banner banner banner

Підготовка до зими: Чому буксує реформа енергоефективності

У ряді міст України уже стартували точкові проекти термомодернізації будинків, проте ситуація у країні загалом доволі сумна

Підготовка до зими: Чому буксує реформа енергоефективності
Фото з відкритих джерел

Олена Зигульська

Журналіст

У ряді міст України уже стартували точкові проекти термомодернізації будинків, проте ситуація у країні загалом доволі сумна

Відповідно до затвердженої Стратегії президента України, розрахованої на період до 2020 р., в Україні повинна бути реалізована програма енергоефективності, яка допоможе здобути енергетичну незалежність країни, знизити газову залежність від Росії, значно скоротити витрати як громадян, так і України загалом на купівлю енергоносіїв, почати використання альтернативних джерел енергії. Як реалізується задекларована реформа на ділі, намагався розібратися 112.ua.

Від "газових воєн" до енергонезалежності

Протистояння України і Росії неодноразово пролягало у сфері енергетики: дійсно, в сучасній історії нашої країни розгорялися так звані газові війни, коли східний сусід обіцяв припинити поставки газу, торгуючись з українським урядом у ряді найважливіших питань. До недавнього часу Україна була одним з найбільших покупців російського газу, що в умовах військової агресії стало наріжним каменем. Протягом минулого року, за заявою прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, Україна основну частину газу, а саме 67%, купувала в Європейському Союзі за допомогою реверсу. Купівля газу в Російській Федерації склала 33%. А ще в 2013 р. наша держава закуповувала в Росії 92% газу. Проте щоб здобути енергетичну незалежність, необхідно впроваджувати програму енергоефективності.

Новини за темою

З квітня 2015 р. Кабмін прийняв постанову про компенсації фізичним особам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельним кооперативам (ЖБК) вартості проведення енергоефективних заходів. Також діє програма пільгового кредитування юридичних осіб, у тому числі ОСББ, для проведення реконструкції, капітальних та поточних ремонтів об'єктів житлово-комунального господарства. Згідно з даними програмами, держава компенсує як власнику житла, так і ОСББ, ЖБК, багатоквартирним будинкам частину тіла кредиту на енергозберігаючі матеріали та обладнання, встановлення приладів обліку та інші заходи з енергоефективності. Ряд подібних програм прийнято також на рівні українських міст, відповідно вони фінансуються з місцевих бюджетів. Крім цього, держава виділила значні кошти для субсидій громадянам на оплату комунальних послуг в умовах різко збільшених тарифів. За поясненням політиків, підвищення тарифів прийнято для зниження рівня дотацій НАК "Нафтогаз України", скорочення дефіциту підприємства, приведення у відповідність з реальною вартістю енергоносіїв. Але чи реалізуються ці міри на практиці?

Куди йдуть гроші

Тема різкого підвищення тарифів на комунальні послуги в рази стала топовою, поступаючись хіба що обговоренню бойових дій в Україні. Дійсно, компанія НАК "Нафтогаз України" системно дотується з держбюджету, утворення тарифів для населення було непрозорим, що відкривало поле для корупційних схем.

Неодноразово різні політики, приходячи до влади, піднімали питання необхідності підвищення тарифів. Також наведення порядку у сфері енергетики є ключовою умовою для отримання кредиту МВФ. Арсеній Яценюк пішов на цю непопулярну міру, і, починаючи з минулого року, українські громадяни пережили вже два значних підвищення на всі комунальні послуги. Проте навіть після зростання тарифів заборгованість НАК "Нафтогаз України" за кредитами тільки перед державним банком "Ощадбанк" становить 20 млрд грн, про що в ході нещодавнього брифінгу заявив глава "Ощадбанку" Андрій Пишний. Нагадаємо, в 2014 р. дефіцит підприємства склав близько 110 млрд грн.

Щоб підтримати українців, багато з яких не в змозі платити за дорогі комунальні послуги, держава виділила мільярди бюджетних грошей на субсидії. Поряд з тим, як зазначає голова правління Асоціації "Одеський житловий союз" Євген Мальнєв, ці кошти витрачаються нераціонально.
"У країні закладено мільярди гривень на субсидії населенню. За оцінками, субсидії виділено 30% українців. Ще 37 млрд грн підуть як субсидії "Нафтогазу України" і теплопостачальним підприємствам. Разом це понад 60 млрд грн. Хто зацікавлений в економії енергоресурсів? Це не олігархи і не уряд. Зацікавлені в економії енергоресурсів тільки ми самі, громадяни України", - говорить він.

Євген Мальнєв зазначає, що якщо б держава скерувала дані кошти на термомодернізацію будинків, впровадження альтернативних джерел енергії та енергоефективне обладнання, то незалежність України у сфері енергетики настала б набагато раніше.

Новини за темою

Ще одним популістським меседжем, який часто використовують політики перед виборами, є можливість забезпечення України власним газом, каже професор, директор Одеського центру енергоменеджменту при Одеському національному політехнічному університеті Євген Фомічов. За словами фахівця, найбільший споживач газу - це житлово-комунальні господарства, при цьому власного газу в Україні мало, а розробки сланцевого газу поки не стартували. Тому доводиться закуповувати газ. На рік Україна видобуває близько 18-20 мільярдів кубометрів газу, а на опалення йде близько 36 мільярдів кубометрів газу. Порял з тим експерт наголошує, що немає відкритої інформації про вартість видобутку вітчизняного газу.. Різні джерела називають різну ціну.

