Першотравневий хаос у Венесуелі: Чи зможе Гуайдо повалити Мадуро

Першотравневий хаос у Венесуелі: Чи зможе Гуайдо повалити Мадуро
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Початок травня у Венесуелі видався напруженим. На вулицях Каракаса і ряду інших міст відбувалися зіткнення прихильників правоцентристської коаліції "Круглий стіл національної єдності" з силовиками і прихильниками президента Ніколаса Мадуро.

Ще 30 квітня самопроголошений президент і колишній спікер парламенту Хуан Гуайдо у своєму відеозверненні оголосив про фінальну стадію "Операції Свобода" з повалення корумпованого режиму Мадуро, якого звинувачують в узурпації влади, нездатності вивести країну з економічної кризи.

Він закликав венесуельських військових підтримати протести. Протестувальникам з допомогою лояльних нацгвардійців навіть вдалося звільнити з-під домашнього арешту популярного опозиційного політика, лідера "Народної партії" і колишнього мера Каракаса Леопольдо Лопеса. Разом з Гуайдо вони закликали народ масово виходити на вулицю.

Ось тільки протестуючим так і не вдалося досягти своєї мети. Навіть заклики влади США, Чилі, Перу до венесуельських військових підтримати Гуайдо, якого визнали керівником Венесуели понад 60 країн світу, залишилися не почутими. Протестувати вийшло не так багато людей, як хотілося Гуайдо і Лопесу.

Правоохоронці застосували силу проти протестувальників. Затримано понад 100 осіб. Мадуро заявив, що спроба його супротивників і невеликої групи силовиків організувати військовий переворот зазнала провал. Протестувальникам явно не вистачає ресурсів, щоб самостійно скинути Мадуро, який контролює силовий блок.

Існує кілька причин, чому Гуайдо і його прихильники не можуть домогтися зміни влади у Венесуелі ні мирним шляхом, ні з допомогою військового перевороту, що підвищує ймовірність зовнішнього втручання і силової розв'язки тривалої кризи у Венесуелі.

Невдалий військовий переворот

Військовий переворот у Венесуелі не вдався тому, що основна проблема Гуайдо полягає в тому, що він не зміг домогтися підтримки серед авторитетних венесуельських офіцерів, здатних вплинути на думку армії і повернути багнети проти Мадуро.

Новини за темою

У першу чергу це стосується 55-річного міністра оборони, генерала Володимира Падріно, відданого соратника екс-президента Уго Чавеса, який перебуває на військовій службі з 1984 року. У 2002 році він командував батальном в районі Каракаса і взяв участь у придушенні військового перевороту проти Чавеса.

Падріно не просто солдат, але і член "Єдиної соціалістичної партії", який дотримується антиамериканських поглядів.

Зараз він діє точно також як у 2002 році. При всій неефективності президента Мадуро, який за Чавеса обіймав посаду міністра закордонних справ, Падріно бачить в ньому менше зло, ніж в Гуайдо, який напевно почне чищення в армії від чавистів на зразок нього.

Тому, Падріно відмовився взяти участь у реалізації плану радника президента США Джона Болтона по зсуву Мадуро.

В кінці квітня Болтон намагався переконати генерала, щоб він та інші міністри підтримали Гуайдо, переконали Мадуро полетіти на Кубу, розпустити Конституційну асамблею, яка підмінила непокірний венесуельський парламент. Гуайдо обіцяв амністію всім військовим, які його підтримають.

Однак 30 квітня, коли Гуайдо закликав військових повстати проти Мадуро, Падріно заявив, що армія, як і раніше, на стороні президента. Він попередив, що військові відкриють вогонь по кожному, хто спробує захопити президентську резиденцію збройним шляхом.

Військові підтримують Мадуро за те, що він продовжив курс Чавеса по зміцненню впливу військових у венесуельському суспільстві. Військових призначають на високі державні пости. У 2017 році 10 з 32 портфелів у Кабміні займали діючі військові.

З відкритих джерел

Політика в різних сферах проводиться громадськими рухами за участю армії. При Мадуро збільшився набір жінок в армію (складають третину особового складу). У військових вишах Венесуели дозволено отримувати вищу освіту за цивільним професіями.

На думку аналітика Тіма Гілла, Мадуро доводиться задовольняти потреби верхівки військових, щоб вони не влаштували військовий переворот. Силовики побоюються втратити свої привілеї при новому уряді.

Незважаючи на те, що в 2014-18 роках військові витрати Венесуели знизилися з 534,7 млн до 260,7 млн доларів, уряд залучає додаткові кошти з Національного фонду розвитку. З 2005 по 2015 роки 2,6 млрд доларів були витрачені на освіту та медичні послуги для венесуельських військових.

Сам Гуайдо визнав, що 1 травня не відбулося масового переходу венесуельських силовиків на його бік. Протестувальників підтримали лише 50 співробітників Національної гвардії в районі авіабази "Ла Карлота".

До цього на бік Гуайдо перейшли генерал Карлос Ротондаро, керівник Управління стратегічного планування Головного командування ВПС генерал Франсіско Родрігес, полковник сухопутних військ Рубен Хіменес, капітан ВПС Карлос Гонсалес, військовий аташе при посольстві Венесуели в США полковник Хосе Сільва.

Цього не досить для організації військового перевороту. Хоч генерал Родрігес стверджував, що 90% військових не підтримують Мадуро, на практиці кістяк з 350-тисячних збройних сил не поспішає переходити на бік протестувальників, а Гуайдо підтримали лише окремі інакодумці солдати і офіцери, не вважаючи дезертирів, які воліють ховатися в сусідніх країнах, ніж битися на стороні протестуючих.

З початку 2019 року в Колумбію дезертирували 1,4 тисяч венесуельських військових, в Бразилію – 50 (в минулому році дезертирували 4 тисяч військових).

Профспілки на стороні чавістів

Судячи з усього, Гуайдо так і не зміг домогтися лояльності серед лідерів профспілок, які мають вплив на венесуельських робочих – традиційний електорат "Єдиної соціалістичної партії". У березні він збирався зустрітися з представниками 600 профспілок і домовитися з ними про співпрацю.

Тим не менш, у цьому році в Каракасі відбулися першотравневі демонстрації прихильників президента Ніколаса Мадуро і "Єдиної соціалістичної партії". Яким би важким не було соціально-економічне становище в Венесуелі, досить багато жителів країни незадоволені Мадуро, але в той же час не довіряють Гуайдо, так як бачать в ньому ставленика США.

Складається враження, що в своїй масі прості венесуельці не хочуть переходу від соціалізму до неоліберальної моделі розвитку, яка існувала до приходу до влади Чавеса в 1999 році. Серед них існує стереотип, що без соціалістів Венесуелу заполонять американські корпорації і життя стане гірше.

Венесуельцям притаманні антиамериканські настрої і вони хочуть жити так, як було в роки правління Чавеса, користуватися соціальними пільгами. Не дарма віце-міністр Венесуели зі зв'язків з Північною Америкою Карлос Рон одного разу сказав, що соціалізм дав владу робітничому класу.

З відкритих джерел

Мадуро знає про настрої венесуельського суспільства. Щоб послабити вплив Гуайдо, він запропонував провести в країні "день діалогу", щоб провести консультації між різними гілками влади, регіональними лідерами і на їх основі розробити план для усунення помилок і проведення змін. Фактично, Мадуро пропонує венесуельцям визначитися з реформами і врегулювати кризу без втручання Америки.

Гуайдо підтримує тільки частина венесуельського суспільства, але не весь народ. Чавісти організовуються в добровольчі формування "коллективос" для надання допомоги силовикам в протистоянні з протестувальниками.

Влада глушить соцмережі і західні інтернет-видання, в зв'язку з чим досить багато венесуельців відчувають інформаційний голод і схильні до урядової пропаганди.

Мадуро намагається не допустити лівійський сценарій у Венесуелі. У 2011 році соцмережі стали основними каналами комунікації між противниками лідера Лівійської Джамахірії Муаммара Каддафі.

Рука Москви

Не на користь Гуайдо грає втручання Росії у венесуельську кризу. Держсекретар Майк Помпео впевнений, що саме Росія відмовила Мадуро поїхати на Кубу. Москва надає військову допомогу Каракасу.

У березні Кремль відправив два літаки з сотнею військових фахівців та обладнанням, які взяли участь у відкритті навчально-тренувального вертолітного центру у Венесуелі. У січні до Венесуели було перекинуто 400 найманців з приватної військової компанії "Вагнер" для забезпечення безпеки венесуельського президента.

Новини за темою

Не виключено, що російські фахівці дають венесуельським силовикам консультації та допомагають втихомирювати виступи протестуючих. Також Росія і Китай надають фінансову допомогу уряду Венесуели. Росія підтримує режим Мадуро не тільки з економічних інтересів.

В нафтогазовому секторі Венесуели є інвестиції російських компаній. Росія є найбільшим постачальником зброї в цю країну. Росіяни отримують у Венесуелі цінний досвід, який при необхідності може бути використаний для придушення антиурядових виступів у себе в країні.

Ігри м'язами

Криза у Венесуелі є складним викликом для адміністрації президента США Дональда Трампа. Це один з останніх бастіонів впливу Москви і Пекіна в Латинській Америці, за винятком Куби і Нікарагуа, які американці ніяк не можуть підкорити. Кольорова революція не вдалася. Санкції виявилися безсилі.

Постає питання військового втручання США. Держсекретар Майк Помпео заявив, що США не виключають варіант застосування військової сили у Венесуелі, але підтримують зміну режиму мирним шляхом. Прихильником проведення військової операції є радник президента США з національної безпеки Джон Болтон.

Він вважає, що американські війська готові в будь-який момент увійти до Венесуели. Сам Трамп нічого певного не говорить з цього приводу. Він лише пообіцяв, що багато чого трапиться у Венесуелі на наступному тижні або навіть раніше. Чи то мова йде про військову операцію, чи то про черговий пакет санкцій, поки незрозуміло.

Якщо США вирішать здійснити військове втручання у Венесуелі, то швидше за все це будуть ракетно-бомбові удари як в 2017-2018 роках по території Сирії у відповідь на застосування хімічної зброї військами Асада.

На такі думки наводить недавня заборона Федерального авіаційного управління США американським літакам літати нижче 8 км над Венесуелою, покинути територію і повітряний простір країни протягом 48 годин.

З відкритих джерел

Цілями американських крилатих ракет можуть стати військові об'єкти та урядові установи Венесуели (як у випадку з Югославією в 1999 році). Гіпотетично, бомбардування США можуть шокувати чавистів, дати зрозуміти Мадуро, Падріно і венесуельським військовим, що вони ризикують занурити свою країну в збройний конфлікт із самою боєздатною армією в світі, якщо не підуть на поступки і не віддадуть владу Гуайдо.

Ось тільки дилема в тому, чи готові Штати до повноцінної наземної військової операції у Венесуелі, як в Іраку в 2003 році. Демонстрація сили у вигляді авіаударів може мати зворотний ефект і дозволить Мадуро консолідувати своїх прихильників перед зовнішньою загрозою з боку США.

За інформацією The Washington Post, між Трампом і Болтоном існують розбіжності щодо проведення військової операції у Венесуелі. Американський президент не хоче бути втягнутим у нову війну.

На думку аналітика Франсиско Торо, у разі американської інтервенції венесуельська армія може перейти до партизанських дій. Колумбійське озброєне угрупування Армія національного визволення, яка присутнє в 12 штатах Венесуели, може влаштовувати диверсії проти американських військових.

США можуть виявитися втягнутими в затяжну і кровопролитну війну, яка поставить хрест на перспективах Трампа переобратися на другий термін.

США можуть діяти за сценарієм громадянської війни в Нікарагуа в 80-х, коли вони надавали підтримку місцевим партизанам "контрас" у боротьбі з соціалістичним режимом Даніеля Ортега.

Американці можуть сформувати на території Колумбії або Бразилії збройні загони прихильників Гуайдо, надавати їм підтримку з повітря в боротьбі з венесуельською армії, утримуючись від проведення наземної операції.

В цьому випадку Венесуела перетвориться на арену протистояння між США, Росією, Китаєм, Кубою, які будуть надавати військову та матеріальну підтримку режиму Мадуро.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>