Reuters

На початку січня в амстердамському аеропорту "Схіпхол" було затримано голландського журналіста Мікеля Спеккерса, який віз фрагменти з місця аварії над Донбасом Boeing-777. Як повідомила прокуратура Нідерландів, під час огляду багажу правоохоронці виявили у Спеккерса кілька сумок з металевими предметами і схожий на людські останки фрагмент. Речі вилучили і відправили на експертизу, а його після допиту відпустили. За словами журналіста, він хотів добровільно віддати знайдене на місці катастрофи, але у нього все забрали, включаючи фото- і відеоматеріали, зняті під час приватного розслідування на Донбасі. Після інциденту в голландському аеропорту родичі жертв заявили, що планують поставити перед владою питання щодо відновлення пошуків.

"Це перший випадок, коли преса опублікувава нове свідоцтво за останні 1 рік і 9 місяців"

Для підготовки до першої поїздки на Донбас Спеккерсу знадобилося два місяці. Журналіст отримав 10-денну російську візу, позаяк, за його словами, від української сторони "отримати її було складно". "Якщо б я й отримав дозвіл, було б складно уникнути цензури. Я подавався на транзитну візу з російської сторони і отримав її на 10 днів, ще отримав візу для "ДНР", документи для роботи преси", - розповів в інтерв'ю Спеккерс 112.ua. Про цензуру з боку РФ і "ДНР" Спеккерс говорити відмовився.

При цьому голландський журналіст стверджує, що ніяких пропозицій щодо допомоги, в тому числі у сприянні розслідуванню, ані російська сторона, ані представники "ДНР" не надавали. За словами Спеккерса, опинившись на місці катастрофи, він побачив буквально всіяне уламками лайнера полі, а привезений фрагмент останків однієї з жертв, які голландські правоохоронці згодом ідентифікували, там був не єдиним.

Мікель Спеккерс
nos.nl

Новини за темою: Клімкін сподівається, що розслідування катастрофи "Боїнга" буде завершено навесні 2017 року

"Я думаю, тут дві причини (чому уламки літака і останки жертв досі залишаються на місці катастрофи). Перша причина - політична, оскільки команда слідчих мала доступ до фрагментів тільки з території, контрольованої Україною, а територія з уламками контролюється "ДНР". Тому слідство намагалося не зіпсувати з ними (з "ДНР") відносини. Друга причина, я думаю, до катастрофи там відбувалося більше конфліктів, ніж зараз", - вважає журналіст.

За словами Спеккерса, під час свого розслідування на Донбасі він мав можливість контактувати із сотнями різних людей з різних галузей". "Моїм завданням було дослідити геополітичну ситуацію, наскільки сильним був вплив Росії і що там відбувалося", - каже він, додавши, що саме тому вилучені дані є дуже важливими для розкриття більш об'єктивної картини.

"Держава (Нідерланди) трохи налякана, тому що я взяв речі з місця аварії. Це перший випадок, коли преса опублікувала нове свідоцтво за останні рік і 9 місяців", - заявив він.

Як відомо, правоохоронні служби Нідерландів повернули журналісту вилучену техніку.

Росія в пошуках "адвоката"

Спеккерса неодноразово звинувачували у співпраці з російськими ЗМІ. Журналіст не заперечує, що був помічений пресою на Донбасі і згадується в російських репортажах щодо необхідності відновлення пошуків, але при цьому категорично відкидає, що є частиною російського плану з дискредитації розслідування.

Мікель Спеккерс
volkskrant.nl

Обрання нового президента США Дональда Трампа і майбутні вибори до національного парламенту Нідерландів, які намічено на 15 березня, дали можливість Москві знайти "адвокатів" за кордоном у справі МН17, з результатами якої вона не згодна.

Інформаційна кампанія Кремля, спрямована на те, щоб поставити під сумнів участь російського "Бука" в катастрофі Boeing, продовжує існувати, періодично переходячи в гостру фазу, наприклад, у випадку з голландським журналістом.

