banner banner banner banner

"Під ялинку" подорожчав газ: Якими будуть ціни на блакитне паливо найближчими місяцями

В Україні підвищуються ціни на газ, тепло і гарячу воду, в лютому може бути ще одне підвищення. У січні ціни оновили рекорди: постачальники пропонують газ населенню в діапазоні 6,99-10,7 грн за куб. м, тоді як ще в жовтні-листопаді ціни не перевищували 6-6,5 грн. Проблема вже потрапила у фокус уваги Кабміну: прем'єр Шмигаль доручив Міненерго та АМКУ перевірити обґрунтованість цін на газ. Чи варто українцям сподіватися на позитивні наслідки цієї перевірки і чекати зниження вартості блакитного палива, читайте в матеріалі 112.ua

"Під ялинку" подорожчав газ: Якими будуть ціни на блакитне паливо найближчими місяцями
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні підвищуються ціни на газ, тепло і гарячу воду, в лютому може бути ще одне підвищення. У січні ціни оновили рекорди: постачальники пропонують газ населенню в діапазоні 6,99-10,7 грн за куб. м, тоді як ще в жовтні-листопаді ціни не перевищували 6-6,5 грн. Проблема вже потрапила у фокус уваги Кабміну: прем'єр Шмигаль доручив Міненерго та АМКУ перевірити обґрунтованість цін на газ. Чи варто українцям сподіватися на позитивні наслідки цієї перевірки і чекати зниження вартості блакитного палива, читайте в матеріалі 112.ua

Чому ціни на газ досягли рекордних значень?

У січні ціни на газ для побутових споживачів зросли в середньому на 12%, до 8,96 грн з ПДВ. Це ціна без урахування плати за доставку газу, яка розраховується окремо. З 1 січня вона також підвищилася в середньому в 1,7 раза. Найвища цінова пропозиція - 10,8 грн/куб. м, найнижча - 6,99 грн за куб. м. Щомісячна ціна від "Нафтогазу", яку держкомпанія позиціонує як таку, що нижче середньоринкової, в січні підвищилася до 7,22 грн/куб. м. 

У січні оплата газу для приватного будинку може вийти в 4-5 тис. грн, якщо приміщення не э енергоефективним і йому потрібно багато газу для підтримки тепла. Якщо взяти за основу те, що передбачувана витрата газу на опалення будинку площею 150 кв. м становить 4 471 куб. м на рік, приблизно 400-500 куб. м газу на місяць, в середньому в січні платіжка становитиме 3584-4480 грн і плюс доставка за другою квитанцією. У Києві ціна доставки підвищилася на 14%: жителі київських будинків з автономним опаленням (приватні будинки) платять за другою квитанцією (за доставку) 143 грн на місяць. У Київській області при такому ж базовому розрахунку вартості газу доведеться заплатити 693 грн за доставку, а в Житомирі – 812 грн.

Новини за темою

Ще в жовтні-листопаді ціни на газ в Україні не перевищували 6-6, 5 тис.грн/куб. м, а найсміливіші прогнози про підвищення впиралися в стелю 7-8 тис. грн. Як бачимо, реальна ситуація перевершила навіть найсміливіші очікування. "Наприкінці минулого року ціни на європейських біржах зросли більш ніж на 25%. Основна причина - прогноз значного похолодання в першій половині січня в Центральній і Західній Європі. Ці новини спричинили зростання біржових котирувань на європейських хабах. Услід за ними підросли ціни на внутрішньому ринку – більш ніж на 1500 грн за 1 кубометр газу в січні", - сказати 112.ua CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA Володимир Шведкий.

"В Європі ціни за період від передріздвяних торгів і дотепер зросли в середньому на 20%. З 16,5 євро за 1 МВатт на ТТF ціна зросла до 20 євро з невеликим", - сказав 112.ua президент Асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мізовець.

Нідерландський хаб TTF є бенчмарком для газового ринку в Україні - на підставі цін TTF розраховується ціна ПСО. "Оскільки ринок природного газу України є частиною європейського ринку і формування ціни залежить як від внутрішніх, так і зовнішніх факторів, то індикативом є ціна на природний газ на нідерландському хабі TTF або німецькому NCG. Якщо відбувається зростання ціни на хабах, то ціна в Україні також зростає через імпортозалежність України, яка для покриття дефіциту газу потребує імпортного ресурсу", - повідомляють 112.ua у прес-службі "Галнафтогазу" (ОККО), яка в січні вийшла в сегмент постачання газу побутовим споживачам.

