banner banner banner banner

Платіжки-гіганти: Як з'являються космічні нарахування за тепло і чи можна їх скасувати?

Історія з платіжкою за тепло на 53 тис. грн, яку отримала мешканка Києва минулого тижня, буквально підірвала соцмережі, про неї розповіли всі провідні ЗМІ. Варто сказати, що це геть не перший випадок невиправдано високих нарахувань за обігрів приміщення в опалювальний сезон і один з найбільш показових. Найчастіше причина "космічних" нарахувань у платіжках полягає в недосконалості методології, яка в багатьох випадках працює не в інтересах простих людей – споживачів тепла. 112.ua з'ясував, у яких випадках це стається, а також, яких сюрпризів в платіжках киянам слід очікувати в березні.

Платіжки-гіганти: Як з'являються космічні нарахування за тепло і чи можна їх скасувати?
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Історія з платіжкою за тепло на 53 тис. грн, яку отримала мешканка Києва минулого тижня, буквально підірвала соцмережі, про неї розповіли всі провідні ЗМІ. Варто сказати, що це геть не перший випадок невиправдано високих нарахувань за обігрів приміщення в опалювальний сезон і один з найбільш показових. Найчастіше причина "космічних" нарахувань у платіжках полягає в недосконалості методології, яка в багатьох випадках працює не в інтересах простих людей – споживачів тепла. 112.ua з'ясував, у яких випадках це стається, а також, яких сюрпризів в платіжках киянам слід очікувати в березні.

Через вас жінка три ночі не спала

Минулого тижня українці були шоковані новиною про неймовірно величезну платіжку з нарахуваннями за тепло, яку отримала мешканка багатоповерхівки на Лівому березі (Є. Сверстюка, 52в). За опалення чотирикімнатної квартири площею 127,3 кв. м у січні їй нарахували 52 932,18 грн. Новина буквально підірвала соцмережі: разом із представниками національних телеканалів до квартири, що отримала платіжку-гігант, виїхав відповідальний за нарахування "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатін. Йому довелося виправдовуватися. Раніше господиня квартири повідомила журналістам, що, отримавши свою платіжку, вона не спала три ночі.

Найбільший постачальник тепла і гарячої води в столиці "Київтеплоенерго" визнав неприємний факт: нарахування в платіжці на Лівобережці - це не технічний збій у системі, а закономірний результат підрахунку за чинною, затвердженою Кабміном методикою.

"Наявна методологія, визначена постановою Кабміну № 630 від 21 липня 2005 року. Вона створює колізію: фінансове навантаження за різницю між показниками загальнобудинкового лічильника та індивідуальними приладами обліку (будь-який небаланс, який неминуче виникає у зв'язку з опаленням місць загального користування (підвалів, сходових прольотів, вестибюля), а також у зв'язку з тепловтратами, пов'язаними з низькою енергоефективністю будинку, - ред.) покладається на споживачів без індивідуальних лічильників. Коли в будинку без індивідуальних лічильників залишаються 2-4 квартири, суми нарахувань шокують", - йдеться в тексті роз'яснень на сторінці "Київтеплоенерго" у Facebook.  

Проблема ще й у тому, що в разі відсутності лічильників у місцях загального користування нарахування за їхній обігрів відбувається згідно з нормативами, пояснила 112.ua координатор енергетичних програм Громадянської мережі "ОПОРА" Тетяна Бойко: "За відсутності лічильника на місцях загального користування (вестибюль, сходові прольоти) нарахування здійснюються за нормативами. На місця загального користування передбачено 10% від загального споживання, але ми ж розуміємо, що це пальцем в небо. По факту в одному будинку місця загального користування можуть з'їсти 5% від загального споживання, а в іншому 15%".

За словами економічного експерта Андрія Блінова, "у багатьох багатоквартирних будівлях встановлення загальнобудинкового лічильника показує, що реальне споживання тепла навіть не найбільш утепленим будинком в 1,5-2 рази менше, ніж за нормативами. І тому маємо кричущу несправедливість: бідні за тепло у своїх квартирах платять значно більше, ніж заможніші".