Фото з відкритих джерел

Термомодернізації вимагають майже всі українські багатоквартирні будинки. Великі втрати енергії виникають ще і через застарілі теплотраси. "ККД роботи котла в котельні – 90%. Кінцевому споживачеві від цього тепла залишається 30-40%. 10% втрачається на теплотрасах при доставці теплоносія, всі інше – втрати в самих будинках і квартирах, які досягають половини всієї енергії. Причин цих втрат багато: це двері під'їздів, вікна сходових кліток і квартир, тонкі стіни і неефективно побудовані системи опалення всередині будівель", - пояснює Євген Фомічов, підкреслюючи, що в усіх країнах Євросоюзу будівлі повинні бути енергоефективними, і якщо програми зростання енергоефективності будівель не виконуються, то країну штрафують. Дійсно, європейський досвід підказує, що питання енергоефективності лежить у сфері термомодернізації та реновації будинків, економії енергоресурсів, використання альтернативних джерел енергії.

Термомодернізація будинків

У ряді міст України уже стартували точкові проекти термомодернізації будинків. Так, наприклад, в Одесі розроблено проект термомодернізації одного з багатоквартирних будинків у спальному районі міста. Це стандартна панельна дванадцятиповерхівка, побудована в 1994 р. Вона має 8 під'їздів на 288 квартир. Як заявляє керівник громадської організації "Мама-86-Одеса" Світлана Слісарьонок, яка ініціювала розробку проекту, після завершення всіх етапів з теплової санації будинку витрати тепла повинні знизитися на 75%, причому енергоаудит та проект провели німецькі фахівці на кошти Євросоюзу.

Фото з відкритих джерел

Перше, що буде зроблено, - в будинку оновлять систему опалення: замінять усі стояки, буде модернізовано тепловий пункт, у ньому встановлять новий, більш ефективний насос. Кожен радіатор опалення в квартирах обладнають терморегулятором, за допомогою якого можна буде регулювати температуру в кімнаті або відключити опалення. Для вимірювання витрати тепла встановлять алокатори - лічильники тепла, що дозволяють дистанційно знімати показання. Завершальною стадією термомодернізації будинку стане заміна вікон на енергозберігаючі, засклення лоджій, щоб утеплити будинок сучасними енергозберігаючими матеріалами. У результаті витрата тепла скоротиться втричі, відповідно і комунальні платежі значно знизяться. Ще однією важливою деталлю є той факт, що дані роботи можна порівняти з капітальним ремонтом, що продовжить термін служби будівлі на 50 років. Головною складністю при реалізації проекту залишається пошук джерела фінансування. Частину витрат мешканці будинку візьмуть на себе, частину планують компенсувати за рахунок міської та державної програми. Також мешканці розраховують на кошти іноземних фондів. Проте кредитна ставка в банку залишається дуже високою, досягаючи 25% на рік. Попередньо проект потребуватиме близько 4 млн грн.

Новини за темою

Про бідність наших ОСББ і ЖБК заявляє і Євген Мальнєв, підкреслюючи, що якщо 30% українців потребують субсидії, значить вони не зможуть оплатити термомодернізацію будинку. "За весь час існування ОСББ та ЖБК не було ніякої допомоги від держави. Основна проблема – відсутність грошей. 30% громадян мають право на субсидії. Це означає, що ці громадяни не в змозі самі самотужки утримувати своє житло. Треба концептуально змінити підходи до виплати пільг та допомоги населенню. Треба так модернізувати житло, щоб усі потім були в змозі оплачувати комунальні послуги. Бідність ЖБК та ОСББ обумовлена тим, що громадяни не бажають витрачати багато на утримання житла в належному стані. Стягнути гроші з громадян неможливо, навіть якщо виграти суд", - підкреслює Євген Мальнєв.

Досвідом термомодернізації будинків поділився генеральний директор Управління нерухомої власності в латвійському місті Єлгава Юріс Відзіс. За його словами, на початку 2000-х у місті стартував проект реновації двох житлових будинків. Дані заходи дозволили знизити споживання теплоенергії вдвічі. Як зазначає Юріс Відзіс, повна енергетична реновація – це комплекс заходів, що враховує всі особливості теплоефективності, необхідні для досягнення максимального результату. У результаті досягається економія теплоенергії до 70%. Крім того, власники отримують повністю оновлений будинок, що продовжує цикл його життя щонайменше на 30 років. На даний момент в Латвії пройшли реновацію близько 600 будинків. Допомогу надає Євросоюз. Крім цього, діє державна програма. "Ці процедури недешеві, жодна держава за рахунок державних коштів таку програму не потягне, навіть Німеччина або, наприклад, Швеція. Скрізь її проводять за рахунок кредитних коштів, які населення бере в банках. Хоча, як правило, частину витрат в Європі беруть на себе муніципалітети, а банки дають кредити під пільгові кредитні ставки", - підкреслює Євген Фомічов.

