Підсумки саміту G20: Сирія, Україна і "спільна мова" Путіна-Трампа

Саміт "Великої двадцятки" залишив більше запитань, ніж дав відповідей. Дональд Трамп і інші учасники саміту не подолали розбіжності з питань вільної торгівлі і клімату. Припинення вогню у Сирії не визначає політичне майбутнє країни. Переговори з Путіним не призвели до прориву з українському питанні. Учасники саміту не знайшли нових способів вирішення північнокорейської проблеми

Підсумки саміту G20: Сирія, Україна і "спільна мова" Путіна-Трампа
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Саміт "Великої двадцятки" залишив більше запитань, ніж дав відповідей. Дональд Трамп і інші учасники саміту не подолали розбіжності з питань вільної торгівлі і клімату. Припинення вогню у Сирії не визначає політичне майбутнє країни. Переговори з Путіним не призвели до прориву з українському питанні. Учасники саміту не знайшли нових способів вирішення північнокорейської проблеми

У Гамбурзі 7-8 липня відбувся черговий саміт "Великої двадцятки". Лідери 19 найбільш економічно розвинених країн світу та Євросоюзу щороку (з 2008 року) збираються обговорити нагальні економічні та політичні питання та знайти точки дотику з глобальних проблем. Саміт G20 в Гамбурзі проходив під девізом "формування взаємопов'язаного світу". Значну увагу було приділено питанням вільної торгівлі і кліматичних змін, врегулювання конфліктів в Сирії та Україні, протидії ядерній програмі Північної Кореї, проблемі тероризму. У кулуарах саміту лідери країн-учасниць обговорили питання двосторонніх відносин.

Країни-члени клубу G20, блакитним виділені країни ЄС, які окремо не представлені, а рожевим - гості саміту в Гамбурзі Фото з відкритих джерел

Переговори з Путіним в кулуарах

Президенти Дональд Трамп і Володимир Путін розмовляли більше двох годин в присутності держсекретаря США Рекса Тіллерсона, міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова та двох перекладачів. Тіллерсон заявив про те, що Трамп і Путін швидко знайшли спільну мову. Лавров повідомив, що переговори носили суто політичний характер. Він підкреслив, що сторони обговорили питання, пов'язані з Сирією, Україною, Північною Кореєю і боротьбою з тероризмом. Під час спілкування з журналістами вони були досить лаконічні і не хотіли розповідати про деталі переговорів.

Володимир Путін запевнив Дональда Трампа та інших учасників саміту в тому, що Росія нібито не втручалася в передвиборну кампанію США. Незважаючи на те, що розслідування американських спецслужб про хакерські атаки Росії ще не завершено, Трамп не загострював увагу на цій проблемі. Тіллерсон підкреслив, що Трамп зацікавлений залишити тему кібератак і "рухатися далі" (ще б пак, якщо виявиться, що Росія-таки втрутилася у вибори, перемога Трампа буде завдяки Кремлю). На його думку, США і РФ збираються створити спільну робочу групу, яка розробить спеціальну угоду про кібертероризм і взаємне невтручання у виборчий процес. Хоча, американці поки не вирішили, чи повертати російській дипломатичній місії будівлі, вилучені екс-президентом Бараком Обамою після хакерських атак. Повернення цих будівель допускалося в якості можливої поступки.

Складається враження, що Дональд Трамп свідомо пішов в ході переговорів від теми втручання РФ в американські вибори, щоб схилити "господаря Кремля" до нових домовленостей щодо Сирії. Президенти попередньо домовилися про режим припинення вогню на півдні Сирії з 9 липня, який обов'язковий для всіх сторін конфлікту, не пов'язаних з терористичними організаціями. США і Росія будуть гарантувати дотримання режиму припинення вогню і доставити гуманітарну допомогу в регіон.

Reuters

Однак, лідери США і Росії нічого не розповіли про подальшу долю режиму президента Сирії Башара Асада. За даними видання The Daily Beast, які були опубліковані напередодні переговорів, США можуть погодитися зберегти при владі Башара Асада і створити запропоновані РФ зони безпеки в Сирії. Російські війська будуть патрулювати зони безпеки. США можуть піти на такі кроки для того, щоб сконцентруватися на знищенні ІДІЛ. Поки рано говорити про нормалізацію відносин між Росією і США. Трамп ще не перевірив Володимира Путіна у справі. Як показує практика, російська влада схильна порушувати домовленості у сфері безпеки. Спонсоровані Росією сторони конфлікту неодноразово порушували режим припинення вогню, як в Україні, так і в Сирії.