У домі, де жителька отримала приголомшливу в 53 тис. грн платіжку, як виявилося, не було лічильника в місцях загального користування. Цей параметр було розраховано за нормативом, а оскільки без лічильника залишилася тільки одна квартира (постраждалої жінки), саме на неї й повісили весь небаланс, що виник з цієї причини. У разі якщо лічильниками оснащено 100% квартир, то нараховану за небаланс суму (весь обсяг спожитого будинком за період вимірів тепла мінус покази квартир з лічильниками) було б розподілено між усіма мешканцями.

Новини за темою

У "Київтеплоенерго" вважають, що для подібних випадків потрібна "додаткова методика, яка б давала можливість урегулювати це питання в інтересах споживача". Мовляв, наявна методика працює, коли 50-70% квартир обладнано індивідуальними лічильниками, але, коли оснащення перевищує 70% (при цьому не сягає 100%), алгоритм дає збій.

Звичайно, дуже дивно чути подібну заяву саме тепер, коли опалювальний сезон уже добігає кінця. Хоча подібні історії "періодично траплялися під час минулих опалювальних сезонів", зазначає Блінов. Він уточнив, що перш інциденти частіше виникали за відсутності приладів обліку тепла: "Цьогоріч практично всі скарги мешканців — саме з будинків, де стоять загальнобудинкові й навіть квартирні лічильники. Ця історія з будинком на вул. Вернадського (Сверстюка) в Києві є найбільш гучною, але факт є фактом: у січні дуже багатьом у столиці прийшли несподівано високі платіжки. Тоді як у листопаді-грудні 2019-го суми (і, відповідно, спожиті гігакалорії) були помірними, що цілком відповідало теплій зимі".

Мимоволі хочеться запитати: якби на Сверстюка не прийшла нечувано величезна квитанція і провідні ЗМІ країни не здійняли галас, чи звернув би взагалі хтось увагу на проблему, яка так чи інакше зачіпає більшість мешканців багатоповерхівок, котрі отримують не такі "медійні" суми?

У випадку з конкретною платіжкою в 53 тис. грн буде перерахунок, запевнили в "Київтеплоенерго": "На зустрічі представників компанії з мешканцями будинку було погоджено розподіл будинкових втрат тепла пропорційно між усіма квартирами".

Але, коментуючи цей пост, багато користувачів ставлять цілком справедливе запитання: якщо в цьому конкретному випадку проблему буде врегульовано, то як бути в усіх інших випадках, які не набули такого гучного розголосу?

Будинковий лічильник є? То нема чого скаржитися!

На одному з брифінгів, що відбувалися в КМДА в розпал опалювального сезону, директор структурного підрозділу "Енергозбут" Костянтин Лопатін, відповідаючи на запитання кореспондента 112.ua, заявив, що перерахунок за тепло здійснюється тільки в будинках, не обладнаних загальнобудинковим лічильником. За його словами, "нормативними документами не передбачено перерахунок за послуги централізованого теплозабезпечення в разі наявності будинкового або індивідуального лічильника". Принцип єдиний: весь обсяг тепла, який увійшов у будинок, має бути оплачено.

Зазначимо, що будинків з лічильниками, за даними Мінрегіону, більшість: станом на 20 січня 2020 року, в Україні вузлами комерційного обліку (лічильниками) було оснащено 80,8% житлових будинків. Таким чином, стає зрозуміло щодо причин, чому мешканка квартири, яка отримала платіжку в 53 тис. грн, три ночі не спала: вона прекрасно розуміла, що скаржитися їй нема куди і нема кому. І якби не здійнявся після її посту в соцмережах галас, вона навряд чи домоглася б перерахунку.

