banner banner banner

Північнокорейський глухий кут: Чому Пхеньян не йде назустріч Вашингтону

Влада КНДР не бажає займатися питанням денуклеаризації, оскільки США не змогли її зацікавити і півтора року схиляли до односторонніх поступок

Північнокорейський глухий кут: Чому Пхеньян не йде назустріч Вашингтону
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Влада КНДР не бажає займатися питанням денуклеаризації, оскільки США не змогли її зацікавити і півтора року схиляли до односторонніх поступок

Зростає напруженість довкола Корейського півострова. Минулого тижня КНДР провела випробування ракетного двигуна на полігоні в Сохе, який раніше обіцяла закрити. Це перше випробування такого масштабу з моменту домовленостей з президентом США Дональдом Трампом про денуклеаризацію і нормалізацію двосторонніх відносин на саміті в Сінгапурі в червні 2018 року.До цього північнокорейські військовики вже кілька разів проводили навчальні стрільби з реактивних систем залпового вогню і запускали ракети малої дальності цьогоріч. Президент США Дональд Трамп закликав Кім Чен Ина утриматися від ворожої поведінки, попередив, що інакше той ризикує втратити все.

У відповідь голова комітету КНДР за мир в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні Кім Ен Чхоль, який раніше очолював північнокорейську делегацію на переговорах зі США, назвав Трампа бездумним, нетерплячим старим, який не розуміє проблем Північної Кореї.

Він наголосив, що Пхеньян не підкорятиметься Вашингтону, навіть якщо доведеться зіткнутися з новими труднощами, і шукатиме нових шляхів, якщо не буде знято санкції Радбезу ООН. Північна Корея знову перейшла від дипломатії до брязкання зброєю, і на це є причини.

Північнокорейці вимагають поступок

Нещодавні провокації Північної Кореї розраховані на те, щоб схилити Трампа до поступок. На початку грудня заступник міністра закордонних справ КНДР Ри Тхе Сонг закликав американські власті до кінця року провести третій саміт США і КНДР, як хотів верховний керівник Кім Чен Ин, і пообіцяв влаштувати різдвяний сюрприз, якщо вони не зроблять цього.

Північнокорейські власті мають намір відновити випробування міжконтинентальних балістичних ракет і ядерних зарядів, якщо до 31 грудня не вийде домовитися з американцями про скасування санкцій. Після провального саміту в Ханої в лютому 2019 року сторони не просунулися ані на крок у питанні денуклеаризації.

Північна Корея відмовилася виконати вимогу Трампа і повністю передати свій ядерний арсенал США. Своєю чергою американці відмовилися скасовувати санкції до повної відмови КНДР від ядерної зброї.

Новини за темою

Керівництво Північної Кореї розраховувало, що після припинення ракетних і ядерних випробувань з кінця 2017 року адміністрація Трампа піде на зустрічні кроки і скасує хоча би частину санкцій.

Натомість американський президент обмежився декларативними заявами про великий економічний потенціал Північної Кореї, важливість нормалізації відносин зі США і зустрічами з Кім Чен Ином на самітах у Сінгапурі, Ханої, які не дали істотних результатів.

Максимум чого вдалося досягти, так це повернути останки американських вояків, які загинули в роки Корейської війни (1950-1953), організувати возз'єднання корейських сімей.

Випробування ракетного двигуна – це свого роду нагадування Трампу про те, що до кінця року залишилося три тижні, і за цей час він повинен визначитися, що він може запропонувати Пхеньяна в обмін на збереження стабільності на Корейському півострові.

Кім Чен Ин готовий зустрітися з Трампом, але не збирається віддавати ядерну зброю до скасування санкцій. Представник КНДР в ООН Сонг Кім заявив, що ядерне роззброєння більше не обговорюватимуть на переговорах з США.

Північнокорейський лідер побоюється, що передача всієї ядерної зброї США без гарантій у галузі безпеки принесе нові загрози для комуністичного режиму. Позбавивши Північну Корею ядерної зброї, США можуть скасувати лише частину санкцій і потім домагатися більших поступок – відмови від балістичних ракет.

Приклад іранської ядерної програми є підтвердженням цього. Незважаючи на те що Іран припинив збагачення урану в обмін на скасування санкцій ООН, три роки потому США в односторонньому порядку відновили санкції проти нафтової, металургійної галузі, фінансового сектора Ірану. У Пхеньяні не довіряють Трампу.

Тактика Трампа

Після невдалого саміту в Ханої Трамп взяв паузу у врегулюванні північнокорейської проблеми з розрахунку на те, що врешті-решт Кім Чен Ин погодиться прийняти американські умови і добровільно відмовитися від ядерної зброї до скасування санкцій за відсутності інших альтернатив.

Дональд Трамп і Кім Чен Ин перед початком саміту в Ханої, 27 лютого 2019 року Reuters

Такий підхід практикують інвестори в будівельному бізнесі, де працював Трамп, щоб схилити власника продати земельну ділянку або будинок за більш низькою ціною в умовах відсутності інших покупців. Білий дім терпляче чекав цілих десять місяців, закриваючи очі на провокації КНДР, які не несуть безпосередньої загрози для США.

