banner banner banner banner

Погашення боргів, робота у збиток або підвищення тарифів? Незавидний вибір Києва перед опалювальним сезоном

Протистояння НАК "Нафтогаз України" і київської влади довкола боргу "Київенерго" ледь не стало причиною колапсу з віяловими відключеннями і зупинкою потягів метрополітену в Києві. Зараз воно може призвести до підвищення тарифів на тепло і гарячу воду

Погашення боргів, робота у збиток або підвищення тарифів? Незавидний вибір Києва перед опалювальним сезоном
Віталій Кличко Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Протистояння НАК "Нафтогаз України" і київської влади довкола боргу "Київенерго" ледь не стало причиною колапсу з віяловими відключеннями і зупинкою потягів метрополітену в Києві. Зараз воно може призвести до підвищення тарифів на тепло і гарячу воду

Чому відключення від газу ТЕЦ-5 могло спричинити катастрофу

1 серпня, після 17 років під керівництвом "Київенерго" до управління Києва перейшов теплоенергетичний комплекс, що складається з понад ста тисяч об'єктів. Зокрема це 2,6 тис. кілометрів теплових мереж ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, сміттєспалювальний завод "Енергія", станції теплопостачання. 200 котелень, які забезпечували гарячою водою близько трьох тисяч київських будинків, перейшли в управління створеного містом "Київтеплоенерго" ще в травні. Рішення про розірвання договору з "Київенерго" було ухвалено Київрадою ще в червні 2017 року.

Водночас залишився борг перед "Нафтогазом" - майже 5 млрд грн. З них 1,2 мільярда гривень – пеня та штрафи, 3,8 млрд – борги населення і юросіб. НАК "Нафтогаз України" відмовляється укласти договір на постачання газу до тих пір, поки "Київтеплоенерго" не визнає себе правонаступником боргів. Міська влада проти. Питання не вдалося врегулювати досі.

Внаслідок протистояння з травня 200 котелень, переданих на баланс комунального підприємства, залишилися без газу – три тисячі будинків і досі без гарячої води. 

Зупинка у зв'язку з відключенням з 1 серпня від газопостачання ТЕЦ-5 зовсім могла спричинити справжню катастрофу в місті, розповів 112.ua в. о. директора "Київтеплоенерго" В'ячеслав Бінд. Крім функції забезпечення теплом і гарячою водою Дарницького, Солом'янського, Печерського, Голосіївського, частини Шевченківського районів, а також житлових масивів Харківський, Позняки, Осокорки, Русанівка, Березняки, Теремки, ТЕЦ виконує балансувальні функції електрогенерації Києва. Її зупинка могла стати причиною різкого падіння напруги в мережах, що могло призвести до автоматичного відключення. "Тут мова не про економіку, про безпеку людей: без електрики могли залишитися продуктові магазини, в будинках, з урахуванням спеки, могли зупинитися ліфти, ми навіть розглядали ризик автоматичних відключень метрополітену і, як наслідок, зупинку потягів, зокрема в тунелях", - розповів Бінд. 

Сміттєвий колапс як у Львові?

Єдиний в Україні сміттєспалювальний завод "Енергія" (побудований ще в 1987 році) з 1 серпня перейшов на баланс "Київтеплоенерго". Підприємство утилізує близько 20% побутових відходів Києва і забезпечує теплом та гарячою водою частину житлового масиву Позняки. Для забезпечення його повноцінної роботи також потрібен газ. До кінця серпня завод зупинили для планового ремонту, сказав заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелеєв.

В'ячеслав Бінд уточнив, що це ніяк не пов'язано з розбіжностями з "Нафтогазом". Тарифи, за якими працює "Енергія", дозволяють підприємству купувати газ за ринковою ціною в комерційних постачальників. "Енергія" кожен рік зупинявся на плановий ремонт, питання тимчасового припинення приймання сміття на завод не нове", - запевнили 112.ua у прес-службі Петра Пантелеєва. 

На період тимчасової зупинки заводу відходи направлятимуть на полігони та сортувальні лінії, повідомили в прес-службі. Зазначимо, що полігон для сміття біля Києва один – у селі Підгірці в Обухівському районі. Полігон функціонує вже понад 30 років і давно переповнений. Місцеві мешканці неодноразово зверталися до влади з вимогою закрити звалище. На ньому накопичилося близько 10 млн тонн побутових відходів. За роки експлуатації висота сміттєвого шару піднялася до 90 м, що дорівнює висоті 27-поверхового будинку.

Небезпечним є й озеро фільтрату (суміш отруйних рідин, які виділяє звалище, і дощової води). На сьогоднішній день в озері накопичилося близько 1 млн тонн фільтрату. Нещодавно депутати Ходосівської сільської ради направили звернення до Петра Пантелеєва, в якому попередили про загрозу переливання фільтрату через дамбу, що становить серйозну небезпеку для екології.

Депутати повідомили, що перевіркою було зафіксовано незначний витік фільтрату в навколишнє середовище в зв'язку з тим, що з ладу вийшло перекачувальне обладнання (насос). "Рівень фільтратного озера другої карти полігону в посушливу погоду знаходиться на позначці дамби, однак при випаданні опадів токсична рідина може перелитися за межі полігону і потрапити в землю та воду", - процитувало текст звернення видання "КиевVласть".