"Згідно з чинним законодавством, домогтися перерахунку платіжки (у разі наявності загальнобудинкового лічильника) можна в єдиному разі: якщо будинок утеплено (що поки зустрічається нечасто) і при цьому температура у квартирі є нижчою за норматив. У цьому разі платіжка зменшується на 5% на кожний градус відхилення в температурному діапазоні від 18 до 12 градусів у житлових приміщеннях (у наріжних кімнатах – від 20 до 14 градусів Цельсія протягом усього періоду, впродовж якого фіксували відхилення). Якщо ж температура в житлових приміщеннях нижча за 12 градусів Цельсія (у наріжних кімнатах нижча за 14 градусів), плату за централізоване опалення стягувати не повинні. Так само з гарячою водою (якщо її температура нижча за норму, що підтверджено відповідним актом). Але от поскаржитися на космічну платіжку, при тому що у квартирі невиправдано жарко або з крана йде окріп, тому що, наприклад, тепловик накачує будинок гігакалоріями (щоб продати більше енергоносіїв, - ред.), нема куди. Подібні механізми законодавством поки що не передбачено", - каже Тетяна Бойко.

Новини за темою

Справді, у будинках, де немає приладів контролю, шахрайство нерідко відбувається шляхом заниження температури подаваного носія (близько +65 градусів у будинок з подаванням гарячої води у квартири в температурному режимі +50-55 градусів), говорить Блінов: "У будівлях з такими приладами — навпаки: може подаватися майже окріп, що різко збільшує кількість тепла, що витрачається будинком, а енергопостачальник у такому разі списує одразу багато закуплених у запас енергоносіїв".

Використовуючи цей прийом, тепловики нинішньої зими (яка видалася аномально теплою) надміру перегрівали житлові будинки, щоб продати побільше тепла. Людям доводиться спати з відчиненими вікнами, усвідомлюючи, що жодних механізмів вплинути на ситуацію вони не мають, і буквально чекати, коли вода охолоне до прийнятної. У кінці місяця приходить платіжка за обсяг тепла, який справедливо міг бути й меншим, але довести, що це так, неможливо.

"У будинки, не оснащені індивідуальними тепловими пунктами (ІТП) із системою погодного регулювання (а таких більшість), підприємства ТКЕ (у нинішньому аномально теплому опалювальному сезоні, - ред.) буквально заганяли в будинки зайве тепло, щоб продати побільше тепла. При цьому викрити їх практично неможливо. Є будинки, розташовані ближче до котелень, є більш віддалені, і ТКЕ будуть прикриватися методиками, що дають їм змогу не давати замерзнути навіть найвіддаленішим за теплотрасою домівкам. Тим часом інші платитимуть за зайве тепло, але жити з відчиненими кватирками", - каже Тетяна Бойко.

Батареї з можливістю регулювати температуру у квартирі - вихід тільки в будинках, в яких є горизонтальне розведення тепла. А от у будинках (їх більшість), де розведення вертикальне (таких більшість будинків), можна встановити тільки регульований кран: спеки не буде, але цифри в платіжці не зміняться.

"Більшість будинків в Україні мають вертикальне розведення (стояки). Тобто можливим є тільки загальнобудинковий облік (або за кожним стояком, що означає все одно кілька квартир у складку). Тут повністю колективна відповідальність мешканців, спожите будинком тепло розподіляють пропорційно на кожну квартиру. Одна квартира нічого не виграє, якщо інший будинок не загвинчує регулятори, а замість цього відчиняє вікна", - пояснив 112.ua Андрій Блінов.

Цілком очевидно, що за наявності такої широкої палітри можливостей, яку дає недосконалість чинної методики для нарахування сум за спожите тепло, відповідальні за це організації можуть абсолютно спокійно маніпулювати обсягами тепла, які вони заганяють у будинок, "грати" на гарячій воді й буквально жонглювати формулами з розрахунку нормативів. Але жадібність не має меж, і в окремих випадках тепловики йдуть на відверті махінації. Одна з них пов'язана з опалювальною площею.

"У січні 2020-го було величезна кількість випадків, коли змінювалася постійна величина — площа опалюваного будинку(!), яка раптом ставала значно меншою. Наприклад, якщо площа будинку "раптом" скорочується з 15 000 до 10 000 кв. м, то частка вашої квартири площею 100 кв. м стає не 0,667%, а 1%. І ви платите в півтора рази більше за загальнобудинковим лічильником", - розповів 112.ua Блінов.