Зростання цін на газ в Європі відбувається під впливом двох факторів – погоди і скорочення поставок LNG. Протягом найближчих тижнів в Європі очікується значне похолодання, яке спричинить зростання попиту на газ і збільшення цін на нього. Поставки LNG скорочуються через зростання цін на азіатських ринках, економіка яких почала відновлюватися після пандемії, продавці перенаправляють танкери до Азії замість Європи. "Якщо в Європі ціни на газ зросли в середньому на 20%, то в Азії їх зростання становить близько 30%", - сказав 112.ua директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

У лютому дешевого газу також не буде, прогнозують експерти.

"Якщо нинішні ціни збережуться і ціни на європейських хабах не знижуватимуться, то в лютому постачальники будуть змушені ще підвищити ціни на газ для населення", - говорить Мізовець. З ним погоджується і Кобаль. "До 25 січня, коли постачальники повинні опублікувати свої ціни, час ще є, але виходячи із ситуації, яку ми спостерігаємо нині, передумов для зниження цін на газ не спостерігається. Тому, скоріш за все, на лютий їх також буде переглянуто в бік підвищення", - заявив у розмові зі 112.ua Кобаль.

Директор ExPro Consulting зазначає, що практично всі компанії - постачальники газу обмежені в обігових коштах і не можуть закуповувати великі обсяги газу наперед – вони купують його сьогодні на завтра. "Нині ціна зростає, а значить і ростуть їхні витрати на закупівлю, а зрештою й ціна для споживачів", - каже він.

Нафтогаз

Трейдерам, які зберігають газ в українських ПСГ, вигідніше продати газ в Європі за вищими цінами, позаяк нинішня ціна в Україні все ще значно відстає від них. На початок 2021 року ПСГ в Україні наповнено до 23,5 млрд куб. м газу, що є найвищим показником за останнє десятиліття і на 25% більше показника минулого року. При цьому 7,7 млрд куб. м газу належить іноземним компаніям. Цей обсяг газу, тобто третина всіх запасів, зберігається в режимі "митний склад", який дозволяє не розмитнювати газ на термін до 1095 днів. Це означає, що цей обсяг може бути вивезено в будь-який момент на ринок однієї з країн, де його можна буде вигідно продати.

Новини за темою

У "Галнафтогазі", який вийшов з однією з найвигідніших пропозицій - 7,5 грн за куб./м газу (трохи більше ціни "Нафтогазу"), пояснили, що сформувати її вдалося завдяки закупівлям у різних постачальників – від приватних українських видобувних компаній до власного імпорту з ЄС. "Але якщо ціни на хабах зростатимуть, то й ми будемо підвищувати ціни, і навпаки. Як приватна компанія, ми не можемо працювати собі на збиток, але в боротьбі за клієнта прагнемо надавати найкращі умови нашим клієнтам", - сказали 112.ua у прес-службі компанії.

Більш оптимістично налаштовані в ETG.UA. "Ми не очікуємо подальшого зростання цін на природний газ в Україні. У лютому вартість ресурсу буде такою ж, як у січні, може, трохи нижче", - сказати 112.ua Володимир Шведкий.

Ціни на газ очікувано тягнутимуть вгору і тарифи на тепло і гарячу воду. Зокрема, газ становить близько 80-85% у собівартості виробництва теплової енергії. До травня тепловики можуть купувати газ за спеціальною ціною ПСО, однак вона формується з урахуванням змін котирувань на європейських газових хабах. Якщо в листопаді "Нафтогаз" продавав газ тепловикам по 5375,37 грн за 1 тис. куб. м (без урахування ПДВ і витрат на транспортування газу  магістральними і розподільними трубопроводами), то в грудні ціна підвищилася до 6103,1 за 1 тис. куб. м. Як відомо, нині тепловикам значно простіше підвищувати тарифи: якщо раніше для більшості з них їх затверджувало НКРЕКП, то нинішнього року Кабмін ініціював процес передачі повноважень на місця. У можливості підвищувати тарифи у більшості міст пов'язані руки - люди й так не справляються з оплатою нинішніх тарифів, багатьом доводиться дотувати тепловиків, тобто не дороги, лікарні та школи будувати, а компенсувати різницю у вартості, щоб, купуючи дорогий газ, тепловики не працювали в збиток.

А люди вже почали бунтувати. 4 січня в Полтавській області, протестуючи проти високих тарифів на газ, близько 300 осіб перекрили трасу Київ - Харків - Довжанський. Більшість політологів сходяться на думці, що це лише початок, і найближчим часом такі бунти спалахнуть у багатьох регіонах.