Інформаційні агентства, що підхопили інцидент зі Спеккерсом, розповсюдили відкритий лист з Нідерландів із закликом до президента США Дональда Трампа "підштовхнути" до нового розслідування катастрофи над Донбасом. На думку авторів, розслідування, проведене радою безпеки Нідерландів та міжнародною слідчою групою, "не було незалежним і переконливим".

Серед підписантів - 26 осіб. Серед них громадські діячі, політики, журналісти, професори. Відзначимо, за словами самих авторів, лист зі зверненням було відправлено Трампу ще в листопаді.

Новини за темою: Росія здійснила кібератаку напередодні публікації Нідерландами звіту щодо "Боїнга", - Німеччина

У мережі поширюють і заяву про нібито "підтримку" Росії тоді ще кандидата в президенти Дональда Трампа, яку він зробив в інтерв'ю СNN у 2015 р. При цьому низка інтернет-видань чомусь забуває вказати дату публікації. Це ж інтерв'ю придбало "друге дихання" у вересні 2016-го, його активно підхопили в тому числі й українські ЗМІ.

Коментуючи попередні результати розслідування, Трамп тоді припустив, що літак міг бути збитий російською зброєю, але застосувала його не РФ, і що "навряд чи колись вийде дізнатися всю правду". Заява кандидата в президенти не могла залишитися без уваги Кремля для формування порядку денного щодо України в разі його перемоги.

На запит 112.ua до Держдепартаменту США з проханням дати відповідь, чи відомо Трампу про подібне звернення голландців, або дати офіційний коментар щодо позиції США у справі МН17 за нового президента, представники зовнішньополітичного відомства повідомили, що дане питання перебуває поза рамок їхньої компетенції, тому переадресували запит до Білого дому і попросили зв'язатися з адміністрацією після його обробки. На момент публікації матеріалу 112.ua не отримав відповіді. Білий дім мовчить, поки Трамп вивчає ситуацію навколо України. Тиша може перерватися наприкінці лютого під час запланованого візиту Петра Порошенка до Вашингтона. Питання безпеки і протидії російській агресії будуть першочерговими.

Одним із тих, хто звернувся в листі до Трампа щодо "підтримки", є лідер партії "Форум за демократію" Тьєррі Боде, який збирається балотуватися на місце у парламенті Нідерландів.

"Форум за демократію" був одним з ініціаторів проведення референдуму щодо асоціації ЄС з Україною. Боде неодноразово закликав ухвалити волевиявлення народу і відкинути асоціацію.

Ще одне об'єднання під назвою GeenPeil стало політичною партією, яка виникла після поразки керівної коаліції на референдумі, за результатами якого голландці відкинули ратифікацію Угоди Україна - ЄС.

Новини за темою: Майк Рудін і його теорії змови: Що знімав автор фільму про "Боїнг" MH17

GeenPeil вже оголосила, що братиме участь у виборах 15 березня, і пообіцяла у разі перемоги проводити подібні референдуми для всіх законопроектів, які проходять через парламент. Таким чином, всі рядові члени партії зможуть отримати можливість впливати на те, як їхні депутати голосують за законодавчі ініціативи, в тому числі з питань можливого перегляду розслідування МН17, у лобіюванні якого зацікавлена Росія.

Цього тижня в Австралії вибухнула дискусія щодо причетності президента РФ до катастрофи рейсу МН17. Так, сенатор Полін Хансон закликала не покладати провину в аварії на РФ, тому що "всі в чомусь винні", в тому числі австралійські лідери.

Під час щотижневої зустрічі партії "Одна нація", яку транслювали у Facebook, сенатор Хансон вирішила не приховувати симпатій до Путіна "як до людини, яка відстоює інтереси своєї країни і бореться за свою країну, як до сильного лідера".

