу Москві та Пекіну на Близькому Сході

Можливо, США підключили Японію до переговорів з Іраном, щоб розбавити вплив Росії і Китаю на політичний курс ісламської республіки. Токіо виступає як глобальний політичний гравець, а не тільки як економічний важкоатлет. Абе бере на себе роль громовідводу в американо-іранському протистоянні та робитиме ставку на м'яку силу переконання. Іран зустрічає вороже все, що рекомендує робити Захід.

Тегеран і Москва працюють у парі на Близькому Сході: надають військову допомогу режиму Башара Асада в Сирії, виступають за витіснення американського впливу в регіоні. Росія постачає до Ірану озброєння.

Новини за темою

В умовах протистояння зі США, Ізраїлем і Саудівською Аравією Іран іде на зближення з Китаєм семимильними кроками. На сьогодні Китай є найбільшим торговельно-економічним партнером Ірану. Частка Ірану становить 10% у китайському імпорті нафти.  

Обидві держави виступають за багатополярний світ. Їх об'єднує ідея протидії американській гегемонії у світі. Іранські власті зацікавлені в участі ісламської республіки в реалізації китайського транспортно-інфраструктурного проекту "Новий Шовковий шлях".

Свої інтереси

Колишній японський дипломат Муніхіко Міяке не сумнівається, що справжньою метою візиту Абе до Ірану є обговорення спільних двосторонніх питань. Однак без скасування санкцій США обидві країни не зможуть розвивати повноцінні відносини у галузі бізнесу. Із солідарності з Вашингтоном Токіо припинив купувати іранську нафту. Проте енергетично залежна Японія має інтерес до інвестування в нафтогазовий сектор Ірану.

Сторони можуть обговорити перспективи співпраці у цьому напрямі. У 2000 році Японія вела переговори щодо розроблення нафтового родовища Азадеган (26 млрд барелів нафти). У 2004 році було досягнуто угоду з Національною іранською нафтовою компанією щодо інвестування Японією 75% коштів, необхідних для розроблення цього родовища. Проте угода так і не відбулася через запровадження міжнародних санкцій проти Ірану.

Японія експортувала до Іран продукцію транспортного і загального машинобудування, обладнання для транспортних засобів. Для Японії є вигідним скасування санкцій проти Ірану передусім через економічні інтереси.

Новини за темою

Проте не варто переоцінювати дипломатичний талант Абе. Японський прагматизм і політичний іслам – речі несумісні. Якщо іранці виконають усі вимоги американців, то втратять реноме регіональної сили і захисника шиїтів Близького Сходу.

Ісламська республіка Іран - це авторитарний режим військовиків та ісламістів, який протягом 40 років свого існування грає на страхах некритично мислячих мас перед зовнішньою загрозою з боку США, Ізраїлю, Саудівської Аравії. Для іранських військовиків є вигідними і участь країни в сирійському конфлікті, і значні витрати на оборону.

В Ірані немає серйозної опозиції режиму аятолл, а найменші прояви інакомислення жорстко присікаються тамтешніми органами держбезпеки. Не виключено, що переговори Абе з іранськими лідерами з приводу ядерної угоди можуть закінчитися декларативними заявами без практичного наповнення. У всякому разі потуги японського прем'єра переконати президента РФ Володимира Путіна повернути частину Південнокурильських островів до складу Країни висхідного сонця закінчилися нічим.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>