Американці вирішили не посилювати санкції проти Північної Кореї у відповідь на відновлення ракетних запусків з літа 2019 року. Господар Овального кабінету навіть виявляє деяку поблажливість до Кім Чен Ина.

Днями США блокували в Раді безпеки ООН пропозицію інших постійних членів обговорити ситуацію у галузі порушення прав людини в КНДР. Трамп дав зрозуміти північнокорейському диктатору, що в його інтересах домовитися про денуклеаризацію саме з ним до закінчення президентських повноважень у листопаді 2020 року, оскільки далеко не кожен американський лідер закриватиме очі на порушення прав людини в третіх країнах.

Білий дім влаштовувала відлига у відносинах з Північною Кореєю після саміту в Сінгапурі. Трамп заробив реноме миротворця і створив видимість ефективності американської дипломатії. Мовляв, головне, що КНДР припинила провокації і вдалося навести мости з Кім Чен Ином, а процес денуклеаризації це питання не одного дня.

Півтора року він піарився на тлі безрезультатних зустрічей з північнокорейськими чиновниками, сподіваючись справити позитивне враження на міжнародну громадськість та своїх виборців, що викликає роздратування в північнокорейців. Заступник міністра закордонних справ КНДР Ри Тхе Сонг звинуватив США у використанні переговорів з КНДР у політичних цілях напередодні президентських виборів.

Новини за темою

Трамп переоцінив свої здібності у галузі укладення угод, і змусити Кім Чен Ина зіграти в одні ворота не вдалося. Світова політика набагато складніша, ніж будівельний бізнес. Терпіння Кім Чен Ина вичерпалося, але замість того щоб прийняти умови Трампа, він просто повернувся до тактики тиску, відновивши ракетні запуски.

США мали би у відповідь на заморожування КНДР ядерних і ракетних випробувань скасувати частину обмежень (наприклад, в частині поставок до країни дизельного палива або експорту північнокорейського вугілля), щоб зацікавити Кім Чен Ина і спонукати піти на серйозні поступки.

Фактор Росії і Китаю

Тепер ініціативу у галузі врегулювання північнокорейської проблеми намагаються перехопити Росія і Китай, які впливають на Кім Чен Ина. У листопаді перший заступник міністра закордонних справ КНДР Чхве Сон Хі відвідала Москву. За даними російських ЗМІ, її повинні були ознайомити з розробленим Росією і Китаєм планом врегулювання північнокорейської проблеми, який не збігається з позицією США. План передбачає поетапне скасування санкцій у відповідь на поступові кроки КНДР у галузі денуклеаризації.

Росія і Китай пропонують Північної Кореї для початку повністю відмовитися від ракетних і ядерних випробувань, а США і Південній Кореї - від спільних військових навчань. Потім закрити частину північнокорейських виробничих потужностей в обмін на часткове скасування санкцій ООН.

Цей варіант є більш прийнятним для Кім Чен Ина, оскільки дозволяє зберігати ядерний арсенал протягом невизначеного часу. Адже процес покрокової денуклеаризації можна затягнути на кілька років.

Сценарії розвитку

Можливо кілька варіантів розвитку північнокорейської кризи. Якщо Трамп і Кім Чен Ин не зможуть зустрітися протягом найближчих трьох тижнів або ні про що не домовляться, то американо-північнокорейські відносини повернуться до напруженого 2017 року, коли Пхеньян погрожував розбомбити американські військові бази на острові Гуам.

КНДР відновить запуски ракет середньої дальності над територією Японії, а також міжконтинентальних балістичних ракет, які теоретично можуть досягти Західного узбережжя США. У такому разі стриманість Трампа скидатиметься на прояв слабкості, і йому доведеться запровадити нові санкції проти КНДР.

У цьому випадку напруженість довкола  Корейського півострова може затягнутися на невизначений період.

Новини за темою

Найпевніше, США утримаються від проведення в Північній Кореї військової операції для знищення ядерних об'єктів, випробувальних полігонів, пускових установок. Ймовірність відповідних артилерійських та мінометних обстрілів міст Південної Кореї стримує США від розв`язання північнокорейської проблеми за допомогою військової сили.

За інформацією віце-голови аналітичного центру "Нова Америка" Петера Бергена, у 2018 році Трамп закликав Пентагон вивезти із Сеула сім'ї американських військовиків, які служать у Південній Кореї, через побоювання бомбардувань з території КНДР.

Тодішній міністр оборони США Джеймс Меттіс відмовився виконати розпорядження свого шефа, оскільки власті могли сприйняти такий крок як підготовку американців до військової операції в КНДР. Трамп утримувався від проведення військових операцій у Венесуелі та Ірані протягом трьох років перебування у владі і навряд чи захоче втягувати США в нову війну  наступного року – у розпал виборчої кампанії.

Найбільш прийнятний варіант для Трампа - це ще потягнути час: до кінця грудня досягти проміжних домовленостей з КНДР щодо денуклеаризації і відкласти питання до кращих часів. Лише би північнокорейці не брязкали зброєю. Нині в пріоритеті у Трампа інші завдання: уникнути імпічменту, підготуватися до президентських виборів.

Ось тільки для Кім Чен Ина це невигідно і він не піде назустріч Вашингтону. Він ситий по горло жданиками від Трампа і хоче конкретики: скасування санкцій, а не чергової зустрічі заради рукостискань і фото.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>