banner banner banner banner

Помер Жоао Авеланж: Біографія одного з найвидатніших футбольних чиновників

В історію Авеланж увійде не тільки як геніальний менеджер, але і як скандаліст і корупціонер. Він посварився з Пеле, став фігурантом численних скандалів і журналістських розслідувань. В ході війни з Пеле, в 90-х главою бразильського спорту, Авеланж навіть погрожував Бразилії недопуском на Чемпіонат світу 1998 року

Помер Жоао Авеланж: Біографія одного з найвидатніших футбольних чиновників
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

В історію Авеланж увійде не тільки як геніальний менеджер, але і як скандаліст і корупціонер. Він посварився з Пеле, став фігурантом численних скандалів і журналістських розслідувань. В ході війни з Пеле, в 90-х главою бразильського спорту, Авеланж навіть погрожував Бразилії недопуском на Чемпіонат світу 1998 року

У бразильському Ріо-де-Жанейро, де повним ходом йде Олімпіада, в одній з лікарень помер видатний футбольний функціонер Жоао Авеланж. Екс-президент Міжнародної федерації футболу (ФІФА) прожив 100 років і покинув цей світ через важку пневмонію. Авеланж – особистість велика, але дуже неоднозначна. Його звинувачували в корупції, в перетворенні футболу в бізнес, але в той же час в честь Жоао проводять футбольні турніри, його ім'ям називають стадіони, навіть зараз олімпійці в Ріо змагаються на Олімпійському стадіоні імені Жоао Авеланжа.

112.ua пропонує пригадати шлях Жана-Марі Фостена Гедефруа де Авеланжа.

Жоао Авеланж народився 8 травня 1916 року в бразильському Ріо-де-Жанейро. У своїх інтерв'ю пізніше він неодноразово визнаватися в любові рідному Ріо, його пляжам, його людям. Навіть піде в інший світ Жоао, звичайно ж, вдома, в Ріо.

Авеланж народився в багатій родині. Його батько Фостін Авеланж іммігрував до Бразилії з Бельгії, працював в якості торговця зброєю, йому належав великий маєток, що простягнувся вздовж сучасних районів Ларанжейраш, Косме Велью і Санта-Тереза. На початку ХХ століття Ріо був зовсім іншим, ніж зараз.

У школі Жоао був відмінником. Після її закінчення був прийнятий на навчання на престижний юридичний факультет Федерального університету Флуміненсе, який Жоао закінчив у віці 24 років з дипломом кандидата юридичних наук.

Після навчання Авеланж влаштувався на роботу в якості юридичного радника в компанію Auto Viação Jabaquara, яка виробляла автобуси, а пізніше став президентом-директором іншої подібної компанії Viação Комета. З часом Жоао став партнером у металургійній компанії Orwec Química e Metallurgia.

Спортом Жоао цікавився з дитячих років. А вже в 20 років, в 1936 році, він взяв участь у літніх Олімпійських іграх у Берліні як плавець. Втім, успіхів там він не здобув – не зміг подолати кваліфікацію на дистанціях 400 і 1500 м вільним стилем. На цьому олімпійська історія Жоао Авеланжа не закінчилася. У 1952 році, у віці 36 років Авеланж брав участь в літніх Олімпійських Іграх у Гельсінкі вже як член бразильської збірної з водного поло.

Фото з відкритих джерел

Після завершення спортивної кар'єри Авеланж перейшов на адміністративну роботу. Починав він як президент Федерації плавання Бразилії. Ця посада дозволила йому автоматично потрапити в Олімпійський комітет Бразилії в 1955 році.

У 1956 році він очолював бразильську делегацію на Іграх у Мельбурні.

У 1958 році Авеланж розширює поле своєї діяльності, вступаючи в Міжнародний союз велосипедистів.

Але своє місце Авеланж знайшов не в плаванні і не у велоспорті. У 1958 році він став президентом Бразильської конфедерації футболу. У той час про нього говорили як про блискучого кар'єриста, готового працювати де завгодно, лише б "вище". Футбол – це ікона бразильського спорту. Хто керує футболом, той керує Бразилією, так у країні говорять досі.

