banner banner banner banner

Посміємося над "слугами": Хто може ховатися за маскою Джокера?

Посміємося над "слугами": Хто може ховатися за маскою Джокера?
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Тривалий час пранкерство в Україні обмежувалося дзвінками пенсіонерам, яких лякали тим, що їхній син чи донька потрапили в аварію або затримані поліцією. Нині прийшла пора піднімати шахрайство на новий рівень. Останній час політиків тероризує дехто на ім’я Джокер. Жертвами його "розіграшів" стають депутати з фракції "Слуга народу", причому з тієї її частини, яка не пов’язана із Ігорем Коломойським. Одначе Джокер з’явився не вчора – вперше він змусив говорити про себе у 2017-му, коли "Страна.ua" отримала від нього особисте листування 46 нардепів з приводу темників, які їм розсилали з адміністрації президента. Тоді, щоправда, Джокер звався інакше.

Можна припустити, що за Джокером стоїть людина, яка "не любить" Порошенка і частину команди Зеленського. На перший погляд, її постать проглядається з достатньою очевидністю. Але не все так просто. По-перше, тому, що епізоди 2017 та 2019 років можуть бути і не пов’язані. По-друге, тому, що Джокер непрофесійно провалив власну місію, засвітивши себе надто рано. Експерти неохоче говорять про пранкера – у версіях щодо його особи надто легко помилитися. "Хто такий Джокер? Та ним може бути хто завгодно – і в середині фракції "Слуга народу", і поза нею", – зауважує політолог Кость Бондаренко. Додамо від себе, що коріння Джокера може проростати не тільки поза фракцією, але й поза країною. Детальніше – у нашому матеріалі.

П'ять жертв "блазня"

Джокер з’явився (у нинішньому своєму амплуа) біля місяця тому. Першою його жертвою став "слуга народу" Михайло Радуцький. У листуванні з ним пранкер обговорив виплати зарплат у конвертах для народних обранців. Спілкування нібито мало місце 17 вересня, але компромат у свій Телеграм-канал, створений за день до того, Джокер виклав лише 1 листопада.

"З Михайлом Радуцьким обговорювали, що потрібно платити депутатам зарплати "в конвертах". Це було 17 вересня. А вже сьогодні у нас є докази, що депутати "Слуги народу" отримують гроші в конвертах", – прокоментував Джокер.

Цікаво, що сам Радуцький підтвердив факт такого листування. Він розповів, що йому почали надходити повідомлення з незнайомого номера, який був записаний як "хз". Депутат припустив, що це може бути хтось із його знайомих, тому й охоче вступив у діалог. Спілкуючись з пранкером, Радуцький зазначив, що чотирьох тисяч доларів в якості офіційної зарплати для нардепів було б досить. Визнаючи факт такого діалогу, Радуцький тим не менш заперечує, що його колеги отримають незаконні доплати.

Наступним під приціл Джокера потрапив Богдан Яременко – також член президентської фракції. Перед тим Яременку "пощастило" вляпатися у гучний секс-скандал. У стінах парламенту він листувався із повіями та цікавився їхнім прайсом і асортиментом послуг. Коли журналісти оприлюднили знімки цих листувань, Яременко відразу назвав усе провокацією та звинуватив у ній працівників ЗМІ.

Втім, за декілька годин настрої Яременка різко змінилися: він прибрав зі свого "Фейсбуку" допис про провокацію і натомість розмістив там вибачення. За свою поведінку він перепрошував у сім’ї, фракції та навіть у президента. До каяття грайливого нардепа буцімто доклав руку Джокер, який цього разу представився генпрокурором Рябошапкою і нажадав від  Яременка, аби той припинив клеїти дурня. Яременко послухався і дав задній хід, але потім – коли обман розкрився – знову пригрозив медійникам кримінальним переслідуванням.

Третім тренажером для Джокера став Микола Тищенко. Цьому нардепу від "Слуги народу" Джокер так само назвався Рябошапкою. А відтак влаштував з ним задушевну розмову про події в політиці. Тищенко охоче "купився" і почав бомбардувати співрозмовника повідомленнями, в яких описував складну внутрішню ситуацію у фракції "Слуги народу". Тищенко пожалівся і на складнощі із бізнесом, а потім приступив до критики однопартійців. Так, "окремим п*здицем" у партії він назвав ексгендиректора "Плюсів" Олександра Ткаченка.

Із Тищенком Джокер також погомонів про зарплати в конвертах і порадив не роздавати однофракційцям їхні "премії" надто відкрито. На що Тищенко наївно попросив поради, як зробити так, щоб це не надто впадало в око.

З четвертим адресатом Джокер змінив тактику. Він більше не був генпрокурором Рябошапкою, він став скандальним нардепом Максимом Бужанським. Псевдо-Бужанський завітав у телефон до Володимира В’ятровича, котрий пройшов до Ради по списках "Європейської солідарності" замість Ірини Луценко, і в нецензурних висловах пригрозив йому розправою. 

