З відкритих джерел

Конкурс Євробачення завжди був настільки ж пісенним, як і політичним та часто ставав майданчиком для публічного вираження позиції тих чи інших країн. Не дивно, що його багаторічна історія рясніє казусами і скандалами, до списку яких, безсумнівно, додасться провокаційна історія з конкурсанткою від РФ Юлією Самойловою, якій офіційно заборонили в'їзд в Україну, де у 2017 році проходить Євробачення. Ми вирішили пригадати найбільш яскраві приклади того, як політика втручалася в хід конкурсу.

1969 рік

Коли Євробачення проходило в столиці Іспанії Мадриді, Австрія вирішила відмовитися від участі, оскільки не хотіла відправляти виконавця в країну з диктаторським режимом Франко. Таким чином, кількість учасників скоротилася всього до 16.

1973 рік

Учасник від Ізраїлю Іланіт виступав у бронежилеті у зв'язку з масовими вбивствами ізраїльських спортсменів палестинськими бойовиками на мюнхенських Олімпійських іграх. Британський коментатор Террі Воган попросив, щоб глядачі, аплодуючи, продовжували сидіти, щоб їх випадково не застрелили.

1978 рік

На конкурсі, що проходив у Парижі, йорданське телебачення відмовилося транслювати виступ представника Ізраїлю і замість цього показало фотографії квітів. А коли конкурсант від Ізраїлю виграв, йорданські ЗМІ написали, що перемогла Бельгія.

2005 рік

У цьому році на конкурсі повинен був дебютувати Ліван. Країну має представляти Альйн Льхуд з піснею Quand tout s'est enfuit, але при цьому ліванський мовник хотів замінити виступ учасника з Ізраїлю телерекламою. Європейський мовний союз заборонив країні виключити з трансляції виступ ізраїльтянина, у результаті чого дебют Лівану так і не відбувся.

2005 рік

Готуючись до виступу на домашньому Євробаченні, українській групі "Гринджоли" довелося змінити текст пісні "Разом нас багато", гімну Помаранчевої революції. Композицію визнали занадто політизованою. На вимогу ЄМC їй надали більш соціальне звучання, що не завадило групі з тріском провалитися на домашній сцені.

2006 рік

Від участі у фіналі Євробачення в Афінах того року відмовилася Сербія і Чорногорія, що була тоді єдиною державою, оскільки сербська та чорногорська телекомпанії не змогли домовитися про єдиного представника. Роком пізніше і сербський, і чорногорський співаки виступали на конкурсі як представники незалежних держав.

2007 рік

Труднощі перекладу призвели до скандалу навколо пісні Вєрки Сердючки Danzing Lasha Tumbai. У тексті пісні присутні слова, які схожі на Russia goodbye! і повторюються кілька разів, що викликало різко негативну реакцію в частини російської аудиторії. Андрій Данилко офіційно спростував наявність таких слів у пісні й опублікував офіційний текст, в якому фраза звучала як Lasha Tumbai. Ці дивні слова, включені пізніше у назву пісні, за твердженням автора, є монгольськими та означають "Збиті вершки". Це викликало численні суперечки в інтернеті та пресі, а багато знавців монгольської мови спростували цю заяву.

У цьому ж році на Євробаченні угледіли політичний контекст у пісні ізраїльської групи Teapacks "Push the button". Деякі припускали, що пісня є відображенням занепокоєння деяких ізраїльтян про загрозу ядерної війни з Іраном. Ця інтерпретація припускає, що слова "Він збирається натиснути на кнопку" стосуються іранського президента Махмуда Ахмадінежада. Тим не менш, пісню пропустили, але група не потрапила у фінал.

2009 рік

Через півроку після вторгнення Росії в Південну Осетію Грузія вибрала як виконавця на Євробаченні-2009 групу "Стефані і 3G". Учасники колективу відкрито заявили, що їх пісня We don't wonna put in є протестом проти політики Росії. Європейський мовний союз визнав композицію такою, що не відповідає нормам Євробачення, і зажадав змінити текст пісні або замінити її. Грузія проявила принциповість і взагалі знялася з конкурсу, звинувативши Росію в тиску на організаторів.

2012 рік

Вірменія відмовилася від участі в Євробаченні в Баку через багаторічний конфлікт навколо Нагірного Карабаху. Понад 20 вірменських виконавців підписали петицію з вимогою відмови від участі у конкурсі, посилаючись на смерть вірменського солдата, який нібито був застрелений азербайджанським снайпером кількома днями раніше. Пізніше міністерство оборони Вірменії оголосило, що вірменський солдат був убитий товаришем по службі, але Вірменія все одно знялася з конкурсу, заявивши, що сумнівається в безпеці своїх конкурсантів на азербайджанській землі.