Родичі жертв: питання все ще на порядку денному

У зв'язку з ідентифікацією останків, привезених журналістом Спеккерсом, родичі жертв заявили, що вимагають відновлення пошуків. І вони готові звернутися до генеральної прокуратури з цією вимогою.

Президент фонду, який об'єднує родичів жертв рейсу MH17, Еверт ван Зейтвелд заявив агентству AFP, що родичі не хотіли б, "щоб людські останки там залишалися". За його словами, організація має намір поставити питання перед владою щодо відновлення пошуків.

За інформацією джерела 112.ua у дипломатичних колах Нідерландів, розмови про відновлення пошуків ведуться на неофіційному рівні, хоча "поки немає вагомих підстав говорити про конкретні ініціативи". Інше джерело повідомило, що ряд родичів жертв не хочуть брати участі в політичних іграх.

Водночас місцеві ЗМІ повідомляли про можливу зустріч представників родичів жертв на рівні міністерства безпеки та юстиції.

У ГПУ, яка представляє міжнародну слідчу групу в справі МН17, повідомили 112.ua про те, що не отримували запитів і звернень щодо відновлення пошуків на місці катастрофи.

Reuters

У відомстві також зазначили, що не мають фактів спроб незаконного вивезення останків жертв, їхніх особистих речей, фрагментів літака з території України. А питання про те, як голландський журналіст міг безперешкодно вивезти останки з території РФ, залишається відкритим.

Своєю чергою в міністерстві безпеки та юстиції Нідерландів на запит 112.ua щодо можливого відновлення пошуків на місці катастррофи лайнера відповіли, що "коментар з цього питання незабаром буде відправлено до парламенту", і будь-якій інформації буде надано суспільного розголосу.

Новини за темою: Як збили "Боїнг" MH17: Що з'ясували міжнародні слідчі

Літак Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпур, було збито російською системою "Бук" 17 липня 2014 р. в Донецькій області. Унаслідок цього загинули всі 298 осіб, що перебували на борту. Пасажирами рейсу були громадяни 10 країн, більшість загиблих - громадяни Нідерландів.

У Нідерландах 28 вересня 2016 р. провели брифінг за результатами розслідування авіакатастрофи літака рейсу MH17 "Малайзійських авіаліній".

Слідчі повідомили, що літак було збито з російського "Бука", який уже наступного дня після трагедії, 18 липня, був у Росії. Постріл було здійснено з поля біля Первомайського (поблизу від Тореза і Сніжного).

Наразі у слідства є близько 100 прізвищ людей, які можуть бути причетними до транспортування чи використання в Україні саме цієї установки.

Новини за темою: Bellingcat: У слідчої групи є записи, які допоможуть визначити, хто дав команду збити "Боїнг" рейсу MH17

Раніше експерти Bellingcat дійшли висновку, що частина відповідальності за трагедію MH17 несуть вищі чини російської армії. Очолюють список міністр оборони Росії Сергій Шойгу разом з його двома заступниками - Валерієм Герасимовим і Аркадієм Бахіним, а також президент Росії Володимир Путін, який, згідно з Конституцією, є верховним головнокомандувачем ЗС Росії.

У відповідь Росія назвала "конспіративною теорією" звинувачення Bellingcat щодо трагедії рейсу MH17.

Концерн повітряно-космічної оборони РФ "Алмаз-Антей" заявив, що має первинні радіолокаційні дані про повітряну обстановку на 17 липня 2014 р. в районі катастрофи малайзійського Boeing в Донбасі, що виконував рейс MH17. Однак передавати їх слідству не бажає.

Нідерландські експерти, які проводили розслідування, у своїй доповіді, яку було оприлюднено в жовтні 2015 р., вказали на вкрай малу ймовірність того, що первинні радари, задіяні на момент авіакатастрофи, могли засікти ракету, однак сім'ї загиблих заявили, що фахівці не виключили такої можливості повністю.

Артур Родивілов