Перл-Гарбор на Гуамі – фатальна помилка Північної Кореї

Кім Чен Ин шантажує Дональда Трампа застосуванням військової сили проти американських громадян і дає зрозуміти, що якщо той не змінить свою політику щодо КНДР, США стануть об'єктом агресії північнокорейських військових. Острів Гуам – це початок

Перл-Гарбор на Гуамі – фатальна помилка Північної Кореї

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Кім Чен Ин шантажує Дональда Трампа застосуванням військової сили проти американських громадян і дає зрозуміти, що якщо той не змінить свою політику щодо КНДР, США стануть об'єктом агресії північнокорейських військових. Острів Гуам – це початок

Днями північнокорейське новинне агентство KCNA повідомило про запланований на середину серпня запуск чотирьох балістичних ракет Hwasong-12 у напрямку острова Гуам. За задумом північнокорейських військових, балістичні ракети повинні пролетіти через південно-західні префектури Японії (Коті, Сімане, Хіросіма, Ехіме) і впасти в 30 км від узбережжя острова. Якщо очільник КНДР Кім Чен Ин схвалить цей план, досить 14 хвилин, щоб ракети досягли острова. Гуам - це організована територія США, яку не можна інкорпорувати, а мешканці острова мають американське громадянство. Там розташована військово-морська база Апра Гарбор і авіабаза Андерсен. Держсекретар США Рекс Тіллерсон переконаний, що Північна Корея не становить значної загрози для США, і американці можуть "спати спокійно". Колишній директор національної розвідки США Джеймс Клеппер, навпаки, висловив свої побоювання і провів паралелі між загостренням північнокорейської проблеми із передднем Першої світової війни.

Залізна логіка Кім Чен Ина

Сама ідея запуску північнокорейських балістичних ракет у напрямку острова Гуам у Тихому океані відсилає до подій, пов'язаних з бомбардуванням авіацією мілітаристської Японії американської військової бази Перл-Гарбор на острові Гаваї у грудні 1941 р., що стало приводом для вступу США у Другу світову війну. Мабуть, північнокорейський диктатор всерйоз уявив себе другим імператором Хірохіто і вирішив спровокувати страхи американського суспільства перед загрозою зовнішньої агресії. Про атаки японців на військову базу Перл-Гарбор знає не одне покоління американських громадян. Тоді в грудні 1941 р. від авіаударів японців загинуло 2341 військових і 54 цивільних осіб, було поранено 1143 військових і 35 цивільних. Ще більше мирних жителів постраждали в Нью-Йорку внаслідок терактів 11 вересня 2001 р., організованих ісламськими екстремістами з "Аль-Каїди". Тоді загинули 2977 осіб, поранення отримали близько 6300 осіб. Кім Чен Ин хоче на ділі довести можливість нанесення ракетно-ядерних ударів по військовій і цивільній інфраструктурі острова Гуам. Населення острова складає 163 тис. чол. з яких 6 тис. – американські військові. Планований запуск північнокорейської ракети, навіть без ядерних зарядів, може спричинити людські жертви. Острів Гуам, який знаходиться в 3,4 тис. км від Північної Кореї, потрапляє в радіус ураження ракет Hwasong-12 (4,5 тис. км). Не факт, що ракети не відхиляться від траєкторії і не впадуть на житлові райони острова Гуам або Японії.

Кім Чен Ин шантажує Дональда Трампа застосуванням військової сили проти американських громадян і дає зрозуміти, що якщо той не змінить свою політику щодо КНДР, то територія США стане об'єктом агресії північнокорейських військових. Острів Гуам – це початок. Диктатор розраховує домогтися від США і ООН скасування в односторонньому порядку всіх чинних санкцій проти Північної Кореї. Нещодавно в США набули чинності нові санкції проти Росії, Ірану і Північної Кореї. Радбез ООН схвалив за ініціативою США новий пакет обмежувальних заходів проти КНДР, який передбачає заборону на імпорт з КНДР вугілля, металу, залізної руди, свинцю, морепродуктів. Країнам-членам ООН забороняється збільшувати кількість північнокорейських робітників на своїх територіях, створювати з КНДР спільні підприємства, вкладати інвестиції у північнокорейську економіку. Нові санкції на третину скоротять річний прибуток Північної Кореї від експорту (3 млрд дол.).

Північнокорейське керівництво зацікавлене в тому, щоб США і ООН припинили перешкоджати розробці ядерної зброї і балістичних ракет і визнали КНДР як ядерну державу. Ядерний статус цікавий Кім Чен Ину як гарантія безпеки його режиму. Він хоче домогтися від США виведення військ з території Південної Кореї і невтручання у корейські справи. Щоб зі страху за життя своїх громадян Білий дім закрив очі на агресію Північної Кореї проти Південної Кореї і об'єднання двох країн під юрисдикцією Пхеньяну. Ідея фікс північнокорейських мілітаристів - це об'єднання півночі і півдня в єдину комуністичну державу.

Планований запуск ракет - це щось на зразок попереджувального пострілу Північної Кореї. Якщо США не зроблять те, чого хочуть північнокорейські комуністи, тоді під їхнім прицілом опиняться американські громадяни на острові Гуам. Це не перша загроза для безпеки Гуаму з боку Північної Кореї. У 2006 р. неофіційний представник Північної Кореї вийшов в ефір радіо ABC і повідомив, що Японія, Гаваї і Гуам стануть цілями ракет, якщо ООН введе жорсткі санкції проти КНДР. У березні 2013 р. північнокорейські військові заявили, що авіабаза Андерсен на острові Гуам знаходиться в радіусі ураження.

Дональд Трамп відповість "вогнем і люттю"

Кім Чен Ин припустився фатальної помилки, переходячи від дипломатії до бряцання зброєю у відносинах зі США. Америка обмежувалася посиленням санкцій у відповідь на випробування КНДР ядерної зброї на своїй території і на запуски балістичних ракет далеко від американських берегів. Як вже було сказано, Гуам перебуває під управлінням США, має свого представника в Конгресі і там живуть тисячі американських громадян. Навіть якщо північнокорейські ракети впадуть в 30 км від берегів острова, США мають право здійснити удар по території Північної Кореї. Жодна з держав не зможе засудити американців. Згідно зі ст. 50 Статуту ООН, будь-яка держава має право на самооборону у випадку агресії з боку іншої держави. Відстань у 30 км від берега острова Гуам вписується в територіальні води, включаючи їхню поверхню, надра, повітряний простір, на які поширюється суверенітет прибережної держави, відповідно до Конвенції ООН з морського права. В цьому випадку йдеться про острів Гуам, чия правосуб'єктність взаємопов'язана з суверенітетом США. Після того, як стало відомо про заплановані ракетні запуски Північної Кореї, губернатор Гуаму Едді Кальво констатував, що його острів - це американська земля, а не тільки місце для військової інфраструктури.

Острів Гуам з висоти пташиного польоту Фото з відкритих джерел

Напередодні Дональд Трамп заявив, що буде краще, якщо Північна Корея не загрожуватиме США, інакше наразиться на небачені "вогонь і лють". Фраза "вогонь і лють" нагадує назву військової доктрини "шок і трепет", розробленої в 1996 р., яку США використовували під час першої фази військової операції "Іракська Свобода" у 2003 р. В Іраку збройні сили США завдали блискавичного удару по військовій інфраструктурі країни, деморалізували місцеву армію і захопили президента Саддама Хуссейна. Тоді дії американців не знайшли підтримки з боку міжнародного співтовариства, а версія про те, що режим Саддама Хуссейна ховав зброю масового ураження на території Іраку, виявилася неправдивою. У випадку з Північною Кореєю ситуація більш сприятлива для американських військових. Євросоюз засуджує дії КНДР і в односторонньому порядку запровадив додаткові санкції. Навіть Китай, який в свій час змінив перебіг Корейської війни 1950-53 рр., відтіснив американські війська за 38 паралель і врятував північнокорейський режим від знищення, не підтримує агресивні дії Кім Чен Ина. За даними китайської газети Global Times, якщо Північна Корея запустить ракети, які будуть загрожувати американській території, і США дадуть відповідь на цю акцію, то Китай зберігатиме нейтралітет. Китай надасть підтримку Північній Кореї лише в тому випадку, якщо США і Південна Корея першими завдадуть превентивного удару і спробують повалити правлячий режим. Кім Чен Ин власноруч провокує США провести військову операцію на території Північної Кореї за відпрацьованим в Іраку сценарієм, оскільки має намір першим запустити ракети.

Новини за темою

Північнокорейський диктатор помилився з мішенню для військових провокацій. На території військово-повітряної бази Андерсен на острові Гуам розташовано 36 повітряне крило ВПС США. Окремі з'єднання 36 повітряного крила брали участь в обох війнах в Затоці, в антитерористичній операції "Непохитна Свобода" і надають підтримку ВПС США в Сирії і Іраку. На території бази розташовані стратегічні бомбардувальники В-52, здатні нести на своєму борту ядерні боєголовки. Острів Гуам є форпостом США в Тихому океані, а місцевий військовий контингент підготовлений для участі у військових операціях в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, в тому числі на випадок військових дій проти Північної Кореї. З'єднання 36 повітряного крила здатні перетворити в руїни військові об'єкти, науково-дослідні центри і випробувальні полігони, які задіяні в ракетно-ядерній програмі, а також військові частини Північної Кореї біля кордону з Південною Кореєю, де розташована далекобійна артилерія. Військова операція проти Північної Кореї - це крайня міра. Північнокорейські військові можуть накрити з далекобійної артилерії південнокорейські міста, запустити балістичні ракети в напрямку Японії в якості відповіді на американські бомбардування, якщо ВПС США не встигнуть до цього їх знищити.