Дональд Трамп і Володимир Путін також обговорили українське питання. Сергій Лавров повідомив, що врегулювання конфлікту на Донбасі буде продовжуватися в мінському форматі й жодного альтернативного сценарію США не пропонували. США і РФ домовилися створити окремий канал для переговорів по Україні. Найближчим часом Москву повинен відвідати американський спецпредставник з українського питання. Нагадаємо, що перебуваючи з візитом у Варшаві, Дональд Трамп у своїй публічній промові заявив про те, що дестабілізуючі дії Росії в Україні та інших регіонах становлять загрозу для Заходу.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон під час переговорів з Володимиром Путіним підтвердили важливість дотримання режиму припинення вогню на сході України, згідно з Мінським домовленостями. На думку прес-секретаря Кремля Дмитра Пєскова, у сторін є розуміння того, що потрібно вжити дієвих заходів для припинення вогню на лінії зіткнення і відведення важких озброєнь на Донбасі. Про які заходи йдеться, ніхто не уточнив. Сторони домовилися провести по телефону переговори в Нормандському форматі. Еммануель Макрон також обговорив українське питання з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо в кулуарах саміту.

На саміті "Великої двадцятки" не обговорювалися питання посилення антиросійських санкцій і повернення Криму до складу України. Хоча, питання посилення антиросійських санкцій все ще актуальне у Конгресі США. У перший день саміту G20 сенатор-республіканець Ед Ройс вніс на розгляд законопроект про введення нових санкцій за порушення РФ договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності 1987 р. В лютому 2017 р. РФ нібито таємно розмістила на території Калінінградської області заборонену крилату ракету SSC-8.

Складні переговори про торгівлю і клімат

На думку канцлера Німеччини Ангели Меркель, дуже складними були переговори про торгівлю, і це пов'язано з політикою протекціонізму Дональда Трампа. Його думка розходилася з позицією інших учасників. Американський президент переконаний, що через прихильність лідерів G20 до вільної торгівлі, дефіцит торговельного балансу США досяг близько 800 млрд дол. у рік. Раніше, Дональд Трамп розірвав угоду про Тихоокеанське торгове партнерство з країнами АТР і відмовився підписувати з ЄС угоду про Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство. Трамп не змінив ставлення до Паризької угоди про захист клімату та скорочення викидів вуглекислого газу в атмосферу. Трамп підкреслив важливість розвитку енергетики, перед тим як піти на переговори з Путіним.

Більшість лідерів країн "Великої двадцятки" готові сприяти розвитку вільної торгівлі, відмовитися від тарифів і мит. Учасники підкреслили значимість Всесвітньої торгової організації і висловили прихильність Паризькій угоді. Думку Трампа все ж вирішили врахувати і прописати його ставлення до Паризької угоди окремим абзацом в підсумковій заяві саміту.

Reuters

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей в кулуарах саміту обговорила варіанти активізації торговельно-економічних відносин з Японією, Китаєм, США та іншими країнами, які не входять в ЄС. Прем'єр-міністри Тереза Мей і Сіндзо Абе розглянули можливість укладення нової торгової угоди між Великобританією та Японією після Brexit. Тереза Мей зацікавлена в тому, щоб після виходу зі складу ЄС Великобританія могла використовувати вигоди від недавно укладеної угоди про зону вільної торгівлі між Японією і ЄС.

Президент РФ Володимир Путін вступив з Дональдом Трампом у невелику дискусію. Він підкреслив, що не можна міркувати про справедливість світової торгівлі в умовах фінансових і торгових обмежень. На його думку, США лідирують за кількістю обмежень проти інших країн (30 обмежень). Путін заявив, що Росія виступає проти політики протекціонізму. З ним погодилися представники Бразилії, Індії, Китаю та ПАР. Голова Китаю Сі Цзіньпін закликав країни "Великої двадцятки" відстоювати відкритість світової торгівлі, зміцнювати взаємодію у сфері економічної політики і запобігати ризикам на фінансових ринках. Лідер Китаю запропонував продовжувати брати участь у багатосторонній торгівлі, всупереч протекціоністським заходам, які проводить Дональд Трамп.

Жорстку позицію щодо протекціонізму Трампа зайняли представники Євросоюзу. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і президент Ради ЄС Дональд Туск пригрозили зробити відповідні обмежувальні заходи проти США, якщо Дональд Трамп почне з ЄС торговельну війну і введе нові тарифи на імпорт сталі заради захисту інтересів американських металургів. Одним з кроків у відповідь ЄС можуть стати протекціоністські заходи стосовно американського віскі.

Боротьба з тероризмом

Учасники саміту прийняли колективну заяву про заходи по боротьбі з тероризмом. Вони домовилися зміцнювати співробітництво в сфері обміну інформацією між розвідкою і правоохоронними органами та притягувати терористів до кримінальної відповідальності. Досягнуто домовленості про поліпшення міжнародної інформаційної архітектури в сфері безпеки, міграції, про поліпшення діяльності Інтерполу. "Велика двадцятка" закликала прикордонні і митні служби зміцнити співробітництво у сфері ідентифікації терористів, щоб запобігати їх в'їзду у свої країни. Керівники країн G20 домовилися перешкоджати фінансуванню терористичних організацій і використанню інтернету в цілях екстремізму.

