Політична криза в Іспанії: Чи можливий правий реванш?

Політична криза в Іспанії: Чи можливий правий реванш?
Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Політична криза в Іспанії досягла свого апогею. Днями прем'єр-міністр Педро Санчес з керівної Соціалістичної партії оголосив про проведення дострокових виборів до нижньої палати парламенту у квітні цього року.

Причиною такого рішення стала політична криза, що спалахнула через небажання більшості депутатів парламенту підтримати його проект бюджету на 2019 рік.

Не минуло й року після того як депутати висунули вотум недовіри колишньому прем'єр-міністру, консерватору Маріано Рахою через корупційний скандал за участю його "Народної партії", як тепер руйнується уряд його суперника - соціаліста Санчеса. Іспанцям доведеться йти на виборчі дільниці вже втретє поспіль за останні чотири роки.

Розбіжності з Єврокомісією

У корені політичної кризи в Іспанії лежать розбіжності з ЄС. Проект нового бюджету Іспанії викликав занепокоєння в Єврокомісії, яка не погодила його в листопаді 2018 року на відповідність середньостроковим цілям, зазначеним у "Пакті стабільності та зростання".

Цей документ містить правила, яких країни-члени повинні дотримуватися для проведення скоординованої фіскальної політики. Проект нового бюджету, над яким попрацювала міністр фінансів Хесус Марія Монтеро із Соціалістичної партії, передбачає виділення 345 млрд євро, що означає найпотужніше збільшення держвидатків (на 5,3%).

Новини за темою

На думку Санчеса, це необхідно для усунення наслідків світової фінансово-економічної кризи, які охопили Іспанію. Планувалося збільшити витрати на соцзабезпечення, домогосподарства та інвестиції більш ніж на 40%.

Бюджет передбачав витрати на врегулювання проблеми бідності серед молоді та надання матеріальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. У муніципалітеті Лос Пахаритос з населенням 250 тис. 60% молоді від 20-25 років свого часу було виключено зі школи.

У них досі немає досвіду роботи. Вони перебувають на утриманні своїх батьків або живуть на пенсію бабусь і дідусів. Близько 40% іспанських домогосподарств дають неправдиві показники електричних лічильників.

Іспанський уряд вирішив збільшити витрати, оскільки очікує на економічне зростання в Іспанії на рівні 2,2% на рік завдяки збільшенню цін і податків.

Монтеро збільшила прибутковий податок для громадян, чий заробіток перевищує 140 тис. євро на рік (0,5% громадян), податок на прибуток для компаній з виторгом понад 20 млн євро на рік (0,7% фірм), а також податки на цифрову активність та фінансові транзакції. Соціалісти вважають, що це принесе в скарбницю додаткові 5,65 млрд євро.

В Євросоюзі не згодні з таким підходом іспанських властей. Брюссель вимагає від Мадрида скоротити держборг, який становить 97% від ВВП. Це передбачає заходи економії, а не збільшення витрат. Брюссель не влаштовує, що іспанський уряд має намір скоротити дефіцит бюджету у 2019 році до 1,8% від ВВП, а не до 1,3%, як планувалося раніше.

В ЄС побоюються, що Іспанія не впорається навіть з цим завданням, і в 2019 році дефіцит бюджету в кращому випадку знизиться до 2,1%. Після скорочення дефіциту бюджету ЄС вимагає від Іспанії проведення структурних реформ, які вийдуть для економіки у 8 млрд євро.

ЄС зацікавлений у реформах в Іспанії для поліпшення інвестиційного клімату країни. Іспанія посідає 6-те місце в ЄС серед країн-членів за обсягом іноземних інвестицій. Близько 70% інвестицій в іспанській економіці належить компаніям з європейських країн, зокрема Голландії, Люксембургу, Великій Британії, Франції, Німеччині, Італії.

У 2017 році приплив інвестицій до Іспанії склав понад 19 млрд євро. Понад 30% іноземних інвестицій концентрується у виробничому секторі, 18% - у секторі фінансових і страхових послуг, 13% - в енергетиці, 8% - у галузі рітейлу і торгівлі. Податкова політика нинішнього уряду невигідна для великого бізнесу та іноземних інвесторів.

Соціалісти без союзників

Оскільки Соціалістична партія займає в парламенті лише 84 із 350 місць за необхідного мінімуму в 176 місць для формування більшості, уряду меншості доводиться шукати підтримки з боку інших фракцій партій, що виявилося вкрай непросто.

У парламенті присутні різношерсті в ідеологічному плані політичні сили. Серед так званих союзників фігурує альянс лівих популістів Unidos Podemos, який виступає проти заходів жорсткої економії, і партії "Об'єднані ліві Галісії", яка виступає за федералізацію Іспанії.

