banner banner banner banner

Польський майдан: ЄС попереджає, Україна спостерігає

Брюссель демонструє Варшаві свою готовність ввести санкції і спровокувати "польський майдан", якщо партія "Закон і Справедливість" (PiS) не відмовиться від помірного євроскептицизму

Польський майдан: ЄС попереджає, Україна спостерігає
EPA

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Брюссель демонструє Варшаві свою готовність ввести санкції і спровокувати "польський майдан", якщо партія "Закон і Справедливість" (PiS) не відмовиться від помірного євроскептицизму

У Польщі виникла політична криза. У Варшаві посилюються наряди поліції за рахунок підкріплення з інших міст. Опозиційні партії "Громадянська платформа", Nowoczesna ("Сучасність"), "Польська селянська партія" в ніч проти суботи під будівлею Сейму зібрали понад 2 тис. демонстрантів. Польським правоохоронцям довелося відтіснити опозиціонерів, щоб депутати керівної партії змогли залишити будівлю парламенту.

Прем'єр-міністр Польщі Беата Шидло підкреслила, що опозиція стравлює поляків між собою і намагається самоствердитися після поразки на парламентських виборах у 2015 р. Міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Блащак бачить у виступі опозиції спробу державного перевороту. Вночі 5 червня 1992 р. в ході схожої акції було відсторонено від влади уряд прем'єр-міністра Яна Ольшевського, який перебував у конфлікті з президентом Польщі Лехом Валенсою через грубі спроби люстрації польських чиновників за законом, який вважали неконституційним.

Опозиція без права голосу

У чомусь глава польського МВС має рацію. У Польщі дійсно існує непорозуміння між владою й опозицією, яка зацікавлена відновити свій вплив на політичні процеси. За підсумками парламентських виборів 2015 р. в польському парламенті домінує одна консервативна партія "Закон і Справедливість" (PiS) Ярослава Качиньського (брат президента Леха Качиньського, який загинув в авіакатастрофі під Смоленськом). PiS займає 234 місця в Сеймі (нижня палата парламенту) і самостійно сформувала конституційну більшість. "Законники" мають карт-бланш у сфері законодавства і займають ключові міністерські пости.

Ярослав Качинський Reuters

Новини за темою

Користуючись своєю монополією на владу, PiS стала обмежувати цивільний контроль і перестала враховувати думку опозиції. Депутати від PiS проголосували за обмеження доступу ЗМІ на засідання парламенту до п'яти телеканалів. Не порадилися консерватори з опозицією, коли формували бюджет на 2017 р. PiS урізала пенсії та соціалку у зв'язку з непростими часом в економічній сфері. Незважаючи на те, що депутати від "Громадянської платформи" блокували трибуну спікера парламенту, щоб зірвати голосування, представники конституційної більшості перейшли до іншого залу і прийняли бюджет.

Об'єктом критики стало рішення PiS обмежити права Конституційного суду. Парламент Польщі прийняв закон, згідно з яким для того, щоб оскаржити відповідність прийнятих законів конституції, необхідно 2/3 більшості в конституційному суді (раніше було достатньо звичайної більшості). Опозиція вважає, що чинна влада порушує систему стримувань і суперечностей, яка притаманна демократичним режимам.

Опозиція заперечує легітимність останніх рішень парламенту. Лідер партії Nowoczesna Ришард Петру переконаний, що якщо опозиція не зможе домовитися з PiS і знайти компроміс, то в Польщі відбудуться дострокові парламентські вибори.

У польському суспільстві немає масового невдоволення чинною владою, і значна частина поляків голосувала за PiS. Основу політичної програми партії склали ідеї збільшення добробуту поляків, посилення міграційного режиму, посилення впливу католицької церкви в суспільстві, зниження залежності від зарубіжних інвестицій, ставка на місцевих виробників. Типовий економічний націоналізм в інтересах переважно побожного польського суспільства.

Влада, невгодна ЄС

Однак політичний курс PiS викликає критику з боку ЄС. Брюссель послідовно підтримує дії опозиції. Президент Європейської ради Дональд Туск, який раніше обіймав посаду прем'єр-міністра Польщі від партії "Громадянська платформа", подякував опозиційним демонстрантам за активність і закликав польську владу й опозицію "поважати людей, норми конституції та моралі". Він підкреслив, що інформаційні обмеження перетворюють демократію на диктатуру. Більш жорстким у своїх заявах виявився міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн, який запропонував ввести санкції проти Польщі, якщо чинна влада не скасує закон, що обмежує права конституційного суду. Згідно зі ст. 7 Угоди про ЄС, країна-член може позбутися права голосу в органах об'єднання у зв'язку із серйозним і постійним порушенням європейських цінностей. Можливі неофіційні обмежувальні заходи в економічній сфері. На думку міністра розвитку і фінансів Матеуша Моравецького, близько 20% інвесторів утримуються вкладати капітали в економіку Польщі до вирішення політичної кризи.

EPA

Новини за темою

Справжньою причиною тиску на PiS є помірний євроскептицизм партії у своїй політиці. На відміну від британських і французьких євроскептиків, польська влада підтримує членство в ЄС і виступає за поглиблення інтеграції в економічній та оборонній сфері. Водночас PiS проти посилення впливу наднаціональних органів ЄС і перетворення союзу на федеративну супердержаву. Польська влада робить ставку на активне військово-політичне співробітництво зі США за лінією НАТО для того, щоб розбавити вплив ЄС. PiS поділяє підходи прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який підтримує посилення влади національних органів країн-членів, які мають право не погоджуватися з директивами і рекомендаціями ЄС. Польща повинна мати самостійну позицію, що відповідає насамперед національним інтересам, а не планам Брюсселя. На думку міністра юстиції і генпрокурора Польщі Збігнєва Зебро, наднаціональні органи не повинні нав'язувати Польщі свою волю, бо такий підхід іде врозріз з "почуттями національної гордості" поляків.

Нинішній політичний курс Польщі кидає виклик загальноєвропейській єдності, підсилює позиції євроскептиків, які прагнуть пом'якшити інтеграцію в рамках ЄС. Підтримка Польщі необхідна ЄС. Польща - це шоста економіка в Європі. На Варшаву у своєму розвитку орієнтуються країни-члени, які вступили до ЄС після 2004 р., і учасники "Східного партнерства". Франція і Німеччина розглядають Польщу як центр сили в Центрально-Східній Європі та проводять спільні консультації щодо поточних проблем та перспектив розвитку європейської інтеграції у форматі "Веймарського трикутника".

Не виключено, що за допомогою антиурядових акцій опозиції ЄС розраховує скоригувати політичний курс чинної влади Польщі в своїх інтересах. Опозиційні партії "Громадянська платформа" і "Польська селянська партія", що беруть участь у демонстраціях, входять до Європейської Народної партії, яку представлено в усіх інституціях ЄС і від якої зазвичай виходять ініціативи щодо поглиблення європейської інтеграції. Брюссель демонструє Варшаві свою готовність ввести санкції і спровокувати "польський Майдан", якщо влада не відмовиться від помірного євроскептицизму в своїй політиці. Такий прецедент вже мав місце в практиці ЄС, коли окремі країни-члени ввели санкції проти Австрії. У 1999 р. за підсумками парламентських виборів в Австрії до парламенту пройшла ультраправа Австрійська партія свободи. Голова цієї політичної сили Йорг Хайдер в європейському суспільстві мав репутацію неонациста. Двосторонні санкції тривали доти, поки Австрійська партія свободи не відмовилася формувати коаліцію з Австрійською народною партією, а Йорг Хайдер добровільно не пішов у відставку з посади голови партії.

EPA

Хто краще для України?

Не варто робити однозначні висновки про те, яка зі сторін політичної кризи в Польщі найбільш вигідна для України. З одного боку, керівна партія PiS підтримує продовження антиросійських санкцій. На останньому саміті ЄС Польща і Велика Британія пропонували посилити санкції проти РФ у зв'язку з подіями в Сирії, продовжувати чинні санкції не на півроку, а відразу на рік. Президент Польщі Анджей Дуда рекомендував відмовитися від неефективних переговорів у Мінську на користь Будапештського формату з включенням в переговорний процес про мирне врегулювання на Донбасі Польщі та США. На початку грудня Україна і Польща підписали Генеральну угоду про співпрацю у сфері оборони, яке передбачає взаємодію в оборонній промисловості, дослідженнях в галузі озброєнь, модернізацію нинішнього та постачання нового оборонного обладнання в Україну.

Новини за темою

З іншого боку, не обійшлося без ложки дьогтю в українсько-польських відносинах з приходом до влади PiS. Керівна партія активно заграє з антиукраїнськи налаштованими польськими ультранаціоналістами для того, щоб об'єднати навколо себе переважну кількість електорату і послабити позиції євроскептиків, таких як партія "Зміна" Матеуша Піскорського, яка виступає за зближення з Росією в політико-економічній сфері. На догоду радикальним націоналістам польський парламент одностайно прийняв резолюцію, в якій Волинську трагедію 1943 р. визнано геноцидом, здійсненим ОУН-УПА щодо поляків. Україна ніколи не приймала антипольських законів про утиски українців режимом президента Юзефа Пілсудського, про знищення українських сіл Сагринь, Павлокома, Верховини в роки Другої світової війни. Чинна влада Польщі закриває очі на антиукраїнські акції ультраправих організацій. Під час "маршу орлят перемишльських і львівських" у Перемишлі польські ультраправі скандували "Смерть українцям". Такі інциденти стають зручним приводом для російських ЗМІ, щоб доводити, що в Польщі є сильними антиукраїнські настрої.

Марш націоналістів у Перемишлі Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Неоднозначне ставлення до України і з боку опозиції. Коли партія "Громадянська платформа" перебувала при владі, Польща підтримала Євромайдан, приєдналася до антиросійських санкцій після анексії Криму. Однак екс-президент Польщі від партії "Громадянська платформа" Броніслав Коморовський уникав гострої критики після агресії Росії в Україні. Він робив взаємовиключні заяви про те, що, незважаючи на загрози, які виходять від Росії, Польща перебуває в безпеці завдяки членству в НАТО. Хоча країни Балтії почали зміцнювати свою оборону незалежно від членства в альянсі. Броніслав Коморовський був переконаний, що зближення України з ЄС не повинно було сприяти погіршенню відносин з Росією, що загалом відповідало позиції екс-президента Віктора Януковича. У листопаді в російських ЗМІ фігурувала інформація про те, що лідер опозиційної "Польської селянської партії" Владислав Кощиняк-Очерет виступив за скасування антиросійських санкцій та відновлення торговельно-економічних відносин з РФ. Окремі бізнес-кола Польщі, які експортували продовольство до Росії, поділяють такий підхід.

Новини за темою

Погіршення відносин Польщі та ЄС іде врозріз з інтересами України. Якщо країни-члени ЄС накладуть на Польщу санкції і позбавлять права голосу в європейських інститутах, тоді Варшава не зможе лобіювати інтереси Києва, в тому числі й з питання продовження антиросійських санкцій. Багато років Польща є одним із найбільш близьких політичних партнерів України в ЄС. Варшава традиційно насторожено ставиться до Росії, розглядає її як потенційну загрозу для своєї безпеки. Польща разом з Великою Британією є одним з активних прихильників політики стримування агресії Росії в Європі.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник,

магістр політичних наук

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>