За його словами, не менш важливо, за який період виставлено рахунок (буває, що це не з 1-го по 31-ше число, а коли постачальній компанії заманулося зняти показання). Зазначимо, що саме період зняття показань факторів наводиться як одне з пояснень "Київтеплоенерго" високих нарахувань, незважаючи на розпіарену урядом знижку (з урахуванням зниження ціни на газ), у платіжках за січень. "Нарахування за опалення проводять згідно з показаннями будинкових лічильників, які "Київтеплоенерго" фіксує останньої декади щомісяця (з 20-го числа до останнього дня місяця). Від того, коли було зафіксовано показання лічильника, також залежать нарахування, позначені в платіжці клієнта. Наприклад, у грудні 2019 року показання було зафіксовано станом на 23-тє число, а в січні 2020 року – станом на 28-ме. Тобто до розрахунку беруть не календарний місяць, а кількість днів від і до фіксації показників лічильників обох місяців", - повідомили в компанії у відповідь на запит 112.ua. Правда, запевнили, що за результатами опалювального сезону "загальна сума нарахувань є такою самою".

А чи можна в принципі викрити тепловиків у махінаціях?

Андрій Блінов радить "у платіжній квитанції перевіряти, наскільки споживання тепла окремої квартири щодо загальнобудинкового показника відповідає частці цієї квартири в загальній опалювальній площі будинку". Також, чи наведено всі показання, починаючи від тарифу і розбивання за зонами споживання (загальнобудинковий лічильник + індивідуальний). Важливо знати, скільки тепла зазвичай відбирає гаряче водопостачання (це зручно заміряти протягом декількох тижнів, після закінчення опалювального сезону), щоб відстежувати аномалії та корекційні коефіцієнти, що застосовуються постачальником.

Іншими словами, на практиці слід мати як мінімум доступ до загальнобудинкового лічильника і до платіжок усіх мешканців будинку. Інакше, як кажуть, "цифри ні про що".

Кореспондент 112.ua записалася в ініціативну групу від свого будинку на сайті https://1557.kyiv.ua/login/

У післяобідній час зателефонували від представника "Київтеплоенерго". Хлопець щиро здивувався. Він розповів, що, скільки діє практика ініціативних груп, у них, як правило, "записуються пенсіонери, яким нема чим зайнятися, але дуже рідко, що на перевірку загальнобудинкового лічильника виходить хоча б один з них". Варто зазначити: йдеться про будинки, в яких немає сильних ОСББ.

Протягом 40 хвилин кореспондент 112.ua з представником "Київтеплоенерго" очікував біля будинку на появу двірнички, яка одноосібно володіє ключем від підвального приміщення, де розташований загальнобудинковий лічильник тепла. Відімкнувши приміщення, жінка зникла в його надрах. Представник "Київтеплоенерго" пояснює: "Бачиш ось ліжко, шафки? Ваша двірничка тут живе. Так у багатьох будинках: щоб не платити за житло, двірники облаштовують своє житло в підвалах".

Але в принципі все було зрозуміло: за відсутності інформації щодо показання в інших платіжках багатоквартирного будинку все, що може зробити учасник ініціативної групи, – поставити підпис у відомості. Жодної корисної інформації або подання "чому моя платіжка є такою" відвідування загальнобудинкового лічильника не дало. З’ясувалося, що в тому числі, в індивідуальну платіжку на квартиру зараховано оплату за батареї (варто сказати гаряче натоплені) двірнички та її друзів (адже підвал належить до категорії місць загального користування). За це платять усі мешканці цього будинку. І так відбувається не в одному будинку, на жаль.

Утім, справедливості заради варто зазначити, що це ще не найбільша біда, коли за твій скромний рахунок гріється приміщення в розмірі трикімнатної (хоч і моторошно облаштоване) місце обітниці пенсіонерки-двірнички та її друзів. Нерідко, що в таких підвалах сидять комерційні компанії, салони і навіть сауни, за які платять усі мешканці. Якщо історія має гучний резонанс, "Київтеплоенерго" приходить і таких от "любителів задурно" виганяє.