В тому ж 1958 році на Чемпіонаті світу в Швеції Бразилія в блискучому стилі стала чемпіоном світу. У складі команди виділялися такі гравці, як Пеле, Гаррінча, Вава і багато інших, що ввійшли в історію футболу. Відкриттям цієї першості був сімнадцятирічний Пеле, який досі багатьма вважається "королем футболу". У 1962 році в Чилі бразильці змогли повторити свій успіх. Кращим бомбардиром першості став Гаррінча, який забив чотири м'ячі. Його напарник Пеле вибув з чемпіонату після важкої травми в одному з перших матчів турніру.

Авеланж став на хвилю успіху. При ньому збірна вісім років утримувала титул найкращої в світі, в її складі відзначилися Пеле і Гаррінча, а натовпи бразильців, жебраків, але щасливих, обожнювали команду.

Фото з відкритих джерел

У 1963 році Авеланж вибрався ще на одну сходинку вище на своїй кар'єрній драбині. Він став членом Міжнародного олімпійського комітету. У 60-х очолювана Авеланжем федерація футболу почала готувати футбольну революцію в Бразилії. А спонукала її до цього справжня катастрофа, яка сильно підмочила блискучу репутацію Авеланжа.

На Чемпіонаті світу в Англії в 1966 році бразильську команду чекав грандіозний провал. "Селесао" виявилися не по зубах угорці і португальці, в рядах яких грав Ейсебіо. Збірна Бразилії вибула з першості вже у підгрупі, що розцінювалося не інакше як національна катастрофа. Ряд гравців був змушений деякий час залишатися в Європі, перечікуючи неспокійну ситуацію на батьківщині.

У ці роки в країні не було єдиного чемпіонату. З початку XX століття в різних штатах країни проводилися власні чемпіонати, і взаємини між футбольними асоціаціями штатів нерідко бували досить напруженими, що позначалося навіть при формуванні збірної країни. Авеланж хотів організувати єдиний чемпіонат, який би зробив бразильський футбол соліднішим і багатшим. Старт нового формату був запланований на 1971 рік. Але перед цим, у 1970 році, збірна втретє стала чемпіоном світу. У Мексиці бразильці, у складі яких знову блищав Пеле, показали футбол найвищого класу і виграли усі матчі першості. У фіналі Бразилія розгромила збірну Італії 4:1. Авторитет Авеланжа як футбольного функціонера топ-класу був відновлений.

Честолюбний Жоао не міг далі залишатися в Бразилії, яка була вже затісна для його непомірних амбіцій. У 1974 році повинні були пройти вибори президента ФІФА, і Авеланж виставив свою кандидатуру. Його суперником був чинний глава ФІФА англієць Стенлі Роуз. Щоб перемогти, Авеланжу довелося переконувати неєвропейські країни у своїй профпридатності – в Старому Світі з недовірою ставилися до занадто амбітного бразильця. Але Авеланж бачив майбутнє. Він розумів, що консервативних європейців йому не перетягнути на свою сторону, а ось азіатів і африканців – дуже навіть по силам. Авеланж будував плани, як перетворити ФІФА в машину, що володіє фінансовою міццю. Він пообіцяв відсталим за футбольними мірками країнам розширити кількість учасників Чемпіонату світу, в разі підтримки, а деяким федераціям навіть дав надію прийняти молодіжні турніри збірних. Його кампанію підтримував Пеле, їздив по світу з агітацією за Авеланжа. У підсумку Жоао підтримали 86 федерацій – світ вітав першого і поки єдиного неєвропейського президента ФІФА.

Фото з відкритих джерел

Однак є й інша версія того, як Авеланж прийшов до футбольної влади. Її головний натхненник – журналіст Ендрю Дженнінгс, який викривав корупцію в Скотленд-Ярді і МОК, шукав британський слід у скандалі "Іран-контрас" і вивчав діяльність кавказької мафії в Чечні.

"З допомогою підкупу делегатів конгресу ФІФА, що проходив під час чемпіонату світу 1974 року в ФРН, до влади прийшов Авеланж, чому чимало посприяв Хорст Дасслер з компанії Adidas. Так зароджувалася корупція у ФІФА. За допомогу в перемозі на виборах Авеланж віддячив Дасслеру, уклавши контракт зі створеною ним компанією International Sport & Leasure (ISL)", - говорить Дженнінгс.

Хорст Дасслер, син засновника концерну з випуску спортивних товарів Adidas Адольфа Дасслера, у ту пору очолював компанію, розпізнав економічний потенціал ФІФА і залучив перших великих спонсорів. План Дасслера виглядав наступним чином: залучити великі корпорації, що готові заплатити мільйони за ексклюзивний контракт. Натомість ці фірми отримують переваги в рекламі, безкоштовні квитки на матчі, право запрошувати своїх гостей на пільгових умовах, а також ексклюзивне право на використання логотипу ЧС. Стенлі Роуз противився яким-небудь планам комерціалізації футболу. І тоді Дасслер запропонував свій план Авеланжу. Тому як раз була необхідна фінансова підтримка у боротьбі з Роузом. Дженнінгс запевняє, що під час виборів глави ФІФА не обійшлося без підкупу за гроші Дасслера, тільки завдяки йому Авеланж нібито і став президентом.

Для реалізації своїх планів Авеланжу були потрібні гроші. Отримати їх можна було від спонсорів, які стоять біля дверей з вигідними контрактами. За підтримки спортивного маркетолога Патріка Неллі Авеланж зробив Adidas і Coca-Cola основними спонсорами турнірів ФІФА. Обидві компанії також фінансували витрати турнірів ФІФА, наприклад, Coca-Cola витратила на Чемпіонат світу з футболу в Аргентині в 1978 році 8 млн дол. Тоді це були серйозні гроші.

Підтримка комерційних організацій мала вирішальне значення для майбутнього Авеланжа у ФІФА. Неллі заявляв, що "гроші, які ми залучили у ФІФА через контракти з Coca-Cola, змінили вигляд федерації". Авеланж будує новий міжнародний офіс в Цюріху, призначивши професійних штатних співробітників – піарників, фінансистів, маркетологів. Штат штаб-квартири ФІФА, який становив у 1970-ті роки 12 осіб, збільшився майже в 10 разів. Збільшилася зона відповідальності організації і її комерційні інтереси, було організовано ряд нових регулярних турнірів: молодіжний (для футболістів не старше 20 років) і юнацький (не старше 17 років) чемпіонати світу, Кубок конфедерацій та чемпіонат світу серед жіночих команд, який проводиться з 1991 року.

Фото з відкритих джерел

ФІФА показувала дорогу. Інші федерації дивилися уважно, багато були готові піти за цим планом. Тріумвірат Жоао Авеланж, Хорст Дасслер і Патрік Неллі призвів до серйозних наслідків для майбутнього світового спорту.

Прибуток від продажу телевізійних прав значно збільшився. У 1987 році європейські права на наступних три чемпіонати світу були продані за 440 млн дол., права на три турніри з 1998 року (без ринку США) були продані за 2,2 млрд дол. Футбол при Авеланжі приносив ФІФА величезні доходи.

Виконав Авеланж і обіцянку, дану маргінальним футбольним федераціям. Розширення складу учасників фінальних турнірів чемпіонату світу з 16 до 24, а потім і до 32 команд і підвищення ролі збірних з Африки, Азії, Північної і Центральної Америки і Океанії, серед яких до 1974 року налічувалося лише три учасники фінальних турнірів, стало реальністю. Після кожних виборів і своєї перемоги Авеланж розширював кількість учасників ЧС, дякуючи азіатським, карибським та африканським федераціям за підтримку.

Фото з відкритих джерел

Авеланж був одним з ініціаторів проведення в СРСР чемпіонату світу з футболу серед молодіжних команд в 1985 році. Багаторічний глава російського футболу В'ячеслав Колосков зізнавався, що Авеланж завжди добре ставився до Росії і навіть відпочивав з ним разом на озері Байкал.

“У нього була цікава риса. Він ніколи в житті не знімав піджака і краватки і ніколи нічого не їв під час перельотів, навіть дуже далеких. У нього була вода, сухе печиво і величезна книжка з ребусами та кросвордами. Ми з ним багато разів літали. І навіть за 11 годин польоту він не перевдягався і не їв", - зазначав колишній президент РФС.

Проте в історію Авеланж увійде не тільки як геніальний менеджер, але і як скандаліст і корупціонер. Він посварився з Пеле, став фігурантом численних скандалів і журналістських розслідувань. В ході війни з Пеле, в 90-х главою бразильського спорту, Авеланж навіть погрожував Бразилії недопуском на Чемпіонат світу 1998 року. На тому турнірі чарівники з Ромаріо, Дунгою і Роналдо в складі зрештою дійдуть до фіналу.

Фото з відкритих джерел

У 90-х Авеланж готував собі надійного наступника. Йозефа Блаттера він запросив на роботу в ФІФА ще в 70-х. У 1998 році він передав свою спадщину Блаттеру, який остаточно перетворив ФІФА в глобальну корпорацію по зароблянню грошей. Однак, нагорода знайшла кожного з героїв цієї схеми пізніше.

У квітні 2013 року Авеланж був змушений залишити посаду почесного президента ФІФА у зв'язку з корупційним скандалом. Згідно з даними, опублікованими ФІФА, в період з 1992 по 1997 рік Авеланж і його колишній зять, екс-президент Бразильської конфедерації футболу Рікардо Тейшейра отримали великі хабарі від маркетингової компанії ISL за вигідні контракти на телетрансляції матчів чемпіонатів світу з футболу. Сума хабарів, які отримували президент ФІФА і його колишній зять з 1992 року, склала близько 41 млн швейцарських франків. Суд оприлюднив документи, з яких випливає, що отримання хабарів було звичайною практикою для структур ФІФА з 1970-х років. Так, наприклад, з 1989 по 1998 рік замішана у скандалі маркетингова компанія ISL заплатила чиновникам ФІФА не менше 123 млн швейцарських франків.

У 2012 році чиновники були визнані винними в отриманні цілого ряду хабарів від ISMM/ISL. Авеланж не піддавався судовому переслідуванню в рамках цієї справи через свій похилий вік. Пізніше американська прокуратура потопила і Блаттера, за тими ж звинуваченнями – тотальна корупція у ФІФА.

Незважаючи на всі скандали, Авеланж має безліч нагород - є кавалером ордена Почесного легіону, має урядові нагороди Бразилії, Португалії, Швеції, Іспанії та інших держав.

З 1988 по 1997 рік в Південній Америці проводився другий (після Кубка Лібертадорес) за значущістю клубний турнір з футболу, який називався Суперкубок Жоао Авеланжа (інша назва — Суперкубок Лібертадорес, в ньому брали участь всі колишні переможці головного клубного турніру континенту).

У 2000 році в Бразилії, де зірвалося проведення чемпіонату країни з футболу, був проведений Кубок Жоао Авеланжа — фактично визнається в якості чемпіонату країни того року.

Фото з відкритих джерел

У 2007 році в околицях Ріо-де-Жанейро був побудований Олімпійський стадіон Жоао Авеланжа, розрахований на 45 000 глядачів. Правда, незважаючи на повагу, яку бразильська нація відчувала до свого знаменитого земляка, в народі назва так і не прижилася. Футбольні вболівальники набагато частіше іменують арену "Енженьяо" - за назвою району, де вона була побудована. Стадіон в Уберландії Парку ду Сабія також офіційно носить ім'я колишнього президента ФІФА — Муніципальний стадіон Жоао Авеланжа.

У червні 2014 року Авеланж потрапив до лікарні з легеневою інфекцією. У листопаді 2015 року він повторно був госпіталізований з дихальними проблемами. 2 липня 100-річний Жоао Авеланж потрапив у лікарню Ріо-де-Жанейро із запаленням легенів. Ця пневмонія обірвала його життя 16 серпня 2016 року.

Сергій Звиглянич

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>