Дональд Трамп і Майкл Флінн під час виборчої кампанії
Reuters

У США є перша відставка в адміністрації президента Дональда Трампа. Радник президента з національної безпеки Майкл Флінн пішов у відставку після повідомлень про те, що він ввів в оману лідерів адміністрації з приводу його контактів з послом Росії в США. Відставка Флінна менш ніж за місяць після початку роботи адміністрації Трампа є надзвичайно ранньою, навіть рекордно ранньою для цієї посади. Ще більш дивним є те, що Флінн був вірним прихильником Трампа протягом всієї виборчої кампанії, а новий президент перше кадрове рішення зробив саме на користь генерала. Так чому ж першим з адміністрації йде той, у кому Трамп найменше сумнівався?

Хто такий Майкл Флінн?

Передбачалося, що екс-глава Розвідувального управління міністерства оборони, генерал-лейтенант у відставці Майкл Флінн очолить Пентагон. Найсміливіші коментатори повідомляли, що Трамп придивлявся до нього як до потенційного кандидата у віце-президенти. Але настільки суперечливу фігуру могли б не сприйняти в Сенаті, тому Трамп вирішив не випробовувати долю і призначив Флінна на посаду радника, яка не потребує затвердження сенаторів. Флінн, в недалекому минулому демократ, хоча працював у штабі Трампа, відомий неоднозначними висловлюваннями про Росію. Тому проти нього голосували б не тільки демократи, але й багато хто з республіканців. Крім того, йому також знадобився б спеціальний акт Конгресу, адже 58-річний генерал залишив службу лише в 2014 р.

Так чому ж кандидатуру Флінна в США зустріли з острахом? Насправді історія генерала Флінна дуже захватна. Він з тієї частини силовиків, хто розчарувався в політиці США за роки президентства Барака Обами, що привело його прямісінько до команди Дональда Трампа.

У сім'ї Фліннів не один Майкл є військовиком. Його батько служив в американській армії під час Другої світової війни, а брат, бригадний генерал армії США, служив в Іраку. Військова кар'єра Майкла Флінна почалася в 1980-х, відразу після того, як він закінчив Університет Род-Айленда. Він навчався в Корпусі підготовки офіцерів запасу, служив у повітряно-десантних військах й армійському загоні спецпризначення. Флінн здобув ще дві вищі військові освіти і став почесним доктором наук у вашингтонському Інституті світової політики.

Під час вторгнення американців до Афганістану Флінн командував там бригадою розвідки. Служив в Іраку, де займався пошуком Абу Мусаба аз-Заркаві, лідера "Аль-Каїди" в Іраку і засновника ІДІЛ. Потім був директором розвідки: спочатку в Об'єднаному командуванні спеціальних операцій, після – в Центральному командуванні, в Генштабі та Міжнародних силах сприяння безпеці. У квітні 2012 р. президент Барак Обама призначив Флінна директором Управління розвідки міністерства оборони США. Вже в квітні 2014 р. Флінн оголосив про свою відставку. За деякими даними, його змусили піти через "стиль керівництва, що призвів до хаосу". Сам він стверджує, що пішов через непорозуміння з адміністрацією Обами з питань боротьби з тероризмом. Після служби він заснував компанію Flynn Intel Group, яка надає приватні послуги іноземним урядам. За даними деяких ЗМІ, компанія працювала за контрактом зі структурами, близькими до президента Туреччини Реджепа Ердогана.

