Податкова амністія: Що це таке і навіщо воно Україні

Запропонована президентом ідея про податкову амністію не є чимось новим. Тим чи іншим чином в Україні вже були спроби, не дуже успішні, щоправда, легалізації тіньових доходів населення і бізнесу. Але без відновлення довіри бізнесу до держави і ця спроба "обілити" економіку, якщо вона буде, приречена на провал

Податкова амністія: Що це таке і навіщо воно Україні
Фото з відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Запропонована президентом ідея про податкову амністію не є чимось новим. Тим чи іншим чином в Україні вже були спроби, не дуже успішні, щоправда, легалізації тіньових доходів населення і бізнесу. Але без відновлення довіри бізнесу до держави і ця спроба "обілити" економіку, якщо вона буде, приречена на провал

Навіщо нам амністія?

Передвиборчий рік зобов'язує, щоб уряд не тільки всіляко підвищував соціальні стандарти, але і пропонував різні "смаколики" і для бізнесу. У президента стало вже гарною традицією прямо на зустрічах з бізнесом підписувати закони, які хоч якимось чином покращують бізнес-клімат. За останній час глава держави фонтанував ідеями – введення податку на виведений капітал, реформа податкової міліції, проведення податкової амністії.

Остання пропозиція є швидше запрошенням для бізнесу висловитися "за" або "проти" (амністія може проводитися і для приватних осіб, але у цьому випадку йдеться про бізнес), а не зобов'язанням негайно подавати відповідний законопроект. Втім, кілька законопроектів щодо податкової амністії і зараз зареєстровано в Раді, а спроби створити під неї нормативну базу були в 2014, 2015 і 2017 роках. Один законопроект не пропустив профільний комітет, а два було відкликано авторами. Але наразі в Комітеті Ради з питань податкової та митної політики розробляється закон про проведення одноразового декларування.

Податкова амністія є легалізацією заощаджень шляхом офіційного опублікування реального розміру доходів, сплати певної суми податків (як правило, не вище 10%) в обмін на гарантію недоторканності від будь-яких видів відповідальності. Така практика в світових економіках є досить поширеною.

Новини за темою

Як зазначає адвокат правової групи "Побережнюк і партнери" Роман Кобець, метою податкової амністії є, з одного боку, виведення капіталу з "тіні" у легальний оборот з можливістю подальшого вільного розпорядження коштами, а з іншого боку – інвестиції в економіку за рахунок легалізації доходів.

За великим рахунком амністувати в Україні є що – до половини економіки країни знаходиться в "тіні". За оцінками Мінекономрозвитку, за 9 місяців 2017 року рівень тіньової економіки в Україні становить 33% від ВВП, а за даними дослідження міжнародної Асоціації дипломованих сертифікованих бухгалтерів (АССА), Україна в 2016 році посіла третє місце (45,1%) у списку країн з найбільшою тіньовою економікою.

За словами Наталії Радченко, партнера практики оподаткування та бізнес-ефективності АТ Juscutum, у розвинених країнах існує інший механізм повернення грошей у країну – добровільне розкриття іноземних доходів. При цьому відповідальність все одно настає, і податки також платять, просто вона (відповідальність) трохи менша, оскільки враховує добровільний характер розкриття інформації та сплати податків.

Практика амністування

Цікаво, що в Україні вже є досвід податкової амністії. "З 17 січня 2015 була введена податкова амністія для бізнесу у формі податкового компромісу з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість. Податковий компроміс припускав, що держава вибачає підприємцям раніше недоплачені податки за періоди до 1 квітня 2014 року за плату в сумі 5% від обсягів занижених податкових зобов'язань, тоді як решта 95% вважалися погашеними", – нагадує Роман Кобець.

За даними Державної фіскальної служби України, рівно через місяць після набуття чинності закону про податковий компроміс заяви до органів ДФС подали 614 підприємств. Вони збільшили податкові зобов'язання на 2,87 млрд грн, з яких підлягало сплаті до бюджету 143,4 млн грн. Податковий компроміс був цікавий переважно великому бізнесу. "Податкова амністія в 2015 році закінчилася повним провалом. Про це навіть ніхто не писав", – додає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.

У різні роки були спроби ввести загальне декларування населенням своїх доходів і податковий контроль витрат приватних осіб непрямими методами. І напевно, на щастя, далі намірів справа поки не дійшла.

До того ж декларування чиновників (це, звичайно, не податкова амністія, але механізм схожий) показало, що невідповідність доходів і витрат чиновників у багатьох випадках не викликала інтересу у покликаних за цим стежити держорганів.

