Потреба чи забаганка: Як працюють дитячі садки для дорослих

Здається, жарт "поверніть мене в дитячий садок, погодуйте, покладіть спати" - вже не перлина гумору, а реальність

Потреба чи забаганка: Як працюють дитячі садки для дорослих
Фото з відкритих джерел

Здається, жарт "поверніть мене в дитячий садок, погодуйте, покладіть спати" - вже не перлина гумору, а реальність

В Брукліні, районі Нью-Йорка, понад рік діє дитячий садок Preschool Mastermind для дорослих, які хотіли б відчути себе дітьми. За словами засновниці Мішель Джоні, дитячий садок був задуманий, щоб дорослі могли "ненадовго випустити на волю дитину, що всередині нас". Директор садочка сподівається, що його відвідини навчать нью-йоркців легше ставитися до життя, стати більш впевненими в собі і просто добре провести час.

Таку неординарну ідею підхопили і в Росії. Нещодавно новосибірський програміст Євген П’ятковський відкрив в одному зі спальних районів "столиці Сибіру" перший у місті дитсадок для дорослих. За словами автора, на цю ідею його надихнула власна дитина: "Моя дочка із задоволенням відвідує  дитячий садок. Ми з друзями якось теж міркували над тим, коли відчували себе щасливими, і зійшлися на думці, що щастя було дуже давно, в дитинстві. Звідси виникла ідея дитячого садка для дорослих".

Він зазначив, що багато людей, в основному офісні працівники, в пошуках можливості розслабитися і хоча б один день провести за межами звичного ритму життя перепробували різні квести, психологічні тренінги і так далі. Дитячий садок для дорослих, за його словами, - гідна альтернатива.

Дотримується такої думки й Ірина Хохлова, ініціатор аналогічного проекту в Актау, Казахстан, що нещодавно розпочав свою роботу. Дитячий садок отримав назву "Крила ангела".

Новини за темою

"Зараз ми стикаємося з тим, що батьками стали діти 90-х років, які росли в період, коли їхнім батькам доводилося багато працювати, а дітям залишатися вдома самим. І зараз вони елементарно не вміють грати зі своїми дітьми. Вони не знають, що з ними робити. Наш заклад допоможе всім бажаючим повернутися в дитинство, наповнити себе дитячими емоціями, новими силами та енергією дитинства. Сподіваємося, що наші відвідувачі, занурившись в атмосферу дитинства, зможуть вилікуватися від стресу", – зазначила Ірина Хохлова.

Що ж пропонують своїм відвідувачам садочки для втілення в життя такої дитячої дорослої мрії?

В садочку  Preschool Mastermind, під час занять, які проводяться раз на тиждень, "діти" грають, малюють, ліплять із пластиліну, майструють вироби, а іноді навіть ходять на екскурсії. Тут є тиха година і полуденок, а також батьківські збори, на які "діти" повинні запросити двох дорослих на свій вибір.

На сьогодні в групі лише 6 осіб, серед них юрист, програміст і письменник. "Дитячий садок" коштує зовсім недешево. Залежно від фінансових можливостей вихованцям пропонується заплатити від 333 до 999 доларів.

За словами П’ятковського, відвідувачам Новосибірського дитячого садка пропонують традиційну їжу дитячих садків СРСР – каші, запіканки, какао. Займатися з "дорослими дітьми" будуть вихователі реальних дитячих садків. У групах з десяти осіб, які приблизно підбираються за віком, відвідувачі будуть співати, ліпити з пластиліну і займатися іншими видами творчості.

Фото з відкритих джерел

"Ви давно проводили день без телефону чи спали вдень? А тут все це є, і людям, як мінімум, буде цікаво провести таким чином день", – говорить автор проекту, зазначаючи, що дитсадок працює за попереднім записом і поки інтерес проявили чоловіки віком від 28 до 40 років і жінки від 23 до 30 років. Вартість одного дня перебування – 3 тисячі рублів (орієнтовно 1300 гривень). У планах Євгена П’ятковського - відкрити такі дитсадки в Москві і Санкт-Петербурзі.

Дорослих "дітей" в садочку "Крила ангела" чекають уроки музики і хореографії, дворазове харчування і різноманітні цікаві заняття. У майбутньому в дитячому садку для дорослих планують відкрити групи для літніх людей, де можна буде залишати літніх бітьків, щоб їм було забезпечено догляд.

Новини за темою

"Вікових обмежень в нашому дитячому садку немає, до нас можуть приходити всі: від 20 років і старші. Якщо у нас буде багато охочих ходити в дорослий дитячий сад, ми будемо ділити групи за віком. Поки ми будемо працювати у вихідні з 09:00 до 17:00 години, а якщо будуть охочі відвідувати групи для літніх людей, ми готові працювати і в будні", – розповіла Ірина Хохлова. Про вартість занять в даний момент не повідомляється.

Чи можливий такий проект в Україні і які його перспективи?

Зважаючи на прагнення українського суспільства іти в ногу зі світовими тенденціями, організація подібного стартапу, на перший погляд, - питання часу. Однак воно безпосередньо залежить від соціальних проблем в країні. І не заходячи далеко, це проблема наповнення тих же садочків, але дітьми.