Вихід є, але він коштує грошей

Єдиний метод вирішити проблему радикально – встановити в будинку індивідуальний тепловий пункт з регулюванням залежно від погодних умов. Вартість такого пункту коливається в межах 250-300 тис. грн, але іноді через додаткові роботи коштує дорожче. Індивідуальний тепловий пункт у комплексі з заходами з утеплення (підвищення енергоефективності будинку) дозволяє мешканцям самостійно залежно від погодних умов регулювати обсяг тепла, що надходить на обігрів квартир та місць загального користування (що фіксується в показниках будинкового та індивідуальних лічильників).

Але тут на сцену виходить проблема іншого характеру. Незважаючи на запевнення прем'єр-міністра Олексія Гончарука про те, що найближчим часом фінансування заходів з енергоефективності в якомусь найближчому майбутньому буде збільшено, на практиці, як і в усьому, є проблеми.

Встановлення індивідуального теплового пункту - основний захід, для якого використовують "теплі кредити", розповіла 112.ua Тетяна Бойко.

Але в цілому це задоволення не з дешевих. У 2019 році середня вартість проектів комплексної термомодернізації багатоквартирних будинків, включаючи теплоізоляцію будівельних конструкцій та модернізацію систем теплозабезпечення із середньою вартістю 6 837,84 тис. грн у будинку площею 3 тис. кв. м коштувало 2,28 тис. грн за 1 куб. м площі. Таким чином, орієнтовна вартість для мешканців двокімнатної квартири цього будинку становила близько 150 тис. грн. Чи багато хто може дозволити викласти одразу таку круглу суму? Зрозуміло, що ні. Деякі наважуються брати ці кошти в кредит.  

З урахуванням нинішніх відсотків українських банків, які набагато вищі, ніж у європейських, для багатьох це буквально непіднімні суми. В ідеалі цю ситуацію повинні вирішувати завдяки державним програмам і діяльності Фонду енергоефективності. Але що маємо на практиці? Розмови про необхідність Фонду в нашій країні йшли з 2014 року. Паралельно стартувала програма "теплих кредитів". Вона передбачала компенсацію частини тіла банківського кредиту для фізичних та юридичних осіб (ОСББ) – 40% для ОСББ і 35% для фізичних осіб, індивідуальних власників. І ось щороку відбувалася така ситуація: на програму "теплих кредитів" не виділяли необхідного обсягу коштів, тому що говорили: ну ось, наступного року почне працювати Фонд і тоді. І так з року в рік.

Фонд таки почав працювати в 2019 році. З цієї причини на програму "теплих кредитів" на поточний рік було виділено наймінімальнішу за всі роки суму – 400 млн грн: 200 млн грн для ОСББ і стільки ж для власників індивідуальних будинків. Але очевидно, що реальна потреба є набагато вищою. За нашими даними, це не менше 3 млрд грн, каже Бойко.

Ситуацію ускладнено тим, що скористатися й цими передбаченими Держбюджетом коштами найближчим часом люди навряд чи зможуть. Мінекоенерго як розпорядник коштів досі не затвердило паспорту програми "теплих кредитів", хоча повинно було це зробити через 45 днів після ухвалення бюджету. Паспорт програми не тільки не затверджено, а й документи ще навіть не передано до Мінфіну.

"Тим часом з Фондом спостерігаємо непросту ситуацію. Фінансових коштів у нього в надлишку – понад 7 млрд грн (щороку держава виділяє на Фонд 1,2 млрд грн і стільки ж - міжнародні донори), які лежать без руху на рахунках. Водночас, незважаючи на мільйони доларів, які вони витратили на інформаційні кампанії з популяризації своєї діяльності, з вересня минулого року до Фонду надійшло близько 26 заявок, і це зі всієї України (проти близько 700 на програму "теплих кредитів", - ред.), – зазначає координатор енергетичних програм "ОПОРИ".

У чому ж проблема? По-перше, у складності процедур Фонду. На відміну від програми "теплих кредитів", де це не потрібно, Фонд вимагає також проведення енергоаудиту з виготовленням проекту технічної документації. І на кожному етапі треба влаштовувати загальні збори. Часто ці процеси тривають шість і більше місяців, протягом яких відсотки на взяті під проект банківський кредит "з'їдають" весь економічний сенс його реалізації: "Ми вважаємо, що продукти Фонду слід диверсифікувати: має бути якийсь надлегкий пакет для тих, хто тільки хоче спробувати здійснити часткове, а не комплексне утеплення будинку, менш дорогий".