У липні 2016 р. Флінн опублікував книгу "Поле битви: як ми можемо виграти глобальну війну проти радикального ісламу і його союзників". Флінн впевнений, що причиною виникнення "Ісламської держави" стало вторгнення Вашингтона в Іраку. У США кажуть, що генерал є одним з авторів точки зору, яка знайшла своє відображення в передвиборчій кампанії Трампа, згідно з якою саме Барак Обама і Гілларі Клінтон створили ІДІЛ. Генерал свого часу був проти повалення Муаммара Каддафі і Башара Асада. Він заявив, що в 2012 р. його відомство надало американській владі доповідь, в якій чітко було передбачено появу "Ісламської держави", проте доповідь розвідки було проігноровано у Вашингтоні. Тоді Об'єднаний комітет начальників штабів, за його словами, вирішив "надавати дані американської розвідки арміям інших країн з урахуванням того, що їх буде передано сирійської армії і використано проти спільного ворога – "Джебхат ан-Нусри" та "Ісламської держави". Адміністрацію Обами про це не повідомляли. Нібито розвіддані передавали військовикам Німеччини, Ізраїлю та Росії. Флінн впевнений, що стратегія США у боротьбі проти "Ісламської держави" в Сирії є "непослідовною", і дотримується думки, що "Росія і США мають співпрацювати в цьому питанні". На його думку, США потрібна наземна операція в Сирії.

Як-то Флінн пообідав разом з Путіним, за що потім піддався критиці в США
Politico

Заяви Флінна про необхідність співпрацювати з Кремлем у Сирії сприймають з острахом ще й тому, що ЗМІ розтиражували фотографію, на якій генерал за одним столом з Володимиром Путіним святкує річницю телеканалу Russia Today в Москві. Сам Флінн запевняє, що з Путіним особисто не знайомий, але визнав, що отримував гроші від Russia Today нібито за консультації. А для більшої впевненості назвав лідера Росії "тоталітарним диктатором і бандитом, якого не хвилюють наші інтереси". "В Україні він зробив дії, які обмежують наші можливості для маневру, і відповідь США і НАТО на ці дії були боязкими. Я думаю, що сильна сторона Трампа – в його здатності вести переговори, і йому потрібно якомога більше простору для маневрів у вибудовуванні відносин з Росією", – вважає Флінн.

Як й інші "яструби", Флінн вважає, що США "ведуть глобальну війну проти ворожого альянсу, який простягається від Пхеньяну до Гавани й Каракаса". До цього альянсу, за словами радника, також приєдналися радикальні ісламські країни та організації, включаючи Іран, "Аль-Каїду", "Талібан" та "Ісламську державу".

Наскільки впливовою є посада радника?

Посаду радника президента з питань національної безпеки хоч не зараховують до урядових, але вона є дуже престижною. Вона передбачає участь радника у засіданнях Ради національної безпеки, і, як правило, він там головує разом з держсекретарем і міністром оборони. Вплив і роль радника з нацбезпеки варіюється від адміністрації до адміністрації і залежить не тільки від якостей особи, призначеної на цю посаду, але й від стилю управління конкретного президента.

Американські оглядачі стверджують, що генерал Флінн мав надзвичайно сильний вплив на обраного президента і входив до його найбільш вузького кола. Радника вважають незалежним від бюджетів Пентагону, Держдепу та їх бюрократії, а також він має великий вплив на політику президента завдяки щоденним консультаціям. Експерти стверджують, що слово Флінна у зовнішній політиці Білого дому мало б бути вагомим.

Чому Флінн іде у відставку?

Звичайно ж, призвела до відставки публікація в ЗМІ. Газети стали ворогами трампівської команди ще під час виборчої кампанії, а тепер і зовсім загрожують вимести її з Білого дому. Відставка Флінна відбулася після публікації Washington Post, в якій йшлося про те, що міністерство юстиції попередило Білий дім, що Флінн контактував з російськими властями і може стати об'єктом шантажу.

Газета повідомила, що колишня виконувачка обов'язків генерального прокурора Саллі Єйтс кілька тижнів тому поінформувала адміністрацію президента Трампа про можливе порушення системи безпеки, після того як Флінн заявив, що не обговорював питання санкцій з російським послом. За даними газети, Флінн, до якого було прикуто пильну увагу у зв'язку з його ймовірними зв'язками з Росією, нібито ввів в оману Трампа та віце-президента Пенса, коли обговорював зміст своїх телефонних розмов.