Новини за темою

У В’ятровича вистачило розуму не вступати у полеміку з Джокером, але скріншот погроз він таки виклав у соцмережі. Що в свою чергу обурило Бужанського справжнього. Експерти вважають, що випадок з В’ятровичем випадає з ряду інших витівок Джокера, і це може свідчити про "російській слід" у цій справі, адже навряд чи хтось з українських політиків використав би факт потрапляння до парламенту "батька" декомунізації. 

П’ятий епізод, де фігурував Джокер, пов’язаний із заступницею міністра інфраструктури Олександрою Клітіною. Ким представився Джокер своїй візаві цього разу, він не уточнив. Але кимось достатньо впливовим – настільки, аби обіцяти чиновниці, що вступиться за нею перед "Вовою". Листуванню з Клітіною передувало інша порція компромату – видання "Страна" опублікувало запис балачок "слуг народу" у Кривому Розі, де згадувалося, що одна із заступників міністра отримала свою посаду "через ліжко". Згодом у Телеграм-каналах заявили, що йдеться саме про Клітіну.

Джокер порадив "постраждалій" не сидіти, згорнувши руки, а негайно опублікувати на "Фейсбуці" щасливе родинне фото і спростування брудних чуток. Що вона і зробила. "Ваш слуга поспілкувався із заступницею міністра інфраструктури – героїнею секс-скандалу криворізької сходки. Нічо так. Слухняна", – прокоментував Джокер.

Цікаво, що досвід Радуцького, Тищенка та Яременка нічому не навчив довірливу дівчину. Якоїсь миті Клітіна, щоправда, засумнівалася, а чи дійсно її співрозмовник той, за кого себе видає. Але як і попередні жертви Джокера, вона, зрештою, повірила йому на слово.

Хто за лаштунками?

Тим часом Джокер пообіцяв, що своє перше інтерв’ю він дасть виданню theБабель, котре належить Ігорю Коломойському. До сих пір на зв’язку із пранкером була лише "Страна.ua". Таким був вибір самого Джокера, бо він, мовляв, знав, що цей ресурс опублікує всі його гарячі та викривальні новини найбільш оперативно.

Заступниця головного редактора "Страни" Світлана Крюкова пояснила, що Джокер вийшов на них через посередника. "Ми зустрілися, він розповів, що Джокер хоче зі мною познайомитися. Посередник сказав, що Джокер хоче вийти на публічний ринок і показав мені, з чим. Я знала Джокера раніше, але не як Джокера, ми отримували від нього через посередника темники з внутрішніх чатів адміністрації президента. Він або група людей, які представляються як Джокер, зламували пошти та листування", – говорить вона.

Що ж стосується theБабель, то з цим ресурсом Джокер спілкується за посередництвом електронної пошти. Втім, спілкування поки що доволі скупе. Джокер пояснив, що вирішив представлятися Рябошапкою невипадково. "Мені здається, в нашій країні багато хто б хотів мати довірчі відносини з генпрокурором. Я це легко довів", — написав пранкер.

Про себе він розповів лише те, що раніше працював у сфері кіноіндустрії, а зараз почав записувати пранки. "Ні, з політсилами не співпрацюю. Але готовий співпрацювати з журналістами. Я маю контакти з різними людьми і в поле моєї уваги потрапляють не тільки люди, повʼязані зі "Слугою народу", — написав Джокер.

Отже, хто такий Джокер? Над розгадкою цього нібито активно працюють в СБУ. В кожному разі, ще один відомий Телеграм-канал – "Розвідник" – написав, що офіс президента доручив Службі безпеки України вирахувати персону Джокера. Джерело theБабеля в правоохоронних органах вважає, що цей персонаж – "з компанії Крюкової і [головного редактора "Страни.ua" Ігоря] Гужви".

"Правоохоронні органи не зверталися в редакцію, але мені передали привіт, сказали, що я скоро можу з ними зустрітися, – коментує Крюкова. – Люди, які є моїми джерелами в різних правоохоронних органах, намагаються зʼясувати, хто такий Джокер. Люди з ОП намагалися дати зрозуміти, що якщо це я їх розігрую, це спричинить наслідки. Вони намагалися зʼясувати, хто це, отримати телефон посередника й вийти на Джокера".

"Я не знаю, хто такий Джокер, але якби знала, то я б нікому не сказала, тому що він цікавий тим, що ніхто не знає, хто він", – заявила Крюкова в ефірі телеканалу NewsOne. "Причина популярності пранкера Джокера в тому, що людям завжди подобається підглядати в замкову щілину і переглядати чужі листування. У всі часи це викликало великий інтерес. До того ж в уряді дуже багато нових людей, які допускають помилки", – додала вона.

Так-то воно так, але, як говорить керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов, в свідомості українця давно вкоренився той факт, що нардепи не дуже сумлінні. Поки що не були доведені серйозні проступки, тому авта, переписані на батьків, листування з пранкерами і секс-скандали не сприймаються настільки критично.