Відомо, що 27 жовтня 2016 року Київрада ухвалила рішення закрити полігон у Підгірцях з 1 жовтня 2018 року. "Полігон № 5 буде закрито (рекультивовано) тоді, коли буде створено альтернативу, наприклад, побудовано сміттєпереробний завод. Зараз місто підготувало конкурсну документацію для залучення інвесторів та активно здійснює підготовку до цієї роботи", - повідомили 112.ua в прес-службі Пантелеєва.   

Також у прес-службі запевнили, що ситуація на полігоні контрольована: "Місто закупило обладнання для переробки фільтрату. Зараз потужності обладнання збільшуються". 

Підвищення тарифів, схоже, неминуче 

Тимчасовий вихід з нинішньої ситуації місто знайшло, уклавши договір на постачання газу з приватною компанією "Укрнафтобуріння". "Це третя за обсягами видобутку газу в Україні компанія. Вона розробляє Сахалінське родовище в Харківській області і є однією з найбільших компаній, які динамічно розвиваються", - сказав 112.ua директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль.

За даними ЗМІ, співвласниками компанії є Ігор Коломойський та Віталій Хомутиннік. До кінця серпня Київ закупить в "Укрнафтобуріння" 18 млн куб. м газу по 10,2 тис. грн за тис. куб. м. "Це нормальна ринкова ціна. До того ж це хороша ціна. Державні та комунальні підприємства купують газ по 12-14 тис. грн за тис. куб. м. Але звичайно ж, це не ціна, за якою "Нафтогаз" поставляє газ у рамках спеціальних зобов'язань (покладені на держкомпанію Кабміном, майже удвічі нижче комерційної ціни, - ред.)", - сказав Кобаль. 

НАК "Нафтогаз України" постачає газ для потреб населення (ПСЗ) по 5,6 тис. грн за 1 тис. куб. м без ПДВ.

Пантелеєв каже, що угода з приватним постачальником є тимчасовою альтернативою. Мовляв, влада пішла на це, поки не врегульовано питання з "Нафтогазом". Втім, незважаючи на активну участь у вирішенні питання Кабміну і заяви київської влади про розроблену "дорожню карту", жодних перспектив у вирішенні питання поки не видно. До того ж вчора мер Києва Віталій Кличко натякнув, що ситуація в столиці до болю нагадує Львів і його сміття.

"Ця проблема - штучна. Вона мені нагадує проблему, яку мав пан Садовий у Львові зі сміттям. Схожа ситуація. Комерційні компанії, з якими домовлялися, дивним чином відмовляються підписувати з нами договір на постачання газу. І це відбувається за три години до того, як майно повинно перейти в комунальне управління. Дуже багато дивних речей відбувалося", - сказав Кличко.

"Нафтогаз" чудово розуміє, що має досить сильну позицію, яку аргументує тим, що прибутковий напрямок – електричну генерацію, яка "Київенерго" компенсувала збиткову діяльність із забезпечення теплом, місто віддало ДТЕК, у комунальну власність забрало збитковий напрямок. Тепер, мовляв, вимагає, щоб борг перед "Нафтогазом" залишився на "Київенерго", яке незабаром ліквідують. За даними джерел, керівництво "Нафтогазу" в питанні боргу готове дійти до Верховного суду, а справа все ще в першій інстанції. Чергове засідання Господарського суду за позовом КМДА, яка вимагає зобов'язати "Нафтогаз" укласти договір з "Київтеплоенерго", переноситься вже вдруге і тепер призначено на 10 вересня.   

Якщо ж Київ продовжить купувати газ за комерційною ціною, він неминуче опиниться перед необхідністю підвищувати ціни, впевнений Геннадій Кобаль. Рішення про підвищення тарифів буде ухвалювати НКРЕКП. У разі підвищення йтиметься про зростання тарифів на гарячу воду і тепло. Якщо ж комісія рішення не схвалить, "Київтеплоенерго" доведеться працювати у збиток, на дотації з міського бюджету.

Взяли на себе головний біль

Влада Києва опинилася в непростій ситуації. Найближчим часом їй, вочевидь, знадобляться чималі кошти, а от де їх взяти, абсолютно незрозуміло. Якщо місто піде на визнання боргу перед "Нафтогазом", воно, можливо, отримає низьку ціну на газ за ПСЗ (якщо воно ще до того часу діятиме, зрозуміло. Проти ПСЗ, як відомо, виступає "Нафтогаз". Поки його дію продовжено Кабміном тільки до 1 вересня). У цьому випадку місту все одно потрібні будуть додаткові кошти на погашення боргу. 

Ще одна складність для міста – це стан інфраструктури, яку воно успадкувало від "Київенерго". Місту перейшли старі неефективні тепломережі, зазначає Кобаль.

Це створює серйозну загрозу для аварій і проривів на теплотрасах, що прекрасно розуміють у місті. Пантелеєв не заперечує, що в зношеному стані зараз 80% тепломереж міста. Інвестиційну програму їх модернізації "Київенерго" в 2017 році виконало на 11%, а в 2016 році – лише на 20%. Інвестиції у модернізацію тепломереж оцінюються майже в 30 млрд грн на найближчі 10 років, сказав Пантелеєв.

Де взяти такі гроші, не підвищуючи тарифи, навіть за прийнятної ціни на газ, для київської влади, схоже, найближчим часом буде насущним питанням.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>