Подвійні стандарти покращення: З мінімалкою 3200 грн виникли проблеми

Цього року мінімальну зарплату підняли до 3200 гривень. Такий крок мав би покращити життя бідних і вивести економіку з тіні. Але грошей бюджетним організаціям виділили недостатньо – у Києві почали затримувати зарплати, у регіонах – керівники змушені домовлятися з місцевою владою, щоб нестачу грошей на підвищення виділили з бюджету. Підприємці, яких змусили підвищити офіційну мінімальну зарплату – вже почали піднімати ціни. Що стосується субсидій – обов’язковий платіж за комунальні послуги для тих, хто працює на мінімальну зарплату й отримує субсидію, вже наступного року зросте у 4 рази

Подвійні стандарти покращення: З мінімалкою 3200 грн виникли проблеми
Фото з відкритих джерел

Цього року мінімальну зарплату підняли до 3200 гривень. Такий крок мав би покращити життя бідних і вивести економіку з тіні. Але грошей бюджетним організаціям виділили недостатньо – у Києві почали затримувати зарплати, у регіонах – керівники змушені домовлятися з місцевою владою, щоб нестачу грошей на підвищення виділили з бюджету. Підприємці, яких змусили підвищити офіційну мінімальну зарплату – вже почали піднімати ціни. Що стосується субсидій – обов’язковий платіж за комунальні послуги для тих, хто працює на мінімальну зарплату й отримує субсидію, вже наступного року зросте у 4 рази

Рішення про підвищення мінімальної зарплати до 3200 – було зваженим та прорахованим, заявляють урядовці. Над ним працювали протягом півроку. Але у першому варіанті держбюджету на 2017 рік мінімальну зарплату затвердили на рівні 1600 гривень зі зростанням до кінця року до 1762-х. Місцеві бюджети подали свої кошториси, після чого у другому варіанті держбюджету мінімальну зарплату затверджують на рівні 3200 гривень. На різницю між першим підвищенням і другим до 3200 гривень Міністерство фінансів додатково виділяє 28,3 мільярди гривень. Додаткових грошей на всіх не вистачило – бюджетні організації почали заявляти про недофінансування.

"Близько трьох мільйонів на місяць не вистачає, щоб виплатити зарплату. Мінімальну, ту, яка має бути людям, з урахуванням підвищення", - розповів директор Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова Юрій Усенко.

Аналогічна ситуація з усіма медичними установами, які підпорядковуються Національній академії медичних наук. У відповідь на інформаційний запит "Народної прокуратури", НАМН повідомила: точної суми, скільки не вистачає грошей на підвищення, у академії немає.

"На даний момент стосовно проблеми недофінансування, у якій опинились усі без винятку установи Національної академії медичних наук України, ще ведуться перемовини із найвищим керівництвом держави. Поки ще спільна робота зі стабілізації ситуації в процесі вирішення, й остаточних зведень ми ще не маємо", - зазначено у відповіді на запит.

Керівництво іншої бюджетної установи – найбільшої бібліотеки України – ім. Вернадського змушене економити на всьому, на чому лише можна, щоб виплатити зарплати співробітникам і не скорочувати людей, розповів генеральний директор Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського Володимир Попик:

"Незадоволення серед працівників величезне. Ну по-перше, всі потреби бібліотеки, які є – нагальні, технічні – ми змушені покривати шляхом скорочення заробітних плат. Люди в минулому році у відпустки за власний рахунок йшли і змирились з тим, що працюють неповний робочий тиждень. А як буде в цьому році – ми ще точно не знаємо", - сказав Попик.

За словами експертів, ситуація у регіонах ще більш напруженіша з бюджетами зарплат. Таке підвищення зростатиме нерівномірно між невеликими містами і селами.

"Зараз більше навантаження на держбюджет поклали на місцеві бюджети. В результаті зараз дійсно в провінції дуже часто людей або звільняють, або переводять на скорочений робочий день. Щоб ви зрозуміли – заплановано на 2017 звільнити 220 тисяч – які працюють в сфері охорони здоров’я і в освіті", - розповів економічний експерт Олександр Охріменко.

У невеликих містах ситуація неоднозначна. Двірникам коростишівської комунальної служби за січень заплатили лише по 2000 гривень. Мінімальну зарплату не підвищили до 3200, тому що люди не платять за комунальні послуги, розповіла Марія, яка працює двірником.

"Так, нам розказують, що ми залежимо від того, як люди платять. Тому нам немає 3200", - сказала жінка.