Колишній військовий офіцер неодноразово контактував з російським послом Сергієм Кисляком до інавгурації Трампа 20 січня. Одна телефонна розмова відбулася в той же день, коли президент Барак Обама ввів санкції проти Росії у зв'язку з її можливим втручанням у хід президентських виборів у 2016 р., пише газета. У міністерстві юстиції виникли побоювання, що Флінн "поставив себе в компромітовне положення", займаючись зовнішньополітичними питаннями, будучи приватною особою, зазначає Washington Post.

Формально в цей час Флінн був ще приватною особою, і його дії можна трактувати як порушення Акту Логана, що забороняє приватним особам втручання у відносини США з іншими державами. Акт Логана було ухвалено в 1799 р. і практично не було застосовано; багато чиновників колишніх адміністрацій відзначають, що у них були схожі контакти з іноземними державами до інавгурації відповідного президента.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков підтвердив, що Флінн у грудні минулого року контактував з Кисляком, однак назвав неправильними повідомлення ЗМІ про те, що темою їхньої розмови були санкції щодо Росії.

Заява Флінна про відставку
Washington Post

У своїй заяві про відставку Флінн повідомив, що вибачився як перед президентом Трампом, так і віце-президентом Майком Пенсом за подання" неповної інформації" щодо своїх контактів з російським послом. Він також зазначив, що його вибачення було прийнято. "Для мене було найвищою честю служити президенту Трампу, який всього за три тижні фундаментально переорієнтував американську зовнішню політику з тим, щоб відновити американське лідерство у світі", - написав Флінн у своїй заяві.

А що залишилося за лаштунками?

Найцікавіше, звичайно ж, не в самій відставці, а в її таємниці. "Накапала" Трампу на Флінна місяць тому виконуюча обов'язки генерального прокурора Саллі Йейтс. Флінн все заперечував, але коли ЗМІ почали "копати", дав задню. Йейтс вже немає на посаді, однак діючий генпрокурор Джефф Сешнс, в минулому один з найконсервативніших сенаторів в США, не встав на сторону Флінна. Сешнс - це людина з "Чайної партії", яку в Білому домі представляє віце-президент Пенс. Не секрет, що крайні консерватори з числа Республіканської партії використовували Дональда Трампа, щоб прийти до влади, посилити свій вплив в партії. Зараз, напевно, вони грають на дві сторони.

Тема відставки Флінна не сходить з перших сторінок американських ЗМІ
Washington Post

На диво, відставка Флінна минула тихо і без гнівних твітів Трампа. Свою людину Трамп би захищав, однак не в цьому випадку. Як пише Politico, Трамп до останнього не хотів звільняти Флінна, але Пенс лютував, що радник спочатку збрехав, і наполягав на відставці. Стів Беннон, стратег Трампа, довго думав, але зрештою порадив Флінну здатися і піти. Трамп погодився.

Ймовірно, має місце якийсь компроміс між адміністрацією і Конгресом – прибрати Флінна, а про Трампа як людину, яка привела "шпигуна" в Білий дім, промовчати. Так і є: про Трампа в скандалі ані слова, Флінн пішов, а в. о. радника призначено 72-річного генерал-лейтенанта Кіта Келлогга, який був одним із зовнішньополітичних радників Трампа в ході передвиборчої кампанії, і його навіть називали одним із претендентів на пост глави Пентагону. Теж трампіст, але хоча б без російського сліду. Вигідно всім, як не крути. Щоправда, ще пишуть, що скандальний екс-глава ЦРУ Девід Петреус і віце-адмірал Роберт Гарвард також претендують на посаду.

Піде Стів Бэннон слідом за Флінном?
Politico

Цікаво, чи зможуть республіканці так само легко "вижити" з Білого дому одіозного стратега Стіва Беннона? Якщо Флінна затаврували шпигуном на підставі лише переговорів з послом РФ, то за Бенноном тягнеться такий шлейф скандалів, що й копати глибоко не треба. Досить і того, що він расист, антисеміт, один із лідерів альтернативних "правих" і конфліктує з партією.

Сергій Звиглянич