Ще одна серйозна проблема — це те, що Фонд виплачує компенсації тільки після верифікації реалізованого проекту. І при цьому критерії цього процесу дуже розмиті, викликають багато запитань. Наприклад, якщо при реалізації проекту знадобилася додаткова гідроізоляція, не передбачена вже затвердженим проектом, у разі її виконання чи буде верифіковано такий проект Фондом? "Адже це як ремонт квартири: не буває такого, щоб усе, що запланували, зробили на 100%. Люди хочуть знати, в яких випадках, з якими змінами вони можуть розраховувати на компенсацію. Чи не буде так, що будинок реалізує проект і їм через якісь зміни буд відмовлено в компенсації. Поки що відповідей на ці запитання немає, тому багато хто просто не хочуть починати співпрацю з Фондом", - зазначає Бойко.

"Я вважаю нинішню роботу Фонду неефективною. При тому, що тільки на консультантів Фонду міжнародні донори виділили близько 16 млн дол., складається враження, що ця структура є дуже відірваною від реальності". Фонд повинен "спуститися на землю" і проаналізувати реальні потреби та можливості власників житла в Україні, вартість фінансового ресурсу в Україні не порівнянна з вартістю в Європі, і зарплати, звичайно, теж", - каже Тетяна Бойко.

Нарівні з уже описаними можливостями мають бути муніципальні програми з енергоефективності. Однак через те, що з містами не виконували належної роботи, у багатьох її немає. А на тлі невизначеності з програмою теплих кредитів, неефективної роботи Фонду навіть ті міста, які й почали реалізовувати такі ініціативи самі, тепер їх згортають. Зберігається й доволі добре працює тільки, мабуть, програма в Києві "70 на 30". "З одного боку, не можна не відзначити професіоналізм команди Петра Пантелєєва, яка є її драйвером, а з іншого - Київ - небідне місто і може собі дозволити на відміну від невеликих міст з менш наповненими бюджетами", - каже Бойко.

"Хочу підкреслити, що для досягнення максимального результату державні та муніципальні програми мають працювати із синергією. Якщо цього не відбувається, люди можуть дозволити собі тільки якісь незначні заходи, наприклад, замінити вікна в під'їзді. Максимум поставити індивідуальний тепловий пункт. А для виконання комплексу заходів потрібно кілька джерел", - сказала Бойко.

Чого чекати від платіжок у березні?

Таким чином, очевидно, що в один з останніх місяців опалювального сезону (березень) входимо з усіма проблемами, які чинна влада досі не вирішила як напередодні опалювального сезону, так і в його розпал. З цієї причини передбачити, якими будуть платіжки в містах (в яких постанова про знижку, яку застосовують залежно від вартості газу, використовується тільки "з доброї волі" тепловиків), неможливо.

У "Київтеплоенерго" запевняють, що прогнозовані суми нарахувань за розрахунковий місяць "лютий 2020", які прийдуть споживачам у березні, однозначно очікуються зі змінами в бік зменшення. Це пов'язане з такими факторами, як зниження ціни природного газу в лютому, а також підвищення середньодобової температури. Зокрема, анонсована НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу в лютому 2020 року становить 3948,00 грн/тис. куб. м замість установленої на опалювальний сезон 2019/2020 – 6235,51 грн/тис. куб. м. "Зважаючи на таку ціну газу, очікується, що порівняно з базовим тарифом опалення в Києві в березні буде дешевшим на 26%, а гаряча вода – на 24%".

Варто зазначити, що це геть не перші в нинішньому опалювальному сезоні запевнення, що ось-ось і тарифи на тепло знизяться. Не додає ентузіазму і те, що методика нарахувань, яка сприяє масі маніпуляцій, досі є незмінною.

Аж ніяк не можна виключати, що і в березні українці отримають платіжки із сюрпризом.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>