План Ж: Організатори ГогольFest показали унікальний ARK-сквот і попросили киян про допомогу

Під загрозою зриву міжнародна театральна програма, яка повинна відбутися в будівлі Театру на Подолі

План Ж: Організатори ГогольFest показали унікальний ARK-сквот і попросили киян про допомогу
ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Юлія Потерянко

Журналіст, 112.ua

Під загрозою зриву міжнародна театральна програма, яка повинна відбутися в будівлі Театру на Подолі

Незабаром, вже 7 вересня, в Києві стартує масштабний фестиваль мистецтв ГогольFest. Він буде десятим за ліком і збере близько 900 учасників із 12 країн. У програмі заплановано майже 300 культурних подій. За 10 років свого існування фестиваль виріс до великого багатоденного міждисциплінарного заходу і пробився у топ найкращих європейських фестивалів за версією асоціації EFFE.

Влад Троїцький Анна Баланюк / 112.ua

Виживає в Україні ГогольFest, скоріше, не завдяки, а всупереч, кочуючи від майданчика до майданчика. За словами засновника Гогольfest'у Влада Троїцького, цьогоріч організатори вирішили "поселити" своє дітище в Довженко-центрі на Голосієві, але потім отримали пропозиції від ВДНГ і Театру на Подолі, який покликав провести театральну програму в своєму новому будинку на Андріївському узвозі. Тож цьогоріч ГогольFest заплановано провести одразу на трьох локаціях. Але чи вийде все задумане, залежить багато в чому від киян і гостей міста.

ARK-сквот – наймасштабніший і абсолютно унікальний

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Найбільш масштабним проектом фестивалю цьогоріч обіцяє стати ARK-сквот. Описати його одним-двома словами неможливо – занадто об'ємна ідея стоїть за ним. По суті, це буде арт-резиденція, в якій вже живуть і творять художники, скульптори, режисери, актори, музиканти. У добротній старій, але занедбаній і приреченій на знесення будівлі, яку колись займала анімаційна студія "Борисфен", просто зараз відбувається певний безперервний творчий процес – простір цілодобово наповнюється предметами мистецтва, смислами і символами. У дні проведення фестивалю до цього процесу приєднаються глядачі. А потім прийде важка техніка і зрівняє все із землею, звільнивши місце для створення чогось нового.

Директор Гогольfest'у Максим Демський каже, що в будівлі навмисно нічого не міняли, залишивши облуплені стіни, стоптані підлоги і перекошені двері такими, якими вони були до створення сквоту. Сюди просто провели електрику і воду, щоб створити художникам мінімальні умови для проживання. Ба більше, згідно з концепцією, автори творять тут, використовуючи для своїх робіт все, що було знайдено в цих стінах: плівки, розкадровки, папери, стару техніку, уламки меблів тощо. Наприклад, художниця Жанна Кадирова зараз працює над проектом "Секонд-хенд", у рамках якого створює з відбитого від стін старого кахлю нові предмети. Що ще входить в її проект, можна буде побачити вже після відкриття сквоту 7 вересня.

Жанна Кадирова в ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Максим Демский в ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Одна з інсталяцій в будівлі розповість невигадану історію такого собі Анатолія Івановича – умовного співробітника студії "Борисфен". Інсталяція матиме назву "Лабораторія". Її автор - Анна Надуда. Вже зараз робота схожа чи то на кабінет, чи то на житлову кімнату, наповнену справжніми речами людей, які працювали тут насправді. На що вона перетвориться зрештою, не знає ніхто – в будівлі сквоту постійно знаходять якісь артефакти і вписують їх у нову реальність. Все це ретельно документують і його буде збережено.

Серед інших заявлених проектів – масштабний арт-простір під патронажем Вікторії Бурлаки, арт-проекти "Безпечний сон" як осмислення феномену відпочинку, "Злива", заснована на легенді про Всесвітній потоп з книги Буття, від Вальдемара Клюзко і багато іншого.

Частина експонатів в ARK-сквоті будуть інтерактивними. В усякому разі унікальний витвір мистецтва висотою в чотири поверхи і з безліччю авторів вважатимуть завершеним тільки з приходом глядачів. Зустрічати гостей буде мурал-мандала на фасаді, створений художниками з об'єднання Artheaven - Space Іmagination. Щодо фінального вигляду зображення невідомо нікому – його створення є процесом, як і все, що відбувається в ARK-сквоті. Крапку в цьому процесі поставить знесення будівлі. Після чого почнеться якась інша історія.