"Пару років суспільство смакувало інформацію про розкриті доходи чиновників в електронних деклараціях. Було пару показових спроб з'ясувати походження деяких квартир, і все. Вважайте, амністія для чиновників у нас і так вже відбулася. Вони ж то свої "нульові декларації" вже подали тоді. І збирати з них вже нічого. Тому незрозуміло, на кого розраховано новий аукціон небаченої податкової щедрості", – іронізує Наталія Радченко.

Проблеми амністії

Проблем із проведенням податкової амністії більш ніж достатньо. Частина з них – суто психологічні. "Податкова амністія закріпить у свідомості сумлінних платників, що, виявляється, можна було ось так красти півжиття, не платити податки, а потім "вжух!" – і держава тобі говорить – заплати 5% і спи спокійно. А як повинні себе почувати громадяни, які все життя віддавали більше половини зарплати для сплати податків при такому розвитку подій? Обдуреними, я вважаю", – говорить Наталія Радченко.

Але більша частина проблем з амністією суто прикладні. Головна з них полягає в тому, що довіра бізнесу до держави знаходиться на дуже низькому рівні. "Можливо, деякі і "поведуться" на цю ініціативу, то лише у випадку, якщо будуть впевнені, що в майбутньому їм за це "нічого не буде" і по-іншому не можна. Але я би насамперед говорив не про чинних бізнесменів, а про колишніх – які вже 10 років як політики і держслужбовці, але все ще живуть на "доходи від минулого бізнесу". На моє переконання, "податкова амністія" навряд чи дозволить вивести чинний бізнес із "тіні" – він і так працює переважно в рамках чинного законодавства, використовуючи всі "можливості для маневру". Наприклад, використання податкових гаваней може і неетично, але далеко не завжди протизаконно", – вважає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.

Застосування "нульових декларацій", може, і дозволить легалізувати значну частину накопичених капіталів, а також й збільшити надходження до бюджету (залежно від того, як саме буде застосовуватися механізм і в якому форматі), але породжує цілу низку питань.

  1. Де гарантія, що умови "суспільного договору" не буде переглянуто через час? У стабільних суспільно-політичних системах такі гарантії є, але в українських умовах стверджувати однозначно навряд чи хтось зважиться.
  2. Яким буде механізм перевірки даних із декларацій, і чи не буде він підґрунтям для додаткових зловживань надалі?
  3. Через специфіку української економіки підтвердити джерела доходів і коштів буває дуже проблематично. Доходи, проведені через офшори і фірми-"прокладки" – це одне, хабарі – інше, а привезені з-за кордону гроші трудових мігрантів – третє.

Чи стане податкова амністія цікава населенню, а також основній частині бізнесу, залежить від безлічі факторів. Насамперед від чіткості запропонованого механізму і мінімізації можливості для фіскальних органів після розкриття реальних доходів не застосовувати з формальних причин податкову амністію, а нарахувати повний розмір заборгованості та штрафні санкції.

Як зазначає Роман Кобець, також важливим є гарантія відсутності відповідальності не тільки безпосередньо за податкові порушення, але і за інші порушення, вчинені у зв'язку або задля уникнення оподаткування. У будь-якому випадку податкова амністія не повинна стимулювати збільшення тіньового сектору економіки, коли платник податків буде розуміти, що держава і надалі раз на трирічний період строків давності буде списувати борги.

Загалом економічний ефект від можливого проведення податкової амністії викликає в експертів сумніви (особливо з точки зору загальної прогнозованості державної політики). "Податкова амністія не спрацює, вона просто не потрібна бізнесу. Йому потрібно, щоб не міняли постійно Податковий кодекс і працювала проста презумпція невинуватості. Поки цього не буде, жодна податкова амністія не спрацює. Бізнесмени без проблем будуть працювати "по-білому", якщо будуть знати, що правила гри стабільні і для них, і для податкового інспектора. Але зараз все навпаки. Фактично податковий інспектор може виписати штраф або навіть ініціювати порушення податкової справи проти будь-якого українського бізнесмена з надуманої причини, а бізнесменові потрібно захищатися. З 2002 по 2008 рік бізнес без амністії "виправдовувався". Тоді тіньова економіка впала до рівня 30%, тоді як зараз близько 50%. Потрібна просто стабільність, але поки її немає – не буде нічого", – нарікає Олександр Охріменко.

За словами Віктора Шулика, щоб декларувати доходи і платити податки чесно, необхідні зовсім інші чинники: гарантія недоторканності активів у майбутньому або хоча б справедливого судового розгляду; вигоди від роботи "по-білому" і ризики від приховування доходів також повинні бути істотними; контроль з боку суспільства має відігравати важливу роль (зокрема на електоральному рівні).

Також необхідною умовою правильної амністії є реальна податкова реформа (скорочення ставок податків і спрощення їх адміністрування), більш жорстка дерегуляція і різке скорочення можливостей контролюючих органів "кошмарити" бізнес.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>