Похід у Раду: У кого є шанси потрапити до парламенту?

Похід у Раду: У кого є шанси потрапити до парламенту?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Від сьогодні в Україні офіційно стартували парламентські перегони. Кампанія триватиме два місяці й завершиться достроковими парламентськими виборами. Їх президент України Володимир Зеленський призначив на 21 липня. Попри те, що подібний сценарій проговорювався давно, політгравці відчувають неабияку розгубленість.

Найкращим доказом тому є відсутність активності з боку головного енерджайзера української політики – Юлії Тимошенко. Переключатися з однієї кампанії на іншу досить складно і з фінансових причин, і з психологічних. Проте істеблішмент мусить зібратися і спромогтися на ще один ривок.

Приблизно до 10 червня триватимуть партійні з'їзди та перемовини про можливе єднання зусиль на виборах. На цю обставину вказує в коментарях 112.ua засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко. На його переконання, говорити про шанси учасників дещо зарано – треба перечекати як мінімум два тижні. Але соціологи вже оприлюднили свіжі дані щодо рейтингів політичних партій і результати їхніх досліджень є такими.

Перша п’ятірка

Отже, на даний момент беззаперечним лідером електоральних симпатій серед політичних сил в Україні є партія "Слуга народу", стверджує соціологічна група "Рейтинг". Зазначається, що "Слугу" готові підтримати 43,8% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями.

У той же час за "Опозиційну платформу – За життя" готові проголосувати 10,5% опитаних, за "Блок Петра Порошенка - Солідарність" – 8,8%, "Батьківщину" – 7,3%, партію "Сила і честь" Ігоря Смешка – 5,1%, партію Святослава Вакарчука "Голос" – 4,6%, "Радикальну партію Олега Ляшка" – 3,3%, "Опозиційний блок" – 3,2%.

Новини за темою

Крім цього, є два важливі моменти. Перший: партія "Слуга народу" перемагає скрізь, тоді як її суперники локалізують симпатиків у тих чи інших регіонах. Наприклад, "Опозиційна платформа – За життя" та "Опозиційний блок" мають міцні позиції у південно-східних областях, а інші партії, що зберігають шанси на потрапляння до парламенту, – у центрально-західних.

Другий момент: повідомляється, що партія "Слуга народу" є лідером так званого "другого вибору". Що це означає? Те, що в разі неучасті свого фаворита у виборах її готові підтримати ще 11,4% респондентів, які мають намір голосувати. І тут "Слуга народу" також попереду усіх, бо збирає найбільшу кількість "перехідних" голосів.

За подібних умов, а також за стабільності теперішнього рейтингу та правильно проведеної кампанії партія Зеленського має шанс отримати понад 50% голосів і сформувати в парламенті одноосібну більшість. Втім, на даному етапі це лише теоретизування.

Звернемо увагу на те, що прохідними наразі є п’ять партій, але партія Вакарчука "Голос" впритул наближається до прохідного виборчого бар’єру, котрий зараз становить 5%. В понеділок на позачерговому засіданні Верховної Ради парламентарі не підтримали новації президента Зеленського щодо змін у виборчому законодавстві – президентський законопроект навіть не включили до порядку денного.

Глава держави пропонував знизити прохідний бар'єр з 5% до 3% та скасувати мажоритарну систему. Але оскільки його ініціатива не знайшла відгуку, вибори відбудуться за старими правилами.

На перший погляд здається, що до виборів лишилося зовсім мало часу (в ЦВК навіть скаржаться на те, що не встигнуть надрукувати бюлетені). Але дехто балансуватиме ці два місяці на межі. В зоні особливого ризику автоматично опиняється "Слуга народу" як партія влади.

Критикувати виконавчу вертикаль легко і приємно, будучи опозицією. Коли ж учасники гри міняються місцями, рейтинг одних може істотно зменшитися чи навіть обнулитися, а рейтинг інших вирости – в рази. Саме про це ми й будемо говорити з політичними експертами.