Американська авіабаза Андерсен на Гуамі Фото з відкритих джерел

Проте до війни з Північною Кореєю може і не дійти. На думку губернатора Гуаму Едді Кальво та його радника з питань внутрішньої безпеки Джорджа Чарфауроса, на військово-повітряній базі Андерсен розташовані протиракетні комплекси THAAD, які розраховані на перехоплення балістичних ракет на висоті до 200 км. Гуам - це міцний горішок, який навряд чи хтось зможе розкусити. Дарма часу не гають і в Японії. На території префектур Коті, Сімане, Хіросіма, Ехіме, над якими повинні пролетіти північнокорейські ракети, вже встановлено зенітно-ракетні комплекси PatriotPAC-3. Також сили оборони Японії мають намір відправити в Тихий океан військові кораблі, обладнані  системою стеження і наведення Aegis. Міністр оборони Японії Ітсунорі Онодера переконаний, що його країна має законне право перехопити північнокорейські ракети, націлені на Гуам, над своєю територією, оскільки ця провокація ставить під загрозу існування японської нації. В Японії болісно ставляться до ракетно-ядерної програми Північної Кореї. Вперше північнокорейська ракета href="https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-08-10/south-korea-warns-north-korea-against-launching-missile-at-guam">пролетела над територією Японії в 1998 р. Після цього Токіо і Вашингтон почали співпрацювати у галузі протиракетної оборони. В ході останніх запусків північнокорейські ракети впали у виключній економічній зоні Японії. Ніхто не може дати стовідсоткової гарантії, що балістичні ракети, випущені з Північної Кореї, вдасться збити. Іноді навіть найточніша зброя може дати осічку.

Наслідки гірші за війну

У Кім Чен Ина є шанс зберегти владу і наслідувати приклад свого батька Кім Чен Іра, який у 1994 р. домовився з екс-президентом США Біллом Клінтоном і призупинив ракетно-ядерну програму Північної Кореї в обмін на постачання американського продовольства та пального. Якщо Кім Чен Ин все ж зважитися запустити балістичні ракети в напрямку острова Гуам, то на Північну Корею очікують невтішні політичні наслідки. США матимуть повне право ініціювати подальше посилення санкцій проти Північної Кореї на національному та міжнародному рівні, щоб позбавити місцеве населення доступу до імпортного продовольства та пального. Від імпорту цих номенклатур залежить виживання північнокорейців, які ще не забули про голод 90-х. Навіть більш лояльні щодо КНДР країни, такі, як Іран, Індія, Росія і Китай, не зможуть з нею співпрацювати. Акт агресії проти острова Гуам - це залізобетонний аргумент для США вводити санкції проти юридичних і фізичних осіб будь-якої країни, які торгують з Північною Кореєю.

Новини за темою

США, Австралія та Євросоюз продовжать наполегливо вимагати від Китаю зусиль на переконання КНДР добровільно припинити запуски балістичних ракет і ядерні випробування. Пекін не зацікавлений у перетворенні Північної Кореї на полігон для американських крилатих ракет "Томагавк" і авіабомб. Зручним варіантом вирішення північнокорейської проблеми є здійснення на території країни превентивного розгортання китайської армії під приводом запобігання війни з застосуванням ядерної зброї. Китайським комуністам слід оголосити північнокорейським однодумцям ультиматум: або передача всіх існуючих балістичних ракет і ядерних зарядів Китаю, демонтаж ядерних реакторів під наглядом китайської військової місії, або введення в Північну Корею підрозділів Народно-Визвольної Армії Китаю, яка візьме під контроль ситуацію в країні. Сумнівно, що північнокорейські військові будуть запекло чинити опір китайської армії, яка перевершує їх кількісно і якісно. Незговірливий Кім Чен Ин може бути замінений на більш схильного до компромісів північнокорейського чиновника або військового, здатного провести реформи в країні за китайською моделлю. Це більш прийнятна альтернатива для Китаю, аніж натовп північнокорейських біженців, які будуть шукати притулок по китайських містах, рятуючись від американських бомбардувань. Китай зможе зберегти Північну Корею в орбіті свого впливу, напрацювати реноме миротворця, зміцнити свій авторитет в АТР і запобігти появі американських військових біля своїх кордонів. Та поки що Китай обмежується періодичними переміщеннями великих військових угруповань до північнокорейського кордону.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...