Перший і останній: Чому Курту Волкеру не буде заміни?

Перший і останній: Чому Курту Волкеру не буде заміни?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Україна – знову в центрі уваги американської преси. Контекст той самий – причетність українських високопосадовців до скандалу з Трампом і Байденом, унаслідок якого чинний лідер США опинився під загрозою імпічменту. Але нині йдеться не про Трампа. А про колишнього спецпредставника Держдепу Курта Волкера, котрий нещодавно залишив свою посаду і також виявився заплутаним в історію з імпічментом. Швидше за все, заміни Волкеру вже не буде, а його посаду ліквідують узагалі. Причина такого рішення є очевидною – робота в Україні стає надто токсичною і ставить під загрозу репутацію політика. Про це у своїй статті пише видання Foreign Policy.

Нормандської "п’ятірки" не буде

"За словами чинних та колишніх чиновників США, котрі працювали у сфері зовнішньополітичної діяльності, посаду спеціального посланника США в Україні, яку раніше обіймав Курт Волкер, буде повністю скасовано", – так починається стаття у Foreign Policy.

"Очікується, що відповідальність за роль Волкера візьмуть на себе інші посадові особи Державного департаменту, до чийого портфелю входить Україна", – йдеться далі у публікації. "Цей крок залишає Київ без чітко визначеного американського дипломата, який би спостерігав за переговорами, котрими новий президент України Володимир Зеленський підштовхує державу до миру після п’яти років війні в східних областях, унаслідок якої загинуло понад 13 тис. людей", – пише Foreign Policy.

Видання цитує директорку Центра "Нова Європа" Альону Гетманчук, яка говорить, що ліквідація посади спецпредставника – це "сигнал, м'яко кажучи, не обнадійливий, але цілком очікуваний: присутність США на мирних переговорах щодо Донбасу наближається до нуля".

Далі Foreign Policy зауважує, що охочих посісти крісло Волкера просто не знайдеться, враховуючи, наскільки загрозливою стала робота над "українським" напрямом. Ті, хто були причетні до неї та свідчили Конгресу в справі про імпічмент, зазнали тиску з боку юристів Держдепартаменту. До того ж їхня кар'єра постраждала чи взагалі знищена.

Американські журналісти нагадують: Волкер був призначений на посаду тодішнім держсекретарем Рексом Тіллерсоном у липні 2017 року. Цей крок, як і новостворена посада Волкера, розглядали як ознаку того, "що адміністрація президента США серйозно ставиться до України і поділяє надію на те, що вона може активізувати мирний процес якраз тоді, коли західні столиці починають відчувати втому від України".

Проте всі надії розвіялися, коли Волкера втягнули у вир слідства у справі Трампа. Він сам зазначив, що "більше не може бути ефективним у своїй ролі", і добровільно склав повноваження. "Прикро, що роль США в дипломатії України та Росії було повністю нівельовано скандалом. Це відводить США від ігрового поля у вирішальний момент напередодні можливого саміту "нормандської четвірки", – коментує для Foreign Policy Ендрю Вайс, віце-президент Фонду Карнегі з питань міжнародного миру.

Як імпічмент Трампу поставив хрест на українській кар'єрі Волкера

Але яким чином Волкер є дотичним до скандалу із Трампом? На початку листопада Палата представників Конгресу США оприлюднила стенограми свідчень колишнього представника Держдепартаменту Курта Волкера та посла США в ЄС Гордона Сондленда. Їх залучили в межах процедури імпічменту президента США Дональда Трампа.

Волкеру інкримінують таке. Нібито він "наступного дня після телефонної розмови Трампа із Зеленським, яка відбулася 25 липня", вирушив до Києва із цілком конкретною, але малосимпатичною місією.

"Місія полягала саме у посиленні "вимог" президента Трампа", тобто у фактичному шантажу України, до якого Трамп вдався в розмові з Зеленським, пише World Tribune. Нагадаймо, йшлося про бажання Трампа, аби Україна активніше розслідувала обвинувачення щодо сина Джозефа Байдена в обмін на військову допомогу Америки.