Новини за темою

У комунальній службі Коростишева пояснювати, чому зарплату двірників прив’язали до сплати комунальних послуг іншими мешканцями, відмовилися. Посилаючись на те, що не в компетенції журналістів цікавитися такими питаннями:

"А чого ви так перевіряєте оце все? Ви якесь маєте право? Ви якийсь перевіряючий орган", - відповіла на камеру головний бухгалтер коростишівської комунальної служби.

Ще одне наше спостереження – говорити на камеру про мінімалку готові не всі. Люди бояться, що їх можуть звільнити. У Держслужбі з питань праці пояснюють: відтоді, як підняли мінімалку, лише у січні цього року зі скаргами на роботодавців до них звернулося близько тисячі людей – як з державних, так і з приватних компаній.

"Ми вважаємо неправильними будь-якого роду такі аргументи – от хтось почне платити, а потім вам заплатять. Людина роботу зараз робить, вона свої функції виконує чесно", - прокоментував ситуацію з комунальною службою голова Державної служби з питань праці Роман Чернега.

Грошей на підвищення мінімальних зарплат не виділили і коростишівській Центральній районній лікарні. Головний лікар Олександр Веселовський розповів, що не дивлячись на те, що зарплати працівникам виплачуються з держбюджету, гроші на підвищення цього року довелося просити з місцевого бюджету.

"У січні місяці різко підняли. Ви ж бачили, коли уряд підняв зарплату – після затвердження бюджету. Вже в січні. Зарплату підняли до 3200 вже у січні. І нам не вистачило відразу грошей, і знайти їх було нереально, тому що жодної сесії в січні ще не було, і для того, щоб нам вкластися у розмір – то у нас домовленість була з трудовим колективом про те, що я їм заплачу 75% заробітної плати, а в авансі у лютому місяці заплачу решту", - розповів Веселовський.

Точних даних, як саме Міністерство фінансів прорахувало, скільки потрібно виділити грошей на підвищення мінімальної зарплати до 3200, у пояснювальній записці до держбюджету немає. Ми звернулися у Мінфін з проханням показати – як проводився розрахунок, і прокоментувати – чому грошей на підвищення мінімальної зарплати не вистачає. Через кілька днів отримуємо письмову відповідь – звичайним листом, без формул-розрахунків, лише констатація фактів: з 28-ми мільярдів трьохсот мільйонів (28,3 млрд) – 18-ть мільярдів сімсот мільйонів (18,7 млрд) – пішло на підвищення за тарифною сіткою:

"Збільшення фонду оплати праці працівників бюджетної сфери, передбаченого в проекті Державного бюджету на 2017 рік, на коефіцієнт росту середньорічного розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС (ріст між передбаченим розміром для другого читання та схваленим у першому читанні) – 18,7 млрд гривень", - вказано у листі-відповіді на інформаційний запит.

І 9,6 мільярда гривень – на підвищення до 3200 тим, хто не отримує надбавок:

"Сума доплат до мінімальної заробітної плати працівникам, у яких нарахований розмір заробітної плати (посадовий оклад за ЄТС + середній розмір додаткових виплат (36,3 %) менший за розмір мінімальної заробітної плати (працівники 1-6 тарифних розрядів ЄТС (від 45 грн за 6 тарифним розрядом до 1024 грн за 1 тарифним розрядом) – 9,6 млрд гривень".

Новини за темою

Розрахунків, де б була вказана кількість бюджетників у різних регіонах, яким планували підвищення – у листі немає. Точних даних – чи достатньо виділено грошей на підвищення до 3200 – також не вказують:

"Інформація щодо наявності заборгованості із заробітної плати, нарахованої за новими стандартами у січні 2017 року працівникам бюджетної сфери, відповідно до чинного законодавства буде надана Державною казначейської службою в перших числах березня 2017 року".

І зазначено: керівники держустанов мають самі рахувати – на яку кількість людей у них є гроші в кошторисі:

"Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисах", - зазначено у відповіді Мінфіну.

За словами економічного експерта Юрія Гаврилечка, порахувати – скільки потрібно виділити коштів з бюджету на підвищення, можна лише тоді, коли місцеві бюджети подадуть нові кошториси. Адже старі були ухвалені ще до затвердження державного бюджету – і, звісно ж, до впровадження нової мінімалки.

"Зовсім не обов’язково, що те, що подадуть – те і ухвалять. І якщо те, що подадуть – не буде ухвалено – вони будуть вимушені звільнити якусь частину працівників. Або починати розпродавати комунальне майно. Щоб розрахуватися", - сказав Гаврилечко.

Підвищити мінімальну зарплату зобов’язали не лише державні структури, але й приватний сектор. За планом урядовців, такий крок нібито має вивести економіку з тіні. Експерти ж стверджують – підвищення податків заведе економіку ще більше в тінь.