"Важковаговики": у пошуках нового сенсу

"Медовий місяць" українців з Володимиром Зеленським поки що триває. Ясна річ, що, проголошуючи розпуск Ради і дострокові вибори, президент якраз і мав на меті пролонгувати дію цього "меду". Однак, як нагадує Кость Бондаренко, Зеленський як окремий кандидат – це одна справа, а його партія – зовсім інша.

"Партія "Слуга народу" – це величезна надута мильна булька. Я, наприклад, нікого в ній не знаю, крім, хіба що Дмитра Разумкова та Івана Баканова. Яка структура цієї партії? Хто очолює регіональні представництва? Мені це невідомо. Не зрозуміло, й яка в них ідеологія. Вони говорять, що лібертаріанська, але що вони у це вкладають? Багато чого залежатиме від якості кампанії, бо просто їхати на спині Зеленського – явно недостатньо", – коментує Бондаренко.

"Рейтинг "Слуги народу" напряму залежатиме від дій президента Зеленського. Судячи з його нинішньої комунікації з виборцями, він веде кампанію так, як намагався її вести й під час президентських виборів – "за все хороше й проти всього поганого", тобто якомога менше конкретики.

Водночас заявлений ним референдум (щодо формату перемовин з РФ) може означати надію залишити за собою виборців, котрі сподіваються на мирне співіснування з Росією", – говорить директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Якщо комусь становище "Слуги народу" видається хистким, непевним і таким, яке визначатимуть промахи новообраного президента, то керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вважає, що "однією з несподіванок виборів може стати високий результат "Слуги народу".

Бо "вже навіть "порохоботи" кажуть, що партія Зеленського здатна отримати на виборах 50%+", – говорить він. А заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко додає, що психотип українського виборця характеризує відомий штрих: наш електорат віддає перевагу тому, хто має шанс на перемогу.

А відтак у "Слуги народу" є всі шанси показати відмінний результат.

Що ж стосується ще двох майже гарантованих переможців виборів, то "у Юлії Тимошенко та Петра Порошенка поки триває пауза, їхні рейтинги на стадії гальмування. Їм потрібні інші змісти, тоді, можливо, вибудується й інша комунікація з виборцем", – вважає Віталій Бала.

"Порошенко буде триматися на нинішній позначці у 8-9%. Екс-президент гратиме на антиреванші", – говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. А от Андрій Золотарьов переконаний: "Рейтинг Порошенка почне зростати, якщо буде падати рейтинг Зеленського. Поки що від Зеленського чекають лише одного – що він відновить справедливість та покарає негідників". 

Мова, нагадаємо, йде про відкриті кримінальні провадження щодо Петра Порошенка та його оточення. Втім, пресинг екс-президента може бути йому на руку. "Вочевидь, ті, хто зараз стоїть за всім цим, просто не розуміють, що вони нарощують рейтинг Порошенку. Бо так само діяла і попередня влада. Якщо нема певності на 99%, що такого роду справи дійдуть до суду, вони лише викличуть відчуття того, що влада "йде по безпрєдєлу", та піднімуть співчуття до "постраждалих", – зауважує Віталій Бала.

А тим часом – поки Петро Порошенко відчуває надмірну увагу з боку правоохоронців – Юлія Тимошенко зайнята тим, що "фактично імітує Зеленського. Вона активна на Facebook, хоча її ядерний електорат, котрий її ще не підводив, не сидить у соцмережах", – відзначає Богдан Петренко.

"Нові обличчя": втрачені та набуті шанси

Між іншим, не одна Тимошенко мавпує Зеленського. Схильність до імітацій, на думку експертів, проявляє й лідер створеної нещодавно партії "Голос" Святослав Вакарчук. Минулого тижня фронтмен "Океану Ельзи" завів офіційний Instagram і почав записувати відеозвернення до соціуму. У домашню телестудію бавиться і Володимир Зеленський – він також веде свій відеощоденник.

Новини за темою

Друга подібність: під час президентських перегонів у Зеленського був сайт, де можна було приєднатися до "Зе!команди" – подібний ресурс запрацював і у Вакарчука.