Сам Волкер категорично відкидає таку версію подій. Він зазначає, що взагалі не хотів повертатися до України, доки не вляжуться всі виборчі пристрасті, і планував свою поїздку не раніше осені. А коли все-таки поїхав до Києва, то мав на меті лише одне – привітати нову владу з перемогою.

Зазначивши це, Волкер перейшов до доволі негативних характеристик президента Дональда Трампа. Він заявив, що адміністрація Трампа була "одержима забрудненням опонента, а не боротьбою з корупцією взагалі". Про це, зі слів Волкера, інформує британська The Guardian.

Водночас видання зауважує, що кореспонденту The Guardian вдалося поставити Трампу запитання про те, чи дійсно "військова допомога США була прив'язана до розслідування Байдена"? І той відповів на це: "Ні".

Відтак очевидно, що хтось із двох фігурантів скандалу – Трамп або Волкер – каже неправду. При цьому Волкер свідчить, що Трамп "демонстрував дуже глибоко вкорінений негативний погляд на Україну". І що сам Волкер намагався зробити все можливе і неможливе, аби довести Трампові, що "новий уряд України відрізняється (від попереднього) і що необхідно зустрітися із президентом Зеленським. "Трамп здавався неохоче, але погодився організувати зустріч", – йдеться у публікації Liberty Nation.  

"Усі американські чиновники, які займаються Україною, прагнули бачити це (зміни у внутрішній політиці, – авт.) саме тому, що це був би важливий крок у переконанні Трампа в тому, що українці серйозно ставляться до викорінення корупції, яка давно мучила їхню країну", – зазначає Liberty Nation.

Але якщо симпатики України гнули свою лінію, то Трамп, схоже, гнув свою. Вищезгаданий Гордон Сондленд змінив свої попередні свідчення і на слуханнях у Конгресі де-факто підтвердив, що шантаж з боку американського президента мав місце. "Я нині пригадую, що говорив окремо з паном Єрмаком (Андрій Єрмак – помічник Зеленського, – авт.), і я сказав, що відновлення допомоги США, швидше за все, не відбудеться, поки Україна не зробить публічної антикорупційної заяви, яку ми обговорювали протягом багатьох тижнів", – цитує Сондленда BBC.

Отже, це правда – все ж на боці Курта Волкера. Але, незважаючи на це, колишній спецпредставник є двічі потерпілим. Він позбувся не лише роботи в Україні, а й керівництва аналітичним центром "Інститут Маккейна" у США. Піти з Інституту його попросила вдова Маккейна. "Курт – гарна людина", – сказала Сінді Маккейн. Але те, що сталося, "відкидало тінь на Інститут і відкидало тінь на те, що ми робимо і для чого працюємо. Отже, час настав", – наводить слова місіс Маккейн NewsWeek.

Таким чином, зіткнення з українськими реаліями дійсно виявилося фатальним для Курта Волкера. Навіть у тому випадку, якщо він анітрохи не підігравав Дональду Трампу в його прагненні "нагнути" керівництво України, а, навпаки, усіляко його зупиняв.

Підступні "Джавеліни"

Утім, ті самі американські медіа стверджують, що Курт Волкер також не без гріха. Свого часу він не бавився із Трампом у доброго та поганого поліцейського, а грав в одній команді. Так, принаймні, стверджує видання Politico.

За його даними, Волкер міг вплинути на Трампа, коли йшлося про постачання Україні ракет Javelin, здатних підбивати танки. Президент США не одразу погодився на такого роду поставку, але зрештою таки дав добро. Подейкують, не без допомоги Волкера, який активно на нього насідав. І зрозуміло чому. Адже Волкер на той момент обіймав посади у великій лобістській фірмі BGR Group, а також у вищезгаданому "Інституті Маккейна". Ці структури мали фінансові зв'язки з компанією Raytheon, яка й виробляє системи Javelin і яка заробила мільйони на рішенні Трампа. Так, принаймні, заявляє Politico.

Свого часу українська редакція радіо "Свобода" ставила запитання про історію з "Джавелінами" екс-послу США в Україні Джону Гербсту. Журналістів цікавило, зокрема, чи може бути зірваний контракт на постачання зброї через розслідування Politico. "Думаю, тут можуть спливти деякі цікаві деталі, але загалом це не виллється у велику тему, яка могла б якось вплинути на українські події та політику щодо України", – відповів Гербст.

