Поліграф Поліграфович Зеленський: Чи розколе "Слугу народу" детектор брехні?

Поліграф Поліграфович Зеленський: Чи розколе "Слугу народу" детектор брехні?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Чи не вперше Володимир Зеленський пригрозив депутатам своєї фракції. Пригрозив публічно, зі сторінок Фейсбуку. "Напевне, багато хто думає, що міжнародний візит президента у далеку країну – зручна нагода дискредитувати фракцію "Слуга народу" та посіяти розбрат і розкол, який надто сподобається нашим ворогам – і зовнішнім, і внутрішнім. Хочу сказати цим людям: якщо ви так насправді думаєте, то глибоко помиляєтеся. Я в курсі всіх подій, тримаю руку на пульсі. Жодна заява, жодна інформаційна операція повз мене не проходить. І я не допущу, щоб хтось зсередини фракції чи ззовні міг кидати тінь на політичну силу, яка отримала мандат більшості від народу України".

А далі в полум’яному спічі глави держави йдеться про таке: "Тому вважаю, що всі члени комітету з питань фінансів, податкової та митної політики повинні пройти перевірку на детекторі брехні. Якщо цією перевіркою буде встановлена хоча б найменша вірогідність того, що хтось із депутатів брав гроші за голосування на комітеті, цими депутатами мають зайнятися антикорупційні органи".

Однак що ж сталося і хто засмутив главу держави?

Знову винні "попередники"

Історія почалася 18 жовтня. Профільний комітет Ради (згаданий Зеленським) розглядав законопроєкт 2047-д, котрий мав на меті ліквідувати автоматизовані електронні майданчики, які оцінювали нерухомість. Що це за майданчики? Уявіть, що вам потрібно оцінити майно. Ви йдете до оцінщика, проте не надто покладаєтеся на його чесність. Він свідомо занижує (або завищує – залежно від обставин) вартість вашої нерухомості. Тож чи не краще, аби це робила не людина, а, грубо кажучи, робот? У 2018 році були винайдені електронні майданчики, котрі мали б працювати прозоро і відкрито. Але в Україні так, на жаль, не буває.

Новини за темою

З’ясувалося, що електронні майданчики грають майном у футбол. Фактично вони просто пересилають дані від одних до інших, а беруть за свої послуги 500-1800 грн з кожної операції. Таким чином, у разі придбання або продажу нерухомості люди сплачують цю суму за посередницькі послуги. Вийшов доволі "жирний" бізнес, за яким, як стверджували журналісти-розслідувачі, стояв депутат Антон Яценко. Саме він буцімто й був кінцевим бенефіціаром всіх цих операцій.

Та хто б не наживався на оцінці нерухомості, електронні "шарашкіні контори" було вирішено прикрити. Саме про це й був законопроєкт 2047-д. Однак "щось пішло не так", і депутати не підтримали цей законопроект. Голова комітету Данило Гетманцев повідомив про те, що проєкт закону заручився підтримкою народних депутатів від депутатської фракції "Голос" і п'яти з 16 парламентаріїв, які представляють "Слугу народу".

"Решта членів фракції проголосували проти або утрималися. Вважаю це рішення помилкою, яку складно пояснити. Не думаю, що є хоч якийсь привід для розчарувань у всій політичній силі. Так гартувалася сталь. А схеми ми все одно ліквідуємо. Не дочекаються!", – бадьоро відрапортував Гетьманцев.

Засідання комітету відбувалося в закритому режимі, але імена "бунтівників" стали відомі дуже скоро. Але спочатку – перелік "позитивних" персонажів. Отже, за ліквідацію "схематозу" в оцінці майна голосували: вище згаданий Гетьманцев, а ще Мар’ян Заблоцький (СН), Олег Устенко (СН), Олександр Сова (СН), Олександр Ковальчук (СН), Галина Васильченко (Голос), Ярослав Железняк (Голос).

Проти усунення нечесних схем виступили Олексій Ковальов (СН), Олександр Дубінський (СН), Олег Марусяк (СН), Анастасія Ляшенко (СН), Ігор Палиця (За майбутнє), Ніна Южаніна (Європейська солідарність). Утримались від голосування Олексій Леонов (СН), Юлія Діденко (СН), Ольга Василевська-Смаглюк (СН), Анна Колісник (СН), Олег Воронько (СН). Андрій Холодов (СН).

