Піррова перемога протестувальників: Про значення виборів до райрад Гонконгу

Піррова перемога протестувальників: Про значення виборів до райрад Гонконгу
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями в Гонконзі підбили підсумки виборів до райрад, які відбулися минулої неділі, 24 листопада. Переконливу перемогу здобули представники демократичних партій, які очолюють протести з весни.

З відкритих джерел

У цілому, політичні сили "Демократична партія", "Громадянська партія", "Неодемократи", "Лейбористи", "Гонконгська асоціація за демократію і добробут народу" отримали 347 з 452 місць і контролюють 17 з 18 райрад, на які поділений Гонконг. Лояльний Пекіну "Демократичний альянс за найкращий розвиток і прогрес Гонконгу" Стеррі Лі втратив 98 місць.

Результати виборів є лакмусовою паличкою настроїв переважної частини гонконгського суспільства, яке поділяє вимоги протестувальників: більш широка автономія від Пекіна у сфері самоврядування регіоном, незалежне правосуддя. Гонконгці хочуть розвиватися як держава в державі, а не інтегруватися в політико-економічну систему КНР.

Однак підсумки голосування варто сприймати, радше, як зріз громадської думки, а не реальну перемогу протестувальників над урядом у Пекіні в силу специфіки виборчої системи колишньої британської колонії та інтересів провідних гравців світової політики.

Піррова перемога протестувальників

Перемога демократів на виборах до райради Гонконгу не приведе до переходу ключових важелів управління до рук протестувальників. До компетенції райрад входить вирішення суто локальних питань у сфері ЖКГ, транспорту. Стратегія розвитку Гонконгу, відносини з центральним урядом перебувають у руках Виконавчої ради та голови Гонконгу Керрі Лам, які зберігають лояльність Пекіну.

Підготовкою законопроектів місцевого значення займається Законодавча рада Гонконгу, де на виборах у 2016 році перемогли лоялісти Компартії. Реальною боротьбою за владу в Гонконзі можуть стати наступні вибори депутатів Законодавчої ради у вересні 2020 року і глави Гонконгу в 2022 році. Перспективи демократів на цих виборах покажуть результати роботи в райрадах. У цьому і є вся заковика.

Комунальне господарство, як і інші локальні питання, самі собою скрупульозні та вимагають від керівників районного значення не тільки організаторських здібностей, а й конструктивних відносин з вищим керівництвом, яких апріорі не буде.

Новини за темою

Прихильники зближення з Пекіном з Виконавчої та Законодавчої рад ставлять палиці в колеса райрадам, намагатимуться зробити так, щоб суспільство розчарувалося в діяльності демократів до моменту виборів. Перемога на виборах до райради гасне на тлі серйозної поразки протестувальників.

Вони не змогли домогтися від Пекіна проведення виборчої реформи. Демократи наполягають на тому, щоб главу Гонконгу і депутатів Законодавчої ради обирали виключно під час загального всенародного голосування жителів автономії.

З часів британського колоніалізму виборчу систему Гонконгу влаштовано таким чином, щоб скоротити можливість широких мас впливати на зміну влади і політичні процеси. Главу Гонконгу обирає спеціальна виборча комісія з 1200 виборців, відбір яких узгоджується із центром.

По 300 місць у комісії мають чотири прошарки гонконгського суспільства: бізнес-кола, представники профспілок і громадських організацій, вчені та релігійні діячі, а також члени райрад, які об'єднані в одну групу з функціонерами Законодавчої та Виконавчої рад. Під час минулих виборів з 1200 вибірників лише 205 людей були представниками демократичних партій. 

Депутати Законодавчої ради частково обираються за допомогою прямих виборів, частково представниками двох комісій, які також складаються з представників політичної, економічної, інтелектуальної та духовної еліт Гонконгу.

Якоюсь мірою нинішні протести є запізнілим антиколоніальним повстанням гонконгського суспільства. За проведення виборчої реформи гонконгські автономісти борються з часів перебування в складі Великої Британії.

Передача регіону до складу Китаю в 1997 році нічого не змінила. Фактично метрополію з Лондона перемістили до Пекіна. Результати виборів у райради не є серйозною підмогою для зміни політичного режиму Гонконгу. Не дивно, чому близька до Компартії КНР газета Global Times закликала коректно сприймати і не перебільшувати перемогу демократів на виборах.

Інформаційне значення

Китайська преса на відміну від західних журналістів не загострює увагу на виборах до райради Гонконгу, оскільки їхнє інформаційне значення вкрай непривабливе для політбюро Компартії КНР. Неважливо, наскільки незначними є райради в політичній системі Гонконгу.

Важливо те, що на них перемогли ліберали, які не хочуть приймати соціалістичний устрій, що існує в Китаї вже 70 років. Своїм прикладом гонконгці наочно демонструють жителям інших китайських мегаполісів, що багатопартійність існує в Китаї не тільки на папері.

Конституція Китаю визнає політичний плюралізм, але насправді в органах влади домінує Компартія за номінальної участі в політичному житті країни кількох партій, які не суперечать її лінії. Спроби створення в Китаї реальної опозиції зазвичай провалювали. Гонконг став винятком із правил, де союзники китайських комуністів зазнали поразки.