"Автоматично тепер, якщо раніше мінімальна сума єдиного соціального внеску була 300 гривень, то зараз – 700. Тобто, фактично в два рази більше. Для того, щоб підприємці могли виконати вимогу по мінімальній заробітній платі – тут один шлях – або звільняйте працівників, або закривайтеся. Підприємства різні бувають. Є підприємства, які навіть не зможуть - звільнення не допоможе. Розумієте, що значить мінімальна заробітна плата – вона ж не просто одна. Значить, більше ПДВ платити, більше навантаження на бізнес. Є такі виробництва, де в два рази підняти заробітну плату – простіше його закрити", - розповів експерт Олександр Охріменко.

Чи дійсно це так, ми запитали у самих підприємців. Олексій – директор хлібопекарської компанії у Запоріжжі. Каже, нікого звільняти поки що не збирається і готовий сплачувати нові податки. А підвищення видатків буде компенсовувати по-іншому:

"Ну я ось порахував, що якщо я сьогодні проіндексую зарплати пропорційно, як вони зараз подвоїли мені мінімалку - то мені треба буде просто додатково через додатковий податковий тягар десь відсотків на 7-10 збільшити ціну на продукцію. У мене ж не побільшало грошей. А колеги мої кажуть: це ти порахував у себе 7%, а якщо взяти ланцюжок - я мучник - я теж буду робити те ж саме. Мені вийде борошно дорожче, і кажуть, що відсотків до 25% буде. 25% ціни", - розповів підприємець Олексій Пучков.

Перевіряє і штрафує підприємців Державна служба праці. Ініціюють перевірку компанії, коли отримують скаргу від працівника чи статистику від Пенсійного фонду про масове звільнення або ж переведення на півставки. Директор відомства запевняє, перевірка – це лише контролююча функція. Не всі візити інспекторів на підприємства ведуть до стягнень – є випадки, коли скарги під час перевірки не підтверджуються.

"Питання тут не застосування штрафу, а його функцію та ідеологію розуміємо як превентивний засіб. Щоб підприємець розумів, що він може отримати такий штраф, якщо він буде працювати не в правовому полі, він буде використовувати нелегальну працю", - розповів голова Державної служби з питань праці Роман Чернега.

Новини за темою

Нові штрафи поки що не виписані жодному роботодавцю. А от безробітних, після підвищення мінімальної зарплати, вже побільшало. За даними Державної служби статистики, лише у січні цього року кількість зареєстрованих безробітних зросла на 38,2 тис. – з 390,8 тисяч людей до 429 тисяч. Це лише за місяць. І лише офіційно. Та є ще один нюанс, ще одна бомба сповільненої дії: нова мінімалка вплине і на субсидії – вже з наступного року. Бо ж доходи виростуть. Просимо експертів вирахувати, у скільки разів зменшиться така допомога від держави.

"Якщо заробітна плата була 1600, то якщо в будинку або квартирі проживає одна особа – вона сплачувала обов’язковий платіж у розмірі 144,4. Це у нас коли 1 особа. При заробітній платі 3200 – розмір обов’язкового платежу вже буде складати 577,4 гривні", - каже аналітик ГО "Публічний аудит" Тарас Галайда.

При мінімальній зарплаті у 1600 гривень – розмір субсидії становив 2 355 гривень. Коли будуть перераховувати по 3 200 – допомога від держави зменшиться до тисячі дев’ятисот двадцяти двох (1922) гривень. Таким чином, обов’язковий платіж за комуналку виросте у 4 рази. Якщо в одній квартирі живе двоє людей, що працюють – обов’язковий платіж збільшиться вдвічі. Що ж маємо у сухому залишку? А маємо – хорошу ідею з підвищення мінімальної зарплати, яка перетворилася на загальнодержавну проблему. Різкі кроки уряду, до яких не готові не лише самі платники податків, але й керівники держустанов на місцях. Відчутний мінус – перспективи зростання цін, зменшення субсидій і збільшення кількості безробітних. Маємо нову мінімальну зарплату, з якої вирахують більші податки. А ще маємо – подвійні стандарти. З одного боку держава ставить приватні компанії перед фактом – підвищуйте мінімальну зарплату, бо доведеться заплатити збільшені штрафи. І в жодному разі масово не звільняйте працівників, бо прийде інспектор з перевіркою. А з другого боку – держава має десятки тисяч бюджетників, на яких у неї просто не вистачає грошей. І ці працівники фактично змушені звільнятися або ж шукати додаткові, "тіньові" приробітки. Чи виведуть 3200 економіку з тіні і як зросте рівень життя бідних – буде зрозуміло вже через кілька місяців.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>