30 тисяч срібняків

Але це був ще не кінець історії. За деякий час всюдисущий екснардеп Сергій Лещенко поділився інсайдом: йому відомо, що ті, котрі голосували проти, отримали хабар. По 30 тисяч доларів "на брата". Парламентські старожили та корупціонери зі стажем посміялися над мізерністю такої суми. Мовляв, були часи, коли за цілком ординарне голосування платили мінімум 50 тисяч "зелених", а якщо питання було критично важливим, могли відвалити й пару мільйонів. Але голодним "слугам" й "жалюгідні" 30 тисяч – теж хліб.

Менше з тим. Дякуючи Лещенку, конфлікт вийшов у публічну площину. Інформацією про хабарі зацікавилася САП. "11 народних обранців, які є членами парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, нібито отримали по 30 тис. доларів США неправомірної вигоди за голосування проти законопроекту про ліквідацію корупційних схем під час оцінки об’єктів нерухомості на засіданні комітету Верховної Ради. Відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України", – йдеться у заяві антикорупційної прокуратури.

Після цього на сцену вийшли нові персонажі, обидва з фракції "Слуга народу". Між собою зчепилися голова фракції Давид Арахамія та одіозний депутат Олександр Дубінський. Останній вимагав вибачень, а перший тільки підтвердив, що хабар мав місце. Такого гострого конфлікту в середовищі "слуг" не було з моменту їх обрання парламентарями.

Дуель на детекторах

Дубінський пояснив: ніхто не збирався залишати діючими старі злочинні схеми. Він написав на Фейсбуці, що під час вікопомного засідання комітету ВР нардепи зійшлися на тому, що протягом найближчих двох тижнів буде розроблено альтернативне рішення, а тому "не буде ні схеми Яценко, ні монополії оцінювачів, ні безконтрольного ProZorro, ні непрозорого СЕТАМ".

У відповідь на це Арахамія продовжував стверджувати, що володіє "непрямими фактами" підкупу депутатів. Він також запропонував всім причетним разом пройти поліграф. Дубінський погодився, але за умови, що разом із членами комітету на детектор брехні прийде і глава фракції. Арахамія в свою чергу висловив повну готовність це зробити.

"Хоча я не мав жодного особистого стосунку до цих законопроєктів, але я перший своїм прикладом можу піти й показати, що не соромно нікому ходити на поліграф, тому що до нас такий високий рівень довіри від виборців і ми не можемо його зараз зруйнувати. Сьогодні ми з паном Дубінським ідемо на публічний поліграф", – анонсував Арахамія.

Він також додав, що приведе свідка, який підтвердить факт підкупу. "Один депутат до мене підійшов, каже: мені тут якісь люди пропонують 25 тисяч доларів за те, що я вийду чи утримаюсь від голосування. Ми зафіксували. Потім інша підійшла і каже: мені 30 (тисяч доларів) пропонують. Я кажу, давай ми цей сигнал передамо в правоохоронні органи. Я кажу, давайте усій країні покажемо: що це і як це", – віщав далі Арахамія.

У якості спойлера зауважимо, що обоє фігуранти скандалу на поліграф 23 жовтня чесно прийшли. Власне, як і обіцяли. Але попрацювати експерти встигли лише з Дубінським. Його тест показав, що йому нічого не відомо про хабарі. Що ж стосується Арахамії, то він проходити поліграф сьогодні, 24 жовтня.

Тим часом на тлі протистояння Дубінського та Арахамії у фракції псуються відносини між рядовими депутатами. Проте всі вони намагаються виправдатися. Так, нардепка Ольга Василевська-Смаглюк пояснює, що всі представлені на комітеті законопроєкти були недосконалі і не вирішували питання ліквідації схем.

"Відчуваю, що Данило Гетманцев, якого я поважала та бачила у ньому професійного та порядного керівника, жалкує через те, що під впливом емоцій пішов в ОП і обізвав всіх, хто пішов проти його волі, корупціонерами. Наші стосунки вже не будуть такими, як раніше. Запрошую його також пройти поліграф", – написала вона.

Під гарячу руку на поліграф мало не затягли й винуватця скандалу Антона Яценка. Але той заявив, що він – не "шлюшка", і детектор брехні проходити не збирається. А всі решта – "нехай розкажуть, отримували вони (хабарі) чи ні (…) В шапіто не будемо перетворювати Верховну Раду", – закликав н останок Яценко.

