banner banner banner banner

Порошенко, зрада, ДБР: хто запустив "качку"?

Порошенко, зрада, ДБР: хто запустив "качку"?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Важкі часи настали для "колишніх". Командувач Військово-морських сил України адмірал Ігор Воронченко, екссекретар Ради нацбезпеки й оборони Олександр Турчинов та п'ятий президент України Петро Порошенко можуть отримати підозри в державній зраді через те, що було дано команду на проходження українських вояків Керченською протокою, повідомляє на Фейсбуці Вікторія Сюмар, депутатка від фракції "Європейської солідарності". 

Новини за темою

Водночас в.о. директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов у коментарі "Українській правді" цю інформацію спростовує. Спростовує її і Офіс генпрокурора, куди також звернулася "УП". Цікавий нюанс: ДБР не відхрещується від "керченської" справи як такої. Це провадження існує, кажуть у ДБР, воно було відкрито ще за часів Романа Труби, але процесуальні рішення на кшталт видачі підозр ніхто ухвалювати не планує.

Додамо від себе: поки не планує. А що буде далі? Не минуло й місяця, як інша правоохоронна структура – НАБУ – закрила одну зі справ, порушених проти Порошенка. Тоді здавалося, що фортуна посміхається колишньому президенту. Тепер посмішку змінив загрозливий оскал, але незрозуміло, хто ховається під маскою.

Чи то влада (а конкретніше – президент Зеленський, який записав Порошенка у свої довічні вороги), чи то опозиція, яка імітує переслідування? Власне, за словами Соколова, весь гармидер довкола неіснуючої підозри – справа рук близьких до Порошенка кіл, які, мовляв, "хочуть використати подібний сценарій для розгортання протестів у Києві".

Але чи дійсно все так і є?

А все так добре починалося…

Згадаємо, як спільне зі "слугами народу" голосування за відкриття ринку землі принесло голові фракції "Європейської солідарності" Петру Порошенку відчутний профіт. 1 квітня, тобто буквально наступного дня після голосування, НАБУ закрило одне з кримінальних проваджень, порушених проти експрезидента.

Добре зваживши всі за і проти, НАБУ вирішило, що Порошенко більше не причетний до привласнення мільярдів Януковича. Раніше Нацбюро підозрювало Петра Олексійовича у розтраті коштів офшорної компанії Wonderbliss Ltd шляхом спецконфіскації 1,5 млрд дол., арештованих на рахунках Віктора Януковича. Тепер на цю справу в послужному списку Порошенка поменшало.

Але НАБУ – не ДБР. Держбюро розслідувань так просто своїх позицій не здає: у звіті відомства за 2019 рік йдеться про те, що в провадженні ДБР перебуває 20 кримінальних справ, де фігурує Петро Порошенко. Наприкінці лютого ДБР погрожувало привести силоміць, якщо Петро Олексійович не перестане ігнорувати виклики відомства і не з’явиться на допит. Порошенко прийшов сам, і тут з’ясувалося, що слідча Держбюро, до якої його так наполегливо викликали, перебуває у відпустці.

Одним словом, гра на нервах обіцяла бути довгою і захопливою, але ситуативна підтримка "слуг" із боку "ЄС" у важливому для президентської фракції "земельному" питанні нібито поклала край переслідуванням колишнього глави держави. Але виявилося, що це не так, і "марлезонський балет" триває. Ба навіть більше: витанцьовується зовсім інший сценарій, відмінний від тих, що були досі.

Особлива справа

Справа про проходження українських кораблів Керченською протокою, який мав місце 25 листопада 2018 року і завершився ув’язненням 24 наших моряків (всіх їх у вересні 2019-го зміг визволити Володимир Зеленський), стоїть осторонь від решти обвинувачень, що лунали на адресу Порошенка.