персонаж інсталяції "Лабораторія" в ARK-сквот Анатолій Іванович Анна Баланюк / 112.ua

Анна Надуда в ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Театр на Подолі і пов'язані з ним ризики

Нове приміщення Театру на Подолі, яке викликало у киян бурю емоцій, має прийняти театральну програму Гогольfest'у, і на сьогодні, за словами засновника фестивалю Влада Троїцького, це найпроблемніша частина організації. Будівлю повністю завершено, вона готова приймати артистів і глядачів, але досі її не здано в експлуатацію. Незадоволені зовнішнім виглядом театру городяни вимагають то переробити фасад, то зовсім знести споруду. Водночас фахівці стверджують, що нічого більш безпечного, оснащеного і пристосованого під проведення сучасних театральних вистав у Києві просто немає. Міська влада вирішує, як вийти з цього конфлікту.

Куратор театральної програми ГогольFest Андрій Палатний Анна Баланюк / 112.ua

Репетиція вистави в ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

ГогольFest опинився заручником цієї складної ситуації. В організаторів укладено домовленості з режисерами і трупами з різних країн на проведення в Театрі на Подолі вистав у рамках фестивалю, а дозволу від міськадміністрації все немає.

"Купу заходів проводять, наприклад, у "Мистецькому арсеналі". Але його не запущено в експлуатацію... Зараз це просто привід прискіпатися, і тут потрібна громадська думка, сказати: "Хлопці, реально – це надбання міста". Я не обговорюю сам Театр на Подолі візуально, але з точки зору упаковки, кращого немає. І зараз це зруйнувати і сказати, що ні, не буде? Ну хоча б на час ГогольFest'у дайте можливість! Цих 11 днів дайте подихати", - каже Троїцький.

При цьому, за його словами, у фестивалю немає плану Б на випадок, якщо дозволу не дадуть. "Насправді, ж*па. Це ось без дурнів. План Ж. Просто буде реальний міжнародний скандал. Пояснити нашим зарубіжним партнерам, чому в такому будинку не можна грати... От чому?" - заявляє з властивою йому прямотою засновник фестивалю.

Тому організатори фестивалю просять усіх надати цій історії максимального розголосу. Підійдуть будь-які цивілізовані засоби – від постів у соцмережах до петицій до міської влади. Ба більше! За словами Демського, зараз фестивалю допоможе будь-яка інформаційна підтримка, оскільки самотужки займатися промоцією організаторам просто немає на що. А залучати спонсорів до проведення таких заходів вкрай проблематично.

Плани на ВДНГ

Після річної перерви ГогольFest повертається на ВДНГ. На території експоцентру цьогоріч відбуватимуться наймасштабніші акції фестивалю, причому основна їх частина входить до так званої "зеленої" програми. Її відвідування повністю покривається абонементом, вартість якого на сьогодні становить 420 грн (за кілька днів він подорожчає до 470 грн). Програма включає в себе події на всіх майданчиках протягом всіх 11 днів. Заходи "червоної" програми можна буде відвідати за окрему плату.

Художники Аrtheaven - Space Іmagination Максим Зайцев, Роман Полієнко, Ілля Кудіненко Анна Баланюк / 112.ua

Робота над муралом-мандалою на фасаді ARK-сквот Анна Баланюк / 112.ua

Так от, на ВДНГ 9 і 10 вересня всі охочі зможуть взяти участь у збиранні та розфарбовуванні величезного ковчега (ковчег – тема цьогорічного ГогольFest'у). У результаті конструкція стане частиною масштабного шоу uTopia, в рамках якого вона буде взаємодіяти з двома величезними ляльками, а в кінці – злетить. Як саме злітатиме гігантський ковчег, організатори тримають у секреті. Але запевняють, що це буде унікальний перформанс.

У павільйоні № 3 на ВДНГ розміститься цех абстрактних скульптур. Причому в денні та нічні години це будуть дві цілком різні експозиції. А в центральному холі працюватиме виставка доповненої реальності, на яку краще приходити з улюбленим гаджетом. У павільйоні № 2 буде розміщено багато активностей з дитячої програми, в тому числі ляльковий театр, у роботі якого зможе взяти участь будь-яка дитина. Заплановано також багато-багато іншого.

Будуть у програмі ГогольFest'у і кіно, і музика, в тому числі велика кінопрограма від критика Андрія Алферова, проект Old Fashioned Radio "Фонтан" з альтернативною музикою та джазом, 24-годинний марафон української електронної музики, два концерти від проекту "Вухо" і не тільки. За словами організаторів, має сенс "скуштувати" цю різноманітність мистецтва. Хоча б в один із 11 днів масштабного фестивалю.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>