Але "у Вакарчука були добрі шанси увійти в політику на президентських виборах. Не знаю, які там були підкилимні ігри і через що він на вибори не пішов, але у підсумку створено ефект збитого льотчика. Він дав надію багатьом, але зрештою цю надію не виправдав. Реалізуватися треба було раніше. І зараз це може відбитися на його кампанії", – попереджає Богдан Петренко.

До того ж, дехто з експертів вказує на те, що Вакарчук принизив 73% виборців, заявивши, що голосуватиме "не по приколу", тобто проти Володимира Зеленського.

І все таки серед нових проектів партії Вакарчука та Смешка мають найкращі шанси – на це у розмові з нами вказали Кость Бондаренко та Андрій Золотарьов. "Аерокосмічні" властивості ці партій є добрими, але чи будуть вони літати? Побачимо", – жартує Бондаренко.

А Бала нагадує: Вакарчук показав небувале зростання від фактичного нуля до майже 5% всього лише протягом одного тижня. "Дуже обнадійливою є динаміка зростання партії "Голос". За тиждень після оголошення про її створення вона вже долає прохідний бар’єр.

Тепер все впиратиметься в те, наскільки технологічно вони проведуть виборчу кампанію. В залежності від цього вони можуть стати приємним для когось або неприємним сюрпризом", – каже експерт.

А от Вадим Карасьов налаштований стримано: "Що стосується Вакарчука, то якщо він й здивує, то не дуже. В кращому разі він пройде, набравши заледве 5%. А всю іноваційність та новаторство перетягне на себе "Слуга народу".

Тим часом згадуваний вище Ігор Смешко та його партія "Сила і честь" буцімто ведуть активні перемовини з "УДАРом" Віталія Кличка – про це нам відомо з інсайдерських джерел.

Однак сам по собі Смешко вже не надто цікавий. "Він був сенсацією на президентських виборах, і навіть якщо він проведе свою фракцію до парламенту, сенсації як такої не станеться", – зауважує Богдан Петренко.

І все ж позиції Смешка є значно більш міцними, аніж спроби затриматися в політиці, котрі демонструє мер Києва. "Кличко самотужки не пройде, але він може об’єднатися з кимось, в кого кращі шанси. Але це буде не "Блок Петра Порошенка", а, скоріше за все, "Батьківщина". "Слузі народу" він не потрібен, партії "За життя" – теж", – говорить Вадим Карасьов.

Між іншим, подейкують, що очолити "УДАР" Кличко може доручити своєму брату Володимиру. В експертному середовищі жартують: у в парламенті вже є доволі специфічні брати Добкіни, а тепер, напевно, до них додадуться ще й брати Клички.

Що ж до решти політгравців, то неназваним лишається, приміром, Анатолій Гриценко. Якщо вірити останнім соціологічним замірам, то рейтинг його партії "Громадянська позиція" істотно "просів" і не дотягує нині навіть до 3%. "Гриценко стабільно програє всі вибори, хоча напередодні мав непогані стартові умови. Якщо він програє й ці вибори, ніхто не здивується", – іронізує Богдан Петренко.

А Андрій Золотарьов радить звернути увагу на "біло-синій сегмент", де "можна чекати об’єднавчих процесів, якщо "Опозиційний блок" та "Опозиційна платформа – За життя" об’єднають свої зусилля або, як мінімум, укладуть пакт про ненапад".

Він же радить уважніше придивитися до ще одного проекту: "Ігор Коломойський днями заявив про те, що переформатована партія "Відродження" має стати партією успішних мерів.

І якщо взяти до уваги те, що Кернес та Труханов (відповідно: мери Харкова та Одеси) мають найвищі рейтинги серед мерів міст-мільйонників, то до шансів "Відродження" потрапити до парламенту слід поставитися цілком серйозно", – переконаний Золотарьов.

Хай там як, а протягом найближчих двох місяців парламентської кампанії нудно не буде нікому. Бо все, зрештою, тільки починається.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>