За різними даними, на сьогодні в Україні в черзі у дитячі садочки приблизно 90 тисяч дітей. Тільки у Києві батьки понад 14 тисяч дітей очікують можливості влаштувати дитину в дитсадок. Передбачається, що покращити ситуацію зможе новий санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, прийнятий в травні 2016 року. Введення в дію нового санітарного регламенту буде сприяти відкриттю нових дитячих садочків та дозволить вивести у правове поле ті з них, які зараз працюють нелегально. Тому беручи до уваги цей факт, скоріш за все, найближче майбутнє в нашій країні пройде під девізом "дитсадочки – для дітей".

Більш перспективним для України та інших країн пострадянського простору може виявитися стартап на тему літнього табору для дорослих. Подібний проект набирає популярності в США і має назву "табір без вожатих" (Camp No Counselors). Його  засновник – 33-річний Адам Тіхауер з Канади.

Фото з відкритих джерел

Поки що це невеликий, але зростаючий бізнес, який проводить "дорослі" зміни в літніх таборах. Вони дуже схожі на дитячі зміни – ті ж ігри і пригоди. Але є дві істотні відмінності: тут дозволено алкоголь і вечірки допізна. А ось спати, як і раніше, потрібно в загальних будиночках. Адам зазвичай проводить свої "табори без вожатих" до і після шкільних канікул – якраз в той час, коли табори пустують.

Новини за темою

Кожна зміна триває три дні і зазвичай проходить у вихідні. У табір може заїхати до 200 осіб. Середній вік відпочивальників – 30 років. "Путівка" в такий табір зазвичай коштує 575 доларів. Але за ці гроші учасники купують пакет "все включено", так що їм не треба витрачатися на їжу та напої. Керують "Таборами без вожатих" 8 штатних і 15 позаштатних співробітників. Але є один нюанс. Кожен, хто хоче потрапити на зміну, повинен заповнити опитувальник з даними про себе, а також надати адреси своїх акаунтів в соцмережах. За цими анкетами компанія потім відбирає 200 осіб, які можуть заїхати в табір.

Глава відділу масових заходів компанії Дейв Кушнер пояснює: "Оскільки місць в таборі небагато, ми робимо так, щоб на зміну потрапляли ті 200 осіб, які більше за інших хочуть там опинитися". "Ми хочемо бути певними, що всі учасники зміни будуть поважати особистий простір один одного і не будуть проявляти ненависть та інший небезпечний негатив. Ми пишаємося тим, що у нас не було бійок, особливо з огляду на те, що у нас постійно працює бар", – говорить він.

Чому у такого формату більше шансів?

По-перше, у більшості сучасних дорослих, які родом із СРСР, і їхніх дітей, яким багато про нього розповідалося, літній табір викликає романтичні асоціації. Це період юності, який значно яскравіший за манну кашу в дитсадку, а тому позитивний психологічний ефект буде потужнішим.

По-друге, це доступно. Головне - знайти підходящий табір, базу відпочинку або зручну територію, де можна розбити наметове містечко. З останнім може пощастити більше, адже природа у нас прекрасна.

Слід зауважити, що попри відсутність єдиного загального проекту з метою повернути дорослих у дитинство, в Україні час від часу відбуваються заходи подібного характеру. Зазвичай їх проводять або психологи, або молодіжні організації та спільноти у вигляді тренінгів, семінарів, літніх кількаденних таборів. Різноманітність занять та способів втілення дорослої дитячої мрії залежить від організатора заходу. Вартість участі в таких проектах в середньому від 500 грн. Зазвичай повідомлення про проведення таких заходів розміщуються в інтернеті або роздаються у вигляді флаєрів, що інколи дає можливість знижки, а то і взагалі безкоштовної участі.

Фото з відкритих джерел

Найпопулярнішими в Україні є сімейні табори, де дорослі можуть і дитинство згадати, і налагодити контакти з власними дітьми. Враховуючи сучасні українські реалії, був організований проект виключно для дорослих – Центр реабілітаційної підтримки учасників АТО в Харкові на базі дитячого табору заводу "ФЕД". Як повідомляє прес-служба Харківської ОДА: "Тут бійці будуть проходити 14-денний курс реабілітації, розроблений психологами, які працюють з військовослужбовцями, в тому числі й на передовій. Проект реалізований благодійним фондом "Сестра милосердя АТО" за підтримки ДП ХМЗ "ФЕД" та Харківської облдержадміністрації".

Новини за темою

Якщо 14 днів курсу для бійців не вистачить, то програму реабілітації розширять і до 20 днів, якщо треба, і до 30 днів. Для того щоб потрапити в реабілітаційний центр, бійці повинні дотримуватися лише однієї умови – забути на 14 днів про вживання алкоголю. Фахівці реабілітаційного центру будуть створювати всі умови "щоб бійці, які повернулися із зони АТО, занурилися в дитинство і відчули себе скаутами".

* * *

Як бачимо, за можливість поспати вдень чи поласувати манкою з грудочками треба чимало заплатити. Та чи матиме це успіх? В Європі і США, де є практика мати власного психолога і відвідувати різноманітні тренінги, можливо, з часом ідея дорослих дитсадочків та "таборів без вожатих" вийде за межі Брукліна А от в країнах пострадянського простору є загроза того, що це стане черговою забавкою для тих, хто і без спеціальних для того умов може випустити на волю своє внутрішнє маля, головне - забути потім прописати його забаганки в декларацію про доходи.

Богдана Ключник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>