"Більшість справ проти Порошенка мають антикорупційний характер. І лише оця плюс іще одна мають такий собі псевдопатріотичний характер, що й буде використано командою Петра Порошенка, щоб казати: ось, його переслідують як борця з Росією. Тобто за державницьку патріотичну діяльність, а не за те, що крав гроші з бюджету", – коментує для 112.ua директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Водночас він зауважує, що справа "може бути качкою", а може – й ні. Але якщо це не "качка", а правдива інформація, то тимчасовий глава ДБР про неї може і не знати. "Соколов спростовує, але він не є аж настільки втаємниченою у подібні справи людиною. Тобто це може бути правдою, а, може, й ні. Побачимо, як розвиватиметься ситуація, хоча ця справа – щодо кораблів та моряків – є однією з найменш перспективних справ у тій низці справ, де фігурує Порошенко. Бо там є зовсім прості справи, із серії "вкрав – сів": це і "Ленінська кузня", і підписання кадрових призначень всупереч забороні суду", – нагадує Бортник.

"Найпевніше, такої справи не існує, – припускає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. – Не думаю, щоб влада за неї взялася. Але влада може хотіти, щоб Порошенко спокійно реагував на ті чи інші її рішення й не надто заважав. І оце саме і є таке заспокійливе".

"Якщо качку запустила опозиція, то її мотиви є зрозумілими. По-перше, згуртувати людей навколо Порошенка. По-друге, показати себе жертвою переслідувань. По-третє, підвищити активність західних партнерів, які Порошенка бережуть і які неодноразово просили не чіпати його", – додає експерт.

Із Карасьовим не згоден політолог Кирило Сазонов: "Таке обвинувачення (на адресу Порошенка) проробляли і не раз обговорювали в провладних політичних колах, тому що є чітка настанова: притягнути до відповідальності як Порошенка, так й інших українських політиків, які сильно дратують Москву. І використати для цього будь-який привід".

president.gov.ua

Водночас Сазонов теж здивований тим, що для удару по Порошенку використали саме "керченську" справу. "Парадокс: перед виборами так багато говорили про корупцію Порошенка, що здавалося, щойно його приберуть від влади, його одразу розвінчають як людину, яка весь цей час сиділа на мішках із золотим запасом України. Але минув рік, а результату ніякого нема. Був прокурор "свій на 100%", зараз прокурор свій, мабуть, на 200%, глава ДБР – теж свій, а щодо корупції все так само нічого нема", – дивується Сазонов.

Ти не один

А заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко звертає увагу на цікавий нюанс: вперше поруч із іменем Порошенка в обвинуваченнях на адресу "попередників" фігурують інші імена. "Досі в усіх обвинуваченнях на адресу попередньої влади концентрувалися на одному Порошенку і це дозволяло ліпити з нього такий собі образ ворога. Долучення до нього Турчинова та Воронченка свідчить про розмивання персональної відповідальності", – зауважує він.

Петренко не виключає того, що більшість дивідендів від нового витка "терору" отримає саме Порошенко: "Це більше гра не влади, а опозиції. Тепер опозиція прийняла м’яч на своє поле й отримала можливість говорити: дивіться, нас переслідують".

"В українців є набір персоналій, які асоціюються з патріотизмом. У цьому пулі й Порошенко. Коли його починають переслідувати, то переслідувачі втрачають патріотичний електорат, їх автоматично записують у проросійські сили", – переконаний Петренко.

Новини за темою

І це – також на руку об’єкту переслідувань. Бо "що ближче місцеві вибори, то більше зіткнень між основними суперниками й тим важливіше для них продемонструвати, яку нішу вони займають". Зеленський, таким чином, іде у "нехорошу" нішу, яку обсіли несправедливі правителі, що мстяться опонентам, тоді як Порошенку випадає шанс очиститися від попередніх підозр.

А присутність поряд із ним Турчинова посилює цей шанс. Про це вже в коментарях нашому виданню каже Кирило Сазонов. "Те, що в цих обвинуваченнях фігурує Турчинов, означає, що справа йде за лінією Єрмака, який намагається підіграти Москві. Турчинов, Аваков і Яценюк – це ті люди, які викликають найбільше роздратування в українських кураторів Росії", – вважає він.

Заговорено на поразку

Водночас Сазонов зазначає: в чиїх би інтересах не розкручували "керченську" справу, в суді вона буде цілковито програшною. Якщо діло взагалі дійде до суду.