Очевидно, що проблему потрібно вирішувати комплексно: це і пільгове кредитування, і залучення іноземних фондів, і підтримка влади як законодавчо, так і дією програм різних рівнів.

Альтернативні джерела енергії

Одним з найважливіших кроків до енергонезалежності в сучасному світі є використання альтернативних джерел енергії. Як розповів доцент Інституту холоду ОНАХТ Борис Афанасьєв, в Україні вже протягом 15 років використовується сонячна енергія. Так, зокрема, в одеському регіоні, де кількість сонячних днів на рік перевищує 290, сонячна енергія може бути використана як альтернативне джерело. Однак протягом тривалого часу розвиток сонячних систем в Україні буксував через більш дешеві енергоносії, передусім газ. Зараз ситуація змінилася. За словами фахівця, в Україні на даний момент створено близько 600 сонячних систем, які можуть використовуватися як для нагріву води, так і для обігріву приміщення. Також сонячна енергія перетворюється на електроенергію. Однак сонячна енергія в Україні найдорожча в світі. Справа в тому, що крім витрат на дороге обладнання, в Україні ще з часів Віктора Януковича був встановлений дуже високий "зелений" тариф. "Ще за каденції Януковича стартував проект, відомий як "клюєвські" фотоелектричні станції, які повинні були до 2013 р. давати близько 600 мегават, що складає приблизно 9% одного блока атомної станції. Це чимало.

Фото з відкритих джерел

Однак, як відомо, проект провалився. Всі установки, що були у Криму, на Україну зараз не працюють. У нас залишилося всього 200 мегават, але при цьому у нас існує найвищий "зелений" тариф в світі - 5,05 грн за кіловат на годину", - пояснює Борис Афанасьєв, відзначаючи, що для приватників торік тариф знизили до 3,7 грн, при цьому у ряді країн плату за "зелений" тариф взагалі не стягують. Навіть при тарифі 3,7 грн окупність обладнання сягає не менше 4-х років.

Суть "зеленого тарифу" в тому, щоб не вкладати гроші в акумуляцію сонячної енергії, а продавати енергію в мережу. При такому підході, підкреслює експерт, Україна однозначно не перейде на альтернативні джерела енергії протягом найближчих 10 років.

Новини за темою

Також великі сумніви викликає реалізація кампанії з енергоефективності, націленої на видачу кредитів для заміни газового палива на альтернативні технології. Як повідомив генеральний директор ТОВ "Консалтингово-впроваджувальний центр "Оновлювані ресурси" В'ячеслав Браверман, з минулого року в Україні діє програма стимулювання населення щодо заміни газових котлів на сучасне енергоефективне обладнання, до якої залучено банки. За цей час видано 7400 кредитів. Середній розмір одного кредиту становить приблизно 17,4 тис. грн. Але населення переважно купує за ці гроші твердопаливні котли, які працюють на вугіллі, пелетах і дровах. "Це не просто крок назад, це два кроки назад, – говорить В'ячеслав Браверман. – Те, що відбувається сьогодні у сфері кредитування енергоефективного обладнання, здебільшого ініційовано "Ощадбанком", якому простіше видати невеликий кредит фізичній особі, ніж давати кредити на нове енергоефективне обладнання, яке коштує хоч і дорожче, але ефективність його набагато більша. Хоча ЄС говорить нам саме про такий підхід до впровадження енергоефективності".

В'ячеслав Браверман підкреслює, що в більшості областей України немає вугілля, а дрова і пелети вимагають великих площ для зберігання. Більш того, в умовах постійних перебоїв з поставками вугілля, які наводнили Україну (днями ряд ТЕЦ зупинилися через його відсутність, у ЗМІ з'являється інформація про контрабанду вугілля з "ДНР-ЛНР", вугілля закуповується в Росії, а контракти з ПАР про постачання вугілля розслідуються перевіряючими органами), ставиться під великий сумнів ефективність заміни газових котлів на твердопаливні. "Є директива ЄС, яка говорить про те, що до 2020 р. витрати енергії на опалення одиниці площі повинні становити 10-15 кіловат на рік, що в 100 разів менше, ніж наше нинішнє споживання. Якщо впроваджувати твердопаливні котли, ми ніколи не зможемо здійснити цю директиву, хоча Україна взяла на себе такі зобов'язання. Є навіть графік її імплементації до нашого законодавства".

За словами експерта, у сучасному світі давно працюють енергоефективні технології. Це теплові насоси, сонячні колектори, інтелектуальні термостати, однак зараз українці просто не знають про нове обладнання, не знають, як його встановити, як отримати кредит і узгодити проект з енергомережами. Крім цього, є безліч бюрократичних перепон. У кінцевому підсумку все це фактично губить програму енергоефективності. Виходом, на думку В'ячеслава Бравермана, стало б створення служби, яка працює за принципом єдиного вікна, куди може прийти кожен, хто хоче створити систему енергоефективного високотехнологічного опалення, а реалізацію проекту служба візьме на себе.

Олена Зігульська, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>