Ще одним партнером Санчеса є галісійська партія екологів і федералістів En Marea. Влітку 2018 року всі ці політичні сили об'єднувало бажання домогтися відставки Рахоя. Однак ситуативний альянс виявився нежиттєздатним і розійшовся по швах через розбіжності.

Незважаючи на те що Соціалістичну партію підтримує понад 27% громадян, вона може претендувати на 115-117 місць у парламенті, у неї немає реальних союзників для формування життєздатної коаліції, що підтверджує фіаско із затвердженням проекту бюджету в парламенті.

Прем'єр пообіцяв провести дострокові вибори, якщо не зможе домовитися з іншими партіями у цьому питанні. Проект бюджету соціалістів не підтримали депутати Unidos Podemos, оскільки він не відповідає їхнім цілям.

Новини за темою

Економісти Вісенсо Наварро і Хуан Торрес Лопес розробили для Unidos Podemos план економічних перетворень в Іспанії та ЄС, який передбачає більш радикальні кроки в соціальній галузі, ніж ті, які пропонують соціалісти.

Unidos Podemos обіцяють ввести в Іспанії 35-годинний робочий тиждень (7-годинний робочий день), не підвищувати пенсійний вік до 67 років (залишити 65 років) і збільшити держвидатки для потреб суспільства. Нині Unidos Podemos разом з каталонським відгалуженням та En Marea займають 67 місць у парламенті. За даними опитування SocioMétrica/El Español, лівих популістів підтримують 13,6% виборців.

Не зумів Санчес домовитися щодо бюджету з партіями каталонських сепаратистів "Республіканські ліві Каталонії" Оріола Жункераса, "Каталонська європейська демократична партія" Давида Бонвехі.

Лідер партії "Республіканські ліві Каталонії" Оріол Жункерас З відкритих джерел

Сепаратисти плекали надії, що Санчес дозволить їм провести новий референдум щодо незалежності, та підтримали його кандидатуру на пост прем'єр-міністра. Колишній прем'єр Рахой на сім місяців скасував самоврядування Каталонією після спроби відокремитися від Іспанії за підсумками референдуму щодо незалежності 2017 року.

Однак Санчес відмовився дозволити каталонцям провести повторний референдум, оскільки це суперечить конституції Іспанії, і не скасував судові процеси проти лідерів кампанії за відокремлення, зокрема й Жункераса. У грудні 2018 року в Каталонії відбулися великі антиурядові акції протесту. Каталонські партії не підтримали Санчеса незважаючи на його обіцянки щорічно виділяти Каталонії 18% коштів з держбюджету, що дозволило би місцевим платникам податків компенсувати свої відрахування до Мадрида.

Правий реванш?

У дострокових виборах в Іспанії зацікавлені правоцентристські політичні сили "Народна партія" Пабло Касадо, "Громадяни" Альберта Рівери, які не підтримали проекту бюджету соціалістів і сподіваються використовувати дострокові вибори, щоб взяти реванш.

Голова консервативної "Народної партії" Пабло Касадо З відкритих джерел

Для ЄС є вигідними дострокові вибори в Іспанії, якщо за їх підсумками відбудеться зміна розстановки сил у парламенті, повернення до влади консерваторів, чия політика є більш прийнятною для європейського бізнесу. Іспанські праві центристи відстоюють інтереси бізнесу, для яких є невигідною податкова політика нинішнього уряду.

Колишній прем'єр-консерватор Маріано Рахой вживав заходів жорсткої економії. Брюссель бачить в іспанських правих центристах противагу лівим популістам Unidos Podemos, які нині намагаються впливати на ухвалені державні рішення через соціалістів і пропонують зробити більш гнучким "Пакт стабільності та зростання", скоротити вплив Брюсселя на бюджетну політику країн-членів.

Лідер партії "Громадяни" Альберт Рівера З відкритих джерел

Європейські чиновники доклали чимало зусиль, щоб переконати коаліцію лівих популістів "Сіріза" в Греції дотримуватися заходів жорсткої економії. Для Брюсселя є невигідним прихід до влади в Іспанії аналогічних реакціонерів. Однак, за даними опитувань, в іспанських правих центристів обмежений ресурс підтримки.

За даними соцопитування GESOP, за підсумками виборів "Народна партія" може претендувати на 75-77 місць, тоді як нині має 134 місця і є найбільшою фракцією в парламенті. Негативно вплинув на репутацію "народників" торішній корупційний скандал.

Партія Unidos Podemos З відкритих джерел

Деякі члени "Народної партії" наживалися на "відкатах" від державних контрактів. Під вартою опинилися 33 бізнесмени і партійні діячі. Потенційним партнером по коаліції "Народної партії" могла би стати партія "Громадяни", яка виступає за збереження Каталонії в складі Іспанії і не підтримує політику Санчеса.

Згідно з опитуванням GESOP, їм може дістатися 44-47 місць у парламенті. Однак цього недостатньо для того, щоб контролювати більшість місць у парламенті. Розглядати як партнерів по коаліції каталонські партії складно, позаяк нині вони не в найкращих стосунках з правими центристами.

Темною конячкою прийдешніх виборів в Іспанії є ультраправа партія євроскептиків і противників міграції Vox. Вона може стати першою ультраправою політичної силою, яка пройде до парламенту після 1975 року.

З 1939 по 1975 рік при владі в Іспанії перебувала ультраправа партія "Іспанська фаланга" каудільо Франсіско Франко. За даними опитування GESOP, Vox може претендувати на 46 місць у парламенті та разом з партією "Громадяни" зайняти третю позицію за кількістю місць у нижній палаті іспанського парламенту.

Новини за темою

Ця партія прийшла до влади на регіональних виборах у провінції Андалусія в грудні минулого року. Vox виступає за скасування автономного статусу регіонів Іспанії, проти поступок каталонським і баскським сепаратистам, обмеження національного суверенітету з боку ЄС, одностатевих шлюбів, політики "відкритих дверей" для біженців і мігрантів.

У місті Альмерія, де було засновано цю партію, проживає 14 тис. мігрантів з Африки. Лідер Vox Сантьяго Абаскаль поділяє погляди президента США Дональда Трампа в соціальній галузі. Члени Vox підтримують будівництво загороджувальної стіни від мігрантів, тільки на іспанських суверенних територіях в Африці.

Лідер партії Vox Сантьяго Абаскаль З відкритих джерел

Абаскал підтримав кандидатуру євроскептика Марін Ле Пен на торішніх президентських виборах у Франції і консультувався з американським політтехнологом Стівом Бенноном, який разом з міністром внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні мають намір створити нову коаліцію консервативних партій в Європарламенті.

Vox зацікавлена скасувати закон про вилучення символів епохи Франко в громадських місцях. Не виключено, що "Народна партія" і "Громадяни" зможуть домовитися про коаліцію з Vox за підсумками дострокових парламентських виборів, якщо займуть достатньо місць для формування більшості.

В усякому разі за підсумками останніх регіональних виборах в Андалусії вони так і зробили, поклавши кінець 37-річному правлінню соціалістів у цьому регіоні.

Наслідки для України

Підсумки виборів в Іспанії мають не останнє значення для України. Іспанія є місцем для роботи та ПМП майже 100 тис. українців. Можна помітити одну особливість, притаманну іспанським політикам: ті, хто виступають проти незалежності Каталонії або Країни Басків, переважно підтримують територіальну цілісність України.

Це стосується Соціалістичної партії та "Народної партії". Уряди Санчеса і Рахоя підтримували антиросійські санкції і виступали проти відокремлення Криму. Іспанію та Україну об'єднують проблеми щодо територіальної цілісності.

Лідер Vox Абаскал не афішує своїх поглядів щодо українського питання, але є затятим противником сепаратизму у своїй країні і свого часу жорстко відреагував на заяву міністра внутрішніх справ Італії Сальвіні про те, що іспанським властям потрібно домовлятися з каталонцями, а не чинити на них тиск, як і щодо РФ.

Абаскал закликав італійського міністра займатися внутрішніми питаннями Італії і не втручатися в справи Каталонії.

Водночас анексію Криму підтримують деякі лідери регіональних сепаратистів Іспанії, які не приховують своєї симпатії до Росії і президента Володимира Путіна. Це стосується лідера товариства "Національна асамблея Андалусії" Педро Альтамаріно, який виступає за незалежність цього регіону.

У 2018 році він відвідав Крим. Партія Unidos Podemos заробила репутацію сателіта РФ в Іспанії через заяви її представників про те, що Захід дотримується подвійних стандартів щодо РФ. Unidos Podemos готова йти на поступки сепаратистам і виступає за надання відцентровим регіонам Іспанії права на самовизначення.

У будь-якому випадку українським дипломатам доведеться налагоджувати відносини з переможцями іспанських виборів незалежно від політичної орієнтації, щоб відстоювати інтереси української громади, постаратися переконати Мадрид продовжити підтримувати територіальну цілісність України і політику санкцій проти РФ.

Георгій Кухалейшвілі, 

політолог-міжнародник 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>