Пожартували і годі

"Кажуть, що це Богдан грає у такі ігри, – заявляє Золотарьов. – Бо він зацікавлений в тому, щоб понизити рейтинг депутатів, знищити їхню репутацію і у такий спосіб підняти власну значимість в очах президента".

"Інша версія, – продовжує він, – що людина може бути пов’язана з правоохоронним середовищем, про це свідчать технічні моменти всієї операції. Навіщо це силовикам? Тут все просто. Пан Зеленський не є героєм роману СБУ або прокуратури, бо, власне кажучи, Рябошапка розвалив прокуратуру остаточно. Гадаю, що силовики можуть бути в контакті з політиками і запустити таку гру".

А от Кирило Сазонов пропонує дивитися на внутрішньополітичні розбірки. "Як на мене, найбільш вірогідною версією є версія "внутрішня", – зауважує він.  "Розберемося, по кому б’є Джокер? Наприклад, по Тищенку, котрий не приховує, що у нього жорсткий принциповий конфлікт з Дубинським. А він – один з ключових гравців у групі Коломойського. Є удар і по Корявченкову – в епізоді, де він обіцяє "дах" поліції (аудіозапис із Корявченковим опублікував не Джокер, а виключений з СН нардеп Антон Поляков. – Авт.). Таким чином, страждають люди, орієнтовані на Зеленського або на Разумкова. Тобто опоненти Коломойського, які, за щасливим збігом, "відгрібають" по повній програмі. Тому за постаттю Джокера, цілком ймовірно, стоять сили, пов’язані з "Приватом".

Версія про те, що Джокер – це "продукт" Ігоря Коломойського, є популярною на рівні із версією про "російський слід". Одначе заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко вважає, що "це може бути навіть якийсь аматор. Доки про Джокера не було відомо, він мав можливість випитувати у співрозмовників інформацію. Але коли він себе засвітив, його можливості звузилися", – переконаний Петренко.

"Тепер його канал почне помалу загинатися, – прогнозує він, – вже зараз його останні записи стають все менше і менше цікавими. Джокер себе вже вичерпав, тож якби це була серйозна спецоперація, він би для початку назбирав з десяток кейсів, а потім почав їх видавати. А так накал пристрастей у його каналі падає, і тому це явно не довгострокова гра".  

В чомусь Петренко правий – Джокер нібито й справді втрачає інтерес до власного прожекту. В п’ятницю 22 листопада у його Телеграм-каналі з’явився ще один запис – скрін листування з нардепом Романом Іванісовим. Депутата від "Слуги народу", звинуваченого у зґвалтуванні, пранкер зумів "розвести" також, проте повідомив про це коротко і без того ентузіазму, який був у нього ще нещодавно.

"Цей депутат разом з друзями зґвалтував малолітню дівчинку. Згідно вироку суду, він значиться як організатор, тобто виступав паровозом. Отримав всього 3,5 року і був помилуваний президентом Кучмою на прохання його впливового батька. Тепер він – обличчя нової влади, і не має наміру з неї йти. Він вирішив домовлятися і залишатися при владі. А я вирішив "підбадьорити" цього покидька і поспілкувався з ним годину назад від імені високопоставленого чиновника з ОП", – написав Джокер.

У те, що за Джокером стоїть випадковий аматор, котрий діє з "любові до мистецтва", виключає  Кирило Сазонов. "Надто серйозний технічний рівень тут задіяно. Тут працюють представники спецслужб – або діючі, або ветерани", – припускає він.

А між тим у фракції "Слуга народу" – неабиякий переполох. Воно й зрозуміло, бо ж невідомо, кому напише Джокер наступного разу. Депутат Олександр Дубінський вже звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, аби прокурори вирахували того, хто назвався очільником ГПУ. "Я вважаю, що це вже питання державної безпеки, хто міг "клонувати" номер генпрокурора від його імені, і чи є це листування справжнім", – сказав Дубінський.

Але це офіційно. А неофіційно ситуація з пранкером Дубінського щонайменше веселить. "Олександр Корнієнко особисто перевіряв телефони у мене, у Максима Бужанського і ще ряду колег – підходив і ніби раптово заглядав: а ну покажи!" – розповідає Дубінський пресі.

"Шукають пожежники, шукає міліція, але поки знайти ніхто не може, а мені подобається ця стилістика: розумію, що працює суперпрофесіонал, так класно тролити – це ж треба вміти!" – тішиться він. Самого Дубінського, до слова, пов'язують з Телеграм-каналом "Темний лицар". Там немає суперсенсацій, але багато іронії з приводу поточної ситуації, при цьому стилістика постів дуже нагадує манеру письма Дубінського.

Втім, всім анонімам недовго лишилося бути анонімами. "Є ряд маркерів. Починаючи з семантики, тобто слів, які використовує автор, закінчуючи темами, які висвітлюють на каналі. У світі, де є доступ до великих масивів даних, штучного інтелекту, анонімним на 100% бути неможливо", – вважає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Що ж, Джокер й справді не буде ховатися під маскою вічно. Або він піде з гри, або його інкогніто розкриють. Хоча поки що це нікому не вдалося.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>