Він же висловив жаль з приводу того, що Курт Волкер завершив свою діяльність в Україні, але водночас додав, що Волкера є кому замінити. Хай навіть і не офіційно.

"Я думаю, немає нічого гарного в тому, що Волкер пішов. Я б хотів, щоб він зберіг цю посаду. Хотів би, щоб він, як і раніше, виконував свою роботу, тому що він був дійсно на своєму місці. Але, знаєте, в Києві є тимчасовий повірений, дуже талановита людина – Вільям Тейлор, і Україна зможе ділитися своїми побоюваннями через нього. Вільям постійно "на телефоні" з держсекретарем Помпео. Є гарні люди, які є кураторами України в Держдепартаменті, і вони теж можуть доносити інформацію до держсекретаря. У Радбезі США працюють знаючі люди. Тому я думаю, що проблем не буде. Але знову ж таки, звичайно, для всіх було б краще, якби Курт зберіг цю посаду", – зауважив Гербст.

Хто такий Вільям Тейлор?

Формально посаду спецпредставника Держдепу США в Україні було засновано в 2017 році. Але її прообраз існував і перед тим. Фактично Вікторія Нуланд – колишня уповноважена Державного департаменту США у справах Європи та Євразії – виконувала роль Волкера тоді, коли його самого ще "не було в проєкті". Хіба що не їздила на фронт, як це робив Волкер, бо на момент найбільш активної діяльності Нуланд фронту ще не було. Зате був Євромайдан.

Усі пам’ятають, як у перших числах лютого 2014 року в мережі YouTube сплив запис телефонної розмови між Вікторією Нуланд і послом США в Україні Джеффрі Пайєттом. Співрозмовники обговорювали ситуацію навколо протестів в Україні та можливості розв'язання політичної кризи. На записі чутно, як "голос, схожий на голос Нуланд", коментуючи роль ЄС, вимовляє: "Fuck the EU".

Через цей "фак" на Нуланд дуже образилася канцлерка Німеччини Анґела Меркель. (Мине якихось пять років, і в Меркель з’явиться другий привід для образи – вже через розмову Трампа і Зеленського, де роль Європи також виставлялася у доволі неприглядному світлі.) 

Цікаво також, що, розмовляючи з Пайєттом, Нуланд зазначила, що не бачить Віталія Кличка (на той момент лідера президентських рейтингів) в "українському уряді". Власне, він туди й не потрапив, бо після знаменитого кавування у Відні за участю олігарха Дмитра Фірташа Кличку було вирішено "віддати" Київ, а на посаду президента просувати Петра Порошенка.

Чи вплинуло на подібні розклади небажання Америки бачити Кличка в топі українських керівників? Усе це давня і заплутана історія, котра, на перший погляд, не має відношення до Курта Волкера, але чудово ілюструє ту значимість, яку має персона, делегована Сполученими Штатами "наглядати" за Україною.

Щодо згаданого Гербстом Вільяма Тейлора, то нині він обіймає посаду спеціального повіреного у справах США в Україні. 72-річний Тейлор колись був послом США в Україні (у 2006-2009 роках) і чудово орієнтується у прикрих українських реаліях. Нещодавно сплило його листування з Куртом Волкером, з якого видно доволі серйозні сумніви Тейлора: а чи варто йому знову повертатися до Києва?

Тейлор каже, що заступник помічника держсекретаря у справах Європи Джордж Кент попереджав його про те, що є "два зміїні кубла: одне в Києві, інше у Вашингтоні". І, судячи з контексту розмови, Тейлор повністю згоден з цією оцінкою.

Щоправда, під українським "зміїним кублом" мали на увазі владу не чинну, а попередню. Тобто ми ще не знаємо, яку б оцінку дав Тейлор теперішній ситуації в Україні. Та в будь-якому разі він сьогодні працює в Києві. "Гарна людина" і "куратор" України в Держдепі, як сказав би Джон Гербст. Тож далі буде?..

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>