На думку прем'єр-міністра Великобританії Терези Мей, державні служби повинні більш активно співпрацювати з приватним сектором для запобігання потраплянню грошей до рук терористів. Тереза Мей переконана, що необхідно встановлювати стеження за особами, які прибувають з Сирії та Іраку. Путін заявив про необхідність колективних дій для того, щоб нейтралізувати політичні, економічні, соціальні та ідеологічні умови терористичної експансії. Хоча РФ власноруч спонсорує терористичні організації "ДНР" і "ЛНР", про що свідчить тривалий конфлікт на Донбасі.

Стримування Північної Кореї триває

На полях саміту "Великої двадцятки" президент США Дональд Трамп, прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе і президент Південної Кореї Мун Чже Ін домовилися ввести нові санкції проти Північної Кореї, яка 4 липня випробувала міжконтинентальну балістичну ракету, що впала у виключній економічній зоні Японії. Вони домовилися зміцнювати тристоронній альянс у стримуванні ядерної програми Північної Кореї. Дональд Трамп підтвердив зобов'язання США забезпечувати захист Японії і Південної Кореї від агресії КНДР, використовуючи "традиційні і ядерні можливості". США та Південна Корея провели військові навчання, що імітують нанесення ракетних ударів.

На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters

Судячи з усього, країни "Великої двадцятки" все ще плекають надії на те, що голова КНР Сі Цзіньпін зможе переконати верховного керівника КНДР Кім Чен Ина згорнути ракетно-ядерну програму. Президент США Дональд Трамп, прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей і її австралійський колега Малколм Тернбулл закликали китайське керівництво чинити більш жорсткий тиск на КНДР, використовуючи фактор залежності північнокорейської економіки від Китаю. Міжнародне співтовариство продовжує намагатися покласти відповідальність за вирішення північнокорейської проблеми на плечі Китаю. З моменту квітневої зустрічі Дональда Трампа і Сі Цзіньпіня у Флориді, китайська сторона не змогла переконати верховного керівника КНДР Кім Чен Ина відмовитися від розробки ядерної зброї. Не дають належного ефекту чинні міжнародні санкції відносно Північної Кореї.

Антиглобалісти розбушувалися

Поки лідери країн "Великої двадцятки" вели переговори, на вулицях Гамбурга відбувалося протистояння між противниками глобалізації та німецькими правоохоронними органами. У Гамбург з'їхалися близько 100 тис. членів різних ліворадикальних, зелених і анархічних угруповань зі всього світу. Близько 8 тис. осіб були добре підготовлені і володіли тактикою партизанської війни в міських умовах. Найбільш агресивні активісти з угруповання "Чорний блок" палили автомобілі, трощили вітрини. Не обійшлося без "коктейлів Молотова". Понад 200 поліцейських отримали поранення. Приблизно стільки ж активістів були затримані правоохоронцями. Заворушення в Гамбурзі нагадують протести антиглобалістів у Сіетлі під час саміту СОТ у 1999 р. Тоді було заарештовано 500 чол., а збитки від вандалізму для місцевого бізнесу склали 20 млн дол.

 • На вулицях Гамбурга творилося божевілля
  На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters
 • На вулицях Гамбурга творилося божевілля
  На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters
 • На вулицях Гамбурга творилося божевілля
  На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters
 • На вулицях Гамбурга творилося божевілля
  На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters
 • На вулицях Гамбурга творилося божевілля
  На вулицях Гамбурга творилося божевілля Reuters

Через дії антиглобалістів дружина президента США Дональда Трампа Меланія довгий час не могла покинути будівлю готелю і не змогла приєднатися до екскурсії по визначних пам'ятках Гамбурга, яку провів для членів сімей учасників саміту чоловік Ангели Меркель Йоахім Зауер. Протестувальники намагалися прорватися в готель Park Hyatt, де зупинилися президент РФ Володимир Путін і прем'єр-міністр Австралії Малколм Тернбулл.

Позасистемні радикальні рухи виступають за скасування товарно-грошових відносин, скасування державного ладу і великих корпорацій. На думку одного з активістів Андреаса Блечшмідта, країни "Великої двадцятки" порушують права людини, оскільки їх нічого не цікавить, крім грошей. Хорватський антиглобаліст Среко Хорват переконаний, що G20 і капіталізм є причинами війн. Антиглобалісти виступають проти Заходу і Сходу. Вулиці Гамбурга були усіяні карикатурами і гаслами, які критикують президентів Дональда Трампа, Володимира Путіна і Реджепа Ердогана. Обурення протестувальників викликали солідні витрати з німецького бюджету на проведення саміту: 20 млн євро на організацію заходу, не рахуючи 32 млн євро видатків на заходи безпеки.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів