banner banner banner

ПОМПЕОзно: Як пройшов візит держсекретаря США і навіщо він приїздив до України?

ПОМПЕОзно: Як пройшов візит держсекретаря США і навіщо він приїздив до України?
111

Наталія Лебідь

Журналіст

Майк Помпео, державний секретар США, відбув свій візит до Києва так, як годиться. Окрім зустрічі з Володимиром Зеленським, він побував у шпиталі, де провідав поранених військовиків. А також привітав митрополита Епіфанія з подальшим визнанням у світі ПЦУ. Але приїзду Помпео передував скандал з американською журналісткою Марі Луї Келлі. Її держсекретар вилаяв за питання про Україну, а наприкінці спитав, чи дійсно вона вважає, що американцям не байдужа наша держава. Тож очевидно, що Майку Помпео цілковито однаково, визнають ПЦУ чи не визнають – йому нема діла і до решти речей, про які говорив чи якими цікавився.

Що, в принципі, є нормальним. Як відзначає російський політолог Андрій Піонтковський, Захід ніколи не буде більш проукраїнським, ніж сама Україна. (Між іншим, президент Зеленський жодного разу не провідав поранених). А відтак рівень очікування від візиту Помпео зокрема та від Сполучених Штатів в цілому варто знизити. Але розібратися у тому, навіщо на київських теренах побував держсекретар США – необхідно.

111

Зупинка на вимогу

Майк Помпео був в Україні проїздом. Вибравшись з Вашингтону, чиновник вирішив вбити одним пострілом чотирьох зайців. Адже після Києва він вирушив до Білорусі, а після Мінську поїде до Казахстану та Узбекистану. "Україна буде лише зупинкою під час турне Помпео, проте цей нюанс не варто драматизувати, як і доволі складне емоційне тло навколо двосторонніх відносин, яке спостерігається зараз у Сполучених Штатах", – зауважує в авторській колонці політичний оглядач Євген Магда.

Вирушаючи до Києва, Помпео заявляв, що очікує зустрічей з командою президента Зеленського та обговорення "цілої низки важливих питань щодо європейської безпеки". Крім того, за словами держсекретаря, йтиметься про "важливі зусилля, яких Сполучені Штати й Україна продовжуватимуть докладати разом у боротьбі з корупцією в цій країні". Помпео також наголосив, що обговорить американську підтримку, "необхідну українському народу для того, щоб він мав вільну й незалежну націю".

Подібні моменти були відображені під час дводенного (себто доволі довгого за дипломатичними мірками) візиту Помпео. Однак держсекретар США злукавив би, якби сказав, що їде тільки за цим.

Політолог Тарас Паньо відзначає, приміром, що якби Помпео справді хвилювали безпекові питання, формат перемовин був би інакшими. "Хоча б тому, що подібні речі передбачають тривалу підготовку за дипломатичними каналами, зустрічі якихось робочих груп, попередні розмови уповноважених осіб, тощо. Натомість в Києві зараз і посла американського немає, не те що активних контактів".

Про посла – дещо згодом, а поки про справжню причину приїзду Помпео. "В реальності держсекретар США поспішає до України щоби гасити політичну, а не військову пожежу. І пожежа та не в Києві, а у Вашингтоні", – пише Паньо на сторінках depo.ua. Експерт нагадує: "Нікуди не зникла проблема імпічменту Трампа, скандал довкола Йованович, до якого прямо причетний Помпео, і ціла купа темних історій, в яких задіяні Джуліані і Парнас, Луценко і Шокін, і ще багато-багато політиків та посадовців".

111

Власне, через "темні історії" візит Помпео і затягнувся: із майже 100-відсотковою впевненістю можна стверджувати, що, окрім офіціозу, держсекретар США мав низку неформальних зустрічей, покликаних знівелювати український слід в американському імпічменті.

Демонстрація чесних намірів

Бо масла у вогонь імпічменту лише доливають. Свою лепту у роздмухування полум’я привнесла публікація уривків із поки не виданої книги Джона Болтона, ексрадника Дональда Трампа з національної безпеки. Уривок з неї був опублікований на шпальтах The New York Times. У книзі йдеться про те, що Майк Помпео не лише був проти рішення президента заблокувати військову допомогу Україні, а й висловлював занепокоєння через дії особистого адвоката Трампа — Рудольфа Джуліані.

Після подібних одкровень у характері Помпео заплутуєшся остаточно. З одного боку, він є лояльним до президента США і вважає, що американцям байдужа Україна. З іншого ж, у приватних розмовах Помпео виступав проти блокування військової допомоги Україні, а через незгоду з президентом у них нібито погіршилися стосунки.

Погіршення відносин ресурсу TIME підтвердили відразу три джерела у Республіканській партії США. В статті видання йдеться про те, що Трамп незадоволений Помпео: той, мовляв недостатньо захищає президента США у справі щодо імпічменту та не контролює своїх працівників у Держдепі, які свідчили проти Трампа. У зв’язку із цим Помпео планує скласти обов’язки державного секретаря, після чого спробувати виграти вибори до Сенату, балотуючись від штату Канзас

І все таки, як би не похитнулася взаємна довіра та симпатія між Трампом та Помпео, останній прибув в Київ якраз для того, щоб переконати всіх у такому: 1) Трамп не проти допомагати Україні – без шантажу та додаткових умов, 2) двостороння співпраця триватиме, і Україну ніхто не скидає з рахунків, 3) у російсько-українській війні прихильність Сполучених Штатів незмінно залишається на боці України.

Зрештою, створення "правильної" картинки вигідно не лише Трампу, але й Помпео також. І не лише у контексті президентського імпічменту, але й з урахуванням політичних амбіцій самого держсекретаря та його подальших кар’єрних планів.

111

Саме тому Помпео багато говорив у Києві про підтримку України – у дипломатичному та інвестиційному сенсах. Зокрема, він запевнив, що американські санкції щодо Росії будуть продовжені, аж поки територіальна цілісність України не буде відновлена.

"З січня 2017 року ми надали більш ніж один мільярд доларів допомоги у галузі безпеки. Це зобов’язання зберігається. Ми зберігатимемо підтримку для дипломатичного вирішення спровокованого Росією конфлікту в Україні, і ми зберігатимемо фінансову підтримку для безпеки України", – сказав Помпео.

Чого не зробив держсекретар

Проте, окрім подібних декларацій, невирішеними під час приїзду Помпео лишилися три важливих питання.

Перше – це візит президента Зеленського до Сполучених Штатів. Українську сторону туди, м’яко кажучи, не закликали.

У Києві Майку Помпео поставили запитання, чи дійсно розслідування щодо сина Джо Байдена було тією умовою, яку Дональд Трамп ставив перед Зеленським для організації його офіційного візиту до Вашингтону? На що Помпео сказав, що жодних умов не ставилося, і такий візит готується. "Між нашими країнами є багато роботи, наші команди обговорюють всі ці можливості. Ми бачимо економічні можливості для американських підприємств, ми говорили про це", – відповів держсекретар. І як бачимо, відповів доволі ухильно.

У свою чергу, Володимир Зеленський заявив, що готовий до такого візиту "хоч завтра". Але його "завтра" ще не настало і невідомо, чи настане взагалі. Хоч б з огляду на завершення каденції Дональда Трампа і неоднозначні перспективи останнього на повторне президентство.

"Помпео надіслав сигнал, що Трамп досі не готовий прийняти президента України Зеленського у Білому домі. Зеленський все ще не отримав запрошення на зустріч у Білому домі. Зеленський наголошував, що така зустріч надіслала би сигнал Москві", – твітнув продюсер каналу MSNBC Кайл Ґріффін, коментуючи матеріал видання The New York Times про візит Помпео до Києва.

Друге важливе і невирішене питання – це не призначений до України новий посол США. Нагадаємо, що після звільнення з цієї посади Марі Йованович місце залишається вакантним. Можливо, припускає Євген Магда, іще одним мотивом приїзду Помпео якраз і була "розвідка на місцевості" перед "десантуванням" в Україну нового посла.

"Очевидно, що без особистого зондажу шефом американської дипломатії (з урахуванням його досвіду перебування на чолі ЦРУ) неможливо буде визначити кандидатуру наступного посла США в Україні. Як відомо, на неї претендують колишній військовий Кіт Дейтон та кадровий дипломат Філіп Рікер. Проте будь-хто з них не зможе вступити на свою посаду раніше весни 2020-го, адже потребуватиме затвердження Конгресом", – пише Магда на сторінках Радіо Свобода.

Однак, якщо такий зондаж і мав місце, він був непублічним і належить якраз до закритої частини візиту Помпео.

Третій пункт у переліку незроблених справ – це не призначення Сполученими Штатами свого спецпредставника замість звільненого у вересні 2019-го Курта Волкера. Прикметно, що під час зустрічі з Помпео Володимир Зеленський нагадав держсекретарю про цю прогалину. "Сьогодні я висловив надію, що США будуть більш активно залучені до процесів мирного врегулювання на сході України і деокупації Криму, завдяки призначенню з цих питань окремої посадової особи з Державного департаменту США", – сказав Зеленський.

111

Тим часом в Америці негативно поставилися до того, що Помпео не відпасував цей м’яч і не відповів Зеленському нічого конкретного. "У Києві Помпео не назвав наступника Курта Волкера. Послаблені дипломатичні зусилля США (щодо України) – це чергова серйозна послуга Москві. Це подальший доказ відходу від політики підтримки України, якої США дотримувались після 1991-го року", – зазначив віце-президент аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace Ендрю Вейс.

Замість післямови

Висновки, які можна зробити після завершення візиту Майка Помпео, полягають в наступному. Україна перебуває в асиметричній залежності від Сполучених Штатів: нам Америка потрібна більше, аніж ми їй. Що, втім, не є ні для кого секретом. І все таки США не відмовляються від демонстрації впливу навіть на ті країни, котрі не входять до числа їхніх першочергових стратегічних інтересів. Що, власне, і довів візит Помпео.

Можливо, це не дуже добрі новини, але є й інші. Фраза, яку Помпео сказав незадовго до візиту – про те, чи є діло американцям до України, це – свідчення того, що подібні настрої починають поступово заволодівати американським істеблішментом.

Ось це і є великою проблемою для України та її політикуму. Чи готова влада до її вирішення? З цього приводу було б корисно послухати Володимира Зеленського, і не "хоч завтра", як каже наш президент, а просто сьогодні – тут і зараз. 

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>