"Юридичних перспектив ця справа не має жодних. Звинувачувати головнокомандувача українського флоту за те, що він спрямував українські катери українськими ж водами, – це викликає лише сміх. Але як новина ця інформація декілька днів поживе, причому ось ця перша новина буде завжди крутішою за ту, яку може дати у відповідь Порошенко. Тобто якщо він почне виправдовуватися чи обурюватися, це видаватиметься менш цікавим. Фраза "Подивіться, до чого дійшов Зеленський" звучить не так гостроцікаво, як "Порошенка звинувачують у держзраді". Той, хто нападає, завжди вражає, бо в нього – ініціатива", – переконаний Сазонов.

"Державна зрада – це така тонка матерія, довести яку в суді майже неможливо. Натомість для новин, для піару виглядатиме прекрасно: дивіться, колишнього президента звинувачують у державній зраді. Заголовки вразять весь світ. Треба розуміти, що нинішня команда мислить категоріями шоу-бізнесу: жарт "зайшов", народ аплодував, ну і добре. А що далі? А далі – наступний жарт. Генерування таких яскравих новин і є метою президентського офісу. Вони прекрасно відволікають від карантину, від безробіття, від того, що у людей закінчуються гроші", – наполягає експерт.

Та якщо Сазонов вважає, що за "керченську" справу влада взялася задля шоу, "жарту" чи просто яскравої новини, то Руслан Бортник натякає на те, що Банкова не мала бодай якогось чіткого плану. Там, можливо, навіть інтуїтивно не усвідомлюють, що своїми діями здають козирі супернику. Це, звісно, за умови, що новина про підозри ДБР – не дезінформація.

"Навіщо береться свідомо програшна справа? На неї є запит, є політична боротьба довкола цього питання, є привід попрацювати, але підсвічування саме цієї справи зіграє на розфокусовування уваги довкола корупційних обвинувачень на адресу Порошенка", – каже Бортник.

"Притягнення сюди ще й Турчинова з Воронченком має посилити політичне звучання справи. Мовляв, ще одного великого патріота та відомого військовика притягують до відповідальності, щоб помститися їм за їхню позицію. Я не стверджую, що таким був задум від самого початку, але саме так це спрацьовує. Тепер ця справа об’єднує проти влади і сили Порошенка та Турчинова, і військове середовище", – продовжує експерт.

Замість постскриптуму

Та хто би не запустив інформацію про "керченську" справу, ясно одне: "дружбу" між "Слугою народу" та "Європейською солідарністю" поставлено під питання. "Чи будуть депутати від "Європейської солідарності" голосувати проти рішень "Слуги народу"? У більшості випадків – так, але якщо їхні інтереси перетнуться, то спільні голосування цілком можливі", – вважає Богдан Петренко.

Того, що тимчасові союзи між цими двома фракціями все ще ймовірні, не виключає і Кирило Сазонов. "Ситуаційна більшість у парламенті ще збереться. Хоча би тому, що частина "Слуги народу" і "Європейська солідарність" мають спільний зуб на Коломойського", – вказує він на одну з причин.

Загалом перед місцевими виборами політичні сили демонструватимуть неабияку активність та припускатися помилок (так, без цього не обійдеться). Але чого точно не буде, так це їх (виборів, - ред.) скасування – навіть під приводом карантину чи другої хвилі коронавірусу, яку деякі вчені прогнозують на осінь.

"Відтермінувати місцеві вибори не вийде, для цього треба ухвалювати зміни до Конституції. І хоча карантин дав можливість ухвалювати рішення, що суперечать Конституції, зокрема й обмежувати права людей, всі розуміють просту річ: що довше триватимуть такі жорсткі методи, то меншою буде підтримка влади", –  говорить Богдан Петренко.

Але жорсткі методи стосуються не лише загальної обсервації, але й політичних опонентів президента Зеленського. Останній ніяк не збагне, що християнська настанова любити ворогів своїх інколи може бути приладом доброго піару, який цілковито обеззброює суперника. І навпаки: його активний пресинг дає йому тактичні переваги. Про це вже не сказано в Біблії, але написано в підручниках з політології. А до них одному з "провідних світових лідерів" (за словами Юлії Мендель) бажано час від часу зазирати.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>