Гонконгський прецедент може підштовхнути вільнодумство в найбільш розвинутих містах прибережного Китаю, таких як Шанхай, Гуанчжоу, Тяньцзінь, Шеньчжень, які є драйверами китайської економіки. У цих містах у сукупності проживає понад 66 млн осіб, і демонстрації можуть бути більш масштабними, ніж у Гонконгу (7,5 млн осіб).

Гонконгські протестувальники відстоюють ідею децентралізації, що може спровокувати зростання відцентрових тенденцій у Синьцзян-Уйгурському автономному регіоні, у Тибеті, де народ хань (основний етнос Китаю) не становить більшість населення. Китайська влада вже давно бореться із сепаратизмом у цих регіонах.

Новини за темою

На території Сіньцзяну існують сумнозвісні трудові табори, де за чутками триває насильницьке перевиховання і китаїзація місцевих мусульман-уйгурів. Якщо комуністи підуть на поступки гонконгівцям, то в кращому разі доведеться проводити федералізацію.

У гіршому разі спалахнуть нові повстання тибетських ченців, які бажають відновити незалежність, активізується терористична організація "Ісламський рух Східного Туркестану", яка пов'язана з ІДІЛ і бореться за створення ісламської держави в Сіньцзяні.

Китайська влада спеціально не виконує всіх вимог гонконгських протестувальників і жорстоко розганяє їхні акції, щоб населенню інших міст і регіонів не повадно було слідувати їхньому прикладу. Силовики штурмували будівлю Політехнічного університету, який став базою протестувальників, викрадали їхніх лідерів з лікарень, забирали паспорти в затриманих, щоб вони не змогли проголосувати на виборах.

З відкритих джерел

Спостерігаючи за діями Пекіна в Гонконзі, виникають асоціації з відцентровими виступами в Чечні на початку 90-х, Північній Ірландії в 70-х, акціями протесту в Каталонії, які влада Росії, Великої Британії та Іспанії придушувала силою, щоб уникнути розвитку сепаратизму в інших регіонах. Протести в Гонконзі – це боротьба за фінансові потоки і ресурси між представниками комуністичної еліти та ліберальної опозиції.

Суперечності із Заходом

Політичну кризу в Гонконзі ускладнюють і без того непрості відносини США і Китаю в умовах торговельної війни, а також вона є предметом розбіжностей між президентом США Дональдом Трампом і американськими законодавцями. Після виборів до райрад Гонконгу китайська влада посилила критику США і звинувачує у втручанні у внутрішні справи Піднебесної.

За три дні до виборів Конгрес США ухвалив законопроекти про захист прав людини в Гонконзі та заборону на постачання зброї і спецзасобів для гонконгської поліції. Перший законопроект створює правові рамки для спостереження за дотриманням прав людини та основних свобод у Гонконзі, дає підстави для введення санкцій проти китайських чиновників, що є втручанням однієї держави у справи іншої. Однак Трамп дотримується стриманої позиції щодо Гонконгу.

З одного боку, Гонконг є союзником США з часів "холодної війни", провідником американських інтересів у Китаї. З іншого, підтримуючи протестувальників, Конгрес ризикує зірвати нещодавні домовленості торгового представника США Роберта Лайтхайзера і міністра фінансів Стіва Мнучіна з китайською стороною про врегулювання торговельних угод.

Вони погодили низку умов торгової угоди, домовилися про те, що Китай закупить американської сільгосппродукції на 50 млрд доларів, а Штати не будуть надалі збільшувати мита. Неузгодженими залишаються 30-40% умов угоди. Китайці наполягають на подальшому зниженні мит.

Новини за темою

Трамп бажає завершити торговельну війну з Китаєм до президентських виборів 2020 року, і підтримка демократії в Гонконзі тільки заважає цьому.

Схожі суперечності набувають обертів у відносинах Китаю та ЄС. Єврокомісія закликала китайських силовиків 18 листопада займати стриману позицію, припинити насильство за тиждень до виборів у райради. Посол КНР у Великій Британії Лю Сяомінь звинуватив британську владу у втручанні у внутрішні справи Китаю на стороні протестувальників Гонконгу.

Палата Громад британського парламенту підготувала доповіді, в яких висвітлювалися дії китайських силовиків, що не роблять честі Компартії КНР. Велика Британія номінувала одного з лідерів протестувальників Джошуа Вонга на Вестмінстерську премію за захист людського життя, прав і гідності.

У глобальному плані ЄС не вигідно псувати відносини з Піднебесною через протести в Гонконзі. Китай є другим після США торговельно-економічним партнером ЄС. Сам факт повернення британською владою Гонконгу до складу Китаю в 1997 році, після закінчення договору оренди, знімає будь-які претензії на порушення прав людини.

Цього і слід було очікувати, оскільки Компартія КНР не буде змінювати політичну систему всього Китаю заради одного регіону. В чужий монастир зі своїм статутом не ходять.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>