Перше (друге) вересня: Що потрібно знати батькам першокласників цього року

Цьогоріч 430 комунальних загальноосвітніх шкіл Києва відчинять свої двері для 32 828 першокласників, які вперше були зараховані не за конкурсом, а за принципом проживання на прилеглій до школи території. Через примхи календаря вперше урочиста лінійка відбудеться не традиційно 1 вересня, а 2 вересня – в понеділок. Слід готуватися до нововведень: від скасування обов'язкової шкільної форми до змін у системі шкільного харчування. 112.ua вивчив, до чого готуватися батькам першокласників і на що потрібно звертати увагу.

Перше (друге) вересня: Що потрібно знати батькам першокласників цього року
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Цьогоріч 430 комунальних загальноосвітніх шкіл Києва відчинять свої двері для 32 828 першокласників, які вперше були зараховані не за конкурсом, а за принципом проживання на прилеглій до школи території. Через примхи календаря вперше урочиста лінійка відбудеться не традиційно 1 вересня, а 2 вересня – в понеділок. Слід готуватися до нововведень: від скасування обов'язкової шкільної форми до змін у системі шкільного харчування. 112.ua вивчив, до чого готуватися батькам першокласників і на що потрібно звертати увагу.

Шкільні лінійки відбудуться 2 вересня

Навчальні заняття у всіх київських школах почнуться святом Першого дзвоника 2 вересня, в понеділок. Формат проведення свята школи визначають самостійно, розповів 112.ua заступник голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондрієвський (відповідає за сферу освіти в КМДА). І якщо торік школярам дарували подарунки - конструктори LEGO: цього року подарунків не буде. Щоправда, принцип освіти в першому класі не зміниться, і складні математичні обчислення з горами "домашки" не повернуться. "Для першокласників, окрім оснащення нового освітнього простору, створено умови, в яких дитина не відчуває різкого переходу від садочка до школи. Заняття проводяться в ігровій формі, домашні завдання не задають, оцінюють вербально (без оцінок і щоденника)", - уточнив Валентин Мондрієвський.

112.ua

Шкільна форма у минулому

Питання, в що одягати дитину, цьогоріч не повинно стояти гостро ні перед батьками першокласників, ні перед сім'ями школярів старших класів. Президент України Володимир Зеленський скасував указ № 417/96 від 12 червня 1996 року "Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти". Раніше на сайті президента була розміщена петиція з вимогою про скасування обов'язкової шкільної форми як дискримінаційного заходу. Зокрема, в її тексті зазначалося, що спочатку указ президента Леоніда Кучми ухвалювався для того, щоб забезпечити дітей недорогою шкільною формою, а соціально незахищені верстви населення повинні були отримувати її безкоштовно. Насправді цього не сталося. Навпаки, предмети шкільної форми в магазині коштували дорожче, ніж елементи звичайного повсякденного одягу для дітей. Ба більше, указ був підставою, яка дозволяла керівництву деяких шкіл вимагати від батьків купівлі форми певного виду й за завищеними цінами.  

112.ua

Попри це окремі школи продовжують вимагати носіння шкільної форми певного виду, посилаючись на власні статути шкіл.

"Батькам слід з особливою увагою підійти до питання підбору одягу для першокласника. Вона повинна бути зручною й такою, в якій дитині буде зручно не тільки за партою, але й побігати на перерві. Дітей слід одягати так, щоб їм було не спекотно, і водночас, щоб вони не могли застудитися. Окремий момент – рюкзак, прохання до батьків не перевантажувати його. Також важливо не давати дитині з собою нічого зайвого, особливо в целофанових пакетах", - сказав 112.ua лікар-психотерапевт Олексій Шевцов.

На сайті форуму "Батьки SOS" опубліковано рекомендації щодо шкільного одягу для дітей, які, найімовірніше, будуть висуватися більшістю шкільних установ.

112.ua

112.ua

Підручниками школа забезпечує, зошити та канцтовари купуємо самі

Київські школи забезпечені підручниками повною мірою, додатково купувати їх батькам не потрібно, повідомив 112.ua Валентин Мондрієвський. У КМДА уточнили, що зошити та канцтовари батьки повинні купувати самі. Заради правди варто відзначити, що це не такі вже і великі гроші.

112.ua

Але, судячи з публікацій на батьківських форумах, окремі школи приготували цілі списки вимог, які виконувати поспішати не варто.

112.ua

Досвідчені батьки радять закуповувати не про запас, а за необхідністю.

112.ua

Що стосується іншого роду поборів, які можуть вимагати від батьків, зокрема на ремонти в класах, у КМДА запевняють, що Київ більше за всі інші українські міста виділяє фінансових коштів, спрямованих на освіту.