Кабмін махає кийком

Кабмін реагує на те, що відбувається, по-старому: з мішечка витягнули кийок, яким намагаються налякати постачальників газу. 31 грудня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив в. о. міністра енергетики Юрію Вітренку разом з Антимонопольним комітетом перевірити обґрунтованість цін на газ. "Необхідно провести аудит формування тарифів і розглянути можливість зниження тих складових тарифу, які є несправедливими й не виправданими з погляду ринку. Це стосується й питання тарифу на транспортування газу і газових коефіцієнтів. Ви маєте інструменти, щоб врегулювати це питання", - цитує Шмигаля прес-служба Кабміну.

Подібні рухи традиційно виникають, тільки-но газ дорожчає, зазначає Кобаль. За його словами, ініціатива прем'єра перевірити обґрунтованість цін на газ для населення скидається на імітацію бурхливої діяльності, яка нічого не дасть. "Але піар зараховано. В Україні вільний ринок і десятки незалежних постачальників газу населенню. Як АМКУ може змусити їх продавати газ собі на збиток?" - ставить питання Кобаль.

З огляду на це, Андрій Мізовець ставить таке питання: "Що може дати ця перевірка? Адже постачальники газу населенню працюють із гранично низькою маржею. Маржа у кожного постачальника газу населенню індивідуальна, вона залежить від багатьох факторів. Переважна більшість компаній працюють із маржею 2-3%, маржинальність в 5% - це максимальний показник для постачальника".

"Кінцева ціна, що формується постачальником, містить у собі вартість закупівлі газу плюс накладні витрати, а також маржу постачальника. Ринок поставок природного газу населенню було відкрито для того, щоб постачальники могли конкурувати між собою, пропонуючи покупцям вигідні умови. На мій погляд, на сьогодні предмета перевірки немає, як і підстав для неї", - сказати 112.ua Шведкий. Ми не хвилюємося з приводу можливих перевірок, позаяк модель нашого ціноутворення є абсолютно прозорою. Ми готові відповісти на будь-які запити і надати всі необхідні документи, додав він.

У "Галнафтогазі" також впевнені, що ситуацію відрегулює ринок. "З моменту відкриття ринку фізосіб кожне домогосподарство має право вибирати саме того постачальника, який пропонує найпривабливіші умови за ціною або надання додаткового сервісу. Якщо не задовольняють умови чинного постачальника, без проблем його можна замінити на іншого. Вільний ринок вирівняє умови, і конкуренція зробить свою справу. Трейдери в боротьбі за клієнта будуть прагнути пропонувати кращі ціни та умови", - повідомили в прес-службі компанії.

Що стосується тарифів на розподіл, то їх затверджувало НКРЕКП, яке, озброївшись кіпами розрахунків, зможе обґрунтувати своє рішення так, що жоден перевірчий орган не підкопається, запевнили 112.ua співрозмовник.

Мізовець вважає, що ринку газу для населення потрібно дати час. "Давайте поглянемо на ринок газу для промисловості. Чому ні в кого не виникає бажання перевірити обґрунтованість цін, що діють у цьому сегменті? Та тому що завдяки жорстокій конкуренції там іде боротьба за кожну гривню, і трейдерам, щоб не втратити клієнтів, доводиться працювати часом і з нульовою рентабельністю",- сказав він.

За його словами, Кабмін повинен зосередитися на тому, щоб створити повноцінне ринкове середовище для того, щоб ні в кого з учасників ринку або групи учасників не виникало інтересу диктувати свої ціни. "Я кажу це спираючись на досвід країн, яким вдалося побудувати повноцінні ринки газу. Умови, що діють на них, виписано так, щоб унеможливити диктат цін з боку жодної зі сторін", - зазначив президент Асоціації "Газові трейдери України".

Учасники ринку давно закликають владу вжити заходів для лібералізації доступу до дешевого ресурсу "Укргазвидобування", щоб ним міг торгувати не тільки "Нафтогаз". Однак досі в цьому напрямі нічого не робиться.

За словами Мізовця, Кабмін міг би взяти на себе інформаційну компанію, яка би підвищила активність населення. "Набагато ефективніше від загроз з боку Кабміну спрацювала б інформаційна компанія, яка стимулювала би населення міняти постачальників, переходити по кілька разів за сезон до компаній із кращою ціною і не боятися цього", - сказав він.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>