Коли розпадеться "Слуга народу"?

112.ua звернулося по коментар до експертів, аби почути їхню думку щодо останніх подій. Передусім нас цікавило, які шанси у "Слуги народу" пересваритися між собою остаточно? "Фракція вибухне, але ближче до весни, коли рейтинги президента просядуть, і він вже не матиме такої беззастережної підтримки у суспільства. От тоді депутати його фракції почнуть вступати з президентом у конфлікт", – заявив нам  директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Бортник вважає, що наразі депутатів ще стримує певний розрахунок. Вони не бажають втрачати прихильність свого керманича, але помалу прокачують м’язи. "Зараз боротьба груп у фракції унаочнена, та всі вони (групи) поки не поспішають демонструвати себе в повну силу, чудово розуміючи, що президент не потерпить конкуренції", – додає експерт.

"Щоб оцінити відцентрові тенденції в середині фракції, варто дочекатися наступного рейтингу Зеленського. Якщо він буде стабільним, то й у фракції спостерігатиметься певна заморозка бунтівних настроїв. Якщо рейтинг почне падати – може бути всяке. Те, що зараз Верховна Рада перестала працювати в режимі "шаленого принтера", а почала більш вдумливо працювати над законопроектами, означає, що групи почали кристалізуватися і формувати власну позицію", – зауважує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Наступне наше питання стосувалося того, що взагалі означає президентське шоу із закликом до депутатів пройти поліграф і наскільки щирим є Зеленський у прагненні покарати винних? 

"Насамперед це сигнал виборцям Зеленського: мовляв, ось такий він грізний керівник. Друге спрямування його слів – власним депутатам, щоб вони діяли в межах тих обмежень, які для них встановлені офісом президента. Чи піде він на реальні кроки для того, щоб "посадити трьох друзів"? Думаю, що це можливо. Але це буде застосовуватися тоді, коли у Зеленського вичерпається ліміт терпіння. Тут є важливий момент, пов'язаний із тим, як на це відреагує громадська думка. Якщо виборець Зеленського пропускатиме повз вуха подібного штибу корупційні скандали, це буде одна ситуація, якщо ні – інша. Тоді й офіс президента заплющить очі на них", – переконаний Петренко.

Тим часом Руслан Бортник вважає, що гра у поліграф – не більше, ніж трюк Зеленського. Він може подіяти на виборця, але в кожному разі не матиме нічого спільного із боротьбою з корупцією. "Поліграф – це політтехнологічний інструмент. Бо якщо президенту відомо про хабарі у Верховній Раді, він має не пост на Фейсбуці писати, а звернутися до генпрокурора, аби він вніс до парламенту подання на зняття недоторканності з ряду депутатів. Це не покарання, а лише початок перевірки – щоб НАБУ або інші правоохоронні органи змогли розслідувати цю справу. Але ж нічого подібного немає. Натомість є якісь незрозумілі заяви про поліграф, куди всі готові йти. А президент, таким чином, просто відмежовується від депутатів, хоч і розуміє, що детектор брехні не може бути використаний як доказ у суді", – каже Бортник.

І додає: "Все це красива інформаційна "фішечка", аби виборець повірив, що президент реально бореться з корупцією. Практичного ж результату в частині подолання корупції все це не дасть".

А от директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що Зеленський при потребі пожертвує частиною фракції. "Зеленський здасть своїх людей, бо для нього це буде яскравим піарним кроком. Він же обіцяв боротьбу з корупцією? Обіцяв. Досі ніхто з українських президентів не виконав заповіт Лі Куан Ю і не посадив трьох своїх друзів, а ось Зеленський посадить. Хай не друзів, але колег по фракції. А загалом це доволі нетривіальний крок – аби сам президент погрожував своїм депутатам посадкою за корупцію. Це може бути сприйнято "на ура" виборцем, і рейтинг команди Зе буде врятовано. А для Зеленського це є головним імперативом – саме так: не пріоритетом, а імперативом", – говорить експерт.

Приблизно такої ж думки дотримується і керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов: "Такого інструменту як поліграф немає в кримінальному кодексі, але після цієї процедури принаймні виникнуть підстави звернутися до САП або НАБУ. Добре вже те, що президент не ігнорує цей скандал. Це гратиме на нього: громадська думка сприйматиме те, що сталося, як те, що президент добрий, але в його фракцію затесалися погані вівці. І він цих поганих овець карає – на це є суспільний запит. Запит був і за Порошенка, але Зеленський першим зрозумів, що ігнорувати подібне неможливо".

"Покарати винних, – веде далі Золотарьов, – це програма-максимум, а програма-мінімум – дисциплінувати представників олігархічних кланів та їхніх емісарів у фракції, примусити всіх до зразкової політичної поведінки. Бо ці емісари вперто орієнтуються на свого батька-утримувача, а зовсім не на Володимира Олександровича".

Власне, на цьому моменті, тобто на особі "батька-утримувача" варто зупинитися детальніше. Та частина "Слуги народу", котра голосувала проти ліквідації злочинних схем при оцінці майна, належить до орбіти впливу Ігоря Коломойського. Та чи не замало пройшло часу після виборів, аби Ігор Валерійович розсварився з Володимиром Олександровичем? Цим ми також поцікавилися у політологів.

У те, що ці двоє (майже гоголівські) персонажі побили горщики, не вірить Богдан Петренко. "Чи погіршуються стосунки між Зеленським та Коломойським? Складно стверджувати подібне, коли людину Коломойського просувають керувати КМДА. Але бажання президента дистанціюватися від Коломойського є. Надто вже негативний шлейф тягнеться за останнім. Тому зрозуміло, що Зеленський буде відсторонюватися від Коломойського. Зовні завжди буде створюватися враження, що вони розходяться, а в середині буде поглиблюватися конфлікт між різними групами в середині фракції. Гра у "хто кого?" триватиме протягом всієї каденції Верховної Ради, і її залюбки використовуватимуть в офісі президента – за принципом "розділяй та володарюй", – переконаний експерт.

"Це питання часу – коли Зеленський буде вимушений робити такі кроки, які надзвичайно не сподобаються Коломойському. Але це логіка влади, яка не ділиться на двох. Коли на телеканалі Ігоря Валерійовича почне транслюватися критика не тільки партії, а персонально Зеленського, це буде стовідсотковою ознакою того, що їхні шляхи розходяться або розійшлися. Але станеться це ще не зараз", – прогнозує Андрій Золотарьов.

А Вадим Карасьов зазначає таке: "Президент стомився від нагляду Коломойського, від його регентства в особі того ж Богдана. Тому якщо будуть отримані якісь прямі докази корупції, та ще й отримані в режимі онлайн – так, це вдарить по Коломойському. Це його не зіб’є, але вдарить. А президент навпаки – очиститься від підозр у тому, що між ним та Коломойським існує якась "дружба". Це теж будуть споживати. Наприклад, у Вашингтоні та інших західних столицях".

Втім, додає Карасьов, "без Коломойського Зеленському буде важко правити. Він поки що достатньо потужна фігура, і "1+1" Зеленському поки що не віддав. Знищувати Ігоря Валерійовича Зеленський не планує, а от послабити – так. Бо з ким президент залишиться без Коломойського? З Ахметовим, Пінчуком, Тимошенко? Ні, це йому не підходить. Я так думаю, що вони один без одного жити не можуть – кохання тут давно нема, але шлюб з розрахунку залишився. Тільки в парі вони можуть добиватися своїх цілей. Щоправда, й цілі в кожного свої".

Постскриптум

А тим часом для Ігоря Валерійовича Коломойського настали не найкращі часи. Суд Лондону ухвалив зобов'язати олігарха сплатити ПриватБанку 10,9 млн. фунтів стерлінгів (14 млн. доларів) до 12 листопада 2019 року. Це доволі незначна частина того, що Коломойський винний банку. За підрахунками держави, борг колишнього власника є "трохи" більшим і сягає вже 3 мільярдів доларів.

Але це – окрема історія. Повертаючись до поліграфу, зауважимо, що в соцмережах вже посміюються над вірою президента Зеленського у детектор брехні. Главі держави радять випробовувати потенційних хабарників так само, як у Середньовіччі випробовували відьом. Зв’язувати попарно і кидати в річку, і хто випливе – той корупціонер. Ну а хто потоне, той був чесною людиною, земля йому пухом…

А якщо серйозно, то, як зазначає Вадим Карасьов, "між процедурою, законом та шоу ця команда вибирає шоу, тобто робить ставку на аудиторну демократію. Бо йти за процедурою надто нудно, надто рутинно". 

Що й казати, чого-чого, а шоу при нинішній владі українцям не бракуватиме.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>