"Звичайно ж, школа не має права вимагати жодних грошових поборів з батьків. Я хочу відзначити, і на цьому також неодноразово наголошував міський голова, за останні 4 роки фінансування освітньої сфери у Києві зросло з 5 млрд грн до 18 млрд грн. У цю цифру входять не тільки зарплати вчителів, ремонт будівель шкіл, але і купівля обладнання (нові парти, мийні засоби, папір, ножиці) для потреб шкіл. Міська влада робить все можливе, щоб батьки не здавали додаткові гроші. Правда, це не виключає право батьків за добровільною згодою ініціювати колективне придбання речей, які підвищать комфорт їхніх дітей. Це питання індивідуальне для кожного, і ніхто не в праві вимагати від батьків фінансових вкладень. Безумовно, все має бути прозоро, добровільно і без тиску на тих, хто не хоче або не може брати участь у придбанні. Що ж стосується базових потреб, я можу запевнити, що місто забезпечує і фінансує для шкіл все необхідне", - сказав 112.ua Валентин Мондрієвський.

112.ua

112.ua

Мондрієвський підкреслив, що "впевнений, що фактів вимагання в київських школах вже немає як явища": "Але якщо ви раптом стали свідком такого випадку, я прошу повідомити про це на гарячу лінію КМДА 1551 або ж звернутися в поліцію".

Судячи з публікацій на батьківських форумах і в ЗМІ, факти вимагання та побори все ж мають місце.  

Їжа в шкільних їдальнях повинна стати кращою

Як повідомляв 112.ua ще торік, чиновники КМДА серйозно стурбовані проблемою харчування в міських школах. Як повідомлялося, попри те, що з міського бюджету щорічно виділяються сотні тисяч гривень, якість харчування у школах Києва залишала бажати кращого. Періодично мали місце випадки отруєння дітей харчовими продуктами в навчальних закладах. При цьому в низці випадків батьки нікуди не зверталися за допомогою, оскільки боялися, що адміністрація школи буде мстити, виставляючи дітям незаслужено низькі оцінки. Заступник начальника Держпродспоживслужби Києва Олександр Овчаренко говорив 112.ua, що найпоширеніші порушення в харчоблоках шкіл: "недотримання санітарних вимог, у зразках продукції виявляли лістерію, стрептокок, надмірний вміст кишкової палички. Також виявляли фальсифіковані продукти, в основному вершкове масло (з вмістом рослинних, а не тваринних жирів). Підприємці декларують, що масло не відповідає вимогам ДЕСТ, а під час перевірки виявляється, що в його складі – пальмова олія".

Новини за темою

Великою проблемою було і те, що інспекторам було не до снаги зафіксувати під час перевірки. Більшість харчоблоків київських шкіл та дитсадків працювали "на сміттєвий бачок". У них подавалася несмачна їжа, яку діти просто не бажали їсти. При цьому часті випадки, коли вчителі та представники адміністрації шкіл, щоб не псувати статистику, змушували дітей з'їдати повну порцію. "Що стосується спроб дітей змусити дітей їсти все "до чистої тарілки", до того ж у присутності однокласників, у колективі – це прояв справжнього насильства щодо особистості. Такий тиск може викликати в дитини агресію, протест стосовно того, хто виявляє таке насильство щодо неї (до вчителя). Якщо такі випадки мають місце, батьки можуть писати колективну скаргу і залучати до вирішення проблем юристів", - сказав 112.ua лікар-психотерапевт Олексій Шевцов.

Валентин Мондрієвський розповідав 112.ua, що під час рейду в шкільні їдальні в минулому шкільному році він як "батько, громадянин і профільний заступник голови КМДА залишився незадоволений рівнем харчування у відвіданих школах". "Для мене важливим показником є те, залишають діти тарілки порожніми або на них залишається їжа. Якщо їжа смачна, дитина ніколи не залишить обід нез'їденим. У тих школах, де ми спостерігали за цим процесом, діти не доїдали обід. Зрозуміло, ми не допускаємо варіант, що у всіх дітей одночасно був відсутній апетит", - розповідав Валентин Мондрієвський. Він зазначив, що міські чиновники спостерігали подібні ситуації в школах на Троєщині, Оболоні.

Така ситуація мала місце, зокрема, у зв'язку з низькою ціною обіду. У середньому безкоштовний обід школяра обходився міському бюджету в 9 грн (і це за суп, друге і компот). "Система конкурсів, які проводяться, в тому числі і районами, на перше місце ставить визначення переможця з найнижчою ціною. На ProZorro ключовим критерієм для відбору підприємства, яке буде годувати школярів і вихованців дитячих садків, досі є ціна. Користуючись такою ситуацією, деякі постачальники послуг спеціально демпінгували, щоб здобути перемогу. Але коли вони приступали до роботи, з'ясовувалося, що вкластися у відведену суму, дотримуючись усіх вимог, вони не можуть. У результаті діти отримували неякісне харчування. Звідси і котлети з високим вмістом хліба, картопляне пюре з високим вмістом води", - розповідав 112.ua Валентин Мондрієвський.

На питання, чи зміниться ціна в нинішньому році, він сказав, що "мінімальна ціна, за якою місто закуповує обіди для школярів (9 грн/обід), не змінюється. Ми вважаємо, що ціна повинна бути такою, щоб дитина могла отримати смачну, якісну, корисну та різноманітну їжу. Якщо дитину не можна забезпечити харчуванням за 9 грн, тоді ціна повинна збільшуватися".

Новини за темою

Мондрієвський запевнив, що ситуація в сфері харчування в школах цьогоріч продовжить змінюватися на краще. "Поки меню школярів буде організовано у відповідності з чинним законодавством і нормативними актами, але ми чекаємо змін. Зокрема, Міністерство охорони здоров'я розробило і підготувало Методичні рекомендації щодо організації харчування в освітніх установах, які включені в проект Наказу МОЗ "Про затвердження санітарного регламенту для установ загальної середньої освіти". У перспективі буде спільний наказ Міністерства освіти і МОЗ, який регулюватиме напрямок харчування дітей у школах. Для затвердження форм подання (зокрема мультипрофільного харчування за системою "Шведський стіл") КМДА спільно з Інститутом громадського харчування О. М. Марзєєва розробляються проекти документів", - розповів Мондрієвський. Також, за його словами, вже розроблено Порядок організації харчування учнів у закладах загальної середньої освіти, в якому викладено зміни, які допоможуть забезпечити якісне, смачне і корисне харчування школярів. Його автори: депутати Київради, голова постійної комісії з питань освіти і науки, сім'ї, молоді та спорту Ганна Старостенко (заступник голови КМДА Валентин Мондрієвський також є співавтором документа, - ред). Документ вже внесено у Київраду, але у зв'язку з відсутністю засідань поки не розглядався.   

Як відомо, безкоштовне харчування в школах надається всім учням 1-4 класів, а також школярам 5-11 класів, які мають соціальні пільги.

За словами Мондрієвського, міська адміністрація має намір продовжувати експеримент з впровадженням меню, коли діти можуть вибрати страви з декількох варіантів: "За минулий рік у Києві вже було реалізовано чимало тестових форматів. Майже в половині шкіл Печерського району працює система, яка пропонує дітям варіативне меню (за типом "Шведський стіл")".

Важливо, що з 20 вересня для комунальних і приватних підприємств, які надають послуги з організації харчування в школах і дитсадках Києва, стає обов'язковим впровадження системи міжнародної системи оцінки якості продукції ХАСПП. Це постійно чинна процедура, яка дозволяє моніторити потенційно небезпечні фактори в критичних точках. У разі виявлення порушень на підприємстві, яке впровадило ХАССП, воно може бути оштрафовано, причому штрафи будуть вищі за звичайні. Опитані 112.ua фахівці висловлювали надію, що впровадження системи дозволить забезпечити стабільну безпеку харчових продуктів "завдяки системній скоординованій роботі з управління ризиками в рамках всіх етапів життєвого циклу продукції, які входять до сфери дії конкретного підприємства, підвищить рівень безпеки вітчизняної харчової продукції", яку використовують для приготування їжі. На їхню думку, це дозволить усунути проблеми несмачної їжі, приготованої з компонентів низької якості, а також знизить кількість випадків використання фальсифікату.  

Мондрієвський уточнив, що сьогодні вже всі райони відзвітували про одержання усіма комунальними підприємствами, які організовують харчування у школах Києва, сертифікатів про впровадження системи безпеки харчування ХАСПП. 

Лікар-психотерапевт Олексій Шевцов радить не покладатися на їдальню і перший час, поки першокласник не звикне до смаку шкільної їжі, класти йому "термосок" з домашньою звичною їжею: "Дитині важко буде звикнути до харчування у шкільній їдальні відразу. Тому буде добре, якщо батьки будуть класти спочатку невеликий "термосок" зі звичною, домашньою їжею, щоб дитина могла перекусити на перерві".

Цькування, бійки, булінг

У бесідах зі 112.ua психологи радили батькам першокласників бути морально готовими до того, що в школах, які були змушені сформувати класи за територіальною ознакою, дитина може опинитися в колективі діток із різних верств суспільства, з різним рівнем дошкільної підготовки і життєвим досвідом. З цієї причини, найімовірніше, булінгу, бійок і конфліктів, принаймні на перших етапах, уникнути не вдасться. Зазначимо, що булінг і різні форми тиску дитина може відчувати не тільки з боку однолітків, але й учителів старої "радянської школи", які вперто не бажають змінюватися під вимоги Нової української школи (НУШ). 

За даними Міністерства освіти і науки, з випадками булінгу і проявами авторитаризму з боку педагогів стикалися не менше 14% школярів. Утім, згідно з опитуванням UNICEF Ukraine, жертвами цькування в школі стає половина українських школярів.

112.ua

Цікаво: чітких рецептів про те, що робити, окрім того, як не пускати самопливом ситуацію, схоже, ні в кого немає. "Щоб створити психологічний комфорт для дітей, у школі працюють психологи. Вони разом з класними керівниками вивчають атмосферу в дитячих колективах, щоб уникнути випадків булінгу. Причому робота ведеться не тільки з дітьми, але і з педагогами. Проводяться тренінги, лекції, майстер-класи, тести, щоб знизити ризики професійного вигорання", - сказав 112.